Fotovoltaika

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

loksiklubos
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 349
Dátum registrácie: 23 Sep 2013, 22:10
Vek: 36

Fotovoltaika

Príspevok od používateľa loksiklubos » 23 Aug 2021, 12:28

Zdravím ideme riešiť fotovoltiku s 8 panelmi kde mame aj bojler s dcAc pripojením a k nemu je box logitex lxdc powerbox 1-2, 3kw, len rozmýšľame to zobrať bez bojlera keďže mame obojživelníka je ešte potrebné niečo k tomu dokúpiť keby sme to chceli priamo využívať aj na iné spotrebiče 230v. Zostava je 2,2kw keby sme chceli väčší výkon je potrebný menič s väčším výkonom alebo musíme dokúpiť ďalšie paneli
0

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltika

Príspevok od používateľa jova » 23 Aug 2021, 14:48

A k čemu dalšímu by jsi to chtěl používat? Na ten logitex lxdc powerbox 1-2, 3kw, můžeš připojit jen zařízení na stejnosměrné napětí a ještě ti to do něj omezí výkon podle nastavení. Takže zase jen nějakou topnou spirálu o stejném příkonu jako máš v bojleru.
0

loksiklubos
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 349
Dátum registrácie: 23 Sep 2013, 22:10
Vek: 36

Re: Fotovoltika

Príspevok od používateľa loksiklubos » 23 Aug 2021, 15:33

Potrebujem sa informovat lebo v tomto nemáš predstavi tak a dá sa to upraviť iným spôsobom aby mohol využívať aj niečo iné na 230v že dokúpim co je potrebne
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Fotovoltika

Príspevok od používateľa Sani1 » 24 Aug 2021, 09:32

Vybral si si logitex, ktorý sa hlavne orientuje na DC sieť a DC napájanie ich spotrebičov. Bez ich multiboxu tam nič iné nepripojíš. Všade píšu, že k ich zariadeniam môžeš pripojiť len ich spotrebiče, navyše intšaláciu môžu vykonávať len nimi certifikované firmy. Ak nechceš prísť k ujme na zdraví alebo majetku, daj si vypracovať projekt serióznej firme, ktorá sa tým zaoberá, ale to najprv potrebuješ vedieť, čo sú tvoje predstavy a očakávania, pretože rozhodnutie "ideme riešiť fotovoltiku ...." určite nestačí.
0

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 183
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: Fotovoltika

Príspevok od používateľa tienik » 24 Aug 2021, 10:04

Ten bojler nie je "bežný" z obchodu, sú tam urobené úpravy. Ohrev prebieha priamo DC napätím - celá zostava neobsahuje žiadny menič. Takže nemôžeš k tomu pripojiť nič iné "na 230V". Ono dnes sú veľmi populárne kadejaké domáce FVE skladačky, ale pozor na to, nie je to sranda. Spínať a rozpínať DC prúd nie je triviálne a horenie DC oblúka je ďaleko nebezpečnejšie ako "bežný skrat" na AC spotrebiči.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltika

Príspevok od používateľa technikus110 » 24 Aug 2021, 17:09

1. DC napätie a prúdy sú ťažko rozpínateľné, ako už bolo napísané. Na to si daj pozor.
2. Ak si kúpiš menič a pripojíš to paralelne k distribučke, potrebuješ povolenie. Ak si povieš, že seriem na povolenie, tak odrbkáš sám seba, lebo elektromer ti bude prepúšťať prebytok do siete a bude ho PRIPOČÍTAVAŤ k tvojej spotrebe!
3. Ak si DC zapojíš ako UPSku, tak nepotrebuješ povolenie, ale prerobenie rozvodov k spotrebičom.
0

ema
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 17 Máj 2020, 14:36
Bydlisko: Nove Mesto n.V.

Re: Fotovoltika

Príspevok od používateľa ema » 27 Nov 2021, 20:31

tienik napísal:
24 Aug 2021, 10:04
Ten bojler nie je "bežný" z obchodu, sú tam urobené úpravy. Ohrev prebieha priamo DC napätím - celá zostava neobsahuje žiadny menič. Takže nemôžeš k tomu pripojiť nič iné "na 230V". Ono dnes sú veľmi populárne kadejaké domáce FVE skladačky, ale pozor na to, nie je to sranda. Spínať a rozpínať DC prúd nie je triviálne a horenie DC oblúka je ďaleko nebezpečnejšie ako "bežný skrat" na AC spotrebiči.
To spinanie a rozpinanie DC nie je az taky horor. Mam to odskusane. Bud pouzijes antispark (zhasaci obvod = RC clen), to je vhodne hlavne pre bezpecnostny termostat, alebo ak to riadis PWM, tak nedovolis PWM = 100%, ale menej a bude to OK.
Up[ne bezpecne je spinat a rozpinat DC MOSFET-om.
Existuju aj specialne rele pre DC s magnetickym zhasanim, ale u nas som nasiel iba jedno take a dost drahe.
Hlavne sa vyhni prepinaniu AC/DC jednym rele, pretoze ti moze obluk z DC preskocit do AC a mas postarane o zabavu.
Ja prepinam DC medzi dvoma boilermi - vypnem PWM, prepnem rele, zapnem PWM a v pohode bez najmensich problemov.
V kazdom pripade si to prepinanie treba riadne premysliet a pocitat aj s poruchovymi stavmi, ako zaseknutie rele a pod.
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltika

Príspevok od používateľa boraicho » 24 Nov 2023, 20:00

Nazdar, chcel by som si poriešiť fotovoltiku po vlastnej osi.
Ak je tu niekto kto si to robil, čo všetko ste si tam dávali? chapem, DC odpajače, prepeťovky, ok,
ale myslim niečo nejake smartmetre? wattmetre? nejake prebytkove výstupy?

napríklad ten wattmeter, ani neviem čo je, nikdy som sa tym nezaoberal, vie mi vysvetliť niekto na čo to služi?

čokoľvek, potrebujem nejake napady, a ja si to potom poriešim, vdaka
večšinou všetko Aliexpress beriem
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Fotovoltika

Príspevok od používateľa OHAJ » 24 Nov 2023, 21:37

v AC časti, ten elektromer je tam v postate skôr na kontrolu (samozrejme živnostníkov môžu i reálne skontrolovať colníci - odfotia si ten stav, kvôli daniam, veru aj zdaňujú), k nemu sú tam meracie trafáčiky TA1-3 navlečené na prívodných fázach. Ďalej sa tam dáva okrem ističov a odpínačov, napäťová i frekvenčná ochrana KA Obrázok
viewtopic.php?f=50&t=56981
určená na sledovanie prekročenia hraníc napätia a frekvencie v stanovenom časovom intervale a v prípade detekcie odopne stykačom FVZ zariadenie na rozhraní s distribučnou sieťou - nastavenie nieje také jednoduché (parametre si určuje distribučka).
V DC časti samozrejme z panelov na 2-pólové odpínače s FVg rýchlymi poistkami a prepäťovkami (aj na L+ aj na L- ) potom do meniča ...
Obrázok
PE na najbližšiu ekvipotenciálovú svorkovnicu (čo niekedy je problém) ...
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Fotovoltika

Príspevok od používateľa straciam » 24 Nov 2023, 22:15

boraicho napísal:
24 Nov 2023, 20:00
Nazdar, chcel by som si poriešiť fotovoltiku po vlastnej osi.
Ak je tu niekto kto si to robil, čo všetko ste si tam dávali? chapem, DC odpajače, prepeťovky, ok,
ale myslim niečo nejake smartmetre? wattmetre? nejake prebytkove výstupy?

napríklad ten wattmeter, ani neviem čo je, nikdy som sa tym nezaoberal, vie mi vysvetliť niekto na čo to služi?

čokoľvek, potrebujem nejake napady, a ja si to potom poriešim, vdaka
večšinou všetko Aliexpress beriem
ja som v sobotu dokoncil fotovoltaiku na ohrev TUV v bojleri. mam to len na tento ucel, cize ziadne pripajanie do siete, ci prepinanie s privodom od sse.
6x ja solar 460wp, striedac siton210. (samozrejme DC odpinac, prepatovka..) siton ma ako volitelny wifi modul, ktory odosiela data( napetie, prud, aktualny vykon, celkova vyrobena energia, teplota) na server (napr. emoncms). cize dokaze posielat udaje o vyrobenej energii, ma uz wattmeter v sebe.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
taphome
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 12:05
Bydlisko: Bratislava
Vek: 64

Re: Fotovoltika

Príspevok od používateľa taphome » 25 Nov 2023, 05:15

@ straciam:

1. Skúšal si komunikáciu Modbus s týmto meničom, ale iným zariadením? Nemáš náhodou výpis registrov, čo všetko vie ten menič reportovať?

2. Skladal a oživoval si ho, alebo sa dá kúpiť aj hotový. Nemám oči a prsty už na takúto prácu.
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Fotovoltika

Príspevok od používateľa straciam » 25 Nov 2023, 08:17

@taphome
modbus som neskusal. wifi komunikuje s menicom cez EasyTransfer.ale podla mna tam cez modbus bude reportovat len napetie, prud, aktualny vykon, celkovu vyrobenu energiu a teplotu s cidla. wifi modul reportuje naviac este silu wiif signalu.
menic som si skladal sam. jeden uvazujem este poskladat aby som mal zalozny v pripade potreby.
DPS budem mat este 2 sady volne + nejake suciastky (nie vsetky). LCD som si riesil po svojom, aj prenos dat cez wifi. nepouzivam emoncms.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
taphome
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 12:05
Bydlisko: Bratislava
Vek: 64

Re: Fotovoltika

Príspevok od používateľa taphome » 25 Nov 2023, 12:43

Mne by stačil k spokojnosti Modbus so základnými informáciami.
0

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Fotovoltika

Príspevok od používateľa pajky » 25 Nov 2023, 18:48

Trochu riesim moju buducu FVE.
Pojde na altanok, kde som si samozrejme zabudol vytiahnut zakladovy uzemnovac.
Neriesite zasah blesku bleskozvodom?
Prepatovka urcite tiez, ale ta tiez nedokaze zazraky.


Ako riesite modbus? Ako casto citate? Neviem kde su data ulozene, aby neodysla eeprom. Ja by som chcel tak 1x za sekundu..
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Fotovoltika

Príspevok od používateľa straciam » 25 Nov 2023, 21:31

zakladovy uzemnovac nemam.
planujem do zeme zabit 3ks uzemnovacie tyce, spravit riadny zvod, na stenu HUS, spravit pospojovanie konstrukcie a zviest to cez HUS do zeme. na HUS pripojim zvodic prepetia.

siton ponuka komunikaciu cez modbus alebo easytransfer. siton data zobrazuje kazdu sekundu na LCD. emoncms ma tusim omedzenie na kazdych 20sekund, ja som zo zaciatku pouzival thingspeak, ten umoznuje kazdych 15 sekund. momentalne to mam na vlastnom servri, kde zapisujem data kazdych 20 sekund.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Fotovoltika

Príspevok od používateľa pajky » 25 Nov 2023, 23:29

Mas hromozvod?
Ja mam menic growatta.
Co pozeram na trubke, tak hromozvod neni tak odveci vec. DEHN tam teraz ma nejaku prednasku. Velmy mi to priestorovo nevychadza, ale mozno by sa dalo nejako.
Rozostupy je dalsia kapitola. A zvodice na kazdy drot uz snad...
Este to nemam na streche.
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Fotovoltika

Príspevok od používateľa straciam » 26 Nov 2023, 08:51

hromozvod nemam. panely su na dielni za domom a pokryvaju takmer celu strechu. tam sa musi dodrzat s-vzdialenost od panelov a mne to tam proste nevyjde. preto spravim len pospojovanie konstrukcie a uzemnenim ju.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
taphome
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 12:05
Bydlisko: Bratislava
Vek: 64

Re: Fotovoltika

Príspevok od používateľa taphome » 26 Nov 2023, 12:07

na hromozvod sú predpísané dáke rozostupy a zvodiče?

BLESK - bleskozvod - elektrický výboj medzi nebom a zemou
HROM - .................. - zvukový sprievodný jav vytvorený rázovou energetickou vlnou - ?hromozvod?

Slováci - veď aj v hymne je že, hromy a blesky bijú....

....ale ja mám na dome aj hromozvod - zachytávam zvukové ruchy z okolia a viem vyhodnotiť spektrum a intenzitu hluku v širšom počuteľnom spektre.
0

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Fotovoltika

Príspevok od používateľa pajky » 26 Nov 2023, 16:30

Vsak my zachytavame hrom velkym mikrofonom a zvadzame ho do zakopaneho repraku. Len to musis spravne dimenzovat.
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltika

Príspevok od používateľa boraicho » 26 Nov 2023, 16:45

Fíha, modbus?
Načo to je dobré? Čo to robí?
Skladať menič?
Čo to znamená, skladať menič?
Ja som si objednal 2x 6,2kw meniče za 320€, oplatí sa niečo skladať?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok