Chránič a motor.

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

jan-1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 04 Jan 2019, 21:01

Chránič a motor.

Príspevok od používateľa jan-1 » 22 Sep 2021, 16:43

Keď dám chránič 10A a prekročím odber , Chránič sa vypne podobne ako istič?

Motor 1kW bude mať rovnakú spotrebu ak pôjde bez záťaže len sám motor ,na polovičný výkon , na plný výkon?
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7723
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Chránič a motor.

Príspevok od používateľa Merak » 22 Sep 2021, 17:59

Pokiaľ je ten chránič s nadprúdovou ochranou tak áno, bude fungovať aj ako istič.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2595
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Chránič a motor.

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 22 Sep 2021, 18:13

Pozor ale na jednu vec.

“Obyčajné” prúdové chrániče nemajú naprúdovú ochranu, udáva sa maximálna zaťažiteľnosť. Bez ističa teda máme pruser.

Potom sú prúdové chrániče s nadprúdovou ochranou x A, tie teda obsahujú aj istič, a ďalší je nadbytočný.
0

jan-1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 04 Jan 2019, 21:01

Re: Chránič a motor.

Príspevok od používateľa jan-1 » 22 Sep 2021, 21:36

Chcem kúpiť motor trojfázový , má napísané 230/400V ,má sa zapojiť do hviezdy inak do trojuholníka sa motor zničí. Pozerám obrázky zapojenia . Tie prepoje , také pliešky vodorovne alebo zvisle by mali byť urobené už na motore z výroby , ja tam len tri fázy napojím, nie?
0

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 499
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Chránič a motor.

Príspevok od používateľa kapor » 23 Sep 2021, 06:57

A určite tam nájdeš aj svorku na ochranný vodič.
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 499
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Chránič a motor.

Príspevok od používateľa kapor » 23 Sep 2021, 07:02

jan-1 napísal:
22 Sep 2021, 16:43
Keď dám chránič 10A a prekročím odber , Chránič sa vypne podobne ako istič?

Motor 1kW bude mať rovnakú spotrebu ak pôjde bez záťaže len sám motor ,na polovičný výkon , na plný výkon?
Naprázdno bude brať iba magnetizačný prúd a nejaké tie straty samozrejme. Tak účinník bude okolo 0,2. Zaťažovaním prevládne činný výkon nad jalovým, pri plnom zaťažení takýto malý motor okolo 0,85.....
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4345
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Chránič a motor.

Príspevok od používateľa misocko » 23 Sep 2021, 07:35

jan-1 napísal:
22 Sep 2021, 21:36
Chcem kúpiť motor trojfázový , má napísané 230/400V ,má sa zapojiť do hviezdy inak do trojuholníka sa motor zničí. Pozerám obrázky zapojenia . Tie prepoje , také pliešky vodorovne alebo zvisle by mali byť urobené už na motore z výroby , ja tam len tri fázy napojím, nie?
Tri vyvody spojene dokopy, hviezda
Dvojice vyvodou spojene , trojuholnik
0

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 499
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Chránič a motor.

Príspevok od používateľa kapor » 23 Sep 2021, 07:38

Tri vývody spojené dokopy je skrat..... :lol:
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 829
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Chránič a motor.

Príspevok od používateľa ondistef » 23 Sep 2021, 08:50

jan-1 napísal:
22 Sep 2021, 21:36
Chcem kúpiť motor trojfázový , má napísané 230/400V ,má sa zapojiť do hviezdy inak do trojuholníka sa motor zničí. Pozerám obrázky zapojenia . Tie prepoje , také pliešky vodorovne alebo zvisle by mali byť urobené už na motore z výroby , ja tam len tri fázy napojím, nie?
Áno, takýto motor sa dá na našej sieti prevádzkovať napriamo len v zapojení do hviezdy, ale pri použití frekvenčného meniča 1x230V / 3x230 by si vedel motor pripojiť aj do trojuholníka a prevádzkovať na jednofázovú sieť (samozrejme s obmedzením na max. výkon motora do 3kW).
Pri hviezde máš konce jednotlivých statorových vinutí vzájomne prepojene a na jednotlivé začiatky privedieš napájacie napätie 400V.
V tom prepoji ti vznikne neutrálny bod (nulový), kde by si si vedel pripojiť aj N vodič, ale v praxi sa to nepoužíva a na samotnú kostru motora samozrejme nezabudnúť pripojiť PE ochranný vodič.
A áno, ak je to nový motor, mal by už mať prepoj do hviezdy spravený a ak nie, tak minimálne by mala byť na veku od svorkovnice nejaká schéma zapojenia, prípadne v samostatnom návode k motoru.

A ešte k isteniu, motor vo všeobecnosti by sa mal chrániť buď motorovým spúšťačom, alebo ochranným nadprúdovým relé ktoré sa kombinuje so stykačom, prípadne tepelným monitorovacím relé ak má motor zabudovaný snímač teploty priamo v tele. Na nich si vieš nastaviť nominálny prúd motora a motor je potom chránený pred skratom aj preťažením a aj výpadkom niektorej fázy.
Pri použití frekvenčného meniča je to trošku iné, tam sa o ochranu vie postarať aj samotný frekvenčný menič a stačí použiť aj obyčajný istič.
Prúdový chránič je fajn na zníženie rizika úrazu aj požiaru za istých podmienok, takže doporučujem použiť (ak už nie je zaradený v samotnej el. inštalácii).
0

jan-1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 04 Jan 2019, 21:01

Re: Chránič a motor.

Príspevok od používateľa jan-1 » 23 Sep 2021, 14:45

Je to nový motor , malo by to byť už zapojené do hviezdy.

Ochrana proti preťaženiu tam musí ísť. Keby vypadla jedna fáza, keď vypnú elektrinu. Ochrana motora musí byť presne na príkon motora alebo môže byť aj silnejšia pre väčšie motory? Môže sa použiť na 1kW motor taká čo je pre 2,5kW motor?

Ktorý motor je najvýhodnejší , 1 fázový s kondenzátorom , 3 fázový 230/400V alebo 3 fázový 400V motor?
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2501
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Chránič a motor.

Príspevok od používateľa Jirka84 » 23 Sep 2021, 16:22

jan-1 napísal:
22 Sep 2021, 16:43
Keď dám chránič 10A a prekročím odber , Chránič sa vypne podobne ako istič?

Motor 1kW bude mať rovnakú spotrebu ak pôjde bez záťaže len sám motor ,na polovičný výkon , na plný výkon?
Soudím, podle Tvých dotazů na tomto fóru, že máš znalosti elektro silnoproudé oblasti na úrovni lajka z internetu. Nenašel jsem nic bližšího o Tvých znalostech u Avatara, natož pak věk ani zaměření T v é h o
života ve světu elektro...
Pleteš si "hrušky" s "marhulami"... joo, není proud jako "proud" nebo napětí Vvs. "napětí" natož pak výkon či "VÝKON" :)
Nejprve, před napsáním dotazů, si teda raději prostuduj funkci jističe a chrániče. stejně tak i další školácké dotazy v jiných dotazech. Je toho na webech "něurekom". Pak třeba zjistíš, že RCD chrání hlavně Tebe (coby lajka) před poruchovým proudem a jistič jistí el. vedení ke spotřebiči před nadproudem a zkratovým I v závislosti na času.
(třeba zde:
https://www.elektroprumysl.cz/elektroin ... nice-1-dil )

Neznám chránič (RCD) na 10A - můžeš mi dát odkaz? (znám RCD hlavně na 10,30,100,300,500mA s různými charakteristikami)
Motor o jakémkoliv jmenovitém výkonu má daný jmenovitý proud při dané jmenovité "žátěži" také s ohledem na Φ - viz jeho štítek od výrobce. Potřebuješ-li zjistit proud při volnoběhu motoru či při jakékoliv "zátěži", pak si pořiď klešťový ampérmetr. Proti "přetížení" slouží nadproudová ochrana nastavená na jmenovitý proud třeba:
https://www.elektroprumysl.cz/energetik ... ovymi-rele
PS co dáš proti výpadku jedné fáze?
Jaký je rozdíl mezi 1 a 3 fázovým motorem ? - nastuduj na netu...třeba zde:
https://www.elektroprumysl.cz/energetik ... -pouzivaji
3
Obrázok 3
Naposledy upravil/-a Jirka84 v 23 Sep 2021, 16:39, upravené celkom 1 krát.
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 829
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Chránič a motor.

Príspevok od používateľa ondistef » 23 Sep 2021, 16:35

Napíš na čo ma slúžiť ten elektromotor?
Nie väčšina sa dá nastaviť len v menšom rozsahu a štandardne pre 1,1kW elektromotor na 400V by si potreboval spúšťač s menovitou hodnotou 2,5 kde sa dá nastaviť od 1,5 do 2,5A, pre 2,2 kW elektromotor by si potreboval s menovitým prúdom 6A s nastavením od 3,8 do 6A. Samotná hodnota prúdu sa nastaví podľa štítkovej hodnoty konkrétneho motora.
Najvýhodnejší je podľa toho na čo a kde ma slúžiť.
Jednofázový tam, kde nemáš dostupné 3f napájanie, ale zas ma nevýhodu rozbehového kondenzátora, prípadne aj odstredivého spínača, čo sú časti náchylné na poruchu.
Trojfázový 230/ 400V je výhodný pokiaľ máš dostupný 3f rozvod a aj v prípade, že ho chceš prevádzkovať na frekvenčný menič, či už 3f 400V alebo 1f/3f 230V.
Motor 400/ 690V ak ho chceš prevádzkovať s prepínaním hviezda/ trojuholník, resp. opäť na frekvenčný menič 3f 400V.
Motor s vinutím napevno zapojeným do trojuholníka na 400V sa snáď bežne ani nevyskytuje.

Jirka84 má predbehol
0

jan-1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 04 Jan 2019, 21:01

Re: Chránič a motor.

Príspevok od používateľa jan-1 » 23 Sep 2021, 16:56

Zaujíma ma ktorý motor je najlepší z hľadiska poruchovosti , životnosti ,rozbehu a tak všeobecne. Na čerpadlo je ten motor.

Ochrana sa nastavuje na presný prúd? Doma mám ochranu zo staršieho motora zavesenú na kábli a to je tvar tak 7x10 cm , v strede je čierna páčka doprava doľava. Tam sa nič nanastavuje. Aj tú by som mohol použiť?

Jo Jirka, kdybych mel takový plnovous taky bych byl tady za moudrého.
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1174
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Chránič a motor.

Príspevok od používateľa Atlan » 23 Sep 2021, 17:00

Nastavuje vnutri na boku je. Koliesko s stupnicou.
0

jan-1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 04 Jan 2019, 21:01

Re: Chránič a motor.

Príspevok od používateľa jan-1 » 23 Sep 2021, 19:51

Na štítku tej Ochrany sú údaje 500/10 , potom 2,5.....4 A to bude asi rozsah, potom 4A , a 10A. Čo znamená tých 10A?
Ako som to kúpil tak som to namontoval a bolo to tam asi 10 rokov , nič som nenastavoval. To by malo byť na motor do 1,5 kW.
0

jan-1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 04 Jan 2019, 21:01

Re: Chránič a motor.

Príspevok od používateľa jan-1 » 23 Sep 2021, 22:09

Kto sa vyzná v tých parametroch.
Je tam 8A pri 1,1kW. Lenže 8x230 dáva 1840W. Nesedí to. A tie ďalšie 230 ,400V tomu už vôbec nerozumiem. Akú ochranu by som musel nastaviť pri trojfázových , sú tam dva údaje.

Ďalej je tam kondenzátor KF, Vc . Všetky aj trojfázové majú kondenzátory?
parametre.PNG
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 829
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Chránič a motor.

Príspevok od používateľa ondistef » 24 Sep 2021, 08:20

Veď je to tam pekne rozpísané, robia tieto motory v jednofázovom aj trojfázovom prevedení.
Pre jednofázový model platí ten prúd 8A aj kondenzátor, trojfázová varianta žiaden kondenzátor nemá.
A tých 230 a 400V zas platí pre ten trojfázový model pri zapojení do trojuholníka (230V) a do hviezdy (400V).
Teba zaujíma len ten prúd pri 400V (pre ten tvoj 1,1kW motor to je 3,3A, takže ti treba 4A spúšťač).
A výkon striedavého motora nemôžeš počítať ako P=U*I (to platí pre jednosmerný obvod, alebo čisto odporovú záťaž pri striedavom napájaní), ale ako P=U*I*cosφ.
Pre 1,1 kW motor čo má odber 8A by platila približne hodnota cosφ = 0,6

A konkrétne spúšťač napr. (so skrinkami na stenu sa dajú kúpiť od značiek ETI, OEZ, Schneider, SEZ, EATON, ...)
Spušťač 2,5-4A a skrinka na stenu Skrinka IP55 pre BE2P alebo Skrinka IP55 pre spínače BE2P
0

jan-1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 04 Jan 2019, 21:01

Re: Chránič a motor.

Príspevok od používateľa jan-1 » 24 Sep 2021, 11:21

Prvé je jedna fáza s kondenzátorom 8A.
Druhé 230V ,5,6A je tiež jedna fáza s frekvenčným meničom. Zapojenie do trojuholníka .
A tretie 3,3A je pre normálny trojfázový motor. Do hviezdy. Tak je to?
Je to asynchrónny motor?

Z trojfázového motora sa dá urobiť jednofázový a z jednofázového s kondenzátorom sa dá urobiť trojfázový?

Pozeral so doma ochranu . Je tam koliesko . Na boku bolo 2,5A, potočil som s tým pol otáčky a bolo tam 4A. Dalo sa s tým točiť dookola , nie je tam žiadny doraz. Dúfam že som to nepokazil. Otočil som s tým dve otáčky ale dal som to naspäť.
Píšu že sa to má nastaviť presne na prúd x 1,1 . Nie je tam ani ryska , to sa nedá presne nastaviť. Bolo to na 2,5A a motor 1,1 kW išiel. Podľa toho by ho malo vypnúť.
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 829
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Chránič a motor.

Príspevok od používateľa ondistef » 24 Sep 2021, 15:42

To druhe je trojfázové združené napätie, ale 230V,
motor sa napája buď cez frekvenčný menič, transformátor alebo v zahraničí v niektorých krajinách aj priamo na rozvodnú sieť.
Áno tak je a je to asynchrónny motor s kotvou nakrátko (sú najpoužívanejšie).

Z trojfázového motora sa síce zapojením kondenzátorov dá urobiť aj jednofázový, ale s tretinovým krútiacim momentom, takže v praxi sa to veľmi nepoužíva.
Z jednofázového motora sa trojfázový nedá spraviť, aj keď existujú aj dvojfázové motory, ale opäť sa to bežne nepoužíva (aspoň nie u nás).

Čo si pamätám na tento starý nemecký typ motorového spúšťača, tak koliesko malo aretáciu v obidvoch smeroch a nedalo sa ním točiť dookola.
0

jan-1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 04 Jan 2019, 21:01

Re: Chránič a motor.

Príspevok od používateľa jan-1 » 24 Sep 2021, 17:34

Takže 230V pre mňa nie je. Dúfam že to bude zapojené do hviezdy z výroby.

Keď som napísal 230/400V , ako ste z toho všetci vedeli že je to zapojené práve do hviezdy?

Je to nemecký spúšťač , ľahko sa to dalo točiť, potom tam jemne pukalo ale točiť sa dalo ľahko.
Mohol by som ho vyskúšať na starom motore . Zapojím motor na dve fázy a uvidím či vypne.

Na chráničoch tam kde je napísané : Nadprúdová ochrana ,Áno , je tam údaj 10kA.
Tam kde ja napísané: Nadprúdová ochrana , Nie , je tam napr. 63A . To je súčet pre tri fázy 63A? A koľko je súčet A , pri 10kA?

Dúfam že sa dá použiť jeden chránič na trojfázový motor aj na spotrebič na 230V s nulákom. Lebo na motor sa prúd vracia cez fázy ale keď tam dám odber z jednej fázy navyše , či to môže byť , ono sa to vráti cez nulák, čo na to chránič povie.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok