Aký notebook kúpiť a ci ísť do Windows 11.

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Aký notebook kúpiť a ci ísť do Windows 11.

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 03 Máj 2022, 15:50

len výmenou čipu
Wtf? To čo všetko to ešte dokáže?
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Aký notebook kúpiť a ci ísť do Windows 11.

Príspevok od používateľa Sani1 » 04 Máj 2022, 10:00

Wtf? To čo všetko to ešte dokáže?
Napríklad dočasné výpadky v interaktivite alebo odozve systému
https://www.zdnet.com/article/amd-confi ... ready-yet/
alebo keď ich aj spojazdníš na nepodporovanom HW, tak nebudeš dostávať aktualizácie, lebo by to mohlo znefunkčniť tvoj počítač,
https://www.zdnet.com/article/microsoft ... -hardware/
V podstate samé "pozitíva". Ešte som nepočul, alebo nečítal niečo v zmysle že "toto" je fantastické v novom OS, pre "toto" sa to oplatí nainštalovať. Ale aby som nebol úplný skeptik, kolega kúpil pre dcéru nový NB, ale vypadávala kamera. V obchode mu ponúkli preinštalovanie OS na W11, po preinštalovaní funguje.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Aký notebook kúpiť a ci ísť do Windows 11.

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 04 Máj 2022, 10:17

Nie, myslel som, čo je horšie ako bricknutý bios chip.
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Aký notebook kúpiť a ci ísť do Windows 11.

Príspevok od používateľa Sani1 » 04 Máj 2022, 10:31

Čo je horšie? napríklad keď ti po ňom prejde "parný valec" :lol: , k tomu nepotrebuješ ani W11, stačí vystihnúť cestárov. Ale to by si robil s úmyslom poškodenia/zničenia a nie s úmyslom vylepšenia
0

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 31 Júl 2014, 05:27
Bydlisko: Kusok od Cahnova, Brno
Vek: 42

Re: Aký notebook kúpiť a ci ísť do Windows 11.

Príspevok od používateľa dudoo » 04 Máj 2022, 21:21

milan209 napísal:
01 Máj 2022, 09:39
Ok. Tak napr. tento:
https://m.alza.sk/lenovo-v15-g2-itl-d6403753.htm
alebo skôr
https://m.alza.sk/hp-250-g8-asteroid-si ... 986659.htm ?
Neviem prečo ale Acer-om nedôverujem z minulosti.
K HW:
Oba notebooky majú len 8GB RAM. Internetové prehliadače si na určitom počte záložiek dokážu zhltnúť aj 4GB bez problémov + niečo je rezervované len čisto pre grafickú kartu a samotný OS (napr. W10) tak okolo 3-4 GB.
Tie Lenová (V15, g15..) som už niekoľko krát servisoval v predošlej gen. Do takej cenovej kategórie sa používajú lacné plasty, celé sa to prehýbá, ale na druhú stranu ani ventilátor nemajú a sú tiché, ale za to dokážu sa na úkor obmedzenia výkonu pri akejkoľvek príležitosti zaseknúť a sú niekoľko minút strašne spomalené než si niečo vyriešia.

Počet slotov/portov:
HP - Obsadený 1 z dvoch slot na RAM
LENOVO - Obsadený 1 z jedného slotu na RAM

Pripojiteľnosť:
HP - 2x USB + 1x USB-C
LENOVO - To presne neviem, lebo popis a obrázky si odporujú

K obom treba buď dokúpiť OS aspoň Home level. https://www.alza.sk/microsoft-windows-1 ... 82.htm?o=1
Alebo nejaký zadarmo Linux
Ak to je primárne na internet, tak by som určite nesťahoval z Torrentov ilegál Win s rôznym "brandovaným" príveskom v systéme + spoľahlivý antivírus ak s tým chcete chodiť na internet banking.
0

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Aký notebook kúpiť a ci ísť do Windows 11.

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 04 Máj 2022, 23:03

Žiadny win z torrentov nepotrebuje. Stiahne oficialne iso z microsoft stranky a prehodi si v cmd na nejaky iny kms server a hotovo ziadne virusy a nic navyše.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký notebook kúpiť a ci ísť do Windows 11.

Príspevok od používateľa medved » 06 Máj 2022, 12:35

Aj tak najlepší je Windows 10 Enterprise LTSC 2021 :biggrin:

Iba 8GB RAM je už dnes celkom prúser.
Do HDD by som už určite nešiel, spomaľovák. Treba SSD, ideálne NVMe.
Nie je už SSD/NVMe dnes samozrejmosť ?
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Aký notebook kúpiť a ci ísť do Windows 11.

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 06 Máj 2022, 16:12

U mňa kde sa dá, tak áno. Najnovší pc čo som robil, nemám tam nič SATA.

Bohužial nie všetci majú až také dobré mašiny, niekde je SATA SSD max, čo sa dá osadiť.

Aj ja ešte mám funkčný jeden pc s pred doby NVMe. V PCIe slote sa potom NVMe SSD dá použiť ako data storage, ale nedá sa z neho bootovať.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Aký notebook kúpiť a ci ísť do Windows 11.

Príspevok od používateľa Edgar » 07 Máj 2022, 23:32

romiadam napísal:
01 Máj 2022, 03:13
Integrovana graficka karta na MB
Pár rokov je už priamo v procesore ale len pre info...
medved napísal:
06 Máj 2022, 12:35
Nie je už SSD/NVMe dnes samozrejmosť ?
Čudoval by si sa, ale konfigurácie notebookov sú extrémne nezmyselné a veruže sa nájdu aj také s HDD... Alebo i5 11. gen. a 4GB RAM :roll:
maskrtnik01 napísal:
06 Máj 2022, 16:12
V PCIe slote sa potom NVMe SSD dá použiť ako data storage, ale nedá sa z neho bootovať.
Dá sa, iba musíš použiť bootloader ktorý to umožňuje, napríklad na USB kľúči :wink:
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Aký notebook kúpiť a ci ísť do Windows 11.

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 08 Máj 2022, 08:51

Dobre poznať takéto srandy. V podstate to ale stále nie je boot (priamo) z NVMe :)
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký notebook kúpiť a ci ísť do Windows 11.

Príspevok od používateľa medved » 12 Máj 2022, 20:06

Edgar napísal:
07 Máj 2022, 23:32
Čudoval by si sa, ale konfigurácie notebookov sú extrémne nezmyselné a veruže sa nájdu aj také s HDD...
Fúha, tak toto je silná káva.. prehľad v ntb aktuálne nemám. Roky fungujem jedine na desktope. No kúpiť dnes nový ntb a mať tam HDD alebo iba 4GB RAM... :rolleyes:
1
Obrázok 1

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Aký notebook kúpiť a ci ísť do Windows 11.

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 13 Máj 2022, 07:56

U zeleného škriatka majú 125 modelov s RAM 4GB, najdrahší stojí cez 600.
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký notebook kúpiť a ci ísť do Windows 11.

Príspevok od používateľa medved » 13 Máj 2022, 16:46

Fakt... no ma porazí :lol: .. evidentne v ntb nemám vôbec prehľad, no ja dnes už nejak 16GB považujem za úplne normálny štandard a 8GB, ako totálne minimum pre lacné PC, ale že tak veľa ntb je na zelenom škriatkovy s 4GB RAM a ešte za také ceny.... ok :lol:

PS: sakra veď mne občas už ani 16GB nestačilo, tak som navyšoval na 32GB RAM, lebo nie raz som ju prešvihol 8O .. ja neviem, čo by som robil na takom ntb s 4GB RAM :biggrin:

PS2: najdrahší tam vidím za 688€ s 4GB RAM
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký notebook kúpiť a ci ísť do Windows 11.

Príspevok od používateľa Mek » 13 Máj 2022, 20:12

Take stroje su urcene pre ludi, ktori sa nevyznaju, idu iba po co najlacnejsej cene, a chcu to len na fejsbucik a jutub. K tomu kopa bloatwaru od vyrobcu, co sa startuje so systemom a dielo skazy je dokonane. Potom sa nestacia cudovat, ze im to startuje 5 minut aj za nova.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Aký notebook kúpiť a ci ísť do Windows 11.

Príspevok od používateľa Atlan » 16 Máj 2022, 15:21

Ci to nebude tym rozozratym win 10 a 11. Na 16rocnom notase ma otvorene 4 mozily s 150 otvorenimi zalozkami a to ma 2.16Ghz uo a 4GB ram. Ano ked estw pospustam nejake programi tak obcas vypisoval nedostatok pamete :D ale inak bezproblemovy chod, hlavne s SSd diskom je to bezproblemovy notas s win7.

Nebyt toho ze ma len OpenGL1. 4 a program co potrebujem spustit nejde kedze vyzaduje 2.0 tak budem musiet kupit novy notas.
Navyse s 1200x800 rozlisenim je uz plna plocha ikinuek :D

Ubazujem nad lowendovym HP ale ta klavesnica je hotova katastrofa, to sa bude tazko zvykat.
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Aký notebook kúpiť a ci ísť do Windows 11.

Príspevok od používateľa TomasNM » 17 Máj 2022, 22:39

Pani,

Uprimne, napiste mi aspon jeden ZMYSLUPLNY dovod, preco mat vsetky dostupne aktualizacie?
Na bezne veci (internet, office, atd.) bohato staci akykolvek 10-rocny crep.
Mna keby nenutil novsi software, co pouzivam, tak som doteraz na XP.
Aj tam funguje Office, Internet (uz jedna z problemovych veci), videa a pod.
Aktualne mam doma najvykonnejsiu zostavu 9-rocny miniITX i5-3Gen so 4GB RAM s Win7 a zatial som nenatrafil na neriesitelny problem. Okrem toho mam v notebooku 11-rocnu mobilnu i5-ku a tiez tam vsetko potrebne funguje bez problemov.
Onedlho by som mal zdedit pracovny 6-rocny notebook s i7-7Gen a 16GB RAM, v ktorom aktualne bezi W10, ale to iba kvoli corporation policy. Akonahle budem nad nim mat volnu ruku, okamzite ide downgrade na Win7 a na najblizsich 10 rokov budem mat vykonu na rozdavanie, kym ma update softwarov nedonuti.

A presne to iste si myslim aj o telefonoch, doteraz nemam problem s Android 5-kou, ale radsej by som 4-kove verzie, ale tam ma pouzivany software nuti updatovat.

Holt, som konzerva...
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký notebook kúpiť a ci ísť do Windows 11.

Príspevok od používateľa Mek » 18 Máj 2022, 13:25

Za vsetko by som spomenul len podporu novych sifrovacich algoritmov - to je dolezite aj pre taku jednoduchu vec ako je prehliadanie internetovych stranok, ked uz dnes bezi vsetko na HTTPS. Na tom starom crepe s XP uz ani beznu stranku neotvoris, lebo nie su nan prehliadace, ktore by podporovali dane algoritmy a HTTPS certifikaty. Pripadne chyba podpora SSE2 alebo inych instrukcii. Tipujem, ze windows 7 caka o par rokov rovnaky osud a chtiac-nechtiac budu musiet vsetci upgradovat, a potom z 10-tky atd. Chvalabohu, aj windows 10 ide aj na 10-rocnych PC svizne, pokial sa disk vymeni za SSD a rozsiri sa RAM.
1
Obrázok 1
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký notebook kúpiť a ci ísť do Windows 11.

Príspevok od používateľa medved » 19 Máj 2022, 09:45

Uprimne, napiste mi aspon jeden ZMYSLUPLNY dovod, preco mat vsetky dostupne aktualizacie?
Na bezne veci (internet, office, atd.) bohato staci akykolvek 10-rocny crep.
Mna keby nenutil novsi software, co pouzivam, tak som doteraz na XP.
Bezpečnosť na internete a záplaty dier ? .. bezpečnosť mať najnovšie aktualizácie prehliadačov a rovnako aj aktualizovaný OS pre záplaty ? .. bezpečnosť pri používaní internet bankingu (šifrovanie, certifikáty atď..) ?

4GM RAM iba pre internet je sakra málo... jedine, že človek chodí po max 5-10 stránkach a vždy všetko zatvorí po vypnutí prehliadača a bežne chodí do 5 otvorených kariet... 8O
Alebo buďme ako regulérny používateľ PC.. otvor FB, začni scrolovať dole a dole a počas toho otváraj stránky, ktoré ťa záujmu a som zvedavý, či 4GB RAM bude stačiť :biggrin:
A presne to iste si myslim aj o telefonoch, doteraz nemam problem s Android 5-kou, ale radsej by som 4-kove verzie, ale tam ma pouzivany software nuti updatovat.
Znova to isté.. bezpečnosť ! .. používanie internet bankingu, platby cez VISA, Google Pay, PayPal .. druhá vec je výkon mobilu, keďže mobil už dávno nie je iba na volanie a SMS (to je dnes už aj najmenej využívané asi aj).
1
Obrázok 1

dominik_slenker
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 26 Jún 2022, 14:48

Re: Aký notebook kúpiť a ci ísť do Windows 11.

Príspevok od používateľa dominik_slenker » 26 Jún 2022, 14:52

Ak chces niaky pc tak dobry je tento https://m.alza.sk/lenovo-thinkpad-e14-g ... 009687.htm
0

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 31 Júl 2014, 05:27
Bydlisko: Kusok od Cahnova, Brno
Vek: 42

Re: Aký notebook kúpiť a ci ísť do Windows 11.

Príspevok od používateľa dudoo » 26 Jún 2022, 19:27

Atlan napísal:
16 Máj 2022, 15:21
Ci to nebude tym rozozratym win 10 a 11. Na 16rocnom notase ma otvorene 4 mozily s 150 otvorenimi zalozkami a to ma 2.16Ghz uo a 4GB ram. Ano ked estw pospustam nejake programi tak obcas vypisoval nedostatok pamete :D ale inak bezproblemovy chod, hlavne s SSd diskom je to bezproblemovy notas s win7.
Nejako sa mi tomu nechce veriť :D
TomasNM napísal:
17 Máj 2022, 22:39
Pani,

Uprimne, napiste mi aspon jeden ZMYSLUPLNY dovod, preco mat vsetky dostupne aktualizacie?
Na bezne veci (internet, office, atd.) bohato staci akykolvek 10-rocny crep..
Už to tu bolo... Hlavne bezpečnostné aktualizácie na zaplátanie bezpečnostných dier v systéme, stačí sa pozrieť na "CVE" k tomu konkrétnemu OS napr.: https://www.cvedetails.com/product/1715 ... ndor_id=26 . Niekedy sa stane aj malý zázrak, keď sa zefektívni kód a PC je zrazu svižnejšie.
Spoľahlivo viem, že pred pár rokmi sa riešil exspirovaný certifikát od WIN, ktorý vyšiel v jednej aktualizácii. Kto si ho neaktualizoval, tak musel podľa návodov, ktorých bolo plné internety a niektoré návody smrdeli podvodom, lebo navádzali si stiahnuť app, ktorá to vyrieši. Tie app neboli zo zdroja MS, tak asi nejaký nechcený brand do systému.

Na druhej strane už koľkokrát za útokom nestojí nejaký konkrétny útočník (haraker, alebo ako sa to píše - chlap so zamastenými vlasmi vo vyťahanom svetre a osmičkami okuliarmi), ale naprogramovaný BOT (stroj) ktorý skenuje sieť a snaží sa náhodne a čo najviac infiltrovať každému, kto ešte nemá konkrétnu bezpečnostnú aktualizáciu. Potom sa z toho vy sa z toho vybuduje BOTNET je to x počítačov, ktoré čakajú na príkaz toho "harakera" . Všetko sa to deje na pozadí klientského PC, takže buď nič uživatel nezaregistruje, alebo je zistí, že si myslí, že sa mu spomalil.
Horšie je že dostane a exportuje niekomu Ramsomware, tam už zašifrovanie disku s požadovaným výkupným, je ťažká paľba. Tento odstavec je skôr OT a týka sa hlave AV (antiviru)

Minule niekomu na SK vybielili účet cez IB a keď sa sťažoval banke, tak tá dala PC klienta na diagnostiku, tak zistila, že nemal niekoľko mesiacov aktualizovaný WIN a nemal aktualizovaný antivir, tak banka dala od toho prsty preč, že to nebudú vnútorne preverovať, že to je problém klienta. Taktiež niektoré banky vyzývajú k tomu, pred pripojením na stránku IB , aby klienti mali aktualizované systémy.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok