Nízkootáčkové generátory

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

vladdo05
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 22 Jan 2015, 20:14

Nízkootáčkové generátory

Príspevok od používateľa vladdo05 » 31 Máj 2021, 09:12

AHoj,
chcel by som podiskutovat ohladom nízkootáčkových generátorov z Číny. Sú pomerne lacné a vidím tam množstvo aplikácií, takže možno to bude užitočné pre viacerých.
Pre účely malých(mikro) vodných elektrární, veterných, alebo aj rôzne iné využitia sa ponúkajú vhod generátory s pernamentnými magnetmi. AKo príklad dávam jeden s nich, ale sú si podobné, asi skopírované :biggrin:
Zatial by som to chcel aplikovat ako elektrodynamickú brzdu pre stacionárny bycikel. Neskôr nejakú mini vodnú/veternú turbínku - elektráreň na chate.
Také všeobecné parametre:
Výkon od 100 W vyššie, vačsinou okolo 300 - 500 W,
cena od 70 Euro 8O . Otáčky cca. 600 RPM, tj 10 za sekundu, co je celkom v pohode.
Napätia:
DC jednosmerný tam to je zrejmé - kefy -uhlíky + - výstup.
AC - stiedavý - bez uhlíkový - tu my nie je jasné frekvencia a fáza. Našiel som množstvo AC, ale trojfázových, (dokonca s dvoma vodičmi to je asi jednofázový) Tu je s tromi vodičmi:
https://www.amazon.com/AVAN-300W-Three- ... B08MZG48CM
Moja otázka č.1 - sú aj jednofázové AC? a su 50 Hz? Resp. ako by som ja využil reálne 3 fázový - možem použit transformátor na zvýšenie napätia?

otázka č.2 - na tieto moje aplikácie ktorý by bol vhodnejší DC 12 V alebo AC 1 alebo 3 fázy?
NA ten 12V menic na 230 V by som az tak nespoliehal, skôr sa my páči trafo 12/230 V AC.
Dakujem
Prílohy
642dc0dcbbbc7a215c17932f75de4954.jpg
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Nízkootáčkové generátory

Príspevok od používateľa Dolfi » 31 Máj 2021, 13:50

Já si myslím, že tie striedavé generátory dávajú 50 Hz len pri presne daných otáčkach, inak frekvencia s otáčkami lieta.
Dokonca si myslím, že aj tie DC sú usmernené AC generátory, bez možnosti regulácie napätia, lebo sú tam použité permanentmé magnety, (napätie stúpa s otáčkami).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Nízkootáčkové generátory

Príspevok od používateľa Sani1 » 31 Máj 2021, 14:27

50Hz tam bude len pri určitých konštantných otáčkach. Inak by tam musel byť menič ktorému sa chceš vyhnúť. A trafo ti nepomôže, lebo to je navrhnuté práve na tých 50Hz a keď ti bude frekvencia "lietať", tak to trafo bude mať mizernú účinnosť a zbytočne sa prehrievať.
0

Používateľov profilový obrázok
matoh
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 467
Dátum registrácie: 05 Nov 2011, 20:26
Bydlisko: Bytča
Vek: 28

Re: Nízkootáčkové generátory

Príspevok od používateľa matoh » 31 Máj 2021, 15:49

Na takýto generátor sú najlepšie a najdostupnejšie staré servá z dožitej automatizácie.
Veľký výkon \ malé otáčky\ permanentné magnety\ malé rozmery...
Len zvyčajne treba demontovať brzdu a enkoder.
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Nízkootáčkové generátory

Príspevok od používateľa burizon » 01 Jún 2021, 09:16

Ohľadom mve si pozri tieto stránky: http://www.malavoda.cz; http://mve.energetika.cz; http://www.vawt.om2cm.sk.
Ja by som skôr išiel do generátora 48V jednosm. a s tým sa potom "hral" ďalej. Detaily si naštuduješ na tých stránkach, ktoré som tu dal.
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Nízkootáčkové generátory

Príspevok od používateľa josek » 01 Jún 2021, 11:20

Napadlo ma: nedá sa použiť alternátor z auta? Ten dáva striedavé napätie, ktoré by sa malo dať ďalej dobre spracovať...
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Nízkootáčkové generátory

Príspevok od používateľa Dolfi » 01 Jún 2021, 16:19

Dá sa použiť. Len to nie je nízkootáčkový malý generátor s permanentnými magnetmi. Je trojfázový, väčšina sa sama nedokáže nabudiť, budením sa dá regulovať výstupné napätie a je otázne, (ale asi áno), či pri 3 000 ot./min. dáva 50 Hz.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
matoh
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 467
Dátum registrácie: 05 Nov 2011, 20:26
Bydlisko: Bytča
Vek: 28

Re: Nízkootáčkové generátory

Príspevok od používateľa matoh » 01 Jún 2021, 17:10

Nehovoriac o Tom že alternator sám pre seba zožerie na budenie cca15-20 wattov .
A treba dosť veľké otáčky ak sa použije origoš budiaci obvod.
0

vladdo05
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 22 Jan 2015, 20:14

Re: Nízkootáčkové generátory

Príspevok od používateľa vladdo05 » 04 Máj 2023, 21:28

Ahojte,
chcel by som poradit ako vyzdimat nejaky vykon s tohto alternatora:

https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... pt=glo2idn

Dava 50 V naprazdno co nie je malo. Mal by mat 15W tj 0,3A - ked pozriete v popise.

Potrebujem s toho dostat 5V a 2A aspon tj. 10W.
SKusal som to dat priamo na zataz, potom cez trafo, cez DC DC converter(s 50V vstupom) a ine.... Je to velmi makky zdroj, vystupne napatie klesne pod 3 V, neda sa s toho vycucat nic,ziadny vykon.
Neviete ake zapojenie vyskusat?

Napadlo ma previnut stator jedine. Vacsi pocet vinuti a vacsi prierez.?S magnetmi sa my nechce hybat uz.
Dakujem
Prílohy
Untitled.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Nízkootáčkové generátory

Príspevok od používateľa misocko » 04 Máj 2023, 22:05

v prvom rade by som bez akychkoľvek meničov skúsil aky vykon to skutočne da pri nejakych otackach - pri tych pri ktorych to chces prevádzkovat.
Určiť V - A charakteristiku a podla toho sa zariadit. myslim ze to bude fakt mekke
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Nízkootáčkové generátory

Príspevok od používateľa miso156 » 05 Máj 2023, 01:41

Podla mna ten generator je "nedorobok", teda ak to nechces na ultra low power, hehe.
Bez zeleza v jadrach cievok sa ti naindukuje iba čmina.
Jednoznacne do stredov cievok navrtat diery a vsunut zelezne jadra.
Potom by z toho uz aj nieco mohlo tiect, teda ak cinan zabezpecil striedave mag. pole, t.j. magnety poukladal na striedacku v kazdom disku + disky navzajom posunute (ked je sever na jednej strane cievky tak juh na druhej).
0
"No pain, no gain." (KC238)

Napísať odpoveď