Kolko strku kupit do betonu?

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

vladca
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 06 Jún 2017, 15:40
Bydlisko: Domaňovce, okr. Levoča

Re: Kolko strku kupit do betonu?

Príspevok od používateľa vladca » 23 Nov 2022, 09:03

Ako píše Atlan ...

v 125l miešačke sa dá urobiť rozumne okolo 100l (0,1m3) betónu ... to znamená jedno 25vrece 425-ky cementu je tak akurát. Pri 325-ke by som ešte prisypal dve-tri plné murárske varechy, možno aj pol vreca napr. na poter.

S miešaním to netreba preháňať, kamienky zo štrku majú byť rovnomerne obalené cemento-pieskom, príliš dlhé miešanie začne spôsobovať "oddeľovanie" toho povlaku a to je už na škodu. Je dobré si určiť si rovnaký postup, aby všetky miešačky boli rovnaké. Ideálne ak štrk lopatuje jeden človek, aby boli lopaty rovnaké (objemom) a zhruba rovnaký počet do každej miešačky. Cement sa dá nadávkovať relatívne presne a voda tiež.

Pozor na použitie plastifikátorov alebo nemrznúcich zmesí, významne znižujú potrebný objem vody.
Ale zároveň zlepšujú miešateľnosť aj objem zadržaného vzduchu. V konečnom dôsledku sa s takým betónom lepšie pracuje, dobre zalieva nerovnosti, lepšie sa vibruje, skôr nabieha pevnosť, rýchlejšie a rovnomernejšie schne (lebo je v ňom menej vody), netrhá ho za horúceho počasia. Výsledný betón je kompaktnejší.

Môj postup (pri použití plastifikátora alebo nemrz. zmesi) je asi takto:
znížiť "prvú vodu" napr. o polovicu (nie celé vedro ale iba pol), niekoľko lopát štrku, potom pridať plastifikátor resp. nemrznúcu zmes, polovicu cementu, zhruba polovicu štrku, potom zvyšok cementu a zvyšok štrku doplna. Stále miešať a priebežne dolievať vodu na potrebnú hustotu.

Tak hurá do práce ... :biggrin:
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Kolko strku kupit do betonu?

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Nov 2022, 15:00

super postup, ale slivovicu, borovicku a pivo si vynechal. Ta sa kedy pridava (do zaludka)? :biggrin:
1
Obrázok 1
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok