Ako vyrobit mikro osku "na kolene"

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Ako vyrobit mikro osku "na kolene"

Príspevok od používateľa romiadam » 28 Nov 2022, 22:52

Cavte,

ako by sa dala doma vyrobit takato mikro osicka? Ide mi o ten prechod z 1.5 mm na cca 0.7 mm.
image.png
Material: napriklad 1.5mm klinec.

rozmyslam ze klinec uchytim do vrtacky DREMEL a s novym ostrym pilovym platkom by som to nejako "na kolene" osustruzil na tych 0.6-0.8mm (nemusi byt velmi presne tych 0.7mm)

Nieco opravujem a chcem tomu vdychnut druhy dych, ak sa podari (dlhe cakanie z ciny). Ak nie tak vyhodim a kupim nahradny diel.

Bolo to nieco taketo:
image.png
1.5mm priemer plastovy stlpik (1) sa odlomil (2) a nemozem to odvrtat vrtakom 1.5mm lebo odvrtam aj material. Preto tam chcem vyvrtat dieru cca 0.7mm a vlepit tam sekundovym lepidlom zeleznu osku 1.5mm zuzenu na konci na 0.7mm.

Mate lepsi napad?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako vyrobit mikro osku "na kolene"

Príspevok od používateľa jova » 28 Nov 2022, 23:09

Já bych to k sobě lípnul třeba vteřináčem a pak zespodu navrtal slabým vrtáčkem otvor až do té válcové části. Následně bych do toho otvoru teplem trafopájky zatlačil uštípnutý kousek špendlíku s hlavičkou. Bude to tvořit vyztužující čep a hlavička zároveň držet ze spodu.
0

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Re: Ako vyrobit mikro osku "na kolene"

Príspevok od používateľa Radus » 28 Nov 2022, 23:21

...to das, len miesto piloveho listu pouzi jemny plochy pilnik...nakoniec to tym pilnikom aj odpichni, bezne robim take prkotinky, ale z mosadze...
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Ako vyrobit mikro osku "na kolene"

Príspevok od používateľa miso156 » 28 Nov 2022, 23:46

Ak chces, tak ti to vysustruzim zadara.
Len ak si v Irsku tak neviem ako s postou.
0
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1683
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: Ako vyrobit mikro osku "na kolene"

Príspevok od používateľa cs001 » 29 Nov 2022, 00:40

ak je to cely diel da sa vysustruzit a spodok obrusit na potrebny tvar. napr z mosadze...
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako vyrobit mikro osku "na kolene"

Príspevok od používateľa romiadam » 29 Nov 2022, 03:48

Dakujem za rady. Vyskusam to spravit sam (nechcem s tym nikoho otravovat). A ked sa to nepodari tak to kupim a pockam si na to z aliexpress. Dam vam potom vediet ako som dopadol.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Ako vyrobit mikro osku "na kolene"

Príspevok od používateľa Atlan » 29 Nov 2022, 10:03

Nabuduce tam nakreli aj koty. Res nakresli to rukiu bude to rychlesie a okotovane.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ako vyrobit mikro osku "na kolene"

Príspevok od používateľa 5ko » 29 Nov 2022, 13:07

Navrtať dierku do toho klinca, potom odcvaknúť koniec z vrtáku a vraziť ho do dierky.
Alebo ho dať do nejakej vŕtačky, a protismerne obrúsiť na kotúčovej brúske na správny priemer.Ak netrafíš, môžeš pokračovať znovu. :D Podmienka je ale kotúč s nezotratou hranou ,aby si nemusel dobrusovať vela pilnikom.
Tretia možnosť, rozobrať hocijaký hodinový strojček, trebars starý budík,alebo pokazené spínačky a vhodnú osku vykuchať.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Ako vyrobit mikro osku "na kolene"

Príspevok od používateľa straciam » 29 Nov 2022, 16:38

...alebo vytlacit na 3d tlaciarni
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ako vyrobit mikro osku "na kolene"

Príspevok od používateľa 5ko » 29 Nov 2022, 19:42

Viem že si macher, ale trúfol by si si na tých 0,7mm aby to bolo hladké?
Tak si frajer. :thumbup:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Ako vyrobit mikro osku "na kolene"

Príspevok od používateľa straciam » 29 Nov 2022, 21:15

myslel som celu tu zlomenu "suciastku" vytlacit. je to vyzva a halierova zalezitost. :D
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako vyrobit mikro osku "na kolene"

Príspevok od používateľa romiadam » 29 Nov 2022, 23:47

Ako som slubil, tu je spatna vazba.

HOTOVE :applause: :applause: :applause: :applause:

image.png

Je to klinec 1.6mm (priemer 1.5 nebolo to kriticke). Dokonca som to "osustruzil" na 0.71mm.
Poznamka pre 5-ko: Hladke to nie je, su tam take male vlnky v rozmedzi 0.68 - 0.71mm, lebo som nemal ani podperu pre noz a trosku noz v prstoch vybroval. Len som ho drzal v ruke. Keby som sa neponahlal a chcelo sa mi stym viac piplat, tak by som vyrobil z vrtaku tenky rovny sustruznicky noz a tie vlnky by som vyrovnal. Ale kedze tam islo lepidlo (vid popis nizsie), tak tie vlnky boli skor ziaduce - nevytiahne sa to z tych dierok.

image.png

Dakujem vam vsetkym za reakcie a napady. 5ko-v napad sa mi velmi pacil (vyvrtat do klinca dierku a nechat tam vrtak - zalepit) , ta moznost bola ako druha. Ako prvu moznost som zvolil sustruzenie v Dremel vrtacke (ktoru ale mam v robote) takze som pouzil LIDL (presnejsie ALDi, preto je modra) verziu dremel vrtacky, ktoru mam doma. Je to skoro to iste ako Dremel, len ide na 230V, nie na baterky, co je pre mna vyhoda, lebo netreba nikdy nabijat, a tym padom sa baterky nevybiju vtedy ked ju chcem pouzit :mrgreen: ),

image.png
Na klinec som musel natocit papier, lebo klinec bol velmi tenky. S pilkovym platom som urobil pravouhly zarez a potom s naostrenym dlatom na drevo (nic ine tvrde ocelove som nemal po ruke) som to pomalicky sustruzil ako stolar drevo.

A naco to bolo? Nechcel som sa pred tym rozpisovat, teraz sa mi chce, tak teraz sa rozpisem. Bolo to na ovladac na PS4. Deti zlomili na hornom L1 tlacitku tie plastove vystupky. Neviem ako sa im to podarilo, len jedneho dna mi ukazuju ze vypadlo tlacitko.

image.png

Mohol som celu tu kostru objednat z aliexpress za cca 6 euro, ale nechcelo sa mi cakat.

Ked sa mi podarilo vyrobit tie mikro osky, tak som vyvrtal 0.7mm dierky do plastu rucne a vlepil to tam so sekundovym lepidlom. Drzi to perfektne - "ako nove".

image.png

Ako nemam problem kupit novy ovladac (keby sa niekto pytal, preco som sa stym piplal), ale ta radost z tej opravy sa neda zaplatit. :D :mrgreen:

Este raz Vam vsetkym dakujem za rady a typy.
1
Obrázok 1
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ako vyrobit mikro osku "na kolene"

Príspevok od používateľa 5ko » 30 Nov 2022, 10:55

Pekná robota.Myslel som, že práve ten tenký čap je ako ložisko pre niečo,ale ak to išlo na prilepenie, tak samozrejme až tak neháležalo na presnosti.
Takéto prkotinky sú pre mňa vždy výzva, či to dokážem urobiť ,bez ohladu na čas,alebo či sa to oplatí,skrátka len si dokázať, že keď sa chce, všetko sa dá, len treba pohnúť rozumom ako a s čoho to urobiť a hodne trpezlivosti a dobré nervy. :D
:thumbup:
1
Obrázok 1
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako vyrobit mikro osku "na kolene"

Príspevok od používateľa romiadam » 30 Nov 2022, 12:01

Takéto prkotinky sú pre mňa vždy výzva, či to dokážem urobiť ,bez ohladu na čas,alebo či sa to oplatí,skrátka len si dokázať, že keď sa chce, všetko sa dá

Vidim ze sme tu taki minimalne dvaja. :mrgreen:
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok