hlavny istic

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

dusan01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 23 Júl 2010, 00:00

hlavny istic

Príspevok od používateľa dusan01 » 14 Máj 2021, 21:08

Dobry den.
Hlavny istic na hranici pozemku pred elektromerom je 25A B.
Aky istic sa odporuca dat do domu na rozvodnici, ktory bude odpajat cely dom?
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: hlavny istic

Príspevok od používateľa Atlan » 14 Máj 2021, 21:10

Ziadny, daj tam vypinac.
0

dusan01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 23 Júl 2010, 00:00

Re: hlavny istic

Príspevok od používateľa dusan01 » 14 Máj 2021, 21:23

0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: hlavny istic

Príspevok od používateľa Amaterr » 14 Máj 2021, 22:13

ja som dal tento , pred Hl. skrinkou ../samozrejme uz v dome / , a nezabudni , jednu zasuvku na chladnicku nechaj po vypnuti pod napetim , len na istic , ... zakonita ti bude povdacna :)
Prílohy
spinac.jpg
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: hlavny istic

Príspevok od používateľa ondistef » 15 Máj 2021, 08:51

Či modulárny vypínač na DIN lištu alebo istič je viacmenej jedno, ale doporučujem voliť aspoň o stupeň vyšší. Takže ak je hlavný istič pred elektromerom 25A, tak ako hlavný vypínač by som volil vypínač alebo istič aspoň na 32A.
0

alois
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 143
Dátum registrácie: 20 Feb 2021, 11:01

Re: hlavny istic

Príspevok od používateľa alois » 15 Máj 2021, 09:19

Na Slovensku to bude myslím jak v Česku. Zde se dodržuje selektivita jištění, takže každý následující jistič by měl být o stupínek níže, než ten předchozí. Proto bych volil hlavní vypínač a ne jistič. Tím bude možné instalovat jištění jednotlivých okruhů až 16 A, zatímco s hlavním jističem 16 A by bylo možné pro jednotlivé okruhy instalovat jen jističe max.10 A. Bude ale asi nejlepší to probrat s revizním technikem, který bude provádět výchozí revizi a má oprávnění od dodavatele el.energie.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: hlavny istic

Príspevok od používateľa technikus110 » 15 Máj 2021, 09:43

Každý rozvádzač má mať komponent, ktorý slúži na celkové odpojenie od napájania. Preto je jedno, či je tam vypínač, istič, či poistkové púzdra. Ide iba o to, aby boli kontakty nadimenzované tak, aby bez ohriatia dokázali trvalo prenášať maximálny povolený prúd. Ak je 25A pred ističom, tak ako hlavný vypínač stačí 32A.

NIKDY SA NESMIE použiť prúdový chránič ako hl. odpínač/vypínač! Nie je na to kontaktami stavaný pre skratové prúdy!

Amaterr - s tou chladničkou to nemyslíš vážne, že? Chladnička sa nedáva pod prúdový chránič, ale MUSÍ byť odpínateľná! Hl. vypínač je vypínač kompletného rozvádzaču! Dá sa aj urobiť rozdelenie, ale tam sú iné podmienky a triedy pre rozvádzače a ich obsluhu!
0

dusan01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 23 Júl 2010, 00:00

Re: hlavny istic

Príspevok od používateľa dusan01 » 15 Máj 2021, 22:40

Tak ten 40A hlavny vypinac co som hore uviedol a ktory by som umiestnil ako vypinac uplne celeho domu by mohol byt ok?
Kedze na elektromeri mam 3f istic 25A typ B.
To by bolo potom teda jasne.
No este mam take ine dotazy:
Tento vypinac je napr. Schrack. Skrinka, teda rozvodnica sa mi celkom paci ta Schneider 32modulova.
Zapustena.

Bolo by fajn mat vsetky komponenty jedneho vyrobcu, ale tak mohli by byt aj dvaja...

Co si o tomto myslite?
Samozrejme, kazdy modul ineho vyrobcu - tak to by bol grc.
0

dusan01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 23 Júl 2010, 00:00

Re: hlavny istic

Príspevok od používateľa dusan01 » 15 Máj 2021, 22:43

Technikus:
Teraz citam este raz tvoj prispevok. Pises ze moze byt aj 32A istic ako hlavny domovy istic.
Ale tak, ak by sa stal skrat, tak vyrazi stopercentne istic na plote 25A typ B. A domovy 32A ostane mozno aj zopnuty. A budem musiet ist von k plotu, nie? Nebude lepsie mat tam predsa len vypinac ako istic?
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: hlavny istic

Príspevok od používateľa Amaterr » 16 Máj 2021, 04:11

Ivan , ja som nikde nepisal , ze je chlad. je pod prudovym chranicom , a vypinac co odpoji cely "domcek" je vo vnutri , pri odchode sa nemusia kontrolovat vselijake nabijacky co ostali pozastrkovane alebo kanvice na vodu .
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: hlavny istic

Príspevok od používateľa Merak » 16 Máj 2021, 04:23

dusan01 napísal:
15 Máj 2021, 22:43
Technikus:
Teraz citam este raz tvoj prispevok. Pises ze moze byt aj 32A istic ako hlavny domovy istic.
Ale tak, ak by sa stal skrat, tak vyrazi stopercentne istic na plote 25A typ B. A domovy 32A ostane mozno aj zopnuty. A budem musiet ist von k plotu, nie? Nebude lepsie mat tam predsa len vypinac ako istic?
ak nastane skrat, tak ako prvý ti vybaví vonku pred elektromerom
ide totižto o to, že tieto malé ističe do 63A majú rovnakú vypínaciu skratovú spúšť
a prečo práve vonkajší? je najviac namáhaný a podlieha vonkajším poveternostným podmienkam (chlad, teplo, sucho, vlhko), ktoré ovplyvňujú mechanizmus skratovej spúšte
a pokiaľ si dáte do vnútra ako hlavný istič napríklad B20/3, tak si tým degradujete maximálny výkon, ktorý môžete odoberať z verejnej siete, za ktorý si platíte.
pokiaľ tam dáte silnejší istič namiesto vypínača, tak Vám ho pri nadprúde nebude vybavovať a pri skrate Vám ho bude vybavovať spoločne s ostatnými ističmi
osobne dávam radšej vypínače namiesto ističov či prúdových chráničov, lebo sú mechanicky konštruované na vypínanie a zapínanie
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: hlavny istic

Príspevok od používateľa technikus110 » 16 Máj 2021, 07:25

.........pokiaľ tam dáte silnejší istič namiesto vypínača, tak Vám ho pri nadprúde nebude vybavovať a pri skrate Vám ho bude vybavovať spoločne s ostatnými ističmi........

Hl.vypínač/odpínač je na celkové odopnutie rozvádzaču, nie jeho istenie. Čiže ak by mal rovnakú hodnotu ako istič pred elektromerom tak ho vyrazí a selektívne "možno" aj ten druhý podľa dĺžky vedenia. V 99% prípadov sa servis nerobí za plného odberu, takže kontakty to znesú. Je to ich funkcia, na ktorú boli vyrobené.

A ak nastane tvrdý skrat, tak by mal vypnúť istič pre vedenie na ktorom nastal skrat a selektívne podľa veľkosti aj tie ďalšie s sérii pred ním. Čiže je to O.K.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: hlavny istic

Príspevok od používateľa Drakoush » 16 Máj 2021, 09:19

technikus110 napísal:
15 Máj 2021, 09:43


NIKDY SA NESMIE použiť prúdový chránič ako hl. odpínač/vypínač! Nie je na to kontaktami stavaný pre skratové prúdy!

Toto sa mi nezdá, preto sa spýtam: si si istý týmto tvrdením? Totižto ak nastane priamy skrat L voči PE, pre RCD to znamená rozdielový prúd vo výške skratového prúdu a RCD je rýchlejší, ako istič.
Navyše skratová odolnosť kontaktov je ževraj 10kA u tohto konkrétneho modelu: https://www.hagard.sk/produkty/a9z31440 ... 0a30ma-asi
Tak ako to je? Prvú časť tvrdenia nespochybňujem, použiť RCD ako hlavný vypínač. Ale druhá časť tvrdenia vo mne vyvoláva pochybnosti.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: hlavny istic

Príspevok od používateľa Merak » 16 Máj 2021, 10:09

ani ja som sa nikde nedočítal o tom, že RCD ako hlavný vypínač nesmie byť
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

strapatý
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 11 Jún 2010, 00:00
Vek: 34

Re: hlavny istic

Príspevok od používateľa strapatý » 16 Máj 2021, 10:25

... Totižto ak nastane priamy skrat L voči PE, pre RCD to znamená rozdielový prúd vo výške skratového prúdu a RCD je rýchlejší, ako istič....


A keď sa L skratuje proti N? :D
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: hlavny istic

Príspevok od používateľa technikus110 » 16 Máj 2021, 11:11

Otázka znela:"Aky istic sa odporuca dat do domu na rozvodnici, ktory bude odpajat cely dom?"

Hneď prvá odpoveď bola správna, nakoľko tam nie je potrebné ISTENIE, ale odporučené VYPNUTIE celku. Predsa istím vedenie podľa dimenzovania, (kábel v stene) nie spotrebič na jeho konci.


STN-EN priamo neodporuje použitie RCD, ale odporuje to zdravému rozumu. Malá porucha ti zhasne celý dom. Mňa učili, že jeden okruh v poruche nemá ovplyvniť celú sústavu. (nebavím sa o strojoch!)

Potom je tu STN-EN 33-2000-5-53 ed.2 stať 530.4.5, ktorá hovorí, že:" ....." aj keď je to trochu mimo.

Je rozdiel deklarovať, že komponent svojimi kontaktami rozopne, prenesie 40A, alebo aj zopne 40A. Onoho času sa učilo, že RCD treba kontrolovať tlačidlom a spätné zopnutie nesmie byť urobené pod záťažou. Ale doba sa mení.

Nová norma o rozvádzačoch niekde spomína hl.vypínač? (konštrukcia, typ a rieši jeho prítomnosť?) Kde vlastne sa nachádza v STN striktný príkaz na jeho použitie? Veď je to komponent, ktorý slúži IBA na bezpečnosť pri práci a obsluhu laikmi.
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: hlavny istic

Príspevok od používateľa ondistef » 16 Máj 2021, 12:10

strapatý napísal:
16 Máj 2021, 10:25
...
A keď sa L skratuje proti N? :D
Tak v takomto prípade by prúdový chránič mal zostať zapnutý a nemal by reagovať.
Ináč sa mi podarilo nechtiac nedávno spraviť skrat medzi L a PE na svetelnom okruhu a zhodilo prúdový chránič, 10A istič, 32A hlavný vypínač (istič) a 25A istič pred elektromerom. :D
0

dusan01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 23 Júl 2010, 00:00

Re: hlavny istic

Príspevok od používateľa dusan01 » 16 Máj 2021, 15:42

0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: hlavny istic

Príspevok od používateľa technikus110 » 16 Máj 2021, 19:58

Záleží na tom, aký máš rozvádzač. Či tú otočnú páčku dostaneš pod kryt.



Zabudol som - dusan01: ..... A domovy 32A ostane mozno aj zopnuty. A budem musiet ist von k plotu, nie?....
Ešte raz, komponent má mať funkciu hl.odpínaču/vypínaču nie ističu. 32A ti zhodí, ak tam dáš klasický istič. Ak odpínač, tak je to iba mechanika bez nadprúdovej ochrany.
0

dusan01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 23 Júl 2010, 00:00

Re: hlavny istic

Príspevok od používateľa dusan01 » 16 Máj 2021, 20:26

Tak packovy nie je dobry. nezavrem dekel. Co tam teda dat? :)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok