Aj trochu nostalgie....

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 456
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Aj trochu nostalgie....

Príspevok od používateľa kapor » 29 Nov 2021, 19:16

Pamätáte na časy, keď sa stavali zosilňovače a kúpiť 7NU74 sa proste nedalo. A pár KD607/617 bol sen. Dnes sa dá na všetko kúpiť za pár euro modul. Miznú postupne rádioamatéri, čo mali tvorivosť.... vedeli čo a kde sa dá čím nahradiť, prečo a ako to zlepšiť. Dnes sa už len spájajú moduly bez toho, aby sa vedelo, ako pracujú.... hlavne že to ide.... Je to smutné....
5
Obrázok 5
Naposledy upravil/-a kapor v 30 Nov 2021, 06:01, upravené celkom 2 krát.
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2562
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Aj trochu smútku....

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 29 Nov 2021, 19:19

Akurát na tuto tému, mne dvíha tlak “sen arduinistov”. Proste napchať na seba moduly, pokrížiť knižnice s knižnicami, a potom ruleta. 50% že všetko šlape ale ani neviem ako, 50% že to skape a ani neviem prečo.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Aj trochu smútku....

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 29 Nov 2021, 19:31

pamatas, ked neboli auta a jazdilo sa na konoch? a neexistoval internet, telka a ludia si sami stavali slamenne chatrce?
doba sa proste meni. dnes uz nemusis listovat v stovkach stran katalogu a cakat mesiac na tranzistor, ktory stal polku vyplaty.
tiez radsej sahnem po hotovom module, ako sa piplat s plosakom a tyzden navrhovat zapojenie.
radsej ten cas stravim s rodinou a zapnem si pritom radio postavene z modulov.
3
Obrázok 2 Obrázok 1
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 456
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Aj trochu smútku....

Príspevok od používateľa kapor » 29 Nov 2021, 19:40

Tu ide aj o radosť, že si niečo zvládol sám, bez hotového modulu a toto sa tu vytráca........
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1537
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Aj trochu smútku....

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 29 Nov 2021, 20:07

To máš těžko. Pro mě je návrh PCB, osazení oživení oddech, uvolnění. Ale cenově je to potom jinde, než to složit z modulů pro arduino. A program? Já ten svůj, pro své poslední hodiny, tvořil desítky hodin. Když máš knihovnu, je to na desítky minut. Prostě každý má priority jiné. Určitě nemůžeš hodit všechny do stejného pytle. Každý jsme nějací.

Když jsem začínal s elektronikou, bylo to na ZŠ a tam bych za ty moduly byl šťastný. Protože programátor pro 2051 mě stál celý rok šetření a slibování rodičům, že se v českém jazyce zlepším. :lol: Ňáký Alík byl možná uvázaný za plotem, plošné spoje jak by smet, to jsem ještě škrábal. :lol: Pěkně ručně, do pravého úhlu a pak trefit rozteč na 20 pinový chip bylo rodeo. :rolleyes: :finga:
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2562
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Aj trochu smútku....

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 29 Nov 2021, 20:17

Takisto mňa Eagle baví, aj keď na každom kroku je riziko, že niečo neurobím správne. Aspoň sa ale niečo aj naučím.
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Aj trochu smútku....

Príspevok od používateľa StefanST » 29 Nov 2021, 20:40

kapor napísal:
29 Nov 2021, 19:16
... Miznú postupne rádioamatéri, čo mali tvorivosť.... vedeli čo a kde sa dá čím nahradiť, prečo a ako to zlepšiť. Dnes sa už len spájajú moduly bez toho, aby sa vedelo, ako pracujú.... hlavne že to ide.... Je to smutné....
Je to o tvorivosti. Ak by tá vymizla, nebolo by Arduina, modulov, knižníc, možno ani smartfóny ...

A tí, čo zostanú, budú vyvažovaní zlatom ... a ostatní ... budú z nich dobrí skladači modulov za pásom.

A kde sa podel (politický) sen o SR ako ekvivalente ázijských tigrov, ktorý inováciami pokorí svet.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Aj trochu smútku....

Príspevok od používateľa 5ko » 29 Nov 2021, 22:21

Vieš čo kapor, prepíš radšej ten názov témy na ,, trochu nostalgie,, lebo už som sa zlakol, že zase nejaký člen fóra už vyťukáva morzeovku na nebeskú bránu a čaká kedy mu svätý Peter príde otvoriť. :wink:

Pamätám si toho čo spomínate velmi veľa ,cez klasickú 75W letovačku,ktorá bežala v jednom kuse, a musel som dávať bacha aby som sa rukou neobtrel o ňu a nepopálil, aj moje nadšenie kedy som si vlastnoručne vyrobil prvú trafopájku,čo okamžite hriala, aj okamžite vychladla a bol to pre mňa ako 13 ročného chlapca priam zázrak technológie, potom príchod plošných spojov... najprv škrabanie pilnikom či skalpelom, /o frézkach do ruky sa nám ani nesnívalo/ alebo leptanie kyselinou dusičnou,či chloridom železnatým,neskôr fotocestou, ale vždy to bolo jednak o zručnosti, ale aj o širokých vedomostiach ktoré si amatér musel naštudovať v knihách či časopisoch, ak nemal vyštudovanú elektropriemyslovku .Ja som bol samouk ,ktorého do elektroniek zasvätil starší brat. Vtedy už síce existovali stavebnice rádií ,či zosilňovačov, ale každý musel mať aspoň základy z vedomostí , okolo toho,aby to vedel oživiť, vtedy nebola možnosť niečo vrátiť, či reklamovať ako dnes.
Dnes,keď sledujem ,s akými otázkami sa prihlasujú nový členovia do fóra,tak nestačím žasnúť, do čoho sa chcú pustiť, a pritom nemajú ani šajnu o Ohmovom zákone, či akejkolvek veličine súvisiacej s elektronikou.Najradšej by si poskladali rovno raketoplán z čínskych modulov a hlavne, aby to išlo na free energy... a ešte sa rozčulujú, že čo je to za blbé fórum, keď im niekto nevie rovno s fleku poradiť čo majú kde zapojiť a kde je chyba,lebo sa nevedia ani odborne vyjadrovať.
Priznám sa, že som dospel k veku, kedy naozaj nebudem vyrábať plošák na nejaký zložitý modul,keď ho viem zohnať hotový a stačí ho zapojiť do zariadenia a ušetrí mi to kopu času.Ale podstatné je, že viem ako to funguje a viem si to skombinovať s iným modulom a najsť príčinu,ak to nefunguje.
Celé desaťročia som odkladal každý motor,prevodovku, remeničky, mechanické diely z rôznych zariadení, plošné spoje... že keď budem na dôchodku, urobím si s tohoto ... brúsku na hoblovačkové nože.... z tohoto zase plochú brúsku na čokolvek, toto sa bude hodiť na rotavátor, z tohoto urobím štartovací vozík... a t ď.
No a teraz upratujem a všetky tie nápady pomaly púšťam z hlavy a to aj to aj to ,..nakladám v aute do kufra a pomaly vozím do kovošrotu,lebo ...načo mi to zavadzia, keď to všetko čo som s toho chcel urobiť, už kúpim za pár euro. :wink:
Jednoducho, naozaj je taká doba, kedy sa neoplatí strácať čas vymýšlaním kolesa,ale naozaj je smutné,že ,,vymierajú,, tí nadšenci medzi mládežou, ktorí sú ochotní a schopní venovať sa elektrotechnike úplne do detailov a vymýšlať niečo, čo ešte nikto nevymyslel a ukázať svetu, že aj u nás je potenciál,ktorý vie niečo vytvoriť.A tí , čo to dokážu, radšej ujdú do sveta a ak sa tam aj uplatnia, tak sa pomaly hanbia priznať že sú zo Slovenska. :(
3
Obrázok 2 Obrázok 1
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Aj trochu smútku....

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 29 Nov 2021, 22:28

5ko, rozmyslam podobne. tiez kupujem hotove moduly, ale ako si pisal, viem ako funguju a casto v nich robim drobne upravy. napr. naposledy hotovy koncak, resp. 3 kusy namieato domaceho kina co mi odpalil blesk. krasne hraju, ale zaroven hrozny sum. pohlad do datasheetu a cinan nastavil max. gain. vymena jedneho odporu a zrazu sum zmizol.
podobne aj dalsie veci. proste kupim hotovy modul a bud k nemu dobastlim drobnosti, alebo si ho upravim ako potrebujem. naco zakazdym vymyslat koleso
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Re: Aj trochu smútku....

Príspevok od používateľa Radus » 29 Nov 2021, 22:31

5ko, vážne si leptal plošáky v HNO3? O tom som nepočul, ani neviem že sa dala zohnať... Nie náhodou v HCLke s peroxidom?
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Aj trochu smútku....

Príspevok od používateľa peterple » 29 Nov 2021, 22:42

No ono to nie je až tak zlé. Tohoto poznáte?
https://www.youtube.com/channel/UCY1kMZ ... Nx_9h4mpCg

Ako poriadnemu lenivcovi sa mi páči napríklad toto
https://youtu.be/8HEfIJlcFbs


A to ešte nič nie je. Ale kúsok na východ je miliarda a dačo šikovných číňanov a čínaniek. Ako fungujú tam to mi nedáme ani za 100 rokov.

Na Slovensku takých tiež pár bude. Chvíľu. Potom si ich vyzobnú bohatšie štáty. Rovnako ako všetkých našich šikovných mladých ľudí, ktorý budú vedieť cudzí jazyk. Tu zostanú len tí čo nebudú vedieť ani čítať ani písať. Už sa na tom skoro dva roky pracuje v masovom merítku.
1
Obrázok 1
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Aj trochu smútku....

Príspevok od používateľa 5ko » 29 Nov 2021, 23:01

Ano, kyselina dusičná najrýchlejšie leptá meď, aj keď s toho ide desný hnedý štiplavý čmud.
Robilo sa to tak, že sa na očistený plošák s centrofixkou nakreslili deliace čiary, potom sa na hrial celý plošák napríklad nad varičom a nakvapkal sa naň vosk zo sviečky a nechal sa rozliať pekne rovnomerne po celej ploche na hrúbku asi pol milimetra.keď vychladol, zostal priesvitný a bolo cezeň vidieť čierne čiary od fixky.Potom sa popri pravítku ostrou mäkkou ceruzkou,alebo špáratkom opatrne škrrabkal ten vosk až po medenú fóliu,aby sa odstránil a vytvorili sa rýhy až na meď.Potom sa to opatrne zubnou kefkou očistilo ,prípadné odskočené miesta vo vosku, ktoré by podleptalo opravili napríklad hrotom trafopajky a znovu preškrabali. No a nakoniec to stačilo dať do taniera,alebo fotomisky, poliať kyselinou dusičnou a už to bublalo... zašumelo a o dve tri minúty kyselina vyleptala meď s tých rýh a plošák bol hotový.Potom stačilo hranou noža zoškrabať vosk, ktorý zakrýval to čo sme necheli aby odleptalo a umyť zbytky vosku acetonom a jemne prešmirglovať.Ak sa do vosku napichali aj jamky kde mali byť dierky pre súčiastky,tak sa to dalo jednoducho aj celkom presne navrtať, lebo vrtáčik už mal vyleptanú jamku a neušiel bokom.
A kolko Versatiliek som znivočil ,aby som si vyrobil klieštinu na tenké vrtáčiky na plošáky,lebo stačilo odrezať 5cm tej mosadznej trubky za klieštinami čo držali tuhu a pripasovať to na nejaký malý motorček s mikrospínačom a už bola vrtačka na plošáky hotová.Jediný problém bol s tenkými vrtáčikmi 0,5-1mm, lebo ich bolo treba na stopke omotať natesno tenkým drôtikom,aby ho tie klieštiny z Versatilky dokázali uchopiť tak, aby sa nepretáčal.
Skôrnarodení to poznajú,pre mladších vyvetlenie:
Versatilka- kovová ceruzka z rokov počiatku minulého storočia, ked sa dali do kovovej šesťhrannej rúčky zasunúť grafitové tuhy a ak sa zlomila, stačilo stlačiť horný koniec tužky, klieštiny ako vo vrtačke sa roztiahli, tuha sa dala povytiahnuť a znovu zastrúhať do hrotu pomocou ,,strúhatka,, ktoré bolo zaskrutkované v tom hornom konci. V podstate predchodca Pentelky ktorá je na podobnom princípe,akurát má tenšie tuhy.

peterple- ono to tak už funguje pár sto rokov....veď dnes už málokto vie, že na americkom Dolári je podpis Slováka.
1
Obrázok 1
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Aj trochu smútku....

Príspevok od používateľa Mek » 29 Nov 2021, 23:08

Tie spominane casy si nepamatam, nezil som vtedy.
Osobne nemam rad bastlenie z modulov, je to take nijake. Radsej si sam nieco navrhnem, odskusam na kontaktnom poli, navrhnem plosny spoj v KiCad-e, vyleptam, a osadim (osadzovanie mam najradsej). Je to predsa hobby, takze cas s tym straveny nie je strateny, aj sa clovek kopu veci nauci. Horsie je, ze ked spocitam naklady na suciastky a material, vyjde o dost lacnejsie kupit hotovy modul (s prehnanymi uvadzanymi parametrami od Cinana) alebo rovno cely hotovy vyrobok.
Je ale pravdou, ze mnohe veci uz dnes ani doma nezbastlis - napriklad BT, WIFI modul, rozne moduly, ktore maju v sebe softver, alebo podomacky nepouzitelne pidi SMD a BGA puzdra...
Nakoniec kazdy pristup ma svoje pre a proti.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1362
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Aj trochu smútku....

Príspevok od používateľa Amaterr » 30 Nov 2021, 01:57

ani nejde o to , ci nieco spravit alebo nie .. ale mas sa kde " zasit " :)
IMG_1087 (1).JPG
4
Obrázok 3 Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Aj trochu nostalgie....

Príspevok od používateľa daqq » 30 Nov 2021, 08:13

Dneska zo serie "Ruzove okuliare a podcenovanie a nepochopenie sucasnej generacie". Som si isty, ze boli casy ked si stari veterani robili srandu z tych, co si neskladali vlastne kondenzatory a nesli do bane si vytuknut vlastny galenit.

Ano, je vela ludi, co pouziva Arduina a podobne veci. Ale treba si uvedomit, ze vela z tychto ludi by sa s elektronikou vobec nehrali keby nebolo Arduin a podobnych 'hraciek'. Tym, ze sa zjednodusil vstup do tohto sveta sa otvorili dvere viacerym ludom.
edit: A dalsia vec, nie je nic zle na tom pouzit Arduino, ci uz v normalnom zariadeni alebo ako pomocku alebo na overenie niecoho. Potreboval som zimprovizovat narychlo generator 1MHz modulovaneho obdlzniku ktory je zapnuty 10ms a potom vypnuty 100ms. Bolo to na testovanie jedneho zariadenia na ktorom sme robili. Mohol som to zletovat z povedzme troch IO, odporov, krystalu, stravit nad tym 4 hodiny a jednu dve cesty do GM... alebo som zobral maly STM discovery, zbuchal kod za 20 minut a bolo hotovo.

A naozaj nebudem smutit za casmi, ked k tomu aby som si poskladal hranicne funkcny pocitac zo zo zapadu opajcnutych integracov som potreboval kazdy den striehnut pred jednym z obchodov a dlho dlho setrit aby som si mohol dovolit par integracov, len aby som sa dozvedel, ze tetuska to pod pultom dala znamemu.
vedeli čo a kde sa dá čím nahradiť, prečo a ako to zlepšiť.
Ano, lebo sucasna generacia proste nevynachadza nic nove nikdy a nezlepsuje navrhy. Neviem uplne kde si na to dosiel, ale dobre.
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Aj trochu nostalgie....

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 30 Nov 2021, 09:29

5ko, ak si dobre zo skoly pamatam, tak ten stiplavy dym je jedovaty, vsak? pamatam si, ako nam ucitel ukazoval ze dal medeny drot do hno3 a behom chvilky zmizol a isiel odtial dost husty dym, oprav ma, ale mari sa mi, ze bol do zelena?
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 982
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Aj trochu nostalgie....

Príspevok od používateľa budvar10 » 30 Nov 2021, 10:00

Aj ja som raz používal kyselinu dusičnú na leptanie DPS. Bolo to peklo.
Farbu dymu si už nepamätám, ale asi hnedastý. :vom:
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Aj trochu nostalgie....

Príspevok od používateľa 5ko » 30 Nov 2021, 11:42

Neviem či bol jedovatý,ale asi nie keď som tu a načuchal som sa ho veru dosť často.Bol to hustý hnedozelenobordový dym - khaki farby . Dusičná je riadna sviňa, veď zmiešaná s kyselinou solnou tvoria zlúčeninu -lúčavku královskú, ktorá jediná rozpúšťa aj zlato.
/ na rozpustenie zlatej manželky stačí zlatá kreditka a hneď je namäko/ :D

4 HNO3 + Cu → 2 H2O + 2 NO2 + Cu[NO3]2
teda vzniká aj plyn kysličník dusičitý
-dusičnan meďnatý
- voda
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

rohy
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: PD
Vek: 55

Re: Aj trochu nostalgie....

Príspevok od používateľa rohy » 30 Nov 2021, 13:28

Ja si myslim,že dnes už je uspech,ked už mlady robia aspoň s tymi modulmi.
0

Používateľov profilový obrázok
Petronas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 28 Jan 2012, 18:13
Bydlisko: NZ

Re: Aj trochu nostalgie....

Príspevok od používateľa Petronas » 30 Nov 2021, 15:24

5ko - ty vyhadzujes remenicky, prevodovky a motory do kovosrotu :crying: :crying: :crying: :crying:
(neni to k teme, ale nedalo mi, sorry)
0
veroudering sizni qoqishdi o toilalo oo latou olaga bumayad para sa laro sa isang makatarungang compensa el joc en una fira

Napísať odpoveď