Nabíjanie batérie veslovacím trenažérom.

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Nabíjanie batérie veslovacím trenažérom.

Príspevok od používateľa mirosne » 29 Dec 2021, 17:39

Ahoj, som tu nová a neviem, ako by som začala novú tému, tak sa obraciam na teba s mojou otázkou - chcem prepojiť stroj na cvičenie (veslo) s dynamom a nabíjať tak nejakú batériu, z ktorej by sa potom dala elektrická energia čerpať na rôzne zariadenia. keďže nie som vôbec z tohto fachu, buď by som potrebovala poradiť celý postup, alebo nájsť niekoho z regiónu, čo by mi to spravil. vedel by si mi pomôcť? dík Dia.


Ahojte,bol som požiadaný o radu,tak to prenášam sem. 29.12.2021 mirosne
0
Pozdravuje vás Miro.

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Nabíjanie batérie veslovacím trenažérom.

Príspevok od používateľa miso156 » 29 Dec 2021, 18:24

Pravdepodobne myslis ten typ s bubnom? Lebo su aj s piestom, do strun a pod...

Vzhladom na to, ze primarny ciel ostava stale cvicenie, a teda aby odpor "padla" voci ludskej sile sa co najviac blizil realnemu veslovaniu, musis rozmyslat nad tym, ze na zaciatku zaberu je odpor velky a na konci najmensi.

Takyto priebeh sa nerobi najlahsie, pretoze ak by si vystup generatoru riadil na konstatny prud, bolo by to sakra neprirodzene. V podstate by si cely zaber prekonaval rovnake (konstatne) bremeno.

Preto potrebujes priebeh prudu tvarovat na klesajucu exponencialu. S MCU by to nemal byt problem.
0
"No pain, no gain." (KC238)

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Nabíjanie batérie veslovacím trenažérom.

Príspevok od používateľa pin » 29 Dec 2021, 18:30

Prvá otázka je, čo možno od toho očakávať. Google hovorí, že bežný človek disponuje výkonom od 1 do 3 W na kilogram hmotnosti, takže priemerná 50 kg slečna by za hodinku veslovania prišla povedzme o 100 Wh energie. Pri účinnosti premeny na elektrickú energiu trebárs 25% by do baterky vošlo 25 Wh, do akumulátora 12 V teda 2 Ah.
Treba riešiť problém mechanického prevodu periodického ťahania na otáčky. Možno by sa dal použiť princíp špagátového štartovania kosačiek a podobných zariadení. Dynamo nejaké nízkootáčkové, ako vo veterných elektrárňach. Je na zváženie, či to stojí za to.
0

dia
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 17:04

Re: Nabíjanie batérie veslovacím trenažérom.

Príspevok od používateľa dia » 29 Dec 2021, 19:12

áno, dík za odpovede. cieľom je nabiť tú baterku a mať ju ako zálohu v prípade dlhodobého výpadku prúdu. ak by ste mi vedeli hodiť nejaké linky na vhodné dynamo, vhodnú batériu, prípadne to ďalšie spomínané zariadenie.
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Nabíjanie batérie veslovacím trenažérom.

Príspevok od používateľa elmoto » 29 Dec 2021, 21:34

Vynaložené náklady na stavbu, odladenie , akumulátor, starostlivosť, skladovanie a nebezpečenstvo ( elektronika - meniče, nabíjace a samotný akumulátor (vetrana miestnosť, protipožiarne ochrana) presiahnu cenu spaľovacieho generátora, jeho prevádzku a údržbu !
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Nabíjanie batérie veslovacím trenažérom.

Príspevok od používateľa misocko » 29 Dec 2021, 21:58

Dia, v prvom rade pozdravim , takže Ahoj...
v druhom rade, si nenapisala o aky druh trenazera sa jedna , ci je tam uz nejaky tocivy pohyb , alebo sa bude musiet vytvorit
kazdopadne to vidim DIY zariadenie , konstruovane niekym kto sa tým bude viac zabavat ako ocakavat nejake svietenie a podobne
proste zabavka na dlhe zimne vecery, bez vysledku
0

Hop377
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Vek: 11

Re: Nabíjanie batérie veslovacím trenažérom.

Príspevok od používateľa Hop377 » 30 Dec 2021, 00:47

Najskor by som doporucil pozriet inspirativne video:

https://www.youtube.com/watch?v=S4O5voOCqAQ
2
Obrázok 2

dia
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 17:04

Re: Nabíjanie batérie veslovacím trenažérom.

Príspevok od používateľa dia » 30 Dec 2021, 10:10

misocko napísal:
29 Dec 2021, 21:58
Dia, v prvom rade pozdravim , takže Ahoj...
v druhom rade, si nenapisala o aky druh trenazera sa jedna , ci je tam uz nejaky tocivy pohyb , alebo sa bude musiet vytvorit
kazdopadne to vidim DIY zariadenie , konstruovane niekym kto sa tým bude viac zabavat ako ocakavat nejake svietenie a podobne
proste zabavka na dlhe zimne vecery, bez vysledku
je to bubon ktorý sa točí.
chcem využiť tú energiu, nevadí, že to bude kumulované po troche a pomaly.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Nabíjanie batérie veslovacím trenažérom.

Príspevok od používateľa Dolfi » 30 Dec 2021, 11:20

Já pridám ešte jednu zbytočnú odpoveď.

Ak dôjde k občasnému výpadku el. prúdu v mierovom čase, tak sa vždy dá nájsť riešenie, ako si tú trochu elektriny niekde zadovážiť.

Ak dôjde k nejakému konfliktu a elektromagnetickým pulzom bude zničená všetka elektronika/ elektrotechnika, tak nám bude elektrika tak na dve veci. Napokon, svietiť sa dá aj sviečkou, alebo petrolejkou.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Petronas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 28 Jan 2012, 18:13
Bydlisko: NZ

Re: Nabíjanie batérie veslovacím trenažérom.

Príspevok od používateľa Petronas » 30 Dec 2021, 11:56

Hop377 napísal:
30 Dec 2021, 00:47
Najskor by som doporucil pozriet inspirativne video:

https://www.youtube.com/watch?v=S4O5voOCqAQ
Este ze mu tam dali iba jeden toast, keby robi 2 naraz tak v polke sampion odpadne :lol:
0
veroudering sizni qoqishdi o toilalo oo latou olaga bumayad para sa laro sa isang makatarungang compensa el joc en una fira

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Nabíjanie batérie veslovacím trenažérom.

Príspevok od používateľa 5ko » 30 Dec 2021, 11:58

Už to tu bolo spomenuté, že kolko W dokáže ,,vyrobiť,, ludské telo, niekde som čítal, že výkonový športovec tak max.100W,ale vždy je to relatívne za krátky čas.
Ak je to nejaký zotrvačník, tiež asi nebude nejako dlhodobo roztočený po krátkom výkone,takže bude potrebovať stále nejakú energiu,ktorú bude strácať aj kvôli záťaže nejakým generátorom.Samozrejme s tým sa nedá nič robiť,nech použijeme akýkolvek mechanizmus .Ak teda chcem cvičiť na takom stroji, ktorý mi kladie nejaký odpor z princípu jeho konštrukcie, tak ak pridám k nemu ešte nejakú inú záťaž,musím počítať s tým, že budem musieť vynaložiť viac energie, ako pri bežnom cvičení.Teda ak nezvládnem oboje, tak mám na výber.Alebo odpojím pôvodný zaťažovací element, a namontujem vlastný, alebo vyrobím iný stroj, ktorý bude plniť podobný účel posilovania , priamo súvisiaci aj s uchovávaním vynaloženej energie do ,, zásobníka,, .
Napadlo ma, že tým zásobníkom by mohlo byť primerane ťažké závažie,ktoré by sa cez mechanizmus dvíhalo od podlahy k stropu a tým by získalo ,,gravitačnú energiu,,/nenapadá ma strávny výraz/.
Po uvolnení ,, brzdy, by sa začalo vlastnou váhou pohybovať smerom dolu, pričom by cez mechanizmus roztáčalo generátor,ktorý by nabíjal batérie.... v podstate - závažie na kukučkových hodinách. :wink:
Jednoducho ak zostaneme pri simulácii veslovania,tak sedačka, dve veslá s lankami poťahujúcimi kladkostroj s rohatkou a zubačkou, ktorý by dvíhal závažie na vodiacich tyčiach do určitej výšky, pri ďalšom cvičení zase o kúsok vyššie a postupne by dosiahol vrchol.Potom stačí pripojiť záťaž, prípadne pohyb zrovnomerniť odstredivým regulátorom a máme pohon až kým nezíde na podlahu.Ak nemáme svalovicu, môžeme cyklus opakovať.
No skôr mi to príde ako také školské ,,edisonovské pokusy,, ako reálna ťažba kW vlastnými silami ,len aby nám svietila nejaká lampička ,aby sme našli v tme ten trenažér ak si budeme chcieť znovu zacvičiť.
Stačí si vypočítať, ako už hore písali, ako dlho by trvalo nabiť na rozumnú kapacitu nejaký akumulátor,aby to malo nejaký efekt
.Ale ako nápad , aby sa vynaložená energia pri cvičení aj nejako zúročila a nielen bezducho premenila na nejaký mechanický odpor, to nie je až tak zlé. :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: Nabíjanie batérie veslovacím trenažérom.

Príspevok od používateľa Daevid » 30 Dec 2021, 12:03

dia napísal:
30 Dec 2021, 10:10
je to bubon ktorý sa točí.
chcem využiť tú energiu, nevadí, že to bude kumulované po troche a pomaly.
Dia, ako sa ti už snažil Hop377 naznačiť tým videom, množstvo energie vyprodukovanej ľudskou silou na nejakom trenažéry je tak malé, že sa tým ani neoplatí zaoberať. Náklady na vývoj by ďaleko presiahli cenu toho veslovacieho trenažéra, niekto by na tom zabil týždne až mesiace človeko-hodin aby to dostal do zdárneho konca a kvôli čomu? Kvôli množstvu energie, ktorým raz nabiješ mobilný telefón... Ekvivalentné množstvo energie z elektrickej zásuvky ťa pri dnešnej cene energii bude stáť menej ako 0,004€. Ak potrebuješ takýto záložný zdroj pre prípad výpadku, kúp si radšej veľkú powerbanku a nabíjaj ju v zamestnaní alebo na WC v Tescu alebo v najhoršom prípade v aute... Veslovací trenažér je na tento účel absolútne nevhodný, stacionárny bicykel by bol oveľa lepší ale aj tak žiaden elektrikár, ktorý tuší o akom množstve energie sa tu bavíme sa tým nebude zaoberať pretože je to strata času....
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Nabíjanie batérie veslovacím trenažérom.

Príspevok od používateľa breta1 » 30 Dec 2021, 12:16

Ale ta energie se při tom sportování přece využije.
Místnost, ve které se bude sportovat, se přece bude vytápět dodatečně teplem vyráběným v tom brzdícím mechanizmu i vlastním tělem a o to méně se pak může "přiložit do kotle" a tím ušetřit na topení.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Nabíjanie batérie veslovacím trenažérom.

Príspevok od používateľa 5ko » 30 Dec 2021, 12:21

Myslím, že jej nejde tak o nejaké šetrenie energie,ale keďže asi nemá šajnu o fyzike a elektrike a ich súvislostiach, ale nechýba jej fantázia a praktické myslenie, tak hladala nejaké riešenie.Zrejme už vie, že ,,tudy cesta nevede,, a uspokojí sa aspoň s našimi vysvetleniami prečo to nemá zmysel.
Ale nedá mi taká praktická pripomienka, že ak by sa to aj nejaký penzista čiste z pasie pustil do konštrukcie,tak to závažie je asi najpraktickejšie, s toho dôvodu ,že sa môže dvíhať do výšky ,,skokovo,, počas viacerých cvičení a stále si uchováva ten svoj potenciál,ktorý sa každým dvíhaním zväčšuje a nezastaví sa ako nejaký zotrvačník,ale energia v ňom ,,uložená ,, je skladovatelná aj mesiac.Potom sa dá použiť kedykolvek,stačí uvolniť západku,či inú brzdu.Samozrejme vydá len tolko energie kolko sme do neho investovali, ale o tom je fyzika a práca na páke,či kladke....... W/h. / pomaly ale isto :D /
Výkon je vykonaná práca za určitý čas.
@ breta- ale keď sa spotí musí vyvetrať a teplo bude fuč. :wink: Takže zistí, že spotiť sa mohla aj príjemnejším spôsobom ,ale v inej miestnosti a nie nadrapovaním vesiel,hoci ten pohyb je celkom podobný... :D /
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 388
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Nabíjanie batérie veslovacím trenažérom.

Príspevok od používateľa ivan_01 » 30 Dec 2021, 12:27

Ak je ten bubon prístupný, tak by som cez nejaký trecí prevod (koliesko s gumeným obložením trebárs z hračkárskeho autíčka) skúsil priložiť na začiatok malý motorček so žiarovkou. Ak sa podarí žiarovčičku rozsvietiť trvalým svitom, potom skúsiť silnejší motor napríklad z dokrúcačky. A keď zistí, aký mechanický odpor kladie zaťažený motor, príde na to že to tak jednoducho fungovať nebude. Ale kdo si hraje, nezlobí ...
0

Používateľov profilový obrázok
Petronas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 28 Jan 2012, 18:13
Bydlisko: NZ

Re: Nabíjanie batérie veslovacím trenažérom.

Príspevok od používateľa Petronas » 30 Dec 2021, 12:49

Neblaznite chlapi, samozrejme, ze sa to da zrealizovat. Aj vymyslene to je uz davno.
Napr. tutok, namiesto vrtulky sa da gumickovy prevod a je to.
Ja len mam pocit, ze sa tu nejedna o DIY zabavku, ale nieco komercne,
BEB1803D-5D06-447D-806C-F26DCEE20DE1.jpeg
0
veroudering sizni qoqishdi o toilalo oo latou olaga bumayad para sa laro sa isang makatarungang compensa el joc en una fira

Hop377
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Vek: 11

Re: Nabíjanie batérie veslovacím trenažérom.

Príspevok od používateľa Hop377 » 30 Dec 2021, 12:57

Ja mam skor pocit, ze ide o vyuzitie energie chlapskej sily v domacnosti, nech sa len tak zbytocne nepohadzuje pri telke. :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
Petronas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 28 Jan 2012, 18:13
Bydlisko: NZ

Re: Nabíjanie batérie veslovacím trenažérom.

Príspevok od používateľa Petronas » 30 Dec 2021, 13:08

Presne z tohto dovodu mam ako novorocne predsavzatie do dalsich vianoc vyrobit pohon mlynceka na orechy...
:lol:
0
veroudering sizni qoqishdi o toilalo oo latou olaga bumayad para sa laro sa isang makatarungang compensa el joc en una fira

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Nabíjanie batérie veslovacím trenažérom.

Príspevok od používateľa 5ko » 30 Dec 2021, 14:02

DIA : ,,cieľom je nabiť tú baterku a mať ju ako zálohu v prípade dlhodobého výpadku prúdu. ,,
To je sci fi.

-chcem využiť tú energiu, nevadí, že to bude kumulované po troche a pomaly.,,
To je možné ako som popísal.

-,, nabíjať nejakú batériu, z ktorej by sa potom dala elektrická energia čerpať na rôzne zariadenia,,
Definícia ,, nejaké,, nestačí.

-,,keďže nie som vôbec z tohto fachu, ,,
To je jasné, ale aspoň si pochopila, že to nie je také jednoduché.

Toto je súhrn tvojich požiadaviek, bohužial dosť nereálnych,ale dôvody sme ti už zhruba vysvetlili a podrobnejšie vysvetlenie aj z výpočtami a vzorcami je v učebniciach ZDŠ a Gymnázií.

Čiže suma sumárum,ako zábavka alebo Bc. práca možno, praktické využitie minimálne, náklady neekonomické.
Tak si vyber.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Nabíjanie batérie veslovacím trenažérom.

Príspevok od používateľa pin » 30 Dec 2021, 15:02

Kedysi dávno som navštívil jedno technické múzeum, a tam v jednom tmavom kúte mali stacionárny bicykel, televíznu kameru a TV monitor. Keď ste riadne šliapali, tak generovaný prúd rozsvecoval asi tak 40 W žiarovku a na inak tmavom monitore ste zrazu videli svoj obraz! Bolo to motivačné zariadenie, každý sa snažil a šliapal o život. Možno aj pri tom veslovaní by sa dal dosiahnuť takýto efekt. :thanks:
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok