Regulovatelný zdroj z mäkkého trafa (starej nabijacky z tel.)

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Regulovatelný zdroj z mäkkého trafa (starej nabijacky z tel.)

Príspevok od používateľa miso156 » 24 Sep 2021, 22:43

Posledné dva dni sa snažím o spichnutie lineárneho zdroja z pomerne mäkkého transformátoru zo starej nabíjačky (od telefonu), ktorý by mi slúžil na nejaké to prototypovanie signálových obvodov. Na štítku má uvedené ako výstup 3,7v/355mA/1,3VA, v reále je to však ako to u týchto nabíjačiek býva, úplne iné a to že naprázdno je na výstupe 14v a postupným zaťažovaním napätie rapídne klesá až povedzme na tie 4V.

V zhľadom, že v analogovej technike nerád robím s malými napätiami je jediné riešnie pre dostanie sa na cca 20v voltage doubler, čo je však masaker, lebo ako všetci vieme, zaťažovaním násobiča napätie rýchlo padá, ako koruna za Mečiarovej vlády a v kombinácii v mäkkým trafom padá ešte rýchlejšie. Preto som sa rozhodol do zdroja zahrnúť prepínanie "Doubler On/Off". Je to taktiež výhodné, aby pri práci s malým výstupným napätím nevznikal veľký stratový výkon na výstupnom tranzistore (polovičný úbytok na Vce je predsa menej ako celý).

Takže začnem, doublerom taktiež napájam 20v zenerku pre napájanie Q2, inak to nejde. Výkonový tranzistor mám starý teslák v plechovom púzdre KFY46 s vejárom, nič viac tam nie je treba, lebo max výstup. prúd odhadujem na 100-200mA, úbytok na KFY46 tak 6V max, s vejárom by to malo vydržať - mäkké trafo spraví svoje a pri zaťažovaní prevezme časť stratového úbytku.

Spätnú väzbu beriem z deliča na výstupe teda bežec potenciometru R4, referencia je klasika 0.7v Q2_Vbe, ktorý riadi prúd do Q1. C5 je jednoduchý filter, aby bol výstup regulovaný ako u ľudí.

Teraz k problému veci. Pri takejto jednoduchej regulácii, kedy komparáciu aj riadenie Q1_ib vykonáva iba jeden tranzistor (Q2) je tažké udržať konštantné výstupné napätie pre celý zaťažovací rozsah. Vybabrať s tým môže že iba vysoké zosilnenie Q2, teda aj tvrdý R4 delič (ja nič menšie ako 47k doma nemám, mám smolu) a veľký pomer medzi Q2_ic a Q1_ib. To preto, aby Q2 ako nedokonalá súčiastka mala čím menší rozptyl na kolektorovom prúde a "otvárala" stále pri presne 0.7v.

Ja si však na transformátorček s malým výkonom nemôžem dovoliť mnohonásobný Q2_ic voči Q1_ib (to by som musel nastaviť velký prúd cez zenerku), preto som volil nejaký kompromis (R6=10k).

image.png
Skoková zmena zaťaženia (odlahčenie) z 50 ohm na 1k pri cca 3v out (robí posun výstupného napätia o 50mV):
image.png
20210924_214822.jpg
Zatiaľ to mám len naprototypované, preto než to dám do finálneho stavu sa chcem opýtať, či tam vidíte ešte niečo na vylepšenie alebo nejaký zádrhel? Viem, že riadenie operákom voči referencii by to pozdvihlo na vyššiu úroveň, ale nechce sa mi leptať PCBcko.
0
Naposledy upravil/-a miso156 v 24 Sep 2021, 23:53, upravené celkom 1 krát.
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Regulovatelný zdroj z mäkkého trafa (starej nabijacky z tel.)

Príspevok od používateľa StefanST » 24 Sep 2021, 23:41

miso156 napísal:
24 Sep 2021, 22:43
Zatiaľ to mám len naprototypované, preto než to dám do finálneho stavu sa chcem opýtať, či tam vidíte ešte niečo na vylepšenie alebo nejaký zádrhel?
Krásny novotvar - "naprototypované".

- Ak chceš zdroj na 20V, skús si "naskladniť" trafo 20V AC s potrebným výkonom a nie vymýšlať somariny.

- V tej simulácii nie je zohľadnená výkonová nedostatočnosť použitého transformátora, t.j. že dá 14V len naprázdno a pri záťaži padne na spomínaných 4V!

- V režime "doublef off" je tam ešte vychytávka v podobe jednocestného usmernenia.
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Regulovatelný zdroj z mäkkého trafa (starej nabijacky z tel.)

Príspevok od používateľa miso156 » 25 Sep 2021, 00:04

V simulácii je v parametri zdroja zahrnutý sériový odpor Rser=10ohm.
To trafo dá aj s tým jednocestným usmernovacom (mozem dorobit dvojcestný, ale načo) 8V pri 150mA, mám to pomerané, nič viac nepotrebujem.
Riešim to preto, že to trafo je pekne zaliate priamo v 230v sockete (bezpečné), nemusím v krabici riešit silové blbosti a taktiež že ho mám po ruke.

Este doplnim: Ja som zástanca toho, že radsej budem prepínať odbočky alebo riešiť násobič, ako ovievať koncové trandy od 20v úbytku.
0
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Regulovatelný zdroj z mäkkého trafa (starej nabijacky z tel.)

Príspevok od používateľa kapor » 25 Sep 2021, 06:12

miso156 napísal:
24 Sep 2021, 22:43
Posledné dva dni sa snažím o spichnutie lineárneho zdroja z pomerne mäkkého transformátoru zo starej nabíjačky (od telefonu), ktorý by mi slúžil na nejaké to prototypovanie signálových obvodov. Na štítku má uvedené ako výstup 3,7v/355mA/1,3VA, v reále je to však ako to u týchto nabíjačiek býva, úplne iné a to že naprázdno je na výstupe 14v a postupným zaťažovaním napätie rapídne klesá až povedzme na tie 4V.

V zhľadom, že v analogovej technike nerád robím s malými napätiami je jediné riešnie pre dostanie sa na cca 20v voltage doubler, čo je však masaker, lebo ako všetci vieme, zaťažovaním násobiča napätie rýchlo padá, ako koruna za Mečiarovej vlády a v kombinácii v mäkkým trafom padá ešte rýchlejšie. Preto som sa rozhodol do zdroja zahrnúť prepínanie "Doubler On/Off". Je to taktiež výhodné, aby pri práci s malým výstupným napätím nevznikal veľký stratový výkon na výstupnom tranzistore (polovičný úbytok na Vce je predsa menej ako celý).

Takže začnem, doublerom taktiež napájam 20v zenerku pre napájanie Q2, inak to nejde. Výkonový tranzistor mám starý teslák v plechovom púzdre KFY46 s vejárom, nič viac tam nie je treba, lebo max výstup. prúd odhadujem na 100-200mA, úbytok na KFY46 tak 6V max, s vejárom by to malo vydržať - mäkké trafo spraví svoje a pri zaťažovaní prevezme časť stratového úbytku.

Spätnú väzbu beriem z deliča na výstupe teda bežec potenciometru R4, referencia je klasika 0.7v Q2_Vbe, ktorý riadi prúd do Q1. C5 je jednoduchý filter, aby bol výstup regulovaný ako u ľudí.

Teraz k problému veci. Pri takejto jednoduchej regulácii, kedy komparáciu aj riadenie Q1_ib vykonáva iba jeden tranzistor (Q2) je tažké udržať konštantné výstupné napätie pre celý zaťažovací rozsah. Vybabrať s tým môže že iba vysoké zosilnenie Q2, teda aj tvrdý R4 delič (ja nič menšie ako 47k doma nemám, mám smolu) a veľký pomer medzi Q2_ic a Q1_ib. To preto, aby Q2 ako nedokonalá súčiastka mala čím menší rozptyl na kolektorovom prúde a "otvárala" stále pri presne 0.7v.

Ja si však na transformátorček s malým výkonom nemôžem dovoliť mnohonásobný Q2_ic voči Q1_ib (to by som musel nastaviť velký prúd cez zenerku), preto som volil nejaký kompromis (R6=10k).


image.png

Skoková zmena zaťaženia (odlahčenie) z 50 ohm na 1k pri cca 3v out (robí posun výstupného napätia o 50mV):

image.png


20210924_214822.jpg

Zatiaľ to mám len naprototypované, preto než to dám do finálneho stavu sa chcem opýtať, či tam vidíte ešte niečo na vylepšenie alebo nejaký zádrhel? Viem, že riadenie operákom voči referencii by to pozdvihlo na vyššiu úroveň, ale nechce sa mi leptať PCBcko.
Celé zle....
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 389
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Regulovatelný zdroj z mäkkého trafa (starej nabijacky z tel.)

Príspevok od používateľa ivan_01 » 25 Sep 2021, 07:00

to tvoje trafo nemá výkonovú rezervu, vyskúšaj to s tvrdším trafom. Zákmit pri skokovej zmene záťaže tak jednoducho s piatimi súčiastkami neošetríš, so skokovou zmenou majú problém zdroje úplne inej kategórie
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Regulovatelný zdroj z mäkkého trafa (starej nabijacky z tel.)

Príspevok od používateľa miso156 » 27 Sep 2021, 17:41

Dneska som to poskladal, trochu som zvýšil ten kolektorovy prud cez Q2, preto som musel nabiasiť zenerku trochu tvrdsie (predradny odpor iba 220ohm). Taktiež hodnotu zenerky som zmenil na 18v.
Skušal som to zapojiť aj s dvojcestnym usmernovačom a nerobilo to dobrotu, pretože pri tvrdom zaťažení mi doubler nenaskladal dostatočné napätie pre napájanie zenerky. Pri jednocestnom usm. je jedna perioda volná a napätie pre zenerku naboosti aj na 20v pri max. zaťažení výstupu ktoré požadujem.

Šupol som tam este jeden tranzistor pre napájanie merača, klasický follower - referencia zo zenerky, ked už tam je.

Zmeral som zvlnenie pri 3.6v/50ohm - prakticky nemerateľné (menej ako 5mV - najmensi rozshah co mam na osc.)

Ostáva mi dorobiť prepínanie rozsahov pre Led merač, ešte musím trochu porozmýšlať, ako to doklepať a šup do krabice.

20210927_171314[1].jpg
20210927_171345[1].jpg
20210927_171432[1].jpg
0
"No pain, no gain." (KC238)

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok