Chránič v TNC

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Chránič v TNC

Príspevok od používateľa ondistef » 10 Sep 2021, 18:20

V takomto prípade sa už nejedná o TN-C ale TN-C-S, akurát bod rozdelenia nie je na prívode rozvádzača, ale na vývode do spotrebiča.
1
Obrázok 1

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Chránič v TNC

Príspevok od používateľa technikus110 » 11 Sep 2021, 06:00

TOTO: ...Mohol by teda v TNC sústave natiahnuť PE vodič priamo zo skrine z PEN svorky a nepripájať to tesne pred chráničom?....

Mohol by si nám nechápavým toto nakresliť? Kde máš v TN-C vodič PE?
Čo a kde ideš pripájať by bolo tiež dobré vedieť.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Chránič v TNC

Príspevok od používateľa Merak » 11 Sep 2021, 19:19

jant napísal:
10 Sep 2021, 17:52
Môže sa v sústave TNC zapojiť chránič? Všade píšu že nie. Ale ak si vyrobím PE vodič a strčím ho pred chránič tak môže?nákres1.PNG Aj takáto schéma zapojenia chrániča v TNC existuje.
RCD sa v TN-C nesmie zapájať (okrem jednej jedinej výnimky)
RCD sa môže zapájať v TN-S alebo v TN-C-S, ale s tým, že za RCD je už TN-S sústava
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Chránič v TNC

Príspevok od používateľa Drakoush » 11 Sep 2021, 20:20

A tá výnimka je predpokladám je sieť iba 3x400V, teda napr. pre motor?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Chránič v TNC

Príspevok od používateľa Merak » 11 Sep 2021, 20:23

áno, presne, čiže aj tak je za RCD len TN-S, aj keď bez N vodiča
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Chránič v TNC

Príspevok od používateľa Merak » 11 Sep 2021, 20:34

napríklad aj do tohto sa to dá dať
https://www.elektroalica.sk/rozvadzac-e ... gKIM_D_BwE
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Chránič v TNC

Príspevok od používateľa Merak » 11 Sep 2021, 21:02

ja používam buď OEZ Minia alebo Schneider Electric Acti 9
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Chránič v TNC

Príspevok od používateľa Drakoush » 11 Sep 2021, 21:49

Merak napísal:
11 Sep 2021, 20:23
áno, presne, čiže aj tak je za RCD len TN-S, aj keď bez N vodiča
Čiže to isté, ako sa riešilo paralelne v inom vlákne. 4 kolíková zásuvka, 3P+PE, TN-S.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Chránič v TNC

Príspevok od používateľa technikus110 » 12 Sep 2021, 13:02

Tak toto:

....Bude fungovať. Vtedy , keď sa dotknem spotrebiča , menej prúdu sa bude vracať a chránič zareaguje vypnutím. Tých 0,030mA mi nemôže uškodiť čo do mňa prejde. Alebo stačí ak je spotrebič uzemnený napr. na radiátor , už by chránič vypol aj bez PE vodiča.....

Hovorím že si PE vodič vyrobím. Zo skrine (ktorej?) si natiahnem kábel , jeden vodič pôjde na L a dva na PEN svorku .

mi stačí na to, aby som už neodpovedal. To je horšie ako servis raketových motorov v NASA!

Ale opäť radíme pekárovi, O.K.
Takže pre veci neznalých, čo majú dať oficiálne ruky preč od takejto práce bez povolenia.
1. Počul si už pojem podružný rozvádzač? Ak nie, tak to je tá rozvodná skrinka, čo je inde, než hlavný rozvádzač. Z hlavného rozvádzaču si natiahneš DVA káble. (pekár hociaké, elektrikár malý odborník čierny a zelenožltý, väčší odborník namiesto čierneho aj hnedý, šedý, biely)
2. V skrinke ktorú ti tu poradili (je síce fajn, že ti revízny technik poradil 4pólovú skrinku, ale ako budeš robiť bod rozdelenia ti nenapísal. Môžeš mať hoci akú skrinku, ale musí mať vstavanú lištu so svorkovnicami) si ten zelenožltý dáš na svorku PEN a cez svorku (prepojku) si vytvoríš svorku N. Od tohto momentu máš PE a N rozdelené. N pokračuje s L do prúdového chrániču a pôvodný PEN už má iba funkciu PE a ide ďalej ako zelenožltý k spotrebiču.

Takto môžeš hoci kde rozdeliť starý rozvod 2 žilami na súčasný 3 žilový.
Ako rát, že ten "podružný rozvádzač a vyhotovenie by malo prejsť riadnou revíziou s papierom, výkresom, CE na rozvádzač a vyhlásenie montážnika. Realita je ale taká, že bábovka je upečená a pokiaľ nkoho z nej nepreženie, tak bola dobrá...
0

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Chránič v TNC

Príspevok od používateľa kapor » 13 Sep 2021, 13:39

No o tom radiátore to komentovať nemá zmysel....
A miesto rozdelenia sústavy je vhodné v hlavnom rozvádzači, aby si nemusel ťahať PEN 10mm kvadrátnych.
A nie 0,030mA, ale 30mA....
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Chránič v TNC

Príspevok od používateľa Drakoush » 13 Sep 2021, 20:23

No, a sme doma :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2564
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Chránič v TNC

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 13 Sep 2021, 20:24

K bodu jedna. Zoberte obyčajnú baterku a žiarovku. Pripojte len kladný pól. A keď zasvieti, potom sa túto otázku spýtajte znovu.

2) Prúd sa vracia, pretože obvod sa niekade musí uzavrieť. Skôr by sa dalo povedať, že napätie sa spotrebovalo.

3) V žiadnom prípade si neoverujte, ale opäť, potrasie vás len keď sa cez vás uzavrie obvod. Takže treba alebo fázu a zároveň N, alebo dve fázy.

4) Trojfázovú sústavu by som nechal na nabudúce.
0

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Chránič v TNC

Príspevok od používateľa kapor » 14 Sep 2021, 04:25

jant napísal:
13 Sep 2021, 20:11
Chránič funguje tak , že z chrániča cez Vodič L prichádza do spotrebiča prúd , ten sa potom vracia naspäť cez N vodič do chrániča. Ak je nejaký úbytok a vráti sa o 30mA menej tak chránič vypne.

1. Prečo sa všetok prúd vracia naspäť? Spotrebič by mal ten prúd spotrebovať .

2. Prečo sa ten vracajúci prúd ešte nedá využiť ? Ide naspäť do elektrárne ? Mali by ho poslať naspäť keď sa nespotrebuje z neho nič.

3.Keby som sa chytil nuláka keď je zapnutý spotrebič tak by ma to potriaslo? Inak nulák netrasie.

4.Do nuláka sa potom vracia prúd zo všetkých fáz . Prečo sa tam ten prúd nepobije keď každá fáza je iná?

Ako je to s tou elektrikou?
Ako je to s tou elektrinou? Je to sviňa, síce robí dobre, ale kope... :confused:
Neviem či si robíš srandu, tak to tak pojmem aj ja, odpovede na tvoje otázky :D :D :D
1. Aj umývačka má prívod vody a čuduj sa svete, použitá z nej odteká
2. Zaťaženie tvorí prúdový okruh. A je mu úplne jedno, kde sa do toho okruhu zapojíš. Keď si dáš desať žiaroviek do série, tečie rovnaký prúd tou ktorá je prvá na fáze, aj poslednou pripojenou na N.
3. Ten tvoj "nulák" je uzemnený už na distribučnom trafáku a potom pravidelne tam, kde má byť...... To znamená, že má nulové napätie voči zemi. A z ohmovho zákona je jasné - nemáš rozdiel potenciálov - tak prúd, ta sviňa nechce tiecť a netrasie :lol: :lol: :lol:
4. Tak taký 3f motor. To je prešpekulovaný spotrebič. On ti tam tie prúdy tak zmangluje, že sú hotové a výsledkom je nula. Tak mu ani N nemusíš dávať. Stačia 3 fázy a ono to funguje..... :thanks: Ale PE sa prudko doporučuje. Aj keď iba číha na príležitosť..... :applause:
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Chránič v TNC

Príspevok od používateľa technikus110 » 14 Sep 2021, 07:28

Draku, ty sa budeš opäť na mňa hnevať, ale toto je to čo sa mi nepáči. Odborné poradenstvo má zmysel iba vtedy, keď odpoveď dokáže dopytujúci sa spätne pochopiť s jeho základnými znalosťami v danom obore.

jant: ....1. Z hlavného rozvádzača chcem natiahnuť 3 vodiče . Mám kábel trojlinku . PE bude potom v kuse pokračovať....
- Kam bude v kuse pokračovať?
- Ešte raz, strácam sa v tom. KDE chceš urobiť bod rozdelenia PEN=PE + N ?


Aktuálne.
Na Luníku 9 písali kuchársku knihu.
Hádajte, ako sa začínajú recept na bábovku.
Jednoduché:....ukradneme si dve či tri vajíčka a kúsok masielka.....
0

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Chránič v TNC

Príspevok od používateľa kapor » 14 Sep 2021, 07:35

Nič v zlom, ale daj to urobiť niekomu, kto sa v tom nestráca..... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Chránič v TNC

Príspevok od používateľa Drakoush » 14 Sep 2021, 08:33

technikus110 napísal:
14 Sep 2021, 07:28
Draku, ty sa budeš opäť na mňa hnevať, ale toto je to čo sa mi nepáči. Odborné poradenstvo má zmysel iba vtedy, keď odpoveď dokáže dopytujúci sa spätne pochopiť s jeho základnými znalosťami v danom obore.
Odborné poradenstvo, presne tak. Lenže s otázkami, ako to je vlastne s elektrikou sme už mimo odborného poradenstva, to sú základy - kľúč k pochopeniu zvyšku. Ak chcem niekomu odborne radiť, predpoklad, že rada padne na úrodnú pôdu je ovládať základy matematiky a fyziky.
Navyše ako RT VTZE si musíš dobre uvedomovať, že všetky práca na VTZE (okrem obsluhy) smie vykonávať iba kvalifikovaná osoba podľa vyhl. 508/2009.
Ja nemám problém poradiť aj nekvalifikovanej osobe, pokiaľ aspoň štipkou prejaví, že sa v tom orientuje. Toto je učivo fyziky ZŠ (aspoň teda my sme sa to učili asi v 9tom ročníku).

Jo a ešte niečo. Neviem, kde si nabral, že sa budem opäť hnevať. Po prvé sa nehnevám a po druhé som sa na Teba ani nikdy nehneval, práve naopak, teším sa Tvojej prítomnosti na fóre, ako prítomnosti erudovaného odborníka.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2564
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Chránič v TNC

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 14 Sep 2021, 15:26

Nie je to perpettum mobile. Prúd buď prejde uzavretým obvodom, alebo sa ani nepohne. A pokiaľ teda dôjde k prechodu elektrického prúdu, v zdroji napätia(elektrárne, baterka) sa spotrebúva energia.

Perpettum mobile je teoretické zariadenie, ktoré z ničoho urobí elektrinu(prípadne inú formu energie). Zásuvka počas výpadku elektriny, ani vybitá baterka nefunguje.

A ešte rada k prvej otázke:
Môže sa v sústave TNC zapojiť chránič? Všade píšu že nie. Ale ak si vyrobím PE vodič a strčím ho pred chránič tak môže?
Pri takýchto znalostiach sa elektrického rozvádzača ani nedotýkajte. Neodborným zásahom môžete spôsobiť vážny/smrteľný zásah elektrinou sebe alebo inej osobe.
0

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Chránič v TNC

Príspevok od používateľa kapor » 14 Sep 2021, 16:22

jant napísal:
14 Sep 2021, 14:27
maskrtnik01 napísal:
13 Sep 2021, 20:24
K bodu jedna. Zoberte obyčajnú baterku a žiarovku. Pripojte len kladný pól. A keď zasvieti, potom sa túto otázku spýtajte znovu.

2) Prúd sa vracia, pretože obvod sa niekade musí uzavrieť. Skôr by sa dalo povedať, že napätie sa spotrebovalo.

3) V žiadnom prípade si neoverujte, ale opäť, potrasie vás len keď sa cez vás uzavrie obvod. Takže treba alebo fázu a zároveň N, alebo dve fázy.

4) Trojfázovú sústavu by som nechal na nabudúce.
To viem že musí byť uzavretý obvod , len to je zaujímavé , že všetok prúd čo pritečie do spotrebiča odíde zo spotrebiča preč cez nulák. Ja že sa ten prúd všetok spotrebuje v spotrebiči. On ten prúd ako prišiel tak odíde preč všetok. Nič z neho neubudne. To je už skoro ako perpetum mobile.

Napr. električka má hore vodič a koľajnica je nulák . Keby som sa chytil koľajnice mohol by som dostať ranu? Preto je napísané, nedotýkajte sa ani drôtov spadnutých na zem. Som to nechápal prečo. Keď to spadne na zem vznikne skrat a hneď sa vypnú poistky na transformátore, asi nie potom.
Ak si robíš srandu, tak dobre. Ak nie, je to na zaplakanie.....
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Chránič v TNC

Príspevok od používateľa technikus110 » 14 Sep 2021, 17:38

jant: ....Napr. električka má hore vodič a koľajnica je nulák....

Neviem, koľko máš rokov, nevypísal si si, ale nie je to povinné.
Neviem odkiaľ si, nevypísal si si aspoň ŠPZku okresu, O.K., tvoja vec, aj keď je to tebe na škodu.

V BA a v KE jazdí električka či trolejbus na stiedavý prúd?
https://sk.wikipedia.org/wiki/Elektri%C ... Bratislave
Rozchod koľaje 1 000 mm
Napätie 600 V DC

https://sk.wikipedia.org/wiki/%C5%BDele ... C3%BAstava

Napájacia sústava s napätím 600 alebo 750 V jednosmerného prúdu sa dnes používa najmä na pohon mestských liniek električiek a trolejbusov (Bratislava, Košice, Žilina, Praha, Brno...), keďže tu nie je potrebné prenášať tak veľké výkony na značné vzdialenosti. Pražské metro je napájané jednosmernou sústavou s napätím 750 V.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Chránič v TNC

Príspevok od používateľa Drakoush » 14 Sep 2021, 20:01

A čo chceš vysvetliť? Vlak na striedavý prúd? No je taký istý vlak, ako obyčajný, ale nerobí ši ši ši, ale bzzzz.

Myslím, že elementárne veci Ti nebude nikto vysvetľovať. Nie že by ich nikto nevedel, ale to sú dokola omieľané veci a nikoho to nebaví znova. Navrhujem Ti, aby si si pogooglil fyziku ZŠ a dostal do seba aspoň základy elektrotechniky na fyzikálnej úrovni. Pretože si ešte veľmi vzdialený od sietí a blbo sa vysvetľuje, ako funguje RCD, keď nepoznáš fyzikálnu podstatu elektrickej energie.
Keď sa dovzdelávaš a pochopíš tieto princípy, potom bude brnkačka na tom stavať a rozvíjať vedomosti ďalej. Možno Ti potom ten vlak bude pripadať ako smiešna otázka.
No a potom by si mal troška naštudovať aj matiku, pretože ak budeš chcieť pochopiť a nebodaj počítať trojfázovú sústavu, tak budeš potrebovať vektory. Ak sa niečo chceš naučiť, tak nezačínaj od konca, ale od začiatku. Iba tak budeš mať úspech.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Zamknuté
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok