cubesat BDSAT

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

cubesat BDSAT

Príspevok od používateľa martin knocik » 01 Apr 2022, 18:35

Ďalší československý cubesat BDSAT odštartoval.

https://twitter.com/Kosmo_Michal/status ... vSrPQpAAAA
https://www.novinky.cz/veda-skoly/clane ... y-40392551

Dúfam že solárna nabíjačka ktorú som navrhol pre BDSAT bude fungovať v ťažkých vesmírnych podmienkach. Na zemi ma PWM kontrolér UCC28251 potrápil :)
7
Obrázok 7
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Lennox
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 289
Dátum registrácie: 12 Sep 2019, 22:51
Bydlisko: Bratislava

Re: cubesat BDSAT

Príspevok od používateľa Lennox » 01 Apr 2022, 21:03

Nezdielam toto nadšenie vypúšťania týchto a tomuto podobných mikro satelitov na obežnú dráhu.
1
Obrázok 1
Naposledy upravil/-a Lennox v 19 Okt 2023, 20:39, upravené celkom 1 krát.

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: cubesat BDSAT

Príspevok od používateľa martin knocik » 01 Apr 2022, 21:16

Raz darmo, slovenska zadubena natura sa tu zase prejavila. Najvacsim nepriatelom Slovaka je iny Slovak.
1
Obrázok 1
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Lennox
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 289
Dátum registrácie: 12 Sep 2019, 22:51
Bydlisko: Bratislava

Re: cubesat BDSAT

Príspevok od používateľa Lennox » 01 Apr 2022, 21:29

projekt neprináša nič nové ani prínosné.
0
Naposledy upravil/-a Lennox v 19 Okt 2023, 20:40, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1273
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: cubesat BDSAT

Príspevok od používateľa Mek » 02 Apr 2022, 16:08

Ale prinasa vedomosti a skusenosti pre zainteresovanych.
Ten Cubesat, po tom co dosluzi, by mal spadnut na zem a netvorit tak vesmirny odpad, ci?
1
Obrázok 1
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2567
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: cubesat BDSAT

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 02 Apr 2022, 16:54

Tak to neviem či je pravda. Ja to skôr poznám tak, že vypusti ich s dosiahnutou prvou kozmickou rýchlosťou. A potom z princípu, teleso ktoré má prvú kozmickú rýchlosť, aj ostane na orbite (ibaže by ho niečo spomalilo).
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: cubesat BDSAT

Príspevok od používateľa miso156 » 02 Apr 2022, 17:07

Vsak ked uz na tu kocku dali solarne panely so super-vyladenym menicom od TI, nemoze ju byt problem popohnat/spomalit ked je treba, aby si ju mali Brnaci stale nadohlad.
0
"No pain, no gain." (KC238)

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: cubesat BDSAT

Príspevok od používateľa breta1 » 02 Apr 2022, 17:09

Cubesat se pohybuje ve výškách cca 100km až 500km a jeho výška se snižuje třením o zbytky atmosféry. Např. ve výšce 500km klesne za 3 roky o 10km, při nižších výškách to jde samozřejmě rychleji.
Pozor - udává se životnost (pár roků), nikoliv doba setrvání na orbitu (třeba desítky let)
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2567
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: cubesat BDSAT

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 02 Apr 2022, 17:33

miso156 napísal:
02 Apr 2022, 17:07
Vsak ked uz na tu kocku dali solarne panely so super-vyladenym menicom od TI, nemoze ju byt problem popohnat/spomalit ked je treba, aby si ju mali Brnaci stale nadohlad.
Pokým bude konektivita v poriadku. Jak to zblbne/zmĺkne, tak v tom vidím problém.

Trenie o zvyšky atmosféry je spoľahlivejšie.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: cubesat BDSAT

Príspevok od používateľa 5ko » 03 Apr 2022, 01:06

Pokial kvôli jednej takejto kocke nevyletí samostatná raketa, ale vynesie ich aspoň tridsať, tak by mi to až ak nevadilo,pretože každý poznatok,ktorý sa takto získa, je užitočnejší, ako len nejaký špehovací satelit,hoci niekedy aj to je potrebné.
Nepáči sa mi, , že sa začína vesmír využívať komerčne na nejaké turistické účely,len preto že,
niekto na to,,má,,tak si zaplatí ,,letenku,, aby sa pozrel ,ako vyzerá zem zhora,ale nevidí, či nechce vidieť problémy ,ktoré sa odohorávajú pár metrov od neho na zemi, ale teší ma ,že aj takýmto spôsobom vieme čím rýchlejšie zistíť, alebo overiť nejaké údaje, ktoré potrebujeme získať k nejakému vedeckému výskumu, bez ktorého by sme sa nepohli ďalej v nejakej oblasti ,lebo by to trvalo ovela dlhšie nejakým iným výskumom.

Ale teší ma, že aj pár Slovákov priložilo svoj kus schopností a vedomostí k tomu,
aby sme dokázali svetu, že ,,sme tu,,a nie sme len nejaké ,, opice z východu,, na ktoré doplácajú
len preto, že potrebujú naše strategické územie,kvôli ich záujmom. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Miko6005
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 108
Dátum registrácie: 15 Dec 2018, 00:35

Re: cubesat BDSAT

Príspevok od používateľa Miko6005 » 03 Apr 2022, 11:19

Tak to gratulujem, dufajme ze vsetko bude pracovat podla poziadaviek na dane zariadenie.
Ak by to bol problem z pohladu kozmickeho odpadu tak sa v tom urcite nepokracuje.
Prinos tychto mikrosatelitov je podla mna znacny ved len treba pozriet na prve v kozmickom
priestore ktore su este stale funkcne: Cubesat Xi-IV od 30 Juna 2003 sice iba amaterske radio ale z tej istej rakety QuakeSat sluzi aj na detekciu zemetrasenia a je stale aktivny.

Kto urcuje ake suciastky budu pouzite? Mal si na vyber viacero obvodov a redukovalo sa to na teto jeden konkretny alebo ?
0
Nuclear battery for electric cars !!!

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: cubesat BDSAT

Príspevok od používateľa martin knocik » 03 Apr 2022, 16:11

BDSAT telemetria, graft napati a teplot. Nabijacka funguje, bateria plna.

https://dashboard.satnogs.org/d/ktSMxUs ... refresh=1m
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: cubesat BDSAT

Príspevok od používateľa martin knocik » 03 Apr 2022, 16:37

Kto urcuje ake suciastky budu pouzite? Mal si na vyber viacero obvodov a redukovalo sa to na teto jeden konkretny alebo ?
Boll dany pocet solar panelov a akumulatorov. Kolega M. Magyar z firmy RMC planoval to ako zjednodusenu verzou vesmirom odskusaneho zdroja z SKCube. Ale prisla korona, nedostatok suciastok a casu a problemy.

Dva akumulatory do serie a nedostatok suciastok sposobili ze sme nemohli pouzit hotovy cip MPPt solarnej nabijacky.

Obycajny cip step up menica sa neda pouzit -regulacia je tamnapevno dana. Pri solarnej nabijacke je potrebna dopredna (feed forward) regulacia makkeho solarneho napatia == vstupneho napatia menica(pozadovana hodnotau urcena MPPT algoritmim v MCU). Bezny cip pri poklese napatia zvysi vykon, solarna nabijacka musi pri poklese napatia ubrat vykon.

Zostali teda PWM kontrolery s krutou podmienkou 1MHz spinacia a 5V napajanie. (Aby menic nabehol aj s uple vybitym ak up len zo solaru). Kolega nasiel jeden kontroller - tam bol problem s internym softstartom a regulaciou zdruzenou na jednom pine. Potom prisiel plan B s mojim riesenim jedinym cipom. Moj zalozny plan bolo to vyskladat z diskretnych suciastok s pomocou MCU

Musel som pre UCC28251 navrhnut spatnovazbovy system regulacie a vhodne zvolit L a C prvky step up menica nabijacky s ohladim na makky zdroj solarneho panelu. Vyuzil som prakticky pouzitelnu teoriu a modely menicov z knihy Fundamentals of power electronics od R Maximovica a D. Ericksona. Par pokusov na papieri a Wolphram Alpha s Laplaceovymi transformaciani a nesiel som vhodny kombinaciu pre stabilny regulator so sirkou pasma 200 kHz a rozumnou fazovou rezervou. Dopisal SW pre MPPT a zakladne meranie. Kolega kreslil DPS a mechaniku. Nastastie skutocny menic celkom zodpovedal vypocitanym hodnotam.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
Miko6005
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 108
Dátum registrácie: 15 Dec 2018, 00:35

Re: cubesat BDSAT

Príspevok od používateľa Miko6005 » 03 Apr 2022, 17:04

"Aby menic nabehol aj s uple vybitym ak up len zo solaru" preto dokaze ozit tomu som nikdy nerozumel, tak to je dolezite. Mne osobne suciastky od texas instruments a infineonu vzdy stopercentne vykazuju parametre uvadzane v DS.
Dane suciastky aj pred spajkovanim testujete alebo len osadenie na pcb teplotny stress test a procedura testovania je ukoncena?
0
Nuclear battery for electric cars !!!

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: cubesat BDSAT

Príspevok od používateľa romiadam » 04 Apr 2022, 00:49

Lennox napísal:
01 Apr 2022, 21:03
Nezdielam toto nadšenie vypúšťania týchto a tomuto podobných mikro satelitov na obežnú dráhu. Je to iba ďalší vesmírny odpad! Žiadny zmysel to pre ľudí nemá, híkajú nad tým iba zainteresovaní nešťastníci. Radšej si mal energiu venovať niečomu zmysluplnejšiemu.

Ja sa priklanam k Lennox. Trosku tu asi nechtiac rypnem pre poniektorych. Vsak uvidime reakcie.

Ja som za nech sa skuma, ale ja si myslim, ze vsetky informacie co cubesat dokaze poslat na zem uz NASA a rusi, Cina a vsetci co tam uz lietaju davno maju zistene. Tak preco neposkytnu tie informacie pre tych radioameterov co vypustaju tie kocecky do vesmiru a nemuseli by posielat kocecky do vesmiru a robit tam dalsi neporiadok (aj tak tych nefunkcnych satelitov tam je viac nez dost). A budeme cakat xy rokov kym popadaju same?
Alebo nie je to len business pre tie firmy ako znizit naklady letu rakety do vezmiru? Kazdy dolar sa pocita...

Ako som tu napisal nezmysly tak to nerieste. :tonqe:
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: cubesat BDSAT

Príspevok od používateľa miso156 » 04 Apr 2022, 01:09

Ked sa univerzita da na takyto projekt tak dovodom mozu byt obycajne len dve moznosti:

a) "Zanieteni studenti" ktory ziju Startrackom a sledovat si nejake Baro vo vesmire im prinasa potesenie ako keby nieco dokazali, popritom si iba zaplatili alebo zaplatili danovy poplatnici vynesenie kocky spolu s kockami podobnych nadsencov. Naviac, z vedeckeho hladiska sa jedna o kocku typu nula bodov.

b) Univerzita potrebuje vykazovat vedecku cinnost a nuti svojich doktorandov/zamestnancov stvarat taketo kusky aby mohli cerpat dotacie z fondov. Videl som to, skusil som to, nechcem viac..
0
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 988
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: cubesat BDSAT

Príspevok od používateľa budvar10 » 04 Apr 2022, 07:18

martin knocik napísal:
01 Apr 2022, 21:16
Raz darmo, slovenska zadubena natura sa tu zase prejavila. Najvacsim nepriatelom Slovaka je iny Slovak.
Odpoveď typu "lebo medveď" pre Lennoxa: Slováci majú ďalší zárez na pažbe a kto nešiká s nami...
Namiesto vecných argumentov, je jednoduchšie označiť odporcu rovno za nepriateľa a ešte brnknúť pritom na národnostnú strunku.
Ja som fanúšikom techniky a samozrejme, že aj takej vesmírnej kocky. Chápem koľko úsilia a vedomostí za tým je...
Ale položil si si otázku, čo bude s tými kockami? Koľko ich ešte bude? Či nakoniec tam nebudú poletovať ako igelitové tašky pred obchoďákom?

Mohol by si teda vysvetliť vedecký a technický prínos toho zariadenia, a taktiež jeho osud, až doslúži.
0

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: cubesat BDSAT

Príspevok od používateľa pin » 04 Apr 2022, 18:20

miso156 napísal:
02 Apr 2022, 17:07
Vsak ked uz na tu kocku dali solarne panely so super-vyladenym menicom od TI, nemoze ju byt problem popohnat/spomalit ked je treba, aby si ju mali Brnaci stale nadohlad.
Samotný zdroj energie na palube nestačí. Hádaj, čo ešte treba, aby sa družici udelilo potrebné zrýchlenie.
0

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: cubesat BDSAT

Príspevok od používateľa pajky » 04 Apr 2022, 21:41

Jj, projekt ok.. slovensko by sa malo posuvat. I ked slovensko..
Jj, co z tym bordelom hore potom?
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: cubesat BDSAT

Príspevok od používateľa martin knocik » 10 Apr 2022, 15:39

Ten cubesat ma inzinierske ciele, nesiel robit vedu. Cielom bolo otestovat senzory tlaku jednej konkretnej ceskeh firmy vo vesmire. Test superkapov ako sekundarna uloha. Ak chcete vyrabat komponenty pre kozmicky priemysel, potrebujete uspesnu historiu vasich komponentov vo vesmire.

Mozno ma NASA/ESA/Roskosmos vvbavenie vedeli otestovat tie senzory na zemi bez nutnosti skutocneho letu do vesmiru (siroke spektrum vesmirne ziarenia vyzaduje rozne druhy umelych ziariciv na Zemi). Lacne by to urcite nebolo, otazne je ci by sa vobec bavili s pre nich neznamou firmo z Moravy.

Najskor potrebujete schopnych inzinierov a otestovany hardver, potom mare sancu robit aj vedu. Zial vyrobu schopnych inzinierov slovenske vysoke skoly nemaju ako primarny ciel svojej existence. Studenti su pre nich len substrat, nutne zlo aby mohlo par ludi obsadit teple miestecka a predstierat vyvoj,kompilovat vedecke clanky,chodit na zbytocne chlebickove konferencie. A vysledky potom odlozit do suflika. Potemkinova dedina. Nakupia z eurofondov vybavenie (ktore potom ukazuju kde komu) ale schopnych ludi ktori by s tym pracovali nezaplatia tak aby mohli slusne zit.

Cubesaty su "najnizsia Liga", a aj tak ste radi ak robite komponenty pre ceskych zakaznikov. V podstatete na viac tu na Slovensku nie su peniaze ani zaujem (od SKcube nebol ziadny dalsi cisto Slovensky satelit).

SKcube zhorel v atmosfere o 569 dnoch. Vacsi problem je na geostacionarnej orbitee, tam nefunkcne satelity zostanu asi na veky (cele alebo rozbite).
3
Obrázok 3
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Napísať odpoveď