Sharp WQ-T352H - FM NELADÍ

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

jstipala
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 04 Dec 2020, 19:27

Sharp WQ-T352H - FM NELADÍ

Príspevok od používateľa jstipala » 04 Dec 2020, 20:03

Ahoj priatelia, som tu nový, ale chcel by som Vás pekne poprosiť o možnú pomoc.Ak je môj príspevok zle zaradený, tak sa vopred ospravedlňujem.Mojim koníčkom je v prvom rade hudba a aj stará elektronika. Zbieram ,alebo kupujem staré rádiomagnetofóny a v rámci svojich možností ich repasujem a robím si malú zbierku ako spomienky na mladosť.Nedávno som si cez bazoš kúpil dva kusy Sharp WQ-T352H, okrem mechanicky nefunkčných TAPE mechaník mi na oboch nechce naladiť žiadnu rádio stanicu cez FM rozsah.FM frekvencia - rozsah iba šumí , ale nenaladí ani jednu stanicu...keďže nie som vyučený elektronik a je to naozaj len môj koníček, pozeral som tu na Vašom fóre podobnú tému, na základovej doske som našiel integrovaný obvod : TOSHIBA TA8110AP . Čo som pozeral cez google , tak by to mal byť "šváb" na AM/FM frekvencie...prosím Vás, myslíte si, že by jeho výmena mohla odstrániť problém s ladením FM staníc ? Vopred ĎAKUJEM za akúkoľvek radu.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Sharp WQ-T352H - FM NELADÍ

Príspevok od používateľa Mek » 04 Dec 2020, 20:16

Skor nie ako ano, tieto svaby moc neodchadzaju. Ked skusas ladit, sum sa nejako meni, alebo je stale rovnaky?
Pozri, ci mas dobre pripojenu antenu, a ci ladiaci kondenzator nie je napriklad v skrate. Dalej mozes odmerat napajanie toho svaba, ci je v tolerancii podla datasheetu.
Ine rozsahy radia hraju?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Sharp WQ-T352H - FM NELADÍ

Príspevok od používateľa mr.dred » 04 Dec 2020, 21:23

Tam je pred tým TA-čkom ešte jeden šváb ... nejaké TA73... niečo.
TU je schéma
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

jstipala
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 04 Dec 2020, 19:27

Re: Sharp WQ-T352H - FM NELADÍ

Príspevok od používateľa jstipala » 04 Dec 2020, 21:30

Ďakujem za tip, mám dva kusy tejto "352-jky" a obidve sa správajú rovnako - FM len monotónne šumí počas celej dráhy svojho rozsahu...antény sú v poriadku. Čo sa týka iných rozsahov tak na LW 270kHz chytím zašumený Rádiožurnál, ale to je tak všetko...Na internete som si stiahol datasheet k TA8110AP , tak to skúsim zajtra večer, keď prídem z práce pomerať. Inak už fakt neviem...ten kondenzátor, o ktorom píšeš, by sme vedeli prípadne identifikovať, keby som to odfotil a uploadol ? Škoda , že mám teraz smeny cez víkend, inak by som sa tomu povenoval viac.
0

jstipala
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 04 Dec 2020, 19:27

Re: Sharp WQ-T352H - FM NELADÍ

Príspevok od používateľa jstipala » 04 Dec 2020, 21:41

Bol som ešte pozrieť v dielni, lebo už som to odložil, sú tam v okolí TA8110AP dva šváby "na stojáka" jeden som identifikoval ako : TA7378P , ten druhý neprečítam je obložený kondíkmi...takže asi tak...ja sa priznám, moc sa tomu nerozumiem, som len samouk, viem maximálne odmerať ,ale súvislostiam v týchto schémam nerozumiem...snažím sa to svojpomocne opraviť...preto ďakujem za každú pomocnú ruku či radu chlapi !!!
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Sharp WQ-T352H - FM NELADÍ

Príspevok od používateľa mr.dred » 04 Dec 2020, 21:57

Treba to podľa schémy pomerať... chybu hľadaj niekde medzi anténou a TA8110AP
Šumí = oscilátor beží. Skontroluj napájanie TA7378P, blokovacie kondenzátory na zvod/skrat, uhnité spoje či nožičky súčiastiek ... atď.

Môj predpoklad - vadný MF filter 10,7MHz - skús ho premostiť kondíkom (1 - 10nF) a keď sa ti nejaká stanica ozve - je vadný.... býva to častá závada.

Skontroluj prepínače na pakete AM/FM - oxidácia - prestrekni kontoxom...
1
Obrázok 1
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

jstipala
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 04 Dec 2020, 19:27

Re: Sharp WQ-T352H - FM NELADÍ

Príspevok od používateľa jstipala » 05 Dec 2020, 18:39

Ahoj všetci, skôr ako v pondelok sa k tomu nedostanem, ale chcem sa všetkým POĎAKOVAŤ za rady a pomoc !!! A ešte jedna vec, ako zistím kde je MF filter 10,7MHz ? Ako to vyzerá ? Ja som v tomto naozaj nie moc veľký odborník ale ak by som vedel kde a čo mám hľadať, tak by som to skúsil premostiť...Ospravedlňujem sa, za to, že skutočne neviem o čo sa jedná a kde to hľadať :-(
0

jstipala
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 04 Dec 2020, 19:27

Re: Sharp WQ-T352H - FM NELADÍ

Príspevok od používateľa jstipala » 05 Dec 2020, 18:57

Tak som to pozeral aspoň zbežne, našiel som to na doske v okolí integráčov...vyzerá to ako 3-nožičkový kondík...prosím , ktoré nožičky mám skúsiť premostiť ?
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Sharp WQ-T352H - FM NELADÍ

Príspevok od používateľa amater63 » 05 Dec 2020, 19:34

Tady.
Prílohy
wq-t352h.pdf.png
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Sharp WQ-T352H - FM NELADÍ

Príspevok od používateľa miroja » 05 Dec 2020, 19:59

jstipala napísal:
05 Dec 2020, 18:57
...prosím , ktoré nožičky mám skúsiť premostiť ?
Prvu a poslednu. Stredna je zem.
1
Obrázok 1

jstipala
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 04 Dec 2020, 19:27

Re: Sharp WQ-T352H - FM NELADÍ

Príspevok od používateľa jstipala » 05 Dec 2020, 20:19

Chlapi ešte raz veľká vďaka, zajtra sa v práci popozerám po vhodnom kondíku na skúšku premostenia, lebo doma som našiel len 22nF a skúsim to premostiť. A ešte ak sa smiem opýtať, ak by sa to potvrdilo, že je vadný ten filter 10,7 , na doske môjho magiča je "E10.7S" , pozeral som po internete, že kde by som ho mohol kúpiť a našlo mi len : FILTER SFE 10,7 MHz L10.7A https://www.avelmak.sk/index.php?lm=388 ... ticle=4637 , to zrejme bude asi úplne niečo iné...neviem, skutočne tomu nerozumiem, poradili by ste mi prosím , kde by som mohol kúpiť taký ako je použitý na doske ? VEĽMI VÁM ZA TO VŠETKO ĎAKUJEM ! ! !
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Sharp WQ-T352H - FM NELADÍ

Príspevok od používateľa amater63 » 05 Dec 2020, 20:42

Ahoj,MF filtry pro FM se používají všude 10.7Mhz. Pokud jej máš, jak jsi psal tak ho klidně použij.Z toho odkazu je to taky on.
1
Obrázok 1

jstipala
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 04 Dec 2020, 19:27

Re: Sharp WQ-T352H - FM NELADÍ

Príspevok od používateľa jstipala » 06 Dec 2020, 18:51

mr.dred napísal:
04 Dec 2020, 21:57
Môj predpoklad - vadný MF filter 10,7MHz - skús ho premostiť kondíkom (1 - 10nF) a keď sa ti nejaká stanica ozve - je vadný.... býva to častá závada.Skontroluj prepínače na pakete AM/FM - oxidácia - prestrekni kontoxom...
Tak som si z práce priniesol aj 1nF aj 10nF kondík a skúsil som vykrátiť 1 a 3 nožičku na MF 10,7MHz...v oboch prípadoch sa mi ozvala nejaká anglicky hovoriaca stanica, skúsil som prebehnúť celý rozsah FM ,ale ladilo len túto jednu stanicu...takže je pravdepodobné, že to bude tou 10,7-čkou ? V podstate som čakal, že sa mi ozve nejaká slovenská stanica, ale to sa neudialo...takže aký by som mal zvoliť nasledujúci postup ? Prepínač rozsahov je vyčistený a je v poriadku vo všetkých polohách...
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Sharp WQ-T352H - FM NELADÍ

Príspevok od používateľa mr.dred » 06 Dec 2020, 19:32

Na tom, aká stanica sa tam objavila nezáleží. Dôležité je, že to žije.
Ten filter práve zabezpečuje selektivitu - "výber" prijímanej frekvencie v závislosti na kmitočte oscilátora a jeho zmiešania s prijímaným kmitočtom. Výsledok je potom tých 10,7 MHz.... Zjednodušene povedané.
Vymeň filter a malo by to frčať.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
ypsi
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1546
Dátum registrácie: 09 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 106

Re: Sharp WQ-T352H - FM NELADÍ

Príspevok od používateľa ypsi » 06 Dec 2020, 19:50

A ak by si napísal bydlisko, tak možno by sa našiel v okolí nejaký sysel, ktorý bi ti ten filter venoval, veď to je v bársjakom FM rádiu.
0
...som zhasol...

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Sharp WQ-T352H - FM NELADÍ

Príspevok od používateľa amater63 » 06 Dec 2020, 19:51

Já si myslím že to co tam poslouchal je nějaká anglická stanice na krátkých vlnách 10,7 Mhz - mezifrekvence. Uvidíme jak pochodí.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Sharp WQ-T352H - FM NELADÍ

Príspevok od používateľa Mek » 06 Dec 2020, 22:27

Na 10,7 MHz urcite nic nevysiela.
To co si pocul boli ozaj kratke vlny, takto sa prejavuje rozladeny LC clen detektora. Ak mam pravdu, vymena filtra nepomoze. Mozno su aj rozladene medzifrekvencie. Nevies nahodou, ci si prvy, kto to mal otvorene, a ci sa niekto v tom pred tebou nevrtal a nerozladil ladiace cievky?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

jstipala
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 04 Dec 2020, 19:27

Re: Sharp WQ-T352H - FM NELADÍ

Príspevok od používateľa jstipala » 08 Dec 2020, 10:57

Ahojte, žiaľ nie som prvý majiteľ...obe "nefunkčné 352-jky" som kúpil z ČR cez bazoš...takže toto nezaručujem, že s tým niekto nekrútil...keďže sú tam aj nefunkčné aj kazetové mechaniky, chcel som sprevádzkovať aspoň tie FM frekvencie kvôli rádiu.Lebo používať ich len ako zosilovač na LINE IN je blbosť. Takže asi tak. Inak teraz som sa vrátil z MB ELEKTRONIKA v Žiline a kúpil som 4ks ker.filtrov 10,7MHz...každý s inými farebnými bodkami...ja mám v rohu jednu červenú...tieto majú každý iné farby a po 2 bodky...tak už fakt neviem.Asi som sa tešil predčasne...inak ak sú rozladené tie nastavovacie členy tak s tým neurobím nič. Len mi je divné, že jedna 352 je z Liberca...druhá z Olomouca a obe majú rovnaký problém s FM pásmom...chovajú da na chlp rovnako...
0
Naposledy upravil/-a jstipala v 09 Dec 2020, 03:13, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Sharp WQ-T352H - FM NELADÍ

Príspevok od používateľa amater63 » 08 Dec 2020, 12:56

Ahoj,tady jsi se asi upsal : ....som rks ker.filtrov 20,7MHz...,předpokládám 10,7 MHz.Ta barevná botka je tolerance a pro ověření funkce nemusíš momentálně řešit. Hodně problémů co jsem se setkal umí udělat oxidace přepínačů funkcí.Nevím jestli jsi je čistil,ale nebude na škodu je prostříknout sprejem na kontakty.Potom už jenom měřit napětí na TA7378 , předpokládám že MF je v pořádku- nějaké krátkovlné stanice jsi tam zaslechl.Schema doufám máš.
Prílohy
Přepínače
Přepínače
Tolerance
Tolerance
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Sharp WQ-T352H - FM NELADÍ

Príspevok od používateľa Mek » 08 Dec 2020, 23:08

Ano, prestriekat kontakty sprejom by bolo vhodne.
Amater63 - no ale on chytil KV stanice na VKV pasme, a k tomu este nezavisle na ladeni, to v poriadku nie je :wink:
Je zaujimave, ze oba stroje maju rovnaky problem. Zrejme je pricinou nejake "kazitko", lebo ze by obaja predchadzajuci majitelia rozladili cievky, je nepravdepodobne.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok