Aj trochu nostalgie....

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Aj trochu nostalgie....

Príspevok od používateľa 5ko » 07 Jan 2022, 23:02

Na Primky mi nesiahaj. :D
Mám schované tie od birmovky a keď ich natiahnem, pôjdu určite na minútu presne, a to už majú 50 rokov,ale je pravda, že dobrých tridsať ležia v krabičke,odkedy som ich najprv vymenil za digitálky a neskôr za analoghybridy s ručičkami a quartzstrojčekom. :D Aj ženine Čajky, čo som prepašoval z Jalty ukryté za filmom vo Flexarete by možno ešte išli,ale tiež ich opatrujem len tak z nostalgie.

Boli to sranda časy,keď boli najlepšie sovietske ,,časy,, aj v to inom zmysle. :wink:
1
Obrázok 1
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Aj trochu nostalgie....

Príspevok od používateľa kapor » 08 Jan 2022, 08:15

105nu70 napísal:
07 Jan 2022, 19:57
kapor napísal:
07 Jan 2022, 18:15
Neviem kto z vás si ešte pamätá ručičkové MP vyrobené v Rusku. Bol tam na ľavej strane okrem údaju o presnosti a typu (deprézsky.... a pod) aj obrázok pripomínajúci človeka s roztiahnutými rukami. V tej dobe sme tomu hovorili - "Cdelali, kak moglí" :applause: :applause: :applause:
Znak kačestva :mrgreen:
merak.jpg
Dík za názornú ukážku. Ja som aj doma hľadal, našiel som len jeden a ten znak tam akurát nie je. Aj tak sa podelím o foto. Zasa je tam rok výroby.......
Prílohy
20220108_075702.jpg
2
Obrázok 2
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

zylo64
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 21 Apr 2013, 19:38
Bydlisko: Michalovce
Kontaktovať používateľa:

Re: Aj trochu nostalgie....

Príspevok od používateľa zylo64 » 08 Jan 2022, 23:58

Tiež som si spomenul na staré ruské digitálne hodiny, kupované za predošlej éry. Stále sú funkčné, aj keď nastavovanie je jedna maturita. Spomenul som si aj na gramorádio, dovezené z CCCP, ktoré v danom čase bolo pre nás to najlepšie čo sa dalo kúpiť (na Tuzex sme nemali). Pamätám sa, že dlho fungovalo, no po prechode na západnú normu FM sa z neho využíval už iba gramofón. Po čase hral už len jeden kanál a tak toto gramorádio skončilo odložené na pôjde, kde leží doteraz.
Prílohy
Čelná strana je čierna, zadná sivá
Čelná strana je čierna, zadná sivá
Radiola Kantata 205 stereo
Radiola Kantata 205 stereo
Zadná strana gramorádia
Zadná strana gramorádia
Reproduktory ku gramorádiu
Reproduktory ku gramorádiu
0

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Aj trochu nostalgie....

Príspevok od používateľa kapor » 10 Jan 2022, 18:28

Dostal som zadara rádio Talisman a Festival. Chcem ich priviesť k životu. Asi nie som sám, kto má takúto úchylku. Ak máte nejaké rady, ako sa k tomu postaviť, rád si ich prečítam......
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 389
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Aj trochu nostalgie....

Príspevok od používateľa ivan_01 » 10 Jan 2022, 18:35

na talizmana si daj pozor. je totižto priamožeravený tj. na kostre má ostrú fázu. Bezpodmienečne minimálne pri oživovaní použi oddeľovacie trafo. Všimni si, že červík na gombíkoch je zakvapnutý voskom, Pri oživovaní platia známe postupy o nezapínaní do siete hneď, o formovaní elektrolytov a tak.
0
Naposledy upravil/-a ivan_01 v 10 Jan 2022, 18:47, upravené celkom 1 krát.

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Aj trochu nostalgie....

Príspevok od používateľa Amaterr » 10 Jan 2022, 18:41

Ach jaj ... :) a nepouzivat pri kupani .
0

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 389
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Aj trochu nostalgie....

Príspevok od používateľa ivan_01 » 10 Jan 2022, 18:46

a talizmanom nerobí dobre zvýšené napätie v sieti 240V, prežhavujú sa elektrónky a hlavne trpí usmerňovačka
0

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Aj trochu nostalgie....

Príspevok od používateľa kapor » 10 Jan 2022, 18:59

ivan_01 napísal:
10 Jan 2022, 18:35
na talizmana si daj pozor. je totižto priamožeravený tj. na kostre má ostrú fázu. Bezpodmienečne minimálne pri oživovaní použi oddeľovacie trafo. Všimni si, že červík na gombíkoch je zakvapnutý voskom, Pri oživovaní platia známe postupy o nezapínaní do siete hneď, o formovaní elektrolytov a tak.
Oddeľovacie trafo používam vždy. Aj o formovaní elytov niečo viem :yawinkle: . Skôr by ma zaujímalo to, ako sa tvária tie kondíky , čo sú vyrobené z dvoch kusov pertinaxu, sľudy a aktívneho povrchu, akú máte skúsenosť s ich životnosťou.... O tých zaliatych v smole radšej nehovorím.......
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 389
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Aj trochu nostalgie....

Príspevok od používateľa ivan_01 » 10 Jan 2022, 20:28

sľudové kondenzátory pokiaľ sú v normálnom prostredí, tak nijak extrémne nedegradujú. "Smolové" sú na tom trochu horšie, ale pokiaľ nieje vyslovene zlý (ideálne merať na mostíku) tak ho meniť netreba. Doporučujem zmerať zvodový prúd. Ak by si to chcel mať historicky tip top, dá sa z puzdra vybrať, nahradiť novým a znovu zaliať asfaltom. Z hľadiska bezpečnosti sú dôležité C16 a C45, tie musia byť v poriadku. Takisto izolačná podložka pod elytom C19/C20. Skontroluj C40, máva zvod. Žiarovky musi byť predpísané 6,3V 300mA, sú zaradené v reťazci žeravenia a fungujú ako poistky. S cievkami nekrútiť!
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Aj trochu nostalgie....

Príspevok od používateľa 5ko » 11 Jan 2022, 19:28

@ Kapor - Na tomto meráku sa vyšantil nejaký humorista, keď tam dal ten ležatý symbol ,, dupeľgamby ruskej báryšne,, :D
-no a ten symbol čo pripomína rozpažené ruky ,by som nazval ,,Erb rybárskeho zväzu.,, :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď