zameranie pozemku

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

pavol14pavol
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 03 Dec 2018, 21:03
Bydlisko: Žilina

zameranie pozemku

Príspevok od používateľa pavol14pavol » 02 Mar 2021, 10:15

zdravím vie mi niekto priradiť ako a co by potreboval na zhotovenie geodetickeckeho nivelakuale s arduino niečo podobné ako majú geodeti. Potrebujem si zamerať body na svojom pozemku a hlavne by som chcel aby vedelo merať aj výškové body na polohu terénu. Potom všetky dáta by si chcel už preniesť do autocadu
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5716
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: zameranie pozemku

Príspevok od používateľa mr.dred » 02 Mar 2021, 11:46

Najprv by to chcelo naštudovať si čo je nivelácia, spôsoby merania a vyhodnocovania výsledkov meraní, zakreslovanie do máp a ďaľšie veci okolo toho.
Ak zvolíš modernejšiu technológiu so zameriavaním podľa GPS súradníc , tak sa opýtaj niekoho čo to robí profesionálne, že koľko zaplatil za základné prístrojové vybavenie a koľko sa platí poplatok za prístup k družiciam GPS použiteľných pre geodéziu a tiež príslušný softvér. Myslím, že ťa to prejde :lol:
Na kolene taký prístroj nevyrobíš (pokiaľ áno - dávam klobúk dolu).
Lacnejšia varianta - Optický nivelačný prístroj + vybavenie (metre, laty ... a figuranti), vééľký zápisník, mapy a poznať v okolí aspoň jeden nivelačný bod, od ktorého sa môžeš "odpichnúť".
pavol14pavol napísal:
02 Mar 2021, 10:15
hlavne by som chcel aby vedelo merať aj výškové body na polohu terénu
To hlavne musí vedieť merač - to je osoba prevádzajúca dané meranie - nie merací prístroj.
Tento úkon sa dá zvládnuť aj nejakým "stavebníckym" nivelákom , len si treba naštudovať ako na to.

Na nejaký automatický zápis a vyhodnotenie dát potrebuješ inú mašinu... :wink:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

pavol14pavol
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 03 Dec 2018, 21:03
Bydlisko: Žilina

Re: zameranie pozemku

Príspevok od používateľa pavol14pavol » 02 Mar 2021, 21:54

Ako je mi jasne ze zase take pristoj presne sa neda doma vyrobit okrem kupy. Uz som oslovil par firiem ale zdvihal sa mi zaludok ked som zbadal tie cifri zalezi od toho ako husto vam budu robit body kedze som chcel presnejsie tak som zvolil variantu po 1m2 s ktorych sa vytvori vrtstevnica s presnym podorisom pozemku. Na nete su dostupne ale tu je od 1km. Ja som chcel nieco co by zaznamenalo gps polohu a ktejto polohe zapise aj vysku terenu. udaje si uz viem spracovat len ako ich ziskat.

Na nete som nasiel gps moduly aj vyskomery pre arduino len nvm ci by tie nieco taketo dokazali tak mne by stacilo aj s roznymy odchylkami netreba mi to uplne na presno
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2500
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: zameranie pozemku

Príspevok od používateľa Jirka84 » 02 Mar 2021, 22:15

Pavol14,
soused mi chtěl tvrdit, že mám "cosi" na jeho pozemku. I kvůli potomkům jsem obětoval čas pro
jednorázové zaměření pomocí GPS celého členitého pozemku se zahradou včetně všech staveb na něm (i chlívky), s vytýčením bodů, zapsáním do katastru od Geodezie jsem předloni dal cca 7500,-Kč a mám klid ode všech. Můžeš zkusit...
Jinak se probíralo téma i tady:
https://webtrh.cz/286220-mobilni-aplika ... ich-hranic
a aplikace:
https://geoportal.cuzk.cz/(S(jins5ga4kshv1m1r2rmzcho4))/Default.aspx?mode=TextMeta&text=Mobilni_aplikace&news=yes&menu=20
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5716
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: zameranie pozemku

Príspevok od používateľa mr.dred » 03 Mar 2021, 00:20

GPS súradnice pozemku by si našiel na mape. Aj mapy na googli majú pomerne vysokú presnosť a udávajú súradnice až na 14 - 15 desatinných miest. Na nových pozemkových mapách, ktoré boli aktualizované pre danú lokalitu bude presnosť ešte vyššia a tam by mohla byť uvedená aj nadm. výška (googlemapa uvádza len výšku niektorých "zaujímavých" bodov). Podľa toho by sa dal spraviť " merací plán - sieť merania " a zvyšok už len manuálne pomerať za pomoci nivelačného prístroja. Z jedného "známeho" bodu (prípadne viacerých bodov podľa členitosti terénu) sa dajú zamerať výšky meraných bodov podľa siete a podľa nich potom zakresliť vrstevnice. Ide to rýchlešie ako osádzanie prístroja na každý bod, ale aj tak sa pri tom zabavíš.

Sa čuduješ, že pálka za tvoju požiadavku - zamerať každý meter štvorcový je tak vysoká... len na zameranie plochy 10x10 metrov by bolo treba 100 až 121 meraní :lol: veď to by robili niekoľko dní :rolleyes:
Stačilo by ti dať si zamerať profíkom hranice pozemku, aby si vedel v akých číslach sa môžeš pohybovať.

Presnosť tých voľne predávaných GPS a výškových čidiel určite nebude o moc vyššia ako pri bežných GPS navigáciách. Navyšie tie navigačky ešte majú korekciu podľa mapovej predlohy, tak že v zmapovanej oblasti ukazujú pomerne presne - nektoré aj s presnosťou lepšou, ako 2m. A ďalej - nespolupracujú s presnejšími satelitmi na ktoré je potrebný zvláštny - platený prístup a licenciu.
To si môžeš rovno s mobilom za pomoci vhodnej mapovej aplikácie urobiť merania sám, ale hlavne výškovo ti to sedieť aj tak nebude. Presnosť je tak " na výšku topola" :lol: :lol:

Ale ako zábavka to môže byť zaujímavý-pekný projekt.
:agree:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1032
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: zameranie pozemku

Príspevok od používateľa budvar10 » 03 Mar 2021, 07:56

Nerozumiem celkom účelu, ale to čo popisuješ by malo ísť urobiť aj nejakou apkou v smartfóne. Načo Arduino? Presnosť bude asi aj lepšia ako s Arduinom.
0

kinedryl
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 03 Mar 2021, 10:15

Re: zameranie pozemku

Príspevok od používateľa kinedryl » 03 Mar 2021, 10:50

pavol14pavol napísal:
02 Mar 2021, 10:15
zdravím vie mi niekto priradiť ako a co by potreboval na zhotovenie geodetickeckeho nivelakuale s arduino niečo podobné ako majú geodeti. Potrebujem si zamerať body na svojom pozemku a hlavne by som chcel aby vedelo merať aj výškové body na polohu terénu. Potom všetky dáta by si chcel už preniesť do autocadu

To ti vie prist za vsimne urobit hociaky vybaveny zememerac. Treba zavolat niekomu koho mas najblizsie a opytat sa.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10166
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: zameranie pozemku

Príspevok od používateľa 5ko » 03 Mar 2021, 13:05

Keby to bolo také jednoduché, tak by to robil každý,kto má šajnu o geodézii ako spomenul Dred.
Meranie je staré pár storočí ale vtedy sa používali niveláky a teodolity,takže merač musel vedieť kopu výpočtov a potom ich preniesť na papier ,čiže to preniesť do mapy v 2D -kartografické mapy,alebo v -3D/ banské diela/.

Príchodom procesorov sa to zjednodušilo,lebo tie vedeli podla zameraných uhlov a dlžok samé vypočítať velkosť plochy,či výškové rozdiely a neskôr už aj pomocou satelitov určiť presnú súradnicovú polohu.
Vždy však je potrebné sa niečoho ,,chytiť,, teda toho spomínaného Nivelačného bodu,ktorý je niekde na budove osadený a označený, alebo polohu určiť podla známych zaznačených bodov,ktoré sú v katastrálnych mapách, ku ktorým však nemá prístup hocikto lebo je to pre geodetov za poplatok..
To iste vieš, takže si vieš aj uvedomiť, čo všetko potrebuje nejaký počítač, aby bol schopný ,,zorientovať sa v teréne,,pracovať s nameranými údajmi- teda musí mať prevodník z analógových vstupných údajov/cm,m, uhly výškové, uhly vodorovné,.../ na digitálne a vedieť ich spracovať všetkými goniometerickými funkciami tak, aby zase na výstupe boli vo výsledku- metre, metere štvorcové, výška, .... a ešte si ich vedieť aj uložiť a potom preniesť do iného média.Preto tie moderné prístroje stoja tolké tisíce, lebo to nie je len nejaké arduino ale je to zložitý SW,ktorý niekto musel vymyslieť a napísať ,aby to bolo aplikovatelné aj v konečnom výsledku-mape.
Nedá sa držať nejakých súradnicových údajov z Googlemaps,pretože nikdy nie sú totožné zo skutočnými údajmi, ktoré má kataster a sú tam ovela väčšie odchýlky ako dovoluje vyhláška o geometrických plánoch, ,takže je to nepoužitelné nielen v právnych úkonoch, ale ani v spore o susedov plot . :wink:
Tým pádom celý ten tvoj pokus môže byť dobrý len naozaj na hranie sa, či sa to dá alebo nedá, ale praktický význam v tom nevidím ,možno len pre také domáce meračky,že si chceš urobiť vlastný geometrický plán svojho pozemku ak chceš niečo pristaviť a mal by si to natiahnuté v počítači ,aby si si tam mohol kresliť svoje búdky,alebo plánovať sadenie stromkov a pod.
Ja som si robil podobné výkresy radšej do prefotených zväčšených GP v presnej mierke,aby som nemusel behať z metrom po pozemku,ale vedel som či sa mi tam niečo vmestí,alebo nie.Ale to ešte nebol funkčný katasterportál, kde si môžem stiahnuť akúkovlek mapku,merať v nej vzdialenosti, či plochu, ale aj vytlačiť ju a kresliť si v nej čo potrebujem.Akurát to tiež neplatí pre právne úkony.Taktiež si tam môžem overiť súradnice bodov,čísla parciel, čísla listov vlastníctva, zistiť majitela, overiť si vlastný pozemok, či je ešte stále môj a niekto mi ho nečmajzol poza chrbát.....ale to som trochu odbočil.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď