Vývoj na Slovensku

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
hrozba7777
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 13 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 29

Vývoj na Slovensku

Príspevok od používateľa hrozba7777 » 31 Mar 2021, 16:33

Čaute. Rád by som vytvoril tému, kde by sme si mohli nazdieľať postrehy, kde ešte na Slovensku prebieha skutočne elektrotechnický vývoj. Viem o ON Semiconductors aj keď, veľa informácií o nich nie je, tak netuším čo sa tam skutočne robí. Ďalej je tu Prešovská firma ELCOM s kasami, nové verzie sú ale hotová katastrofa, tak očakávam pravdepodobný krach. Je tu ešte firma DEFTECH, pred nedávnom ešte mali inzerát, že hľadali vývojárov, dnes je už stránka v angličtine a výrazne strohejšia. O kom ešte viete vy?
0
:)

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Vývoj na Slovensku

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 31 Mar 2021, 17:00

V Elcome som pracoval, nie dlho, ale zato ucinne, tam je problem vyvoja niekde inde ako v samotnych vyvojaroch.
V KE co viem sa nieco robilo na Watsonovej (?), nepamatam nazov firmy, potom sme my Webasto, sice sme maly tim, ale pracujeme :)
Vyvoj mas este v PO a to Canor, Cemm Thome, a este by sa nieco urcite naslo.
Teraz mi chodia ponuky od Siemens (ZA?), tiez nejaky vyvoj. A minule co si z Nitry, ale nazov neviem.
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Vývoj na Slovensku

Príspevok od používateľa ondistef » 31 Mar 2021, 17:06

Tak kedysi Power - One, kúpilo ich ABB (a ty ich zas predali?) a teraz je to Bel Power Solutions (Dubnica nad Váhom)
a v Dubnici je aj DELTA ELECTRONICS. Potom je to ešte NES Nová Dubnica.
V Žiline bol, resp. ešte stále asi je? (boli v konkurze) ELTECO, vyrábali dieselagregáty a napájacie zdroje UPS.
Viac menej sa tie vyššie zmieňované firmy zameriavajú na napájacie zdroje a celkovo výkonovú elektroniku.
V Prešove je ešte Electron (robia meracie prístroje hlavne pre revízie el. zariadení).
A tak trochu tam patrí asi aj EVPÚ a.s. - Elektrotechnický výskumný a projektový ústav
0

105nu70
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 275
Dátum registrácie: 08 Nov 2017, 11:51

Re: Vývoj na Slovensku

Príspevok od používateľa 105nu70 » 31 Mar 2021, 17:34

:butthead:
1
Obrázok 1
Naposledy upravil/-a 105nu70 v 12 Apr 2024, 14:39, upravené celkom 2 krát.

stefanSK
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 752
Dátum registrácie: 24 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 68

Re: Vývoj na Slovensku

Príspevok od používateľa stefanSK » 31 Mar 2021, 18:01

Tak isto čisto slovenská firma Zelektrik s.r.o Trenčín.
Robia vývoj a výrobu elektro-zariadení pre rôzne odvetvia priemyslu.
0
S.K.

pawlo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 666
Dátum registrácie: 28 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: KE
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Vývoj na Slovensku

Príspevok od používateľa pawlo » 31 Mar 2021, 18:16

V KE okrem spomenutých je +/- vývoj v:

Spinbotics (roboty)
Faurecia (automotive)
IEE (automotive)
PHE Design (automation)
SPEMACH (automation)
ŽŤS VVÚ (automation)
Kuenz (Portálové žeriavy)
BSH (Spotrebná elektronika)
0
VINTAGE nadšenec
,,Aj signál je len človek"

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Vývoj na Slovensku

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 31 Mar 2021, 21:16

zdenoeddie napísal:
31 Mar 2021, 17:00
potom sme my Webasto
Sorry za OT, ale zatial sa vam neozvali pravnici z nemecka? lebo ten nazov ma firma, ktora robi nezavisle kurenie do aut a neviem, ci nahodou nema aj ochrannu znamku na nazov.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Vývoj na Slovensku

Príspevok od používateľa juraj77 » 31 Mar 2021, 21:40

hrozba7777 napísal:
31 Mar 2021, 16:33
O kom ešte viete vy?
práve som pozeral tento inzerát na profesia.sk: Experienced microcontroller FW developer
Crayonic s.r.o.
Your choice of working from home or from our office locations in Bratislava, Kosice, Eindhoven.
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Vývoj na Slovensku

Príspevok od používateľa elmoto » 31 Mar 2021, 21:44

Ta asi robí pre Webasto ta ne? Pokiaľ viem tak sú v KE.
0
nie som tu

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Vývoj na Slovensku

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 31 Mar 2021, 22:00

to bude tym dlhodobym homeoffice-om. Ja som to pochopil tak, ze su mala firma, vobec mi netuklo, ze ved aj to kurenie musi mat nejaky ten ovladaci soft
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Vývoj na Slovensku

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 31 Mar 2021, 22:24

pocitujlasku napísal:
31 Mar 2021, 21:16
zdenoeddie napísal:
31 Mar 2021, 17:00
potom sme my Webasto
Sorry za OT, ale zatial sa vam neozvali pravnici z nemecka? lebo ten nazov ma firma, ktora robi nezavisle kurenie do aut a neviem, ci nahodou nema aj ochrannu znamku na nazov.
Obcas sa ozyvaju, zatial len s pozitivnymi spravami typu zvysenie platu, dovolenka navyse apod. :D
0

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Vývoj na Slovensku

Príspevok od používateľa daqq » 31 Mar 2021, 23:50

Napriklad MicroStepy (je to viacero firiem MicroStep, no su to oddelene entity, maju trocha ine nazvy), rozne drobne firmicky... je toho viac nez sa zda a viacere firmy maju minimalnu pritomnost na webe. A zahranicne tu maju celkom vela pobociek.

A samozrejme akademia.
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Vývoj na Slovensku

Príspevok od používateľa OHAJ » 01 Apr 2021, 18:20

Vývoj na Slovensku isto beží na elektro VŠ v Bratislave, Košiciach a Žiline. V ich okolí je isto zopár spoločností, ktorý využijú lacnú prac.silu z radov študentov a priživia sa na nejakých fordoch a grantoch. Za zmienku stojí Žilinský CEIT, kto nevie, čo je AGV, je to Automated guided vehicle, slovensky Automaticky navádzaný vozík:
AGV.JPG
Z armádneho prostredia akciovka VÝVOJ Martin, detekcia chemických a biologických bojové látok na diaľku cez S-CAD, z civilného mobilné mamografy.
Zo sci-fi mi prijde zaujímavý výskum lietajúceho auta AEROMOBIL:
Obrázok
SAV-ka nejaké vedeckovýskum.činnosti s tranzistormi, prakticky asi nič moc; inak Slovensko má veľmi nízky podiel výskumníkov v populácii, nielen kvôli brain-drainu !
Veru nič viac ma nenapadá, vývoj na Slovenku zakapáva to je fakt a aby to vedeli všeci, ešte treba prezentácie EU o našej neschopnosti:
obrázok.png
Zdroj: https://ec.europa.eu/slovakia/sites/def ... r_2020.pdf
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Vývoj na Slovensku

Príspevok od používateľa SMITH » 01 Apr 2021, 22:16

OHAJ : odkiaľ je foto tých AGV ?
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Vývoj na Slovensku

Príspevok od používateľa OHAJ » 01 Apr 2021, 22:50

z Continental v Púchove, tieto boli vtedy NOVÁ GENERÁCIA, ale už majú i NOVŠIU slovenskú verziu
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Vývoj na Slovensku

Príspevok od používateľa SMITH » 02 Apr 2021, 09:12

Zdalo sa mi to prostredie nejaké povedomé . Zakladač vozíkov s behuňami , nová hala ... :D .Teraz sú tam také oranžovejšie . Od 1.8. by som tam mal pracovať ... :pain:
1
Obrázok 1
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

michal56
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 08 Sep 2013, 19:23
Bydlisko: Bojnice
Vek: 31

Re: Vývoj na Slovensku

Príspevok od používateľa michal56 » 03 Apr 2021, 08:12

Ja pracujem v Bel power solutions v Dubnici nad Váhom ako R&D electrical engineer a nemôžem sa sťažovať. Pracujeme pre rôzne odvetvia, na rôznych typoch meničov pre vlakové aplikácie (stále pod značkou Melcher, čo si dovolím tvrdiť, že je BMW medzi spínanými zdrojmi určených do vlakových súprav), ďalej nabíjačky pre elektrické autá, nemyslím tým osobné, ale pre nákladné autá a banský priemysel, niečo pre ropné spoločnosti, niečo pre lodné spoločnosti, aj pre Facebook, John Deere a iné. Menič je u nás vyvíjaný úplne od začiatku (na rozdiel od okolitých firiem s podobným zameraním, my nerobíme len re-desing alebo nerobíme menič už z existujúcich blokov, ale nebojíme sa pustiť do úplne nového designu) navrhuje sa po elektrickej stránke, mechanickej, software-ovej a následne sa u nás aj vyrába vo výrobe. Roboty máme nad hlavu aj počas korona krízy, takže si myslím, že je to dosť stabilná robota. Dokopy nás je tuším vyše 30, len čisto elektrických vývojárov na našom oddelení a ďalej hľadáme nových (je komplikované nájsť v dnešnej dobe niekoho, kto sa trochu rozumie do meničov, do elektronických obvodov - jednoduchých obvodov, operákov, driver-ov, tranzistorov, niečo z magnetizmu -cievky/trafáky, vie to s kalkulačkou, pájkou a má nejaké praktické skúsenosti, stačilo by, že len doma postavil nejaké zariadenie.) Takže my sa zaujímame o elektronikov s praxou ako aj o absolventov (či z výšky alebo zo strednej - ak to má nejaký chalan v hlave, tak je možné ho zobrať aj bez VŠ k nám na vývoj, my nie sme štátna správa, aby potreboval na túto prácu titul). Máme aj študentský program a spolupracujeme so strednými a vysokými školami. Je možné si u nás robiť maturitnú prácu, bakalársku prácu, diplomovú prácu alebo PhD prácu a si aj zarobiť popri nej u nás. Ale by ste neverili, aké je ťažké nájsť v posledných rokoch na vysokej škole schopného študenta, ktorý má záujem o elektroniku a nejaké praktické skúsenosti. To sú tí dvaja traja z ročníka.
0

Používateľov profilový obrázok
matoh
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 467
Dátum registrácie: 05 Nov 2011, 20:26
Bydlisko: Bytča
Vek: 28

Re: Vývoj na Slovensku

Príspevok od používateľa matoh » 03 Apr 2021, 16:02

Keď to tu tak sledujem tak som popravde ani nečakal že je stále dosť ľudí ktorí sa zaoberajú vývojom a nerobia to len pre natlačený účet.
Keď sa poohiadnem do dnešného sveta kde je najdôležitejšie mať furt telefón v ruke ... moc sa bojím o to čo bude lebo ľudia "otupiejavajú" .
0

Používateľov profilový obrázok
maser
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 01 Apr 2021, 22:37

Re: Vývoj na Slovensku

Príspevok od používateľa maser » 05 Apr 2021, 04:11

Neviem ci si zaregistroval ale aj AT a T v Bratislave redukuju stavy a to je ina megakorporacia.Na Slovensku nieje zaujem aby sme mali vyvoj.My sme urceni na montaz toho co vymyslia inde.Takmer vsetky spolocnosti co tu mali nejaky vyvoj skoncili ako im skoncili danove prazdniny a ulavy.Samsung ked mal zvysit platy tak radsej prestahoval celu vyrobu aj s vyvojom do Rumunska.Sony to ani vyvoj nemalo to bola cista montazna dielna len na 10rocne danove prazdniny.Co sa vyrabali cipove karty pre banky tak isto montazna dielna.Akoze zabudni ze na Slovensku bude vzdelanostna ekonomika.Oni to sem nechcu dotiahnut.Chcu aby sme boli na tom ako USA konzumenti.Sledovali nablble USA serialy kde nam scenarista pusti sileny smiech aby sme nemuseli rozmyslat ani keby je pointa a kedy je to smiesne.Zo Slovakov robia postupne retardov.Chcu aby sme boli hlupaci.Lebo hlupaci budu robit za malo a vela.Na hlupaka nakricis a bude makat viac.Hlupakovi netreba dat vyssi plat ale nakricat na neho.Mudry clovek keby na neho nakricis ti rozbije hubu a da vypoved ako som to urobil ja ked si ku mne sef dovoloval.A cuduj sa svete po tom co som mu rozbil hubu a dali mi padaka som ziskal zamestnanie kde mam raz taky plat ako u toho sefa idiota co si ku mne dovoloval.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Vývoj na Slovensku

Príspevok od používateľa Drakoush » 05 Apr 2021, 11:24

Keby náš národ mal predpoklady na úspešný vývoj na svetovej úrovni, tak by tu vznikali domáce firmy, schopné konkurovať svetovým. To, že sú tu montážne linky je len výsledkom toho, akú tu máme pracovnú silu. Mladých dnes nič nezaujíma, je to vidieť aj na tomto fóre, odkedy som tu, tak to stagnuje, len veľmi málo ľudí sa vedomostne vypracovalo ďalej, nebudem ich menovať, je ich pomerne dosť, ale k pomeru registrovaných členov je to len maličký zlomok.
P.S.: neber to príliš osobne, ale múdry človek huby nerozbíja. To je zas len zvierací inštinkt nášho národa, pobiť sa a neriešiť to na diplomatickej úrovni.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Napísať odpoveď