Prudovy chranic

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

arnoldclassic
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 01 Mar 2022, 20:57

Prudovy chranic

Príspevok od používateľa arnoldclassic » 01 Mar 2022, 21:02

Zdravim je mozne aby bol vonku pri elektromeri v skrinke jeden prudovy chranic pre cely dom?
Hlavny istic B25 a vzdialenost k domu max. 10m. je to podla normy? revizny technik v tom problem nevidel. Dakujem
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Prudovy chranic

Príspevok od používateľa Jirka84 » 01 Mar 2022, 21:56

ČEZ má jasné Připojovací podmínky (NE),
přečti si totéž u svého dodavatele, jako elektrikář jistě víš, je-li na SK snad i nová norma na RCD v PR,
možná v Indii ano...
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Prudovy chranic

Príspevok od používateľa ondistef » 02 Mar 2022, 10:13

Síce neviem o tom, že by vyslovene niektorá zo slovenských distribučiek zakazovala prúdový chránič do elektromerového rozvádzača (to už je väčší problém so zvodičom bleskových prúdov).
Ale v tých elektromerových skriniach nie je dosť miesta na to aby tam vliezol ešte aj 4 pólový prúdový chránič (ak sa teda nejedná o jednofázovú prípojku) a po ďalšie stačí porucha na nejakom spotrebiči, alebo trochu väčší unikajúci prúd ktorý sa sčíta z väčšieho počtu spotrebičov a môže to robiť neplechu a zhadzovať prúdový chránič (pokiaľ by si tam dal klasický s rozdielovým prúdom 30mA a nie selektívny s 300mA ako prevenciu pred požiarom, akurát v domovom rozvádzači musíš použiť aj tak 30mA chrániče).
Do domového rozvádzača treba dať aspoň zo dva, tri chrániče a rozdeliť jednotlivé ističové okruhy na ne.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Prudovy chranic

Príspevok od používateľa technikus110 » 02 Mar 2022, 14:25

Najjednoduchšie si odpovieš, ak si otvoríš dátový list daného chrániču.

1. teplotný rozsah funkcie
2. prostredie/trieda

300mA sa bežne dávajú k prívodom do drevodomu a iných horľavých / ľahko zápalných stavieb.
Ale NIE JE žiadny logický dôvod dať 30mA k elektromeru a totálne bláznovstvo mať iba jeden chránič na celý dom!

Norma montážne miesto priamo nepredpisuje.

Sám si aj odpovieš, že ak z jednej strany plota sú hodiny a z druhej strany máš priamo 1F/3F zásuvku v exteriéri, tak keď ho norma vyžaduje, kam asi by si ho umiestnil? Ale to NIE JE na dom, len na zásuvky v exteriéri!
0

arnoldclassic
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 01 Mar 2022, 20:57

Re: Prudovy chranic

Príspevok od používateľa arnoldclassic » 02 Mar 2022, 22:40

Chranic je 4-polovy. Je to maly dom par okruhov a chranic vyhodilo zatial za rok iba jeden krat pri poskodenej predlzovacke. Ja to nevidim tak cierno, nakolko je chranena nadprudovou ochranou cela cast uz od elektromera. Horsie by bolo hladat poruchu. Miesto tam zjavne bolo ked tam je zamontovany. Mna zaujimalo ze ci to je ok podla normy. Ale ked norma o tom nepise tak asi ok. Som to este takto nevidel vyriesene.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Prudovy chranic

Príspevok od používateľa Merak » 03 Mar 2022, 07:49

Dala by sa spraviť fotka toho rozvádzača s tým RCD?
Vďaka
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

michal5u
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 19 Dec 2013, 14:50
Bydlisko: Telč
Vek: 33

Re: Prudovy chranic

Príspevok od používateľa michal5u » 04 Mar 2022, 20:54

Jak je to u vás nevím, ale v ČR se to tak nějakou dobu dělalo- (nejen) oceloplechový rozvaděč, 1/2 neměřená zaplombovaná-hlavní jistič, RCD (100mA, 300mA, 500mA-asi co zrovna bylo-původem myslím němec-šedý tělo, černá páčka, bílý T tlačitko, ale byla to doba kdy frčely i napěťový chrániče...), jistič sazby, spínací hodiny/přijímač HDO a elektroměr, někdy i stykač sazby a 2/2 už měřená část jako HR pro dům. Sem tam jsou ještě rozvaděče s políčkem kde je svorkovnice mezi měřenou<->neměřenou částí-to je moc šikovný, nevím jestli to dneska někdo dělá.

Takže k otázce:
1) v době zhotovení to asi bylo OK a jestli se nic nepředělává a nevadí ti to tak do toho nešťourat
2) setkal jsem se s poměrně novým pilířkem kde byl v elměr. rozvaděči i jen stykač za přijímačem HDO (nevím proč) a při zásahu do ER ho eon chtěl odstranit, že tam nemá co dělat..
3) u novostavby určitě ne, snažit se (víceméně už je to i požadavek) toho mít v zaplombované části co nejmíň
4) centrální chránič (když pominem případy pro 300mA apod.) nedávat, ale rozdělit na "čím víc chráničů, tím líp"
5) pokud má vybavovací proud jako některej z uvedenejch, cítíš se v ohroženi, máš doma 3/5 vodičovej rozvod, můžeš někam dál doplnit 30mA chránič/e

Merak: oceloplech o kterým píšu mám doma :( kdybys chtěl fotku, ale myslím si že jsi jich musel vidět nespočet :)
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Prudovy chranic

Príspevok od používateľa Jirka84 » 05 Mar 2022, 12:47

arnoldclassic napísal:
02 Mar 2022, 22:40
Chranic je 4-polovy. Je to maly dom par okruhov a chranic vyhodilo zatial za rok iba jeden krat pri poskodenej predlzovacke. Ja to nevidim tak cierno, nakolko je chranena nadprudovou ochranou cela cast uz od elektromera. Horsie by bolo hladat poruchu. Miesto tam zjavne bolo ked tam je zamontovany. Mna zaujimalo ze ci to je ok podla normy. Ale ked norma o tom nepise tak asi ok. Som to este takto nevidel vyriesene.
Skus si pročíst následující odkaz a pak se znova ozvi - pokud jsi elektrikář a ne bastlíř:

https://janhlavaty.cz/2019/03/centralni ... 0ghogkqZEM

nebo aspoň diskuzi zde:

https://diskuse.elektrika.cz/index.php/ ... 489.0.html
https://elektrika.cz/data/clanky/kroz-1 ... h-chranicu

A co na toto SK normy? :
ČSN 33 2000-7-718, čl. 718.559.101.1:

Je-li užito proudových chráničů, pak žádný proudový chránič nesmí chránit více než jeden světelný obvod.
POZNÁMKA 3 Toto platí pro vnější vlivy BD2 až BD4 v příloze A a příloze ZA HD 60364-5-51:2009.

Kde se vyskytují vnější vlivy BD2 až BD4 jsem tu už rozebíral. Zjednodušeně řečeno tam, kde se vyskytují zaměstnanci nebo veřejnost, tam nemohu sdružovat více světelných obvodů za společné centrální proudové chrániče.

ČSN 33 2130 ed. 3, čl. 5.2.9:

Je-li v prostorech bytových domů, občanské výstavby a na pracovištích užito proudových chráničů, pak žádný proudový chránič nesmí chránit více než jeden světelný obvod.
1
Obrázok 1
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok