Fotovoltaika

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: Fotovoltaika

Príspevok od používateľa tienik » 02 Dec 2023, 10:39

budvar10 napísal:
01 Dec 2023, 18:30
Celková investícia?
cca 4500 €. Neviem to úplne presne zrátať, nakoľko kopa vecí bola "čo garáž dala" - robím s elektrikou, takže vždy čosi zostane. V tom nie je zarátane riadenie domu - to už bolo riešené pri stavbe RD a slúži na kopec iných vecí, nie len na FVE.
No a samozrejme, vlastný čas :-)
0

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: Fotovoltaika

Príspevok od používateľa tienik » 02 Dec 2023, 10:41

boraicho napísal:
01 Dec 2023, 19:45
Ja si kupim 7kW baterku, teraz kamoš kupoval 3,5kWh pylontechy po 900€ , nemyslim že to je samovražda
No, vezmi PC, excel a rátaj. Aj sa Ti vrátia za cca 6-7 rokov, nie je problém. Mne to teda nevyšlo ani náhodou, ekonomicky oveľa lepšie sa ukázala cesta, ktorú som opísal hore. Samozrejme, tým netvrdím, že to za istých okolností nemôže zafungovať - ale ja som taký dom ešte nestretol.
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 997
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Fotovoltaika

Príspevok od používateľa budvar10 » 02 Dec 2023, 11:27

No tak tipoval som cca 5000e + práca. Už ako si písal, že Loxone. Takže návratnosť je v nedohľadne, hlavne ak si to niekto dá namontovať firmou. :(
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Fotovoltaika

Príspevok od používateľa OHAJ » 02 Dec 2023, 11:34

Čo čakáte o vrátení investície, aj tie meniče aj tie panely majú svoju životnosť, ale nájdu sa aj fanatici čo to ukladajú do pieskovej batérie :oops:
Obrázok
https://www.trend.sk/spravy/teplo-uskla ... vani-domov
https://www.nextech.sk/a/E2-80-9EPiesko ... ej-energie
Obrázok
0

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: Fotovoltaika

Príspevok od používateľa tienik » 02 Dec 2023, 11:45

budvar10 napísal:
02 Dec 2023, 11:27
No tak tipoval som cca 5000e + práca. Už ako si písal, že Loxone. Takže návratnosť je v nedohľadne, hlavne ak si to niekto dá namontovať firmou. :(
tak nebol si ďaleko :-).
Ako, keby som si to mal dať urobiť firmou a ešte k tomu dorábal to riadenie, tak sa to nevráti ani omylom. Takto to len tak tak bude. Ale , beriem to polovične ako hračku, takže sa z toho až tak netriasiem. Ale je mi úprimne ľúto ľudí, ktorým "odborné firmy" nahučia aké je to fest výhodné dať za to 10 000€ a viac, z cieľom ušetriť..... To ani nehovorím o tom, že to namontujú spôsobom, kedy ide veľakrát o život.
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Fotovoltaika

Príspevok od používateľa OHAJ » 02 Dec 2023, 11:48

dobre píšeš ... ešte tým šťastnejším sa vráti cca 3 500 € od štátu, ale je to tak na dodávke elekriny do siete nik nezbohatne (opak je pravdou) ... treba to minúť v dome !
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Fotovoltaika

Príspevok od používateľa straciam » 02 Dec 2023, 12:38

suhlasim. moj nazor je, ze ani ongrid ani offgrid sa momentalne nevrati. navratnost vychadza 15-20 rokov, a za ten cas nielenze degraduju panely, ale zvykne sa pokazit menic, nabijacka a pod.
moznost priameho pripojenia bojlera na panely sa mi nepacila, preto som siel touto cestou (panely, striedac).
striedac je jednoduchy, v pripade potreby pomerne rychlo opravitelny, komunita okolo neho je pomerne velka (CR+SR). keby som neriesil zlozitejsiu konstrukciu, naklady by boli o 200eur menej. takto mam aspon ako taku moznost, ze sa mi to vrati.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1778
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Fotovoltaika

Príspevok od používateľa jezevec » 02 Dec 2023, 13:24

Jak to čtu, jsou tu dohady ohledně návratu investice do FV. Popíši své zkušenosti z provozu FV elektrárny po 1 a ¼ roku provozu.
Mám elektrárnu o výkonu 5,4kWp, baterii 11kW s střídač 8kW a virtuální baterii (EON). Vlastní spotřebu mám cca 5,5-6MWh/rok. Vlastní spotřebu pokryji od dubna po půlku října + přebytek do virtuální baterie (VB). Moje faktury v tomto období jsou jen kolem 550Kč, což jsou stálé platby.
V zimních měsících jsou platby vyšší, platí se distribuce z VB.
Pořizovací cena byla 440 tisíc mínus dotace 205 tisíc. Ročně ušetřím min. 40 tisíc, takže návratnost při současných cenách je asi 6 let, což si myslí, že je velmi dobrá návratnost.
A to ještě nepočítám úsporu na spotřebě plynu, před tím jsem ohříval TUV plynovým bojlerem.
Je fakt, že FV se moc nevyplatí tomu, kdo má roční spotřebu do cca 2,5MWh.
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Fotovoltaika

Príspevok od používateľa straciam » 02 Dec 2023, 19:49

@jezevec
Znie to lakavo, co som pozeral, tak ongrid menic huawei by stal 1400eur cca. Momentalne platim 63eur mesacne.rocna spotreba 3,2MWh. Jedine cim som obmedzeny tak miestom pre panely. Momentalne ich mam 6ks(460wp) a viac ich tam nezmestim. Dom nema strechu orientovanu na juh. A cim viac panelov by som dokupil. Navratnost stupa. Ak vezmem tvoj model(miesto 60eur by som platil nesacne cca 20eur) navratnost mi vyjde cca 6 rokov. Co je ok. Ale dokupenim dalsich panelov navratnost vystupa cez 8 rokov. To uz je pre mna neakceptovatelne. Rad investujem do niecoho co ma zmysel. Ale investovat 4000+ eur a cakat 8 rokov kym sa mi to vrati (az po 8 rokoch to zacne skutocne setrit) to sa mi zda vela. Jasne niekto moze mat iny nazor. Ja som za jednoduche riesenia s rychlou navratnostou. To uz aj lpg do auta vychadza s navratnostou lepsie :-) (1900eur navratnost 3 roky)
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: Fotovoltaika

Príspevok od používateľa tienik » 02 Dec 2023, 20:27

straciam napísal:
02 Dec 2023, 19:49
@jezevec
Znie to lakavo, co som pozeral, tak ongrid menic huawei by stal 1400eur cca. Momentalne platim 63eur mesacne.rocna spotreba 3,2MWh. Jedine cim som obmedzeny tak miestom pre panely. Momentalne ich mam 6ks(460wp) a viac ich tam nezmestim. Dom nema strechu orientovanu na juh. A cim viac panelov by som dokupil. Navratnost stupa. Ak vezmem tvoj model(miesto 60eur by som platil nesacne cca 20eur) navratnost mi vyjde cca 6 rokov. Co je ok. Ale dokupenim dalsich panelov navratnost vystupa cez 8 rokov. To uz je pre mna neakceptovatelne. Rad investujem do niecoho co ma zmysel. Ale investovat 4000+ eur a cakat 8 rokov kym sa mi to vrati (az po 8 rokoch to zacne skutocne setrit) to sa mi zda vela. Jasne niekto moze mat iny nazor. Ja som za jednoduche riesenia s rychlou navratnostou. To uz aj lpg do auta vychadza s navratnostou lepsie :-) (1900eur navratnost 3 roky)
no, si typický príklad - máš na FVE malú spotrebu. Ono tak cca od 5MWh to začína dávať zmysel. Teda v situácii, že za to platíš normálnu cenu. S dotáciami sa dajú v pohode pestovať aj ananásy na Lomničáku :-). L
0

Používateľov profilový obrázok
taphome
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 12:05
Bydlisko: Bratislava
Vek: 64

Re: Fotovoltaika

Príspevok od používateľa taphome » 03 Dec 2023, 07:43

@ tienik: napísal si k TUV:

Výsledok? v lete bolo 160l 80 stupňovej vody hotovej cca 10:30 až 11:00 a potom bola celá "paráda" na nič.

Meriaš teplotu vrstvenného zásobníku, alebo akumulačnej nádoby?
Meriaš teplotu vstup aj výstup, alebo iba výstup?
Aká je počiatočná teplota, keď je 11.00 hod hotovo?
Mal si medzi tým aj odber, alebo nikto nie je doma? Otázna je teplota vstupnej chladnej vody.
Akú DC špirálu máš namontovanú?


Ja to nemeriam s LOXONE, ale mám monitoring detto na vrstvennom zásobníku 320 litrovom a dovolil by som si podotknúť, že pojem "leto" je trochu nepresný. V máji máš iný energetický výnos ako v auguste, aj keď iba pár nezanedbateľných %. Čiže opäť platí pravidlo, že fyzikálne zákony sa odrbkať nedajú. Ohrem 1m3 vody o 1°C, vyžaduje dodať energiu o výkone xxx W.
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 997
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Fotovoltaika

Príspevok od používateľa budvar10 » 03 Dec 2023, 08:55

Ja už nad tým uvažujem nejakú dobu. Avšak, stále mi to vychádza nevýhodne. Ak by som mal investovať 8-10k, to mám cenu plynu na 6-8r dopredu. Vidím, že aj tie dotácie sú zlo priam z pekla. Dodávateľ zhltne celú dotáciu.

Najviac rozmýšľam nad niečim malým a jednoduchým ako má @straciam, čo by mi ohrievalo vodu počas teplých mesiacov. Tam by som sa v podstate mohol dopracovať k úspore. V zime ohrev TÚV nie je tak zaujímavý popri kúrení. Dokonca v mojom prípade je vhodnejšie pre celkovú záťaž sústavy, ak to ide od kotla.

Obavy mám ale aj z riešenia montáže panelov, aby nepredstavovali riziko pre stavu, resp. nespôsobovali nejaký nežiadúci jav. Mám Bramac a si budem musieť dať nejakú konštrukciu. Ako je ukotvím? Nebudú mi pod tým hniezdiť vtáky? Ako s blezkozvodom, atď? A celkom určite nie som fanatik, čo denne sleduje grafy z Loxone. Mám aj inú robotu. Pozriem si faktúru raz za rok, a viem na čom som.
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Fotovoltaika

Príspevok od používateľa straciam » 03 Dec 2023, 09:38

musim uznat, ze ohrev vody s fve v porovnani s ohrevom vody plynom, tam nie je az taka uspora. urcite je lepsie peniaze odlozit a platit s nimi plyn xy rokov. ale ak stupne cena plynu, alebo to porovnam s ohrevom vody elektrikou zo siete, tak sa fve urcite oplati.
ja platim za plyn 30 eur mesacne. kurenie, varenie, ohrev TUV. podla vypoctov su dve tretiny ohrev TUV.
cize 20eur mesacne za ohrev TUV plynom. pri mojej investicii nech 1400eur, mam navratnost 5,8roka, necelych 6 rokov. system je jednoduchy, takmer bez nakladov. ak sa pokazi bojler (120L) urcite kupim vacsi, vyuzije sa to potom o dost lepsie.

uz teraz rozmyslam co s prebytkami cez leto. uvazujem nad podobnym riesenim ako nacrtol @taphome. maly menic s nabijackou v jednom, nejaka jednoducha bateria, a pokryt spotrebu pocas dna ked nie som doma (kamerovy system, router, mraznicky, chladnicka,...) pri dennej spotrebe 2KWh to je 0,4 eura, takze sa to musi vratit skor nez baterke skonci zivotnost :-)

@budvar10
konstrukcia sa voli podla krytiny. ja mam skridplech(maslen) a podla toho som vyberal aj konstrukciu. na bramac je iny typ co sa tyka montaze o krov, montazne profily( tzv kolajnice) su rovnake. na youtube je kopec videi montaze fve na skridlu (bramac, tondach a pod). vtaky by pod tym hniezdit nemali, nemaju dovod. blezkozvod je uz trosku horsie. musi sa dodrzat s-vzdialenost medzi panelmi a bleskozvodmi, ta sa vypocitava. moze byt napr 30-60cm, to by skor vedel nejaky revizak povedat.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1778
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Fotovoltaika

Príspevok od používateľa jezevec » 03 Dec 2023, 09:42

Panely se ukotvují na krovy pomocí držáků asi tak 10cm nad krytinu. Bleskosvod nebo adekvátní uzemnění je nutné.
0

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: Fotovoltaika

Príspevok od používateľa tienik » 03 Dec 2023, 11:41

taphome napísal:
03 Dec 2023, 07:43
@ tienik: napísal si k TUV:

Výsledok? v lete bolo 160l 80 stupňovej vody hotovej cca 10:30 až 11:00 a potom bola celá "paráda" na nič.

Meriaš teplotu vrstvenného zásobníku, alebo akumulačnej nádoby?
Meriaš teplotu vstup aj výstup, alebo iba výstup?
Aká je počiatočná teplota, keď je 11.00 hod hotovo?
Mal si medzi tým aj odber, alebo nikto nie je doma? Otázna je teplota vstupnej chladnej vody.
Akú DC špirálu máš namontovanú?


Ja to nemeriam s LOXONE, ale mám monitoring detto na vrstvennom zásobníku 320 litrovom a dovolil by som si podotknúť, že pojem "leto" je trochu nepresný. V máji máš iný energetický výnos ako v auguste, aj keď iba pár nezanedbateľných %. Čiže opäť platí pravidlo, že fyzikálne zákony sa odrbkať nedajú. Ohrem 1m3 vody o 1°C, vyžaduje dodať energiu o výkone xxx W.
takže moja situácia:
Zásobník na stene 160l. Teplota meraná v jimke termostatu. Teplota vstupnej vody cca 12 stupnov (zo studne, trosku sa to v roku meni). Pociatocna teplota min 35, pretoze som nechcel terorizovat rodinu. System bol urobeny tak, ze pod 35 dohrial vzdy elektrikou nazad na 35. Ci som mal odber? Ako kedy. Sme 4 clenna rodina, normalne zijeme, chodime do prace, skoly.....proste nejde definovat konkretny priebeh odberu.
DC spirala neexistuje. Mal som namontovanu 2000 W spiralu pre 230V AC.
Jasne ze to nebolo vzdy 11:00 ale doba necinnosti bola dostatocna na to, aby sa mi to nepacilo :-)
Kazdopadne, bola to zaujmava skusenost. Okrem teploty som meral aj prud a napatie panelov - takze bolo co sledovat a nad cim rozmyslat. Ale z dnesneho pohladu to beriem ako zbytocny medzikrok - ako som hore popisal.
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12410
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaika

Príspevok od používateľa boraicho » 03 Dec 2023, 20:24

Zhruba:
Ja som kupil menič za 320€ 6,2kW.
potom dokupim k tomu panely, 900€ 6ks , viac ani nedam na strechu.
2x baterky 3,5kWh , cca 2tisic € pylontechy, alebo lacnejšie willis, za cca 1400€, dajme tomu tie lacnejšie.
plus, montážny material.
1400€+900+320+montážny material 3000€ , robotu nepočitam zrobim si to sám.
nech ušetrim 500€ ročne , navratnosť 6 rokov.

Ja to beriem z pohľadu, mam 3000€ neviem kám ich investovať, do banky? bude my tých 3000€ vyrabať v banke 500€ ročne? asi ťažko.

ked si tých 3000€ nechám na platenie elektriny, čo budem mať po 6tich rokoch? nič.
ked investujem do panelov, tak po 6tich rokoch, sa mi aspon večšia časť penazi vráti a panely ti budu fungovať dalej. Všetko závisi ako si to človek nastaví.

samozrejme pride firma buchne tam smartmetre a drahe meniče a projekt a pripajanie na distribučku, a celkova cena potom vyjde na 15tisic, tak jasne, navratnosť nijaka.
No ja si to viem spraviť sám , takže pre mňa sa to oplatí celkom :)
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Fotovoltaika

Príspevok od používateľa straciam » 03 Dec 2023, 21:11

boraicho napísal:
03 Dec 2023, 20:24
Zhruba:
Ja som kupil menič za 320€ 6,2kW.
potom dokupim k tomu panely, 900€ 6ks , viac ani nedam na strechu.
2x baterky 3,5kWh , cca 2tisic € pylontechy, alebo lacnejšie willis, za cca 1400€, dajme tomu tie lacnejšie.
plus, montážny material.
1400€+900+320+montážny material 3000€ , robotu nepočitam zrobim si to sám.
nech ušetrim 500€ ročne , navratnosť 6 rokov.

Ja to beriem z pohľadu, mam 3000€ neviem kám ich investovať, do banky? bude my tých 3000€ vyrabať v banke 500€ ročne? asi ťažko.

ked si tých 3000€ nechám na platenie elektriny, čo budem mať po 6tich rokoch? nič.
ked investujem do panelov, tak po 6tich rokoch, sa mi aspon večšia časť penazi vráti a panely ti budu fungovať dalej. Všetko závisi ako si to človek nastaví.
tak este doplnim. aby si usetril 500eur rocne (a teda mal navratnost 6 rokov),
tak by si musel vyrobit 2500KWh za rok( ak vezmem cenu elektriny 0,2eur/kwh, s cenou 0,1eur/kwh by si mysel vyrobit 5MWh). a teda (2500/365) by si musel vyrobit v priemere KAZDY den takmer 7KWh.

po 6 rokoch sa ti vrati len investicia. "zarabat" na tom zacnes az po tych 6rokoch za predpokladu ze ti na KAZDY den (pocas 6 rokov) vyjde vyroba v priemere 7KWh.
nevravim, ze je to nerealne, ale mysli na to pri vybere panelov.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12410
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaika

Príspevok od používateľa boraicho » 03 Dec 2023, 22:18

Cca +-3MWh (raz to bolo 3,2 raz 2,8 , podľa ročného vyúčtovania)
Nesekol si sa s desatinou? Sa mi vidí že cena u nás bola 0,016€ za kW. Nesom si istý, riešil som ceny presne pred rokom.
Len viem že platime za elektrinu 46? 48€? mesačne
Keby som to vedel vykriť... V dome žiju už len rodičia.
Nechcem nič predimenzovane. Ale 6kW menič je minimum a aky menič taká batéria musí byť minimálna.
Momentálne mám nadštandardný príjem takže 3tisic nieje pre mňa veľká položka. A v budúcnosti počítam s menším príjmom, čiže teraz zainvestujem a potom kvázi budú menšie výdavky
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 997
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Fotovoltaika

Príspevok od používateľa budvar10 » 04 Dec 2023, 09:14

boraicho napísal:
03 Dec 2023, 20:24
Ja som kupil menič za 320€ 6,2kW.
Aký?
0

Používateľov profilový obrázok
taphome
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 12:05
Bydlisko: Bratislava
Vek: 64

Re: Fotovoltaika

Príspevok od používateľa taphome » 04 Dec 2023, 12:49

@ straciam:
.....cize 20eur mesacne za ohrev TUV plynom. pri mojej investicii nech 1400eur, mam navratnost 5,8roka,....

Skús to trochu navýšiť, nakoľko od novembra do marca táto jednoduchá rovnica nemôže byť asi platná.



@tienik:
.....DC spirala neexistuje. Mal som namontovanu 2000 W spiralu pre 230V AC.....

napríklad táto a iný výrobcovia. Jeden dokonca aj v SR.
https://www.solariss.sk/DC-spirala-na-t ... 0w-d92.htm
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok