Nájde sa medzi Vami kúrenár?

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Andrej152
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1023
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 12:49
Bydlisko: prešov
Vek: 22

Nájde sa medzi Vami kúrenár?

Príspevok od používateľa Andrej152 » 09 Feb 2022, 13:32

Ahojte, venuje sa tu niekto elektru a zaroven aj kureniu?
potrebujem totiz poradit. V dome chceme menit kotol + do murovanej zateplenej dielne ktora je od domu nejakych 6M chcem natiahnut teplovodne potrubie (pexal v chranicke) a dovnutra dat jeden 2M radiator.
problem je ale s regulaciou teploty, kedze zatial kazdy vodar/kurenar ktory bol u mna mi povedal ze nema vyznam sa mi tu babrat s dvoma termostatmi, dame dom a dielnu paralelne a do dielne termostaticku hlavicu, konec problem vyrieseny :thumbup:

Ja ale s tymto nesuhlasim. prvotne som to chcel riesit trojcestnym ventilom ktory sa uz nachadza v kotli a prepina vodu medzi UK a zasobnikom. problem ktory vidim v tomto je len v dimenzovani, kedze kotol bude mat nejakych 20kW a je rozdiel ci 20kw pustim do 10 radiatorov alebo do 1 ktory ma vykon pri tepelnom spade okolo 70/50° 3kw.

napad cislo 2 - anuloid a dve cerpadlove sustavy. ked som videl cenu za tu cerepadlovu skupinu, az som si povedal ci nema vyznam kupit druhy kotol rovno...

tak teda neviem, nema niekto z Vas nieco take poriesene?
dik za pomoc.


PS. kurenar c.2 mi pre zmenu dokonca povedal ze nema mi vyznam tu kopat jamu na rury a toto vsetko ze si tam mam dat konvektory a kurit elektrikou a este idealnejsie z zdvoch kablov zo stlpu ..... :axe:
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Nájde sa medzi Vami kúrenár?

Príspevok od používateľa Atlan » 09 Feb 2022, 13:36

Nechces tam radsej dat klimu? Vlete chaldok v zimE teplo.
0

Používateľov profilový obrázok
Andrej152
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1023
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 12:49
Bydlisko: prešov
Vek: 22

Re: Nájde sa medzi Vami kúrenár?

Príspevok od používateľa Andrej152 » 09 Feb 2022, 14:10

uvazoval, ale to skor do domu ako do dielne :D problem je, ze je to stale na drahu elektriku.. a kupit klimu za 900eur to urcite volim sa napojit na UK domu natiahnut potrubie a radiator ...
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 988
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Nájde sa medzi Vami kúrenár?

Príspevok od používateľa budvar10 » 09 Feb 2022, 14:55

Kúrenár, ktorý ti povie, že termostatickou hlavicou, tak to sa podľa mňa dosť mýli. Termostatické hlavice slúžia na vybalansovanie systému, aby napríklad studená časť domu nebola nedostatočne vykurovaná a teplá časť prekurovaná. Regulovať dokonca inú budovu je nezmysel. Výsledkom bude len diskomfort.

Jednoducho urobiť slučku na pôvodne kúrenie a samostatné čerpadlo spínané termostatom. Malý problém vidím v tom, že máš 3-cestný ventil. Ja napríklad mám združovač urobený namieru, takže mi ide kúrenie aj ohrev teplej vody súčasne. Záleží na tom, čo máš teraz a tomu to nejako prispôsobiť. Tiež je dôležité mať dostatočný výkon, aby potom netrpela hlavná budova.
.. a kupit klimu za 900eur to urcite volim sa napojit na UK domu natiahnut potrubie a radiator ...
Potrubie, radiátor, ventily, čerpadlo, elektronika, to tiež bude niečo stáť. Jedine elektrina vs. plyn je a asi bude rozdiel v prospech plynu, ale zase v lete nevychladíš.
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1772
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Nájde sa medzi Vami kúrenár?

Príspevok od používateľa jezevec » 09 Feb 2022, 16:31

Andrej152 napísal:
09 Feb 2022, 13:32
... kedze zatial kazdy vodar/kurenar ktory bol u mna mi povedal ze nema vyznam sa mi tu babrat s dvoma termostatmi, dame dom a dielnu paralelne a do dielne termostaticku hlavicu, konec problem vyrieseny :thumbup: ...
V tomto případě mají topenáři pravdu.
Pokud máš dostatečně dimenzované radiátory, tak je to nejpraktičtější řešení. Pokud půjdeš jinou cestou, tak stejně nakonec dospěješ k tomuto řešení.
0

janosik1111
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 13 Nov 2018, 18:59
Bydlisko: Bytča

Re: Nájde sa medzi Vami kúrenár?

Príspevok od používateľa janosik1111 » 09 Feb 2022, 17:41

Chcem sa spýtať či ten trojcestny ventil v kotli bude využívaný na ohrev vody alebo nie. Pokiaľ nie tak nevidím problém ho použiť na dielňu. Pokiaľ áno tak už je problém a viac menej mali pravdu kurenari.
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1772
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Nájde sa medzi Vami kúrenár?

Príspevok od používateľa jezevec » 09 Feb 2022, 18:04

Ohřev užitkové vody se bere před Duomixem přímo z výstupu kotle buď samotíž nebo s nuceným oběhem vždy se zpětnou klapkou.
Jedno nechápu, proč nedáš na radu topenářů, kteří s tím mají zkušenosti a místo toho hledáš radu na fóru.
Tady nemůžeš dostat správnou odpověď, protože nikdo zde ten otopný systém u tebe neviděl. A :fortuneteller: došly a už nebudou.
0

Používateľov profilový obrázok
Andrej152
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1023
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 12:49
Bydlisko: prešov
Vek: 22

Re: Nájde sa medzi Vami kúrenár?

Príspevok od používateľa Andrej152 » 09 Feb 2022, 19:12

janosik1111 napísal:
09 Feb 2022, 17:41
Chcem sa spýtať či ten trojcestny ventil v kotli bude využívaný na ohrev vody alebo nie. Pokiaľ nie tak nevidím problém ho použiť na dielňu. Pokiaľ áno tak už je problém a viac menej mali pravdu kurenari.
Ano, bude na zasobnik...

To jezevec:

preto nedam na radu kurenarom ktorych som mal na obhliadke lebo obaja mali fuserske napady ohladom celeho systemu. N ak im mam za nieco zaplatit, tak to chcem poriadne. fuseri nam robili pripojku od vodomera, musim to cele prerobit na novo....
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5645
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Nájde sa medzi Vami kúrenár?

Príspevok od používateľa mr.dred » 09 Feb 2022, 19:26

V prvom rade kúp kotol, ktorý bude mať modulovaný výkon - nebudeš potrebovať fičurinu ako anuloid.
Kúrenie rozdel na dve časti so samostatnými čerpadlami . Barák, dielňa.
Regulácia sa dá potom spraviť jednoducho z dvoch miest nezávisle na sebe zopínaním čerpadiel a pece.
Stálosť teploty vykurovacej vody si bude riadiť sama pec.
Využitie trojcestného ventilu v peci, ktorý je aktivovaný pri ohreve TUV by malo za dôsledok výpadok kúrenia v baráku vždy, keby prišla požiadavka kúriť do dielne, pretože príprava TUV má pred kúrením prioritu.
A navyše, keď tam bude orev TUV cez zásobník, tak by ti to asi potom chýbalo.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Nájde sa medzi Vami kúrenár?

Príspevok od používateľa elmoto » 09 Feb 2022, 19:43

Na koľko vykuruješ dom a na koľko dielňu? Ja by som to dal tak ako ti radia kurenáry. Je to jednoduché a kedykoľvek sa to dá prerobiť. Ak kúriš dom na 23 a dielňa ti stačí na 19 tak to bude krásne fungovať. Na dielni ktorú ako píšeš že je zateplená prípadne ešte viac zatepliť strechu. Ak dosiahnes nižši tepelný prechod dielne tak to bude že úplne perfektné.
0
nie som tu

janosik1111
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 13 Nov 2018, 18:59
Bydlisko: Bytča

Re: Nájde sa medzi Vami kúrenár?

Príspevok od používateľa janosik1111 » 09 Feb 2022, 21:35

Predpokladám že keď je dielňa murovaná a zateplena je využívaná dosť často, ak nie prioritne. V tom prípade navrhujem rozdeliť kúrenie na dve časti sko navrhoval elmoto. To že si mal " fuserskych" kurenarov neznamená že nie su odborníci aj iný. Pohybujem sa v oblastiach stavebníctva a iné a videl som riešenia od 200 do 3000€ na ten istý problém. Otázka znie,čo je priorita.
0

Používateľov profilový obrázok
Andrej152
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1023
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 12:49
Bydlisko: prešov
Vek: 22

Re: Nájde sa medzi Vami kúrenár?

Príspevok od používateľa Andrej152 » 09 Feb 2022, 21:47

v dome kurime tak na 20 - staci nam to .
co sa tyka dielne tak ak tam nebudem nieco robit tyzden, stiahnem to na nejakych 12-15, ale preto chcem to riesit nezavisle aby som si tam mohol hocikedy prikurit v priebehu dna alebo noci. v pripade riadenia teploty podla domu mohol by to byt problem kedze ten radiator je umiestneny asi najdalej + nejake tie straty na ceste v zemi budu.

mr.dead - vdaka za tip, presne nad tym som uz uvazoval - dve cerpadla a v pripade zopnutia dielne znizeny vykon kotla na napr 6kw . len som netusil ze nieco take existuje. skusim sa po tom popozerat

co sa tyka trojcestneho ventilu a vypadku pri dohrievani vody, myslim ze to nebude problem. ved aj ked odstavim kurenie na par hodin teplota v dome neklesne velmi.

ale ano, na zaciatok mozem vyskusat tu hlavicu. je to najjednoduchsie riesenie a asi aj najlacnejsie.
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Nájde sa medzi Vami kúrenár?

Príspevok od používateľa elmoto » 09 Feb 2022, 22:43

Kúp nový kotol so spodným výkonom 3kw a ak sú tak aj menej. Horný výkon tých 24kw . Daj si tam teda samostatný termostat a čerpadlo a kotol si už výkon sám nastaví. Aj tak si myslím že tvoje občas využitie dielne ti stačí elektrické kúrenie za 100eur a čo ušetris na nákladoch prerábky kúrenia dáš do ceny elektriky.
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1772
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Nájde sa medzi Vami kúrenár?

Príspevok od používateľa jezevec » 10 Feb 2022, 08:12

Topit elektřinou je drahé, pokud nebudeš v nepřítomnosti dílnu temperovat alespoň na 15°C, tak se ti při zatopení všechno orosí jak sklenice piva vytažená z ledničky a všechno kovové nářadí ti orezne.
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Nájde sa medzi Vami kúrenár?

Príspevok od používateľa josek » 10 Feb 2022, 08:31

Andrej152 napísal:
09 Feb 2022, 21:47
l - dve cerpadla a v pripade zopnutia dielne znizeny vykon kotla na napr 6kw . len som netusil ze nieco take existuje. skusim sa po tom popozerat
Tie dve čerpadlá a dva termostaty by mali fungovať. Len si to bude vyžadovať úpravu kotla, pretože obehové čerpadlo býva jeho súčasťou. Výkon si kotol riadi moduláciou podľa odoberaného výkonu do systému, takže v tomto by problém nemal byť.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5645
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Nájde sa medzi Vami kúrenár?

Príspevok od používateľa mr.dred » 10 Feb 2022, 09:05

josek napísal:
10 Feb 2022, 08:31
Len si to bude vyžadovať úpravu kotla, pretože obehové čerpadlo býva jeho súčasťou.
Úprava kotla je absolútne neprípustná ! Čerpadlo v kotli musí ostať v pôvodnej funkcii, lebo po vypnutí termostatu sa musí spalovacia komora ochladiť. Pokiaľ by obehové čerpadlo v kotli nedokázalo pretlačiť vodu cez stojacie okruhové čerpadlá v dostatočnom množstve, bude treba spraviť dobeh počas "chladenia" kotla aj na okruhových čerpadlách... ale to nie je problém.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Nájde sa medzi Vami kúrenár?

Príspevok od používateľa Sani1 » 10 Feb 2022, 09:48

Plynové kotle alebo sporáky v domácnosti sú niekde na hranici VTZ (plynové, tlakové). Akýkoľvek zásah do nich smrdí prúserom. Sústava čerpadiel s vlastnou automatikou a prípadne smart ovládaním, je elegantné riešenie, ale podľa mňa hardcore, alebo po novom overkill. Najjednoduchšie riešenie bolo automaticky vylúčené, lebo to navrhol kúrenár. Nevidím dôvod prečo by ventil s termohlavicou nemal fungovať. Jediné čo sa môže stať je, že v dielni nebude dosť teplo, lebo systém je riadený termostatom v dome. Nevyskúšaš, nevieš. Potom by sa to dalo riešiť trojcestným ventilom, ktorý by sa prepínal podľa priority DOM/DIELŇA, alebo iným algoritmom, ktorý si zadefinuješ podľa požiadaviek. V žiadnom prípade však nehovoríme o trojcestnom ventile v kotly, ale o ďalšom. Ten v kotly je určený na ohrev TUV a keď prepne, tak kotol sa zapne na max výkon aby bola žiadaná teplota TUV čo najskôr dosiahnutá. Na túto vetvu by som radiátor nepripájal.
0

Používateľov profilový obrázok
Andrej152
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1023
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 12:49
Bydlisko: prešov
Vek: 22

Re: Nájde sa medzi Vami kúrenár?

Príspevok od používateľa Andrej152 » 10 Feb 2022, 11:16

mr.dred napísal:
10 Feb 2022, 09:05
josek napísal:
10 Feb 2022, 08:31
Len si to bude vyžadovať úpravu kotla, pretože obehové čerpadlo býva jeho súčasťou.
Úprava kotla je absolútne neprípustná ! Čerpadlo v kotli musí ostať v pôvodnej funkcii, lebo po vypnutí termostatu sa musí spalovacia komora ochladiť. Pokiaľ by obehové čerpadlo v kotli nedokázalo pretlačiť vodu cez stojacie okruhové čerpadlá v dostatočnom množstve, bude treba spraviť dobeh počas "chladenia" kotla aj na okruhových čerpadlách... ale to nie je problém.
s tymto uplne suhlasim zasahovat do kotla sa nebude. akurat by ma zaujimalo ako je mozne modulovat vykon kotla externe kedze zatial som nic take nenasiel. predbezne pozeram po protherm gepard ale uz zacinam zvazovat i vaillant.

co sa tyka toho dobehu - nevidim v tom problem, ku kazdemu cerpadlu dam oneskorene rele aby po vypnuti termostatu voda este nejaky ten cas tocila v systeme.


este k tej termostatickej hlavici - fakt nad tym rozmyslam kedze je to najjednoduchsie riesenie ale obavam sa presne toho ak si zdvihnem teplotu z napr 15 na 20 budem cakat cely den ked nie dva kym sa tam nakumuluje teplo.
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Nájde sa medzi Vami kúrenár?

Príspevok od používateľa Sani1 » 10 Feb 2022, 11:35

Moderný kotol si reguluje/moduluje výkon sám a to podľa teploty vratnej vody a žiadanej teploty, ktorá je nastavená izbovým termostatom. Ten termostat nerobí funkciu zapni/vypni on komunikuje s kotlom. Je na tebe akého výrobcu vyberieš, ale určite má každý riešenie na tvoj problém.
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Nájde sa medzi Vami kúrenár?

Príspevok od používateľa Atlan » 10 Feb 2022, 11:56

Andrej152 napísal:
10 Feb 2022, 11:16
mr.dred napísal:
10 Feb 2022, 09:05
josek napísal:
10 Feb 2022, 08:31
Len si to bude vyžadovať úpravu kotla, pretože obehové čerpadlo býva jeho súčasťou.
Úprava kotla je absolútne neprípustná ! Čerpadlo v kotli musí ostať v pôvodnej funkcii, lebo po vypnutí termostatu sa musí spalovacia komora ochladiť. Pokiaľ by obehové čerpadlo v kotli nedokázalo pretlačiť vodu cez stojacie okruhové čerpadlá v dostatočnom množstve, bude treba spraviť dobeh počas "chladenia" kotla aj na okruhových čerpadlách... ale to nie je problém.
s tymto uplne suhlasim zasahovat do kotla sa nebude. akurat by ma zaujimalo ako je mozne modulovat vykon kotla externe kedze zatial som nic take nenasiel. predbezne pozeram po protherm gepard ale uz zacinam zvazovat i vaillant.

co sa tyka toho dobehu - nevidim v tom problem, ku kazdemu cerpadlu dam oneskorene rele aby po vypnuti termostatu voda este nejaky ten cas tocila v systeme.


este k tej termostatickej hlavici - fakt nad tym rozmyslam kedze je to najjednoduchsie riesenie ale obavam sa presne toho ak si zdvihnem teplotu z napr 15 na 20 budem cakat cely den ked nie dva kym sa tam nakumuluje teplo.
Somarina, prave ze pri dostatocne vykonom radiatore a ak bude teplota vody 75st, do 2h mas tam trply vzduch, radiator neni podlahovka, este ide urobit finta s ventilatorom pod radiatorom, to mas tam teplo raz dva.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok