Nabíjanie batérie veslovacím trenažérom.

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: Nabíjanie batérie veslovacím trenažérom.

Príspevok od používateľa Daevid » 30 Dec 2021, 15:30

Jeden taký experiment aj s meraním je napríklad aj tu: https://www.youtube.com/watch?v=GHdIGt7bbyU
0

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Nabíjanie batérie veslovacím trenažérom.

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 30 Dec 2021, 15:31

Ja by som to nevidel tak cierne. Nejaky 50w generator kludne nejake servo alebo bldc motor menic stabilizator a nejaky modul rychlonabijacky na mobil. Vsetko sa da kupit v cine povedzme tipnem nehladal som do 50eur. Potom uz len vymysliet mechaniku. Neviem kolko na tom trenujes ak pol hodku az hodku tak si nabijes za ten cas mobil.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Nabíjanie batérie veslovacím trenažérom.

Príspevok od používateľa 5ko » 30 Dec 2021, 18:14

pin napísal:
30 Dec 2021, 15:02
Kedysi dávno som navštívil jedno technické múzeum, a tam v jednom tmavom kúte mali stacionárny bicykel, televíznu kameru a TV monitor. Keď ste riadne šliapali, tak generovaný prúd rozsvecoval asi tak 40 W žiarovku a na inak tmavom monitore ste zrazu videli svoj obraz! Bolo to motivačné zariadenie, každý sa snažil a šliapal o život. Možno aj pri tom veslovaní by sa dal dosiahnuť takýto efekt. :thanks:
Bolo by zaujímavé sledovať sa na monitore, ... prvých päť minút plynule, potom s blikaním a nakoniec , už ako sa rozsvieti práve iba vtedy, keď s vypätím všetkých síl zatiahnem veslo a uvidím akurát svoj vyplazený jazyk po zem a zase to zhasne. :D Na to mi stačí pozrieť sa do zrkadla,keď vyšlapem na 4.té poschodie pešo,lebo nejde výťah. :wink:
Ale bez srandy,pre skúšku by stačilo tam dať dynamo/vlastne alternátor/ zo starého bicykla 6V/, usmerniť výstup, aby tam bolo aspoň 5V, dokedy vydrží veslovať,aby LEDka svietila ...
/ N...ˇ.j a vesluj,Amerika je ďaleko! :wink: Sory, dnes už asi štartujem Silvestra :D /
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 988
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Nabíjanie batérie veslovacím trenažérom.

Príspevok od používateľa budvar10 » 30 Dec 2021, 18:50

Existujú trenažéry, ktoré dynamom napájajú elektroniku a nemusia byť napojené do siete. Asi o to ide.
Nechcem tu dávať odkaz, aby to nebolo ako reklama.
0

alois
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 143
Dátum registrácie: 20 Feb 2021, 11:01

Re: Nabíjanie batérie veslovacím trenažérom.

Príspevok od používateľa alois » 31 Dec 2021, 08:50

To měli i vojáci kdysi dávno u RM31
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Nabíjanie batérie veslovacím trenažérom.

Príspevok od používateľa peterple » 31 Dec 2021, 12:03

V prvom rade chválim úmysel. Myslím že takto budeme musieť postupovať všetci. Buď si elektrinu nebudeme môcť dovoliť, alebo ani nebude. Akurát ja plánujem nahodiť na strechu panely. Na veslovanie bicyklovanie a podobné aktivity som už málo výkonný.

Slečne doporučujem veľa googliť. Podobne zmýšľajúcich eko-"logicky" založených jedincov je na tomto svete spústa. Tento o tom napísal knihu za 20$ https://www.lybrary.com/build-a-rowing- ... 23700.html
Tento natočil videa zadarmo.
https://www.youtube.com/playlist?list=P ... Nq5uK9tYT6

Potom už len vyštudovať strojarinu a elektrotechniku a stavať. Určite by sa našli aj dodávatelia, ale asi lacné to nebude. Remeselníkov je ako šafránu a tak si vyberajú lukratívne a jednoduché joby. Možno prilepiť na bok toho kolesa dynamo z bicykla je najschodnejšia cesta.

Jedno čo neviem pochopiť, prečo bicyklistická vetva točí nejakou atrapou kolesa a odtiaľ poháňajú nejaké dynamo. Nebolo by jednoduchšie mať generátor miesto toho kolesa? V prípade veslovania je to jasné, slúži to ako zotrvačník.
Keď užívatelia zistia koľko roboty je treba na nabitie mobilu, tak asi zase zapriahnu zvieratá (neviem či sa to tiež nezakáže ako týranie). Tak tomu hovorím pokrok. Vzdelanostná ekonomika. Bez emisná ekomomika. Samé super veci.

Alojs, to ma napadlo ako prvé keď sa to tu objavilo.

PS: Ak ste v texte našli prvky irónie tak nie ste moc ďaleko od pravdy.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Hop377
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Vek: 11

Re: Nabíjanie batérie veslovacím trenažérom.

Príspevok od používateľa Hop377 » 31 Dec 2021, 12:12

To bicyklove koleso sluzi hlavne ako jednoduchy prevod na do rychla, aby dynamo malo vyssie otacky.
0

dia
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 17:04

Re: Nabíjanie batérie veslovacím trenažérom.

Príspevok od používateľa dia » 01 Jan 2022, 11:00

Petronas napísal:
30 Dec 2021, 12:49
Neblaznite chlapi, samozrejme, ze sa to da zrealizovat. Aj vymyslene to je uz davno.
Napr. tutok, namiesto vrtulky sa da gumickovy prevod a je to.
Ja len mam pocit, ze sa tu nejedna o DIY zabavku, ale nieco komercne,
BEB1803D-5D06-447D-806C-F26DCEE20DE1.jpeg
máš nesprávny pocit, nejedná sa o nič komerčné. skrátka, myslím na zadné vrátka a ak nás vypnú, chcem si aspoň dobiť záložný zdroj, aby sme mohli kúriť v peci, ktorá závisí (čerpadielko) od elektriky...
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Nabíjanie batérie veslovacím trenažérom.

Príspevok od používateľa peterple » 01 Jan 2022, 11:38

Vidím že som sa v podstate trafil. A strechu máš? Ono na to čerpadielko by stačila aj južne orientovaná stena a potom niečo malinké na tento spôsob
https://youtu.be/feBqb-ufWl0

A elektriku vyštudovanú máš? Inak sa do toho nepúštaj.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Nabíjanie batérie veslovacím trenažérom.

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 01 Jan 2022, 12:00

To malinké v tom videu asi nestálo 50eur :D Ten trenažér by svojpomocne za 50eur prerobiť šiel.
Ked to chceš na nabíjanie baterky v UPS tak alternátor z auta by šiel použit s minimálnimy úpravami a ešte lepší by bol alternátor z motorky.
0
Naposledy upravil/-a Dr.Martin v 01 Jan 2022, 12:41, upravené celkom 1 krát.
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Nabíjanie batérie veslovacím trenažérom.

Príspevok od používateľa peterple » 01 Jan 2022, 12:39

To v tom videu je ostrovný barák brutálne predimenzovaný čo sa týka panelov. Zvyšok je urobený tak aby pokryl ich spotrebu. Je to len na ukážku čo to dokáže. A čo o chvílu bude nutnosť mať na rodinnom dome.

Na jedno čerpadlo sa dá kúpiť hotové riešenie ktoré si dávajú ľudia na chaty, garáže, karavany a pod. Lacné to nie je, ale kto sa tomu nerozumie je to pre neho jediná správna cesta.

Nechcel by som nabíjať veslovaním akumulátor pre zálohovanie čerpadla. To je o tom čo tu už prebehlo. Ako ťažko si vedia laici predstaviť čo je to napríklad 0,1kWhodina. Ale k tomu ani nedojde, nakoľko to nikto neprerobí.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Nabíjanie batérie veslovacím trenažérom.

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 01 Jan 2022, 12:58

Co si pametam tak na bicykli vie normalny jedinec normalnou jazdou dat okolo 100W vykonu. Povedzme ze ten veslovaci trenazer je na tom rovnako. Ak bude veslovat hodinu ma to 100Wh ak tam ma nejaku 10Ah baterku tak ju za tu hodinu nabije. Teda len teoreticky lebo by ju musela nabijat velkym prudom co by tej baterke neprospievalo.

PS: ja by som to riesil tiez malim solarnym panelom ktory by kazdy den tu baterku trocha dobil, ale tak to by sa pytala aky solarny panel vybrat, ona chce vyuzivat energiu ktoru vyrobi ked trenuje.

Este ma napadlo ze veslujes asi stale ale zaloznu baterku na kotol potrebujes tak raz do mesiaca ak vobec. Preto by som dal na trenazer vlastnu baterku ktoru budes veslovanim dobijat. Z nej si budes nabijat mobil a dalsie usb pristroje. Jednoduchsie vysvetlene mala by si vacsiu powerbanku ktoru by si dobijala tym trenazerom a z tej powerbanky potom nabijala male serepeticky.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

panda
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 16 Dec 2021, 13:43

Re: Nabíjanie batérie veslovacím trenažérom.

Príspevok od používateľa panda » 01 Jan 2022, 18:33

No nabijanie baterie veslovacim trenazerom je podla mna blbost.... A este k tomu ako zaloha na obehove cerpadlo :tonqe: Zrejme ide o pec na tuhe palivo kedze bez elektriky plynova pec nepojde.... Vsak ups ktore sa pripajaju k obehovemu cerpadlu vydrzia max dve hodiny a nabitie tejto upsky veslovacim trenazerom by trvalo roky :rolleyes: To je uz v teoretickej rovine lepsie prirobit k obehovemu cerpadlu nejaku hriadel a mechanickou energiou ho pohanat v case vypadku el. energie....
Starsi vykurovaci system s pecou na tuhe palivo a hrubsimi rurkami do radiatorov fungoval (a v mnohych domacnostiach aj dodnes funguje) uplne autonomne, staci len pravidelne prikladat tuhe palivo a nepotrebuje ziadnu elektriku, plyyn... No a s tymi solarnymi panelmi by som si tiez nebol isty ci v pripade dlhodobeho vypadku el. energie dokazu vykryt spotrebu el. energie najma v noci a a zime (samozrejme ak by solarne panely boli robene len ako zaloha k obehovemu cerpadlu tak by to pri vhodnych bateriach mohlo dlho fungovat)....
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Nabíjanie batérie veslovacím trenažérom.

Príspevok od používateľa 5ko » 01 Jan 2022, 20:32

Chearches la fame....... čiže - za všetkým hladaj ženu. :D
Aj tie prerábky ústredného kúrenia, ktoré fungovalo na samoťah takmer dvesto rokov, majú na svedomí zase len ženy.
Ktorej žene sa páčia také hrubé rúriská naťahané v byte ,alebo tie liatinové radiátory na ktoré sadá prach pomedzi rebrá a po každej sezóne ich treba prácne čistiť....alebo im dlho trvá kým sa nahrejú a oni chcú mať teplo hneď ako sa zakúri do kotla.... lepšie je tam strčiť Korado, ktoré utrie spredu mokrou handričkou, je teplé za pol hodinu po zakúrení, nezavadzia tak pod oknom..... no ale...
... liatinový radiator prežije aj tri Korada, aj keď sa dlho zohrieva, o to dlhšie zostane teplý,takže eneregia sa nikde nestráca,
...klasický kotol funguje aj bez elektriny a nepotrebuje žiadne čerpadlá,takže nehrozí havária pri rozkúrenom kotli a výpadku elektriny.
No a tak muži , aby mali pokoj v dome,vyhádzali hrubé rúry,liatinové radiatory, namontovali obehové čerpadlá a teraz musia riešiť ich zálohovanie,ak vypadne elektrina, aby im ho neroztavilo v noci, keď nemá kto rýchlo vyhrabať z ohniska žeravé uhlíky.Ale to ženy nezaujíma, hlavne že majú peknú vykúrenú izbičku, kde vôbec nevidno od čoho je tam teplo. :wink:
Ale bola len taká poeticko praktická osvetová vložka do problému na odlahčenie.

Použitelné by to mohlo byť možno len na pravidelné DOBÍJANIE,akumulátora,ktorý by bol na začiatku nabitý zo siete a potom by sa dobíjal tým trenažérom, aby si udržal napätie.Možno že by ho to mohlo udržiavať v kondícii celý rok,pretože taký dlhodobejší výpadok napájania je dosť zriedkavý, ak sa nejedná o lesnatú oblasť, kde stromy pri kalamitách radi trhajú vedenie VN,či NN.Ak by občas zlyhala ludská konská sila, dá sa to dobiť zo siete,ale to by sa hodilo na akumulátor dať nejaký indikátor kapacity,alebo aspoň Voltmeter.

Panda, nič v zlom, viem si predstaviť obehové čerpadlo,ktoré by sa dalo krútiť aj klukou,ale neviem si predstaviť, ako niekto v noci vyskočí z postele, schmatne kluku a bude do rána tri hodiny krútiť vodu v systéme,a ráno pôjde ešte hodinu odhadzovať sneh, aby sa dostal z domu do roboty. :wink:
Jednoducho preba uvažovať prakticky,lebo teoreticky sa dá vymyslieť všetko,akurát sa to nedá realizovať.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Nabíjanie batérie veslovacím trenažérom.

Príspevok od používateľa pablox » 01 Jan 2022, 21:50

5ko, keď som sa kolegu pýtal, prečo nedal samotiaž ale obehovku, argumentoval tým, že v samotiaži je omnoho viac vody, ktorú musí nahrať kotlom a minie omnoho viac paliva. Naproti tomu, keď tam má cirkulačku, má tenšie rúry, plechové radiátorya teplo má hneď. Nie som kurenár, ale zaujímalo ma, prečo sa jednoduchý systém komplikuje.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Používateľov profilový obrázok
Petronas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 28 Jan 2012, 18:13
Bydlisko: NZ

Re: Nabíjanie batérie veslovacím trenažérom.

Príspevok od používateľa Petronas » 02 Jan 2022, 00:12

dia napísal:
01 Jan 2022, 11:00
Petronas napísal:
30 Dec 2021, 12:49
Neblaznite chlapi, samozrejme, ze sa to da zrealizovat. Aj vymyslene to je uz davno.
Napr. tutok, namiesto vrtulky sa da gumickovy prevod a je to.
Ja len mam pocit, ze sa tu nejedna o DIY zabavku, ale nieco komercne,
BEB1803D-5D06-447D-806C-F26DCEE20DE1.jpeg
máš nesprávny pocit, nejedná sa o nič komerčné. skrátka, myslím na zadné vrátka a ak nás vypnú, chcem si aspoň dobiť záložný zdroj, aby sme mohli kúriť v peci, ktorá závisí (čerpadielko) od elektriky...
" ak nas vypnu" znamena co ? Na aky cas Vas vypnu, hodiny, dni, alebo uplne navzdy ?
prve dve moznosti maju jednoduche riesenie, ak Vas vypnu navzdy - neverim, ze niekto bude u Vas doma niekolko hodin denne 'veslovat' aby nabil bateriu a cez noc sa tocilo cerpadlo kurenia. Ale mozno sa mylim.
Upresni to prosim
0
veroudering sizni qoqishdi o toilalo oo latou olaga bumayad para sa laro sa isang makatarungang compensa el joc en una fira

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Nabíjanie batérie veslovacím trenažérom.

Príspevok od používateľa 5ko » 02 Jan 2022, 11:19

@ pablox-
Vysvetlím to jednoducho- Volakedy sa stavali po dedinách domy viacgeneračné,teda sa predpokladalo, že stále bude niekto doma , čo bude prikladať do kotla od jesene do jari ,čiže ak sa raz rozkúrilo, voda sa nahriala a bola teplá ,takže stačilo len udržiavať oheň a potom už spotreba paliva nebola velká.
No v tejto dobe,kedy tam už bývajú ich deti s vnúčencami, /lebo starkí sú DOS,alebo RIP /,kedy ráno vypadnú z domu a prídu večer ,nemá kto prikladať do kotla, takže je logické zmeniť systém na nízkoobjemový,ktorý je rýchlejší na ohriatie, a teda skôr sa vytvorí tepelná pohoda v dome. no zároveň po rannom opustení domu, aj skôr vychladne.A vtedy sa tiež natíska otázka, či je to až tak ekonomické znovu rozkurovať aj to malé množstvo vody.
Nebavíme sa teraz o plynových kotloch, kedy je tento problém vyriešený programovatelnými termostatmi,ale o klasike na drevo či uhlie.
Netreba zatracovať či vychvalovať ani jeden systém, pretože každý má svoje pre aj proti,záleží od lokálnych podmienok.
Ospravedlňujem sa DIA i, za OT,ale vyplynulo to z debaty. :ignore:

No a k tomu dobíjaniu bateriek ,,ak nás vypnú,, tak aj keby to pomohlo na dve hodiny, vždy to bude len pre taký dobrý pocit, že niečo som ušetril, niečo som urobil aj pre seba a prírodu,.... ale to je asi tolko, ako keď si Budaj obuje gumáky a pompézne zasadí sedem nových stromčekov hustom v pralese. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Petronas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 28 Jan 2012, 18:13
Bydlisko: NZ

Re: Nabíjanie batérie veslovacím trenažérom.

Príspevok od používateľa Petronas » 02 Jan 2022, 14:59

Ked bude najhorsie:
Prílohy
3351793C-5EC8-4931-A2F8-82B3A398A105.jpeg
0
veroudering sizni qoqishdi o toilalo oo latou olaga bumayad para sa laro sa isang makatarungang compensa el joc en una fira

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Nabíjanie batérie veslovacím trenažérom.

Príspevok od používateľa 5ko » 09 Apr 2022, 22:49

No, myslím, že o pár mesiacov to bude celkom aktuálne na celom Slovensku. :D
Už aby sme začali zháňať dymové rúry, Petríky a drevo, pokial ho naši drevorubači nevyvezú všetko do Rakúska.Ale možno bude barter- Americký bridlicový plyn, za našu bučinu.Len záleží na kurze. :wink:

A možno využije aj ten veslovací trenažér ,ale naostro, keď si bude voziť ten plyn na vlastnom ,, mini tankeri,,.
Akurát tá spotreba ,,paliva,, bude asi nad jeho sily. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok