"Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa miroja » 06 Mar 2021, 20:41

Majo, s tou 100W "letovackou" to asi bude tak ako hovoris. Ja som sice uz zacinal ako dieta s pistolkou (90VA, bakelitovy kryt cervenohnedej farby), zdedenou po otcovi, ale vybavujem si fotky z prvych rocnikov AR, kde sa ta 100W-tova bezne pouzivala v radiotechnike.
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa Amaterr » 06 Mar 2021, 20:53

nuz , az take jednoznacne to nie je , asi by bolo dobre pozriet jej typ cislo , resp pomerat prudik , pretoze ta moja 75W je evidentne mensia a s touto letovali ucni v Tesle , je tomu asi cez 50 rokov :( .. ked koncila Tesla VRUSE pribalovali to ako darcek, este s zmotaným privodnym kablom , ked si tam niekto nieco vecsie kupil :) , na Kukucinke
Prílohy
75w.jpg
75WX.jpg
TYP375.jpg
povedal by som , ze sa tu evidentne pomylili
povedal by som , ze sa tu evidentne pomylili
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa 5ko » 07 Mar 2021, 00:11

Amaterr- presne´takúto rúčku som si pradávno prerobil na 12V, aby som mohol letovať káble ,keď som dorábal všelijaké doplnky do staručkej ŠKODY 1202 STW, pretože som nemal možnosť natiahnuť k nej 50m predlžovačku a o plynových horáčikových letovačkách sa vtedy ani nechyrovalo.
Ale ,aj tak, to bola veľká pomoc,hoci žrala baterku ,ako kyselina monterky. :wink:
Moju prvú trafopájku som si vyrobil sám ,podľa bratovej,ktorú si priniesol z Prahy z ,, vojenčiny,, no to som mal tiež len asi 13 rokov, vtedy to bol ,,velký HIT,, aj mne vyliezli oči, keď som to videl prvýkrát ako to funguje. 8O
Dnes už ani netuším o všetkých technologiách ,akými sa súčiastky letujú, a často mám problém dať na miesto kam patrí ,bez pohnutia iba obyčajný SMD odpor.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

hardstano
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 16 Dec 2020, 11:15

Re: "Reciklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa hardstano » 07 Mar 2021, 09:25

Mek napísal:
04 Mar 2021, 09:35
Tiez mam valnu vacsinu suciastok vyletovanu. Beriem vsetky THT polovodice, vykonove rezistory a tak. Zo SMD len to, co je pouzitelne a vyletovatelne v amaterskych podmienkach tazke nie rozne mini pidi a bga puzdra... Cievky, tlmivky na med (ich zasobu mam uz dostatocnu) a impulzne trafa tiez, kedze su to jednoucelove vyrobky s neznamymi parametrami a teda znovu nepouzitelne.
Na evidenciu toho co mam som si spravil katalog, a uz mi parkrat dost pomohol (priklad "potrebujem P-mosfet s VDS -20V" a nasiel som ho).
S doskami, ktore presli tazenim suciastok, problem nie je, odnesiem ich do predajne s elektrom, kde na to maju vyhradeny smetny kos. U nas v ZA zial nie su cervene kontajnery, to by bolo este lepsie.
Z recyklovanych suciastok potom vyrobim nieco uzitocne a nemusim ich za drahe peniaze kupovat. Napriklad z telky sa da vyrobit radio.
Odkladam si aj spojovaci material a chladice. Ostatok vytriedim kam to patri - kovy do kovov, plasty do plastov.
Btw. Recyklacia sa pise s ypsilonom.
Ten katalóg je zaujímavý nápad, len by to chcelo širšiu aktivitu ďalších nadšencov. :wink:
Možno by som to doplnil o dopyt s nejakým časovým obmedzením, ale s možnosťou ho predlžiť.
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 11 Mar 2021, 23:13

Chcel by som sa opýtať, či tu má niekto skúsenosti s vyhodenými tlačiarňami, počítačmi, televízormi, rádiami, atď. Ak áno, boli by ste sa ochotný podeliť o nejaké typy pri ich opravovaní a oživovaní?

Ja osobne som postrehol to, že vždy je v zbere cca 70-80% vecí funkčných a použiteľných. Ak ide napríklad o tlačiarne, počítače a príslušenstvo, väčšinou sa to vyhadzuje preto, lebo to nejaká firma vyradila a už to nepotrebuje. Ďalej televízory, ak sú vyhodené staré teslácke alebo iné (sony, funai, rubin...) crt-čka po väčšine sú na 100% funkčné, záleží ale už od nás, či danú telku chceme na súčiastky alebo ju chceme používať. Najlepším zdrojom pre súčiastky sú aj staré činske alebo japonské rádia, televízory, tapedecky a pod.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 12 Mar 2021, 09:27

Amaterr, presne takuto mam doma na povale. :)
MrWifiHifi: ono zalezi, co je tam zle. vacsinou oddide zdroj, alebo pri tlaciarniach je to skor mechanicke - vysuchane gumicky, alebo zaspineny priestor, kde je atrament/toner. Alebo len proste je zastarala.
Televizory, ja som napr. moj "opravil" po blesku tak, ze som kupil univerzalnu dosku + menic na led z ali dokopy za asi 15 eur a nahradil komplet povodnu elektroniku (teda ostal len panel+tlacidla+podsvietenie).
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5633
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa mr.dred » 12 Mar 2021, 10:12

MrWifiHifi napísal:
11 Mar 2021, 23:13
boli by ste sa ochotný podeliť o nejaké typy pri ich opravovaní a oživovaní?
veď to tu robíme takmer stále :wink:
Len musíme vedieť konkrétny typ zariadenia a popis závady.
Zovšeobecniť sa to nedá..
MrWifiHifi napísal:
11 Mar 2021, 23:13
....vždy je v zbere cca 70-80% vecí funkčných a použiteľných. Ak ide napríklad o tlačiarne, počítače a príslušenstvo, väčšinou sa to vyhadzuje preto, lebo to nejaká firma vyradila a už to nepotrebuje....
Všetko čo popisuješ je fakt, že to už nepotrebujú.
Je to staré...ošúchané...slabý výkon...veľká spotreba... a ľudia chcú veci nové a moderné.. že to za chvíľu skončí na smetisku ich netrápi - kúpia si zase nové. Berú to ako kupovať rožky v potravinách. Keď uschnú - vyhodia...
My "bastliči" to máme potom ťažké... vyhadzujeme prostriedky na to, aby sme zaujímavé vyhodené veci dostali pod svoju správu a niečo z nich použili či zariadenie znovu uviedli do chodu.
Vieme využiť aj tie suché rožky ... budú z nich prézle :lol: :lol: :lol:


(strúhanka)
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa Mek » 12 Mar 2021, 10:38

CRT televizory rozoberam na suciastky bez vynimky, tie ani v 100% stave a za odvoz nikto nechce a skladovat to nie je kde.
Pri ostatnych vyrobkoch sa riadim tym, ci su vizualne/mechanicky poskodene alebo nie, a ci by sa to po pripadnej oprave dalo este za nejaky peniaz strelit (aspon za 5 eur). Ak ano, opravim, ak nie, rozoberiem a roztriedim na plasty a kovy. Casto to byva tak, ze suciastky maju vacsiu hodnotu, ako cely hotovy a funkcny vyrobok. Niekedy su vnutri suciastky alebo moduly, ktore ini zhanaju a daju sa strelit ako nahradne diely (cez ebay atd.), vyhodou je, ze skladovanie iba tychto dielov nezaberie vela miesta.
Ono financne na to odkazany rozhodne nie som a su to iba take drobne na kavicku, robim to hlavne kvoli ekologii a ze sa uvedie do provozu nieco, co by inac skoncilo na skladke.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa OHAJ » 12 Mar 2021, 10:48

Každá minca ma 2 strany, niektoré sa dajú znovu použiť, ale pri niektorých je nezanedbateľné riziko a toho sa chytajú zelený vo vláde i EU a navyše majú z toho biznis. Príkladom je kompresorová chladnička, vyberiete kompresor a pôjde trebárs 10 rokov ešte, chladivo unikne do atmosféry, kovovú bedňu s izoláciou v kovošróte nebudú ani chcieť zobrať, kedže už tam je min. medi - keď už oni vyrabujú komresor na Cu meď, tak máme veriť, že je to ekologické a neskončí olej niekde na zemi ... Podobne i olovené akumulátory, ale ked to robí živnostník košky-peré,akumulatory beré, tak už je to OK ?! To ešte nebola zmienka o takom rádioaktívnom ameríciu, s ktorým sa v každodennom živote stretávame v malých množstvách v detektoroch dymu ionizačného typu, izotopy rôzne prechádzajú rozkladom alfa , beta, gama s polčasmi rozpadov v stovkach rokov, žiadna evidencia, staré hnijú v chátrajúcich objektoch a nečudoval by som sa keby niektoré i zomelú pri recyklácii ! Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa jezevec » 12 Mar 2021, 13:54

Než to jde do pece kontroluje se to na záření. Nedávno jsem četl, že odstavili vlak se železným šrotem, v jednom vagonu byl nějaký školní izotopový zářič, nic nebezpečného.
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa Amaterr » 13 Mar 2021, 18:22

pokus o recyklaciu ... :)
Prílohy
recyklacia.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa miroja » 15 Mar 2021, 10:10

Aj ja som recykloval :) . Celkom sa mi pozdaval set-top box Sencor na druhotne vyuzite skrinky pre "citacovu dosku" z ebay.
Prílohy
Z set-top boxu som odpilil zdroj...
Z set-top boxu som odpilil zdroj...
... nainstaloval do povodnej krabicky, zvacsil otvor v prednom paneli doplnil BNCak...
... nainstaloval do povodnej krabicky, zvacsil otvor v prednom paneli doplnil BNCak...
... a hotovo.
... a hotovo.
1
Obrázok 1

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok