Odvzdušnovací ventil

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Odvzdušnovací ventil

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 20 Apr 2021, 14:32

Zdravím. Mám takýto odvzdušnovák. Známi mi tvrdí že na môj kotol je na velký tlak. Ze to je na poschodové domy, ze tam je tlak v systéme vyšší hlavne ked sa zohreje voda že tam môže byť aj 6 barov. Že ja potrebujem max 2.5 barovy.
Mne sa to nezdá podla mna je 10 bar max dovoleny tlak pre ten odvzdušnovak a môžem ho pouzit aj na moj kotol ked tam mam prevadzkovy tlak 1.5 baru. Taktiez sa mi nezdá že v poschodovom dome v kúrení môže byť 6 barov. Starám sa v zime o jeden dom je 3 poschodovy velky a na kotli je max 1.8baru.
Prílohy
IMG_20210420_124125.jpg
IMG_20210420_124110.jpg
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Odvzdušnovací ventil

Príspevok od používateľa mr.dred » 20 Apr 2021, 15:11

Je to samočinný / automatický odvzdušňovák DO max. prevádzkového tlaku 10 BAR a teploty 110ºC...
Môžeš ho kľudne použiť....funguje takmer od "nulového" tlaku.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Odvzdušnovací ventil

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 20 Apr 2021, 15:25

Dik aj som si myslel, este otazka ta mosazd od mosazdi co sa oddeluje to sluzi asi na cistenie, či? Načo služi ten horny ventil? Na rucne odvzdusnenie.?
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Odvzdušnovací ventil

Príspevok od používateľa mr.dred » 20 Apr 2021, 16:06

Ono je to vnútri z kvietku makového... plastový plavák, uzáver, venil strunka...neodporúčam otvárať.
V spodnej odnímateľnej časti je "spätný" ventil, ktorý sa pri potrebe výmeny vrchného dielu uzavrie a voda by zo systému memala ujsť.
Ten čierny ventilček / koliečko na vrchu - po celkovej montáži ho treba pootvoriť. Cez jeho závit (s pozdľžnou drážkou) sa systém automaticky odvzdušňuje. Ručné odvzdušňovanie to nemá. Pri poruche, keď cezeň vyteká/strieka voda je ho možné uzavrieť .
Čierna zátka z boku - s tou nehýbať !!! Tam je pružinka s ihlovým uzáverom ovládaný plavákom. Je to nastavené na určitú polohu, keď sa to "rozladí" potom to nefunguje.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Odvzdušnovací ventil

Príspevok od používateľa technikus110 » 20 Apr 2021, 16:15

treba vychádzať z toho, že je to samoodvzdušňovací ventil, nie pretlakový. Takže reaguje na vzduchovú bublinu a nie na kvapalné médium. Súhlasím a tiež radím, nerozoberať!
0

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Odvzdušnovací ventil

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 20 Apr 2021, 17:01

Ok nemyslel som rozoberať úplne ale tak ako mám. Ja som si myslel ze to bude unikat cez tú plastovú zátku ,som myslel že to má dierku a ten ventil je na ručné, vďaka za vysvetlenie. A to čo mi tvrdil známy je somarina že? V kotli nemôže byť 6 barov?
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Odvzdušnovací ventil

Príspevok od používateľa mr.dred » 20 Apr 2021, 17:49

Môže byť aj 6....
Napríklad keď má prietokový ohrev TUV...
alebo aj v kúrení vo výškových budovách...na 10 poschodí treba okolo 4-5 barov a keď je kotolňa- výmenníčka ešte niekde ďalej v jame....tak aj viac.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Odvzdušnovací ventil

Príspevok od používateľa 5ko » 20 Apr 2021, 19:58

Všetko už bolo povedané, len doplním, že takéto automatické odvzdušňováky sa montujú na časti potrubia, kde nie je možné dodržať spádovanie rúr tak, aby sa tam prípadná vzduchová bublina sama posúvala do miesta ,kde môže uniknúť, a tým, že by sa tam hromadil vzduch, by postupne došlo k zastaveniu obehu.
Ale ak na to miesto namontujeme tento automatický odvzdušňovací ventil, tak vzduch, ktorý sa v tom mieste začne hromadiť, sa dostane do komôrky ventilu, v ktorej je plaváčik.Ak je zaplnený vodou, tak plavák je hore a cez malú páčku tlačí na ihlový ventil a zabraňuje vytekaniu vody.
Akonáhle však príde pod plavák vzduch, ten poklesne na tej bubline, tým otvorí ihlový ventil a vzduch môže uniknúť.Zároveň však dnu nabehne voda, ktorá zdvihne plavák a ten uzavrie ventilček.Jednoduché a účinné, pretože nepotrebujeme niekde do troch metrov v kotolni stále behať po rebríku a z času na čas odvzdušňovať potrubie.
Tá plastová tyčka slúži len na to, že ak je tá horná komôrka s plavákom zdemontovaná, uzavrie sa prítok vody zospodu a máme čas na výmenu plaváka,pretože nemusíme prácne spúšťať systém.Akonáhle sa tá horná časť zašroubuje nazad, tak sa tá tyčka zatlačí dolu a otvorí prívod vody zospodu.
S tým tlakom je to už jasné, pretože pracovný tlak/otvárací- nás zaujíma pri POISTNOM VENTILE,nie odvzdušňovacom.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď