"Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

"Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 04 Mar 2021, 08:56

Zdravím
Nikde som zatiaľ nevidel podobnú tému, tak so ju založil. Zaujímalo by ma, aký máte názor na využívanie už použitých súčiastok z nejakých vyradených alebo nefunkčných zariadení. Aké súčiastky a oplatí vyletovávať a naopak ktoré nie.
0
Naposledy upravil/-a MrWifiHifi v 04 Mar 2021, 13:16, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: "Reciklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa YellowJacket » 04 Mar 2021, 09:10

Zalezi, comu sa venujes a ake suciastky mas. Ak robis napr s TV, budes si nechavat cele dosky na nahradne diely ( mnohokrat sa vyhnes dlhemu cakaniu na suciastku z Ciny + usetris ). Ak len bastlis, tak v podstate cokolvek, mosfety, rele, poistky, chladice, ja som parkrat vyuzil aj smd rezistory, lokalny predajca mi poslal miesto 100k iba 10k , tak som pouzil 4 ks z dosky na nahradne diely. Myslim, ze je to individualne. Ak je nahradny diel velmi stary, tak je to na zvazenie, hlavne elektrolyty by som velmi nepouzival zo starych dosiek.
0

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: "Reciklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 04 Mar 2021, 09:20

Od svojich pociatkov fungujem na recyklovanych suciastkach. Kupujem ozaj len to, co musim. A je to velka pomoc. Casom mi to sice prerastlo cez hlavu, a teraz mam bordelu az az, ale zase na druhej strane niekedy je to doslova zachranajuce, ked najdes nieco co potrebujes a "nemas". Skor mam problem s dalsim spracovanim, kedze zberne dvory velmi nechcu brat vybrakovane DPS.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5641
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: "Reciklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa mr.dred » 04 Mar 2021, 09:25

Tiež som zberateľ - recyklátor :lol:
:D THT súčiastky vyberám z dps všetky zahodím len prázdny plošák a samozrejme vadné súčiastky :D
:D Každý stĺpik, šróbik, matičku či podložku .. :lol:
:D každý pliešok, želiezko, chladič, strunku, perko, káblik ... :D
Vždy sa niečo hodí...

SMD nechávam na plošákoch... keď niečo treba, skôr sa dajú identifikovať podľa dps či zariadenia v čom to bolo ... a hlavne nemám to do čoho roztriedíť (myslím nejaké zásobníky-krabičky) -
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: "Reciklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa medved » 04 Mar 2021, 09:30

Ja recyklujem komplet všetko.. mám tu haldy toho potriedené a pomerané v MARS skrinkách a už nato nemám priestor pomaly ani. Výkonové rezistory, všetko čo ma dlhšie nohy vyberám, všetky MKP kondenzátory (časť ide do koša po premeraní), väčšie elektrolyty (nutnosť premerať, časť ide do koša), cievky, rôzne zaujímavé konektory, relé (tie mám veľa od malých až po veľké výkonové pre indukčné záťaže), diódy, LED, keramické C ak majú dlhšie nohy... veľké cievky na jadierkach.. aa polovodiče, všetky výkonové polovodiče idú automatický na sklad (+premeranie).

Takto som nahromadil aj inak drahé polovodiče, kondenzátory (aj impulzné pre spínane zdroje), výkonové relé...
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1273
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: "Reciklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa Mek » 04 Mar 2021, 09:35

Tiez mam valnu vacsinu suciastok vyletovanu. Beriem vsetky THT polovodice, vykonove rezistory a tak. Zo SMD len to, co je pouzitelne a vyletovatelne v amaterskych podmienkach tazke nie rozne mini pidi a bga puzdra... Cievky, tlmivky na med (ich zasobu mam uz dostatocnu) a impulzne trafa tiez, kedze su to jednoucelove vyrobky s neznamymi parametrami a teda znovu nepouzitelne.
Na evidenciu toho co mam som si spravil katalog, a uz mi parkrat dost pomohol (priklad "potrebujem P-mosfet s VDS -20V" a nasiel som ho).
S doskami, ktore presli tazenim suciastok, problem nie je, odnesiem ich do predajne s elektrom, kde na to maju vyhradeny smetny kos. U nas v ZA zial nie su cervene kontajnery, to by bolo este lepsie.
Z recyklovanych suciastok potom vyrobim nieco uzitocne a nemusim ich za drahe peniaze kupovat. Napriklad z telky sa da vyrobit radio.
Odkladam si aj spojovaci material a chladice. Ostatok vytriedim kam to patri - kovy do kovov, plasty do plastov.
Btw. Recyklacia sa pise s ypsilonom.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

MARKYS
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 141
Dátum registrácie: 24 Nov 2019, 21:29
Bydlisko: Čadca
Vek: 21

Re: "Reciklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa MARKYS » 04 Mar 2021, 09:46

Ja vyberám aj impulzné transformátory, ale len tie veľké :) tie jadrá sa dajú využiť.
Samozrejme výkonové polovodiče, tranzistory a rýchle diódy, chladiče, relé, cievky, výkonové odpory, väčšie elektrolyty, bočníky. Takisto poistkové držiaky sa môžu hodiť :) Nesmiem zabudnúť na izolačné podložky pod polovodiče, najmä tie pod TO264 :D
SMD vyberám len keď potrebujem nejakú špecifické hodnotu :D nemám to ani kde skladovať.
0
Nič nevydrží dlhšie ako dočasné riešenie.

Používateľov profilový obrázok
rakato11
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 12 Apr 2015, 20:04
Bydlisko: Čierne pri Čadci
Vek: 66

Re: "Reciklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa rakato11 » 04 Mar 2021, 10:15

Musím pochválit zakladatele této témy, velice atraktivní téma. Já za ty roky toho nasbíral také spoustu, dalo by se říci že haldy. Kopu plošáků si už jednou před dvěma léty odvezl jeden borec který se zabývá jejich recyklací, když jsem jej pustil do svého "království" tak mu oči jenom hrály, byl tu u mně 2x s dodávkou a podruhé si přibral i přívěsný vozík. Když jsem měl pro něho připravenou další várku a poslal mu fotky tak mi už nebral telefon bodejť, při těch dvou návštěvách pobral sice aby se neřeklo i méně atraktivní plošáky ale hlavně to kde je hodně zlata. No něco málo jsem za to dostal a alespoň z části se mi uvolnilo místo ale stále toho je habaděj.
Taktéž z těch desek používám různé součástky a musím podotknout že mnohdy jsou kvalitnější než když se koupí v některém obchodě nebo dokonce na Aliexpress. Důkazem je moje zkušenost z dřívějška kdy jsem opravoval CRT televize, jednalo se o tranzistor ŘKS (řádkový koncový stupeň) BU508A. Koupili jsme je s kamarádem od jednoho prodejce, osadil jsem jej a po zapnutí neskutečně topil. S kamarádem jsme hledali příčinu ale nic jsme nenašli tak mě napadlo použít tranzistor ze staré desky a ejhle, tranzistor i po hodině provozu vlažný.

P.S. Neskutečné co se děje, je to prostě s tímto webem v :butthead: , měl jsem napsaný příspěvek, dal jsem odeslat a zrušilo mě to :twisted: .
0
Udržuj si odstup od lidí, kteří nepřiznají, že něco udělali špatně a vždy se snaží, aby ses cítil tak, že všechno je Tvá chyba.

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 04 Mar 2021, 14:46

Som rád, že táto téma zaujala, nikde som takúto temu nevidel a konečne som sa dostal k tomu ju založiť.

Ja osobne taktiež od kedy sa zaujímam o elektroniku pracujem vo veľkom skôr s vyletovanými ako s novými súčiastakmi. Čo si tak všímam, tak veľmi často sa vyhadzujú ešte funkčné súčiastky, alebo aj keď už niečo nefuguje tak ako má, súčiastky sú ešte použiteľné. Je až zarážajúce, koľko elektroodpadu sa vyhadzuje na zberných dvoroch. Ja som sa takto dostal už k viacerým skvelým veciam, zväčša k starým tesláckym televízorom, rádiam a pod. Zberné dvory sú v podstate celkom dobrým zdrojom pre začínajúceho elektronika, ak sa chce učiť no nechce mínať peniaze za súčiastky o ktorých nič nevie.

P.S. ten ypsilon som už opravil :D
0

Používateľov profilový obrázok
rakato11
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 12 Apr 2015, 20:04
Bydlisko: Čierne pri Čadci
Vek: 66

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa rakato11 » 04 Mar 2021, 15:02

S tím co jsi napsal nelze jinak než souhlasit. Já když jsem odvážel něco na SD tak jsem tam prolezl kontejner s elektroodpadem a vždy se tam něco našlo zajímavého. Je až neuvěřitelné kolik funkčních věcí lidé vyhazují až to člověku srdce svírá. Kolikrát jsem nemohl sehnat nějakou součástku nebo jinou věc v obchodě a tam na SD jsem jí našel tak proto od jisté doby jak se mně doma ptali kde jedu tak jsem jim řekl že do "veloskladu" :lol: .
0
Udržuj si odstup od lidí, kteří nepřiznají, že něco udělali špatně a vždy se snaží, aby ses cítil tak, že všechno je Tvá chyba.

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa dan21 » 04 Mar 2021, 15:07

Zalezi na zbernom dvore. U nas (ZA) ked som tam bol naposledy (davnejsie) som musel dat chlapikovi nejaky baksis aby ma pustil si nieco vyhrabat. Uzavreta budova a vchod jedine cez neho :-)
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 04 Mar 2021, 15:20

rakato11 napísal:
04 Mar 2021, 15:02
S tím co jsi napsal nelze jinak než souhlasit. Já když jsem odvážel něco na SD tak jsem tam prolezl kontejner s elektroodpadem a vždy se tam něco našlo zajímavého. Je až neuvěřitelné kolik funkčních věcí lidé vyhazují až to člověku srdce svírá. Kolikrát jsem nemohl sehnat nějakou součástku nebo jinou věc v obchodě a tam na SD jsem jí našel tak proto od jisté doby jak se mně doma ptali kde jedu tak jsem jim řekl že do "veloskladu" :lol: .
Som rád že nie som sám, kto to takto vidí. Tak ako píšete, občas až pichá pri srdci, keď vidím, čo ľudia vyhadzujú a hlavne keď to je ešte použiteľné a funkčné
dan21 napísal:
04 Mar 2021, 15:07
Zalezi na zbernom dvore. U nas (ZA) ked som tam bol naposledy (davnejsie) som musel dat chlapikovi nejaky baksis aby ma pustil si nieco vyhrabat. Uzavreta budova a vchod jedine cez neho :-)
Tak u nás je to tiež také, že nie vždy sa da na ZD k elektronike dostať, záleží to ale od toho, akú náladu má vedúci, ktorý tam robí.

Ešte mi napadlo... Nikde som niečo také ešte zatiaľ nevidel, no mohol by to byť dobrý nápad pre nejaký projekt alebo prácu, navrhnuť a postaviť nejaké elektro zariadenie čisto z recyklovaných súčiastok. Použiť to na ukážku toho, koľko funkčných vecí sa vyhadzuje a ako by sa dali ešte opätovne využiť.
0
Naposledy upravil/-a MrWifiHifi v 04 Mar 2021, 15:27, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa medved » 04 Mar 2021, 15:26

Tu v Prešove sa nedá dostať na ZD, proste nie a hotovo... niečo, ako ďalšie využitie vyhodenej elektroniky a recyklácia na ďalšie použitie neznámy pojem.... a nejaké keci o paragrafoch a "nebezpečnom" odpade a iné blbosti kašľať, nedáva to žiadnu logiku ani zmysel... človek by vedel zužitkovať aj niečo z vyhodenej elektroniky, ale nieee
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 04 Mar 2021, 15:31

medved napísal:
04 Mar 2021, 15:26
Tu v Prešove sa nedá dostať na ZD, proste nie a hotovo... niečo, ako ďalšie využitie vyhodenej elektroniky a recyklácia na ďalšie použitie neznámy pojem.... a nejaké keci o paragrafoch a "nebezpečnom" odpade a iné blbosti kašľať, nedáva to žiadnu logiku ani zmysel... človek by vedel zužitkovať aj niečo z vyhodenej elektroniky, ale nieee
No s niektorými ľudmi je to ťažko, zatiaľ čo som sa z niečim takýmto stretol, bolo to preto, lebo sa báli, že im z toho vyberiem meď a speňažím to... Neviem, prečo to s tou vyradenou elektronikou takto funguje, na jednej strane sú ľudia, ktorý tvrdia sa s tým znečistuje príroda, no ak by sme to ešte vedeli využiť tak je tu zase druhá skupina ľudí, ktorá z toho možno nejako profituje
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa enigma » 04 Mar 2021, 15:44

chlapci , a dajú sa na zbernom dvore najsť aj kercher wapky ? séria tri , štyri alebo aj 5 - ka
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1273
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa Mek » 04 Mar 2021, 15:51

MrWifiHifi napísal:
04 Mar 2021, 15:31
medved napísal:
04 Mar 2021, 15:26
Tu v Prešove sa nedá dostať na ZD, proste nie a hotovo... niečo, ako ďalšie využitie vyhodenej elektroniky a recyklácia na ďalšie použitie neznámy pojem.... a nejaké keci o paragrafoch a "nebezpečnom" odpade a iné blbosti kašľať, nedáva to žiadnu logiku ani zmysel... človek by vedel zužitkovať aj niečo z vyhodenej elektroniky, ale nieee
No s niektorými ľudmi je to ťažko, zatiaľ čo som sa z niečim takýmto stretol, bolo to preto, lebo sa báli, že im z toho vyberiem meď a speňažím to... Neviem, prečo to s tou vyradenou elektronikou takto funguje, na jednej strane sú ľudia, ktorý tvrdia sa s tým znečistuje príroda, no ak by sme to ešte vedeli využiť tak je tu zase druhá skupina ľudí, ktorá z toho možno nejako profituje
Je to prave kvoli tym kovom. Oni si totiz myslia, ze zoberies nieco odtial, vytiahnes kovy, tie spenazis, a zvysok hodis v lese do potoka (napriklad). Co aj verim, ze niektore skupiny obcanov robievaju. Jasne, je to nebezpecny odpad, a urcite maju zakazane pustat tam ludi vyberat si veci odtial. Bohuzial pre nas co sme zodpovedni k zivotnemu prostrediu a recyklujeme aj to, co ini povazuju za nepouzitelne.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 04 Mar 2021, 16:59

Mek napísal:
04 Mar 2021, 15:51
MrWifiHifi napísal:
04 Mar 2021, 15:31
medved napísal:
04 Mar 2021, 15:26
Tu v Prešove sa nedá dostať na ZD, proste nie a hotovo... niečo, ako ďalšie využitie vyhodenej elektroniky a recyklácia na ďalšie použitie neznámy pojem.... a nejaké keci o paragrafoch a "nebezpečnom" odpade a iné blbosti kašľať, nedáva to žiadnu logiku ani zmysel... človek by vedel zužitkovať aj niečo z vyhodenej elektroniky, ale nieee
No s niektorými ľudmi je to ťažko, zatiaľ čo som sa z niečim takýmto stretol, bolo to preto, lebo sa báli, že im z toho vyberiem meď a speňažím to... Neviem, prečo to s tou vyradenou elektronikou takto funguje, na jednej strane sú ľudia, ktorý tvrdia sa s tým znečistuje príroda, no ak by sme to ešte vedeli využiť tak je tu zase druhá skupina ľudí, ktorá z toho možno nejako profituje
Je to prave kvoli tym kovom. Oni si totiz myslia, ze zoberies nieco odtial, vytiahnes kovy, tie spenazis, a zvysok hodis v lese do potoka (napriklad). Co aj verim, ze niektore skupiny obcanov robievaju. Jasne, je to nebezpecny odpad, a urcite maju zakazane pustat tam ludi vyberat si veci odtial. Bohuzial pre nas co sme zodpovedni k zivotnemu prostrediu a recyklujeme aj to, co ini povazuju za nepouzitelne.
No žial je to tak. "Vďaka" istým spoluobčanom, ktorý takýto elektroodpad vyhľadávajú hlavne kvôli medi a možnosti ju spenažiť, musíme mi ostatný trpieť to, že sa kopec ešte použiteľných vecí vyhadzuje.

Osobne si myslím, že sú asi také 2 najzákladnejšie dôvody, prečo sa vôbec vyhadzuje elektronika. Za prvé, kvôli tomu, že je hoci ešte použiteľná, no je zastaralá a žiaľ naša spoločnosť sa riadi heslom "preč zo starým, sem s novým" alebo ešte inak povedané v tomto sa riadime západnou ideológiou konzumného spôsobu života. Za druhé, ak sa niečo pokazí, je oprava veľmi drahá alebo sa náhradné diely už nedajú zhohnať, poprípade sa už úplne prestali vyrábať. Sice som za minulého režimu ešte nebol ani na svete, no zo všadiaľ, čo počuvám, ako sa kedysi žilo, príde mi, že niekedy ak sa niečo vyrábalo, robilo sa to kvázi na celý žívot, alebo aspoň na 40-50 rokov. Dnes je skôr pravdepodobné, že v zbere nájdem ešte funkčnú starú teslácku telku ako nejakú novú, lebo dnes sa robí všetko tak, aby sme po roku alebo po dvoch zasa kupovali nové veci, lebo z toho žije celá ekonomika. Či už ide o autá, telefóny, televízory, počítače, oblečenie, atď, atď.
0

Používateľov profilový obrázok
rakato11
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 12 Apr 2015, 20:04
Bydlisko: Čierne pri Čadci
Vek: 66

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa rakato11 » 04 Mar 2021, 18:04

Také jsem si myslel že v dobách dávno minulých se vyrábělo kvalitně a "navždy" ale pouze do nedávna kdy jsem zhlédl jeden dokument který mně dosti zaskočil. Je pravda že některé zařízení z těch dob fungují dodnes ale.........
Zde je ten dokument.
0
Udržuj si odstup od lidí, kteří nepřiznají, že něco udělali špatně a vždy se snaží, aby ses cítil tak, že všechno je Tvá chyba.

maher
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 593
Dátum registrácie: 10 Sep 2008, 00:00

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa maher » 04 Mar 2021, 20:35

mohli by ste tu aj napísať, aké techniky používate na vybratie súčiastok z DPS, také zahnuté konce, alebo rozliatá meď na vicvrstvových doskách vie pekne potrápiť, skúšal som aj teplovzdušnú pištol, ale poničil som hodne súčiastok, najviac sa mi osvedčilo postriekať miesto z oboch strán silikonovým sprejom a potom odsávačkou odsávať, ale je to dosť pracné, vhodné len na pár súčiastok. na yutube som videl ako čiňania recyklujú, cin v miske dajú na platničku roztopiť a na vrch položia DPS a potom už len vyberajú súčiastky

@rakato, tiež sa mi to stalo, ale na šťastie som dal ctrl C
0

Ajven_Black
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 19 Máj 2018, 21:12

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa Ajven_Black » 04 Mar 2021, 20:54

Budete sa smiať, ale za mňa recyklujú moji žiaci na praxi! Dám im plošáky s THT súčiastkami, vysvetlím, aby nechali čo najdlhšie vývody na súčiastkach v prípade, že ich cvikajú kliešťami a ak pájkujú, tak čo najkratšiu dobu. Po 6 hodinách sú takí nafetovaní cínovými výparmi, že sú radi, že skončilo vyučovanie a ja mám fraj! :finga:
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok