Slaboprúdové vodiče

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

hal_sk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00

Slaboprúdové vodiče

Príspevok od používateľa hal_sk » 12 Apr 2021, 11:22

Ahoj,
Začal som experimentovať s Raspberry Pi a so slaboprúdovou elektronikou. Jedným zo zádrheľov pri mojom experimentovaní je nesprávna voľba vodičov. Neviete o nejakom úvodnom článku pre začiatočníka o tejto tematike? Chcem si nakúpiť farebne odlíšené vlasaté káble pre moje slaboprúdové experimenty, ale nerád by som kúpil niečo, na čo budem potom nadávať. Viete poradiť vhodný vodič, na ktorý by som nenadával pri práci s ním? Príčiny môjho nadávania pri práci s mojimi vodičmi sú rôzne. Napr.:
- na vodič pri spájkovaní nechytá cín (pritom používam flux vo fixke), typicky vodiče so šedým kovom (hliník?), typicky "dupont" prepojovacie káble (po odcvaknutí koncoviek a odizolovaní koncov)
- vlasy vodiča nejdú poriadne prstami stočiť (aby sa nestrapkali), typicky niektoré medené vodiče, lebo sú zrejme príliš pružné a vracajú sa do pôvodnej polohy
- bužírka vodiča je veľmi pevná, typicky vodiče vedúce z elektrických adaptérov (transformátorov)
Toto sú hlavné problémy, s ktorými sa stýkam pri práci, hlavne spájkovaní vodičov. Keďže ponuka vodičov je veľmi široká, viete ma naviesť na správne parametre, ktoré hľadať pri kúpe vodičov? Alebo možno robím niečo zle pri práci s mojimi vodičmi, tak aj v tomto prípade by som bol rád za radu.
Nateraz používam vodiče, ktoré nájdem doma - zbytky z káblov k reproduktorom, káble adaptérov, prepojovacie dupont káble... Ďakujem.
0

JohnnyElektro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 16 Júl 2019, 14:22

Re: Slaboprúdové vodiče

Príspevok od používateľa JohnnyElektro » 12 Apr 2021, 19:32

Ja pouzivam navijaci drot ak potrebujem spojit konce na ktore sa da pajkovat Ag cinova zliatina. Nepotrebujes konce drota vobec cistit od izolacneho laku. Hrubku navijaceho drotu si zvol podla tejto tabulky , konkretne podla stlpca "chassis wiring"- ak budes drot na seba vinut, tak podla stlpca "power transmission".
https://www.powerstream.com/Wire_Size.htm
Ak chces spajkovat na viac povrchov, hlavne tie uslachtile problemove, tak si kup Pb(olovnaty) cin namiesto Ag.
1
Obrázok 1

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok