Statisticky kolko zasahov elektrickym prudom mate za sebov a ake boli tie najhorsie nasledky

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

berillium
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 16 Sep 2021, 00:45

Statisticky kolko zasahov elektrickym prudom mate za sebov a ake boli tie najhorsie nasledky

Príspevok od používateľa berillium » 16 Sep 2021, 01:01

Dobry den.Zaujima ma kolko krat rocne ste vystaveni urazu elektrickym prudom pri napeti 230v a ake ste mali najvaznejsie nasledky.Pytam sa hlavne preto lebo ma za cely zivot ako lajka koplo cca.20krat a zatial som nemal nijake vaznejsie nasledky ani popaleniny atd.Stale to ale trvat urcite nebude tak ma zaujima ake ste mali vy skusenosti s tymto napetim a ake ste mali najvaznejsie nasledky.Urcite vas koplo viac nez mna tak by ste sa mohli podelit o svoje skusenosti.
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Statisticky kolko zasahov elektrickym prudom mate za sebov a ake boli tie najhorsie nasledky

Príspevok od používateľa miso156 » 16 Sep 2021, 02:43

Tiež asi 20 krát, najhorsi bol ten prvy:
Vo veku cca 2 roky som strcil kluc do zasuvky, hlava opretá o radiator takže prúd sa uzatvoril priamo cez ňu. Zastavené dýchanie, umelo ma rozdýchali cestou do špitálu, hlava mi vraj už modrala. Spálený ukazovák, jazva po 30-tich rokoch stále viditelná.

Odvtedy iba lahké opretia o 230v nasledované nechutným pocitom a nadávkami.
0
"No pain, no gain." (KC238)

epto
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 151
Dátum registrácie: 09 Nov 2012, 16:23
Bydlisko: Seňa

Re: Statisticky kolko zasahov elektrickym prudom mate za sebov a ake boli tie najhorsie nasledky

Príspevok od používateľa epto » 16 Sep 2021, 09:33

prvy zasah bol ked som mal asi 7 rokov a sprtal som sa v zasuvke :) Nastastie mi cuklo s rukou a prerusil som kontakt s elektrikou.
Klasika, rozobraty CRT monitor s este nabitymi kondikmi. Pri chyteni PCB sa kondiky vybili. Akurat cezomna:)
Neskor pri montazi veci do jedneho zariadenia, ma koplo napriek uisteniu, ze vsetko je vypnute, istic zhodeny. Ano istic zhodeny bol ale vinou zle zapojenej UPS bolo na N vodici cca 115V. Aj tie pekne kopu.
To zariadenie v prevadzke pouzivalo az 3kV, tie ma nastastie nekopli ale kolegu ano. Pekna sleha.

Myslim, ze kazdemu elektrikarovi sa stane, ze ho kopne.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Statisticky kolko zasahov elektrickym prudom mate za sebov a ake boli tie najhorsie nasledky

Príspevok od používateľa Mek » 16 Sep 2021, 10:17

Sietove napatie ma este nekoplo nikdy (klop klop...). Ale uz to mohlo byt, ked som sa omylom dotkol primaru sietoveho transformatora pri oprave elektronkoveho radia. Nastastie bolo zapojene cez oddelovaci transformator, takze kopanec sa nekonal.
Inac ma koplo len anodove napatie elektronky (magickeho oka). Nic prijemne, ako keby ma pichli ihlou do prsta, ale vydrzat sa to dalo.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

105nu70
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 275
Dátum registrácie: 08 Nov 2017, 11:51

Re: Statisticky kolko zasahov elektrickym prudom mate za sebov a ake boli tie najhorsie nasledky

Príspevok od používateľa 105nu70 » 16 Sep 2021, 16:02

:butthead:
0
Naposledy upravil/-a 105nu70 v 12 Apr 2024, 14:42, upravené celkom 3 krát.

Používateľov profilový obrázok
feros
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 414
Dátum registrácie: 23 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: okres Nitra

Re: Statisticky kolko zasahov elektrickym prudom mate za sebov a ake boli tie najhorsie nasledky

Príspevok od používateľa feros » 16 Sep 2021, 16:24

Cca 10
najhoršie : keď som na škole opravoval televízory, funkčnosť VN násobiča sa skúšala tak že si priložil skrutkovač pri rukoveti o kostru a volný koniec ste priblížil ku koncu usmerňovača VN, krásny oblúk len nesmiete zabudnúť najprv priložiť na kostru, inak VN prerazí izoláciu skrutkovača oblúk vám následne vypáli kus kože na dlani kade vnikne do ruky a podobnú spáleninu vám daruje aj na výstupe z ruky na malíčku
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Statisticky kolko zasahov elektrickym prudom mate za sebov a ake boli tie najhorsie nasledky

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 16 Sep 2021, 16:39

ja som este ako ziak ZS schytal 24V na tvar. Proste klasika, odizolovanie kabla zubami, ale druhy vyvod sa nejako skrutil a dotkol sa mojej pery. Vtedy som pochopil, co znamena vidiet hviezdicky. Niekolko sekund nic len tma a svetle bodky (nieco ako nocna obloha). 230 ma nekoplo, na to si davam az prilis velky pozor a ked nieco opravujem, tak vzdy musim vidiet vidlicu. nastastie vacsinou uz fungujem len s mcu, takze tam som v bezpeci
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2562
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Statisticky kolko zasahov elektrickym prudom mate za sebov a ake boli tie najhorsie nasledky

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 16 Sep 2021, 16:41

VN som našťastie ešte neskúsil. Minule som oživoval zosik, 250Vac.

Potom už sa mi podarilo položiť ruku na primár výstupného trafa (tam jeden koniec bol na 300VDC). No a napríklad step-up pre digitrony, čiže cca 200Vdc.

Samozrejme rozvody NN tu už nakopali veľa ľudí.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Statisticky kolko zasahov elektrickym prudom mate za sebov a ake boli tie najhorsie nasledky

Príspevok od používateľa misocko » 16 Sep 2021, 17:39

Kopance nepocitam aj ked cim som starsi, tym vecsi pozor si davam. Ram som sa obojrucne chytil nabiteho kondika , asi 200uF. Islo to cez srdce a drzalo ma to. Normalne som citil ako pomaly klesa napetie az ma to pustilo. Neviem ako dlho to trvalo ale stihol som mysliet na to , ci mi bije srdce. Bilo nastastie. Ostaly mi len drobne popaleniny a chvilu mi busilo srdce.
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1362
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Statisticky kolko zasahov elektrickym prudom mate za sebov a ake boli tie najhorsie nasledky

Príspevok od používateľa Amaterr » 16 Sep 2021, 17:43

..
Prílohy
opravar.jpg
1
Obrázok 1

milan209
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 07 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 50

Re: Statisticky kolko zasahov elektrickym prudom mate za sebov a ake boli tie najhorsie nasledky

Príspevok od používateľa milan209 » 16 Sep 2021, 19:24

Zvyčajne ma kopne 230V asi tak 2-3 krat ročne. Vždy zanadávam ku.va a to je tak všetko. Žiadne následky našťastie. Ale čím som starší tým sa mi to menej krát stáva. Som opatrnejší.
Ešte taká zaujímavosť: raz som čistil bazén wapkou. Bol som vo vnútri kde bolo asi 20 cm vody. A nechtiac som stiahol do vody zásuvku ktorá bola na konci predlžovanieho kábla a do nej bola wapka zapojená. V momente som vyskočil z bazéna a čo je divné tak ma nekoplo. Prečo? Alebo americké filmy kecajú??
0

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Statisticky kolko zasahov elektrickym prudom mate za sebov a ake boli tie najhorsie nasledky

Príspevok od používateľa pin » 16 Sep 2021, 19:47

Mal som kolegu, vyštudovaného elektrikára. Občas doma opravoval televízory, a pri poslednej oprave prišiel o život. Tak to píšem namiesto neho, pre výstrahu ostatným. Kto môže, nech si napíše Ježiškovi o oddeľovací transformátor.
1
Obrázok 1

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2562
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Statisticky kolko zasahov elektrickym prudom mate za sebov a ake boli tie najhorsie nasledky

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 16 Sep 2021, 19:49

Keď sa môžem spýtať, z čoho dostal poslednú ranu?
0

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Statisticky kolko zasahov elektrickym prudom mate za sebov a ake boli tie najhorsie nasledky

Príspevok od používateľa pin » 16 Sep 2021, 19:53

Z kostry televízora, bola na nej fáza. Už to bude takmer 40 rokov.
0

berillium
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 16 Sep 2021, 00:45

Re: Statisticky kolko zasahov elektrickym prudom mate za sebov a ake boli tie najhorsie nasledky

Príspevok od používateľa berillium » 16 Sep 2021, 20:04

TELEVIZIA ma v roku 1997 za den kopla 3 krat za hodinu.Ked som sa snazil coaxial holy vodic zivy pre lepsi prijem prichytit o radiator.Doteraz nechapem ako moze byt v antenom kably 220v.Vzdy ked som stisol kabel rukou o radiator tak triaslo.Ak by niekto vedel dovod preco potesil by ma.Ja som bol v tom ze v antennom kably je nejake male napetie a nie 220v.To bol moj osobny rekord co sa tyka tak kratkeho casu a tolko zatraseni.Chvalabohu Darwinovu cenu som nim neziskal.Ako sa vravi do tretice vsetko dobre.A 4 krat som uz coaxial neskusal pre lepsi signal davat na radiator.Vtedy tusim NOVA vysielala tak ze dosah bol aj zapadne slovensko a clovek skusal vsetko mozne ked nemal origos antenu ako zlepsit prijem NOVY.To boli zlate casy televizie 90te roky.STV1-2 a NOVA=3 stanice.Samozrejme Madari a Rakusania ale tych neberem ako pozeratelne lebo som nerozumel okrem IGEN a GUTEN TAG ani slovo.Ako si to clovek vazil.Dneska mame tolko stanic+internetove videa ze uz to neni ono.
0

berillium
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 16 Sep 2021, 00:45

Re: Statisticky kolko zasahov elektrickym prudom mate za sebov a ake boli tie najhorsie nasledky

Príspevok od používateľa berillium » 16 Sep 2021, 20:15

pin napísal:
16 Sep 2021, 19:47
Mal som kolegu, vyštudovaného elektrikára. Občas doma opravoval televízory, a pri poslednej oprave prišiel o život. Tak to píšem namiesto neho, pre výstrahu ostatným. Kto môže, nech si napíše Ježiškovi o oddeľovací transformátor.
Veru aj ja nad takym niecim uvazujem.Dobre radis.
0

Používateľov profilový obrázok
cancel
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 14 Mar 2021, 17:27
Bydlisko: rk

Re: Statisticky kolko zasahov elektrickym prudom mate za sebov a ake boli tie najhorsie nasledky

Príspevok od používateľa cancel » 16 Sep 2021, 20:27

Asi tiez tak 15-20x. 230V bez ujmy, naposledy ma triaslo uzemnenie. Potreboval som spravit odbocku z acdurky aj napriek zhodenemu isticu medzi zemami dvoch kablov bolo 230V. Neviem co bolo na konci kabla ci nejaka ups alebo menic...
A este ako student na praxi som dostal “zasah” z obluka (vraj 5kV) opalilo mi ruku a tvar nastastie bez nasledkov, len par dni v nemocnici na pozorovani- chlapi co som u nich praxoval ma poslali kde nemali bol z toho riadny pruser pre nich.
0

MARKYS
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 141
Dátum registrácie: 24 Nov 2019, 21:29
Bydlisko: Čadca
Vek: 21

Re: Statisticky kolko zasahov elektrickym prudom mate za sebov a ake boli tie najhorsie nasledky

Príspevok od používateľa MARKYS » 16 Sep 2021, 20:44

Sieť ma skopala možno 10 krát, ale tých ešte bude. Zažil som si 230V z ľavej ruky do pravej, väčšinou to bolo na rebríku, no nebolo to nič strašné, koplo ma a hneď som to pustil, bez následkov. Už som na na sebe aj otestoval funkčnosť prúdového chrániča.
Raz ma skopalo 400V, ale to som sa chytil len jednou rukou.
Taktiež ma niekoľko krát skopal N vodič, kde bolo medzi N a PE 60V- niekde bol problém s UPS
0
Nič nevydrží dlhšie ako dočasné riešenie.

105nu70
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 275
Dátum registrácie: 08 Nov 2017, 11:51

Re: Statisticky kolko zasahov elektrickym prudom mate za sebov a ake boli tie najhorsie nasledky

Príspevok od používateľa 105nu70 » 16 Sep 2021, 20:49

:butthead:
0
Naposledy upravil/-a 105nu70 v 12 Apr 2024, 14:42, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Statisticky kolko zasahov elektrickym prudom mate za sebov a ake boli tie najhorsie nasledky

Príspevok od používateľa medved » 16 Sep 2021, 20:56

berillium napísal:
16 Sep 2021, 01:01
Zaujima ma kolko krat rocne ste vystaveni urazu elektrickym prudom pri napeti 230v a ake ste mali najvaznejsie nasledky.
Musí byť len 230V ? .. nerátam to, dotyky aj kopance boli a sú, ale nič zaujímavé, čo by stálo za zmienku... tu to je OK.

Dávno pred rokmi asi 50kV z doma robeného násobiča do palca, asi pol hodiny ma bolel palec a ruka, ale nič strašné, kondenzátory boli len pivové fľaše, značné ESR a kapacita do 1nF.

Asi 10-15kV VF o par stoviek W (ZVS Driver) do ľavého lakťa a v dlani ľavej ruky som práve vtedy držal predlžovací kábel s PE kolíkom priamo na dlani. Oblúk pobehal po koži ruky a do dlane vypálilo dieru cez kožu až k mäsu o veľkosti kolíka. Ale len koža sa prepálila, nič vážne, žiadny kopanec len povrchové VF popálenie. Neostala žiadna stopa na koži po zahojení.

Kopance od malých keramických VN kondenzátorov v násobiči sú už bežnou záležitosťou... furt ostane niečo nabité na pár kV a niekedy pri oprave a hľadaní chyby ma aj 3x kopne ten násobič a stále ostane nejaký C nevybitý úplne. Sem tam pohadzovanie v rukách aj iných VN malých kondikov... ale sú to nízke energie, pri ktorých viem, že nemusím dávať extra pozor tak to už nejako neriešim... čiže tuto pohoda.

Vypálené malé dierky v chodidlách relatívne bežné pri veľkých niekoľko kW teslákoch. Výboje do rúk z teslákov nepočítam... raz však som skúšal výboje do ruky pulzného 2MHz tesláku, hrubé mohutné výboje s pulzným výkonom v jednotkách kW napájaný na 400V .. vtedy som ešte asi 2-3 dni cítil mierne pálenie zvnútra ruky z tkaniva a mierne červená koža po výbojoch hrubých v priemere plazmy aj 2cm :lol:

Vypálené malé čierne dierky v chodidle cez gumenú podrážku od DC koróny z kondenzátorov na >30kV. Kondenzátormi som odpaľoval ovocie s asi 800J a pomaranč mi ostriekal pri explózií izolačnú tyč. Vtedy vzduchom sršala koróna smerom k ruke a cítil som, ako sa mi páli dierka na chodidle.

Zvyšok už nestojí za reč... nikdy nič vážne ani od VN ani od 230V za tie roky.. žiadne silné kopance od kondenzátorov... žiadne kopance od výkonných VN zdrojov a transformátorov na 50Hz... nikdy žiadne kopance od elektrónok z anód.. Len bežné záležitosti...

milan209: americké filmy kecajú.. ak je L a N vo vode vytvoria sa medzi elektródami ekvipotenciálne hladiny napätí... rovnako, ako keď strčíš holou rukou žiarovku pod vodu aj s L a N. Ak je pod vodou L aj N s rukou.. vytvoria sa napäťové hladiny a si ok.. resp. podľa pozície ruky voči L a N. Ale vyber z vody N a nechaj iba L, potom prúd pôjde priamo do ruky. To isté predĺžovačka vo vode..
Electroboom ma pekne vysvetlenie nato: https://www.youtube.com/watch?v=dcrY59nGxBg
2
Obrázok 2

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok