Horák na použitý olej

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Horák na použitý olej

Príspevok od používateľa boraicho » 05 Dec 2022, 21:21

Serus, nevie niekto kde na slovensku by mi vyrobili hada? ako v prílohe.

Mam taku kovovu vec, asi to bol zmiešavač na vodu v ustrednom kureni, a chcem to do vnutra strčiť a paliť v tom stary olej a topiť na chate normalne radiatormi a vodou, chapete.

Nema niekto skusenosti ako čo spraviť taky ten olejovy pecik? ako to spraviť aby dobre bolo? diky
Prílohy
01.png
02.png
03.png
0
Naposledy upravil/-a boraicho v 11 Dec 2022, 11:25, upravené celkom 1 krát.
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Zakruženie trubky

Príspevok od používateľa cool-zool » 05 Dec 2022, 21:27

A jeden z najdôležitejších údajov si neuviedol ! Z akej hrubej trubky chceš natočiť toho hada ( priemer trubky , materiál , hrubostenná , či ? ) ....
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Zakruženie trubky

Príspevok od používateľa boraicho » 05 Dec 2022, 21:42

ta tak aby neprepalilo :D neviem, ocel, možno lepšie nerez?
ta čim tenšia tym lepšie pre prechod tepla, na obrazku je 20, nieje to uvedene ale je to tam.
ale keby bola 14mm by nebolo zle.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Zakruženie trubky

Príspevok od používateľa romiadam » 06 Dec 2022, 02:18

Ako ten ohen z oleja chces/budes startovat?
Automaticky alebo ty sam? Nastartujes manualne - kuris - vypnes ked uz je teplo - nastartujes manualne - kuris - .....
Taku mas predstavu? Lebo toto je jednoduche. Automaticky by to bolo omnoho zlozitejsie.
a chcem to do vnutra strčiť a paliť v tom stary olej a topiť na chate normalne radiatormi a vodou, chapete.
Mas toho oleja dost? Ze sa ti to oplati vyrabat?

Ja kurim vykurovacim olejom maly dom cca 85m2 zatepleny na 22st.C a mam spotrebu cca 6-7 litrov na 24hod v zime, v noci je max -1st.C ale priemerne okolo 5-3st C

Alebo len chces spotrebovat 4 l oleja ked meis v aute olej?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

kinedryl
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 03 Mar 2021, 10:15

Re: Zakruženie trubky

Príspevok od používateľa kinedryl » 06 Dec 2022, 14:32

Google -> "zakruzovanie profilov" a treba po tych firmach dopytovat. Mali by poradit aj vhodny material na taky vymennik, ved sa tu robi more akumulacnych nadrzi na ustredne kurenia so vstavanymi hadovymi vymennikmi .


Roznych konstrukcii horakov na vyjazdeny olej mas na YTB asi milion:

https://www.youtube.com/results?search_ ... urner++diy
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Zakruženie trubky

Príspevok od používateľa enigma » 06 Dec 2022, 16:52

ja by som to inak riešil . stará pec na naftu ( vykurovací olej ) a okolo namotať medenú trubku a pokoj svatý ... všetko ide ako má a aj je estetický prijateľné ....
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Zakruženie trubky

Príspevok od používateľa boraicho » 06 Dec 2022, 18:16

kinedryl , tych videi som kukal asi 10tky, ale všade je to len o tom ho spáliť, a "Ohriať vzduch" v miestnosti, ale take niečo čo by bolo podobne mojej potrebe , čiže ohrievať vodu som nenašiel.

enigma, ako vyzera stara pec na naftu?

Pozeral som aj firmy, aj som jednej pisal ale že nemaju technologiu na to. v česku som našiel čo to určite robia, ale je to v CZ https://www.edb.eu/ponuka-181922-zakruz ... ka-olomouc
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Zakruženie trubky

Príspevok od používateľa 5ko » 06 Dec 2022, 19:29

To je taký problém zohnať pár metrov 18mm , chladiarenskej medenej trubky, ktorá je mäkká a dá sa lahko aj ručne navinúť na nejakú rúru s vhodným priemerom, vyformovať konce tak aby sa dali prestrčiť von cez valec toho horáka v ktorom bude horieť oheň.Potom stačí na koniec navariť mosadzou závity,alebo naperklovať matice a už si pripojíš na výstup čo len chceš.
Medená trubka vydrží vysokú teplotu a ked v nej bude voda, tak nebude teplejšia ako 90°C,ale musí mať obeh.
Dúfam, že máš šajnu ako to musí byť zabezpečené,aby ti to neurobilo Perschig a nezdvihlo strechu.
Dala by sa použiť aj vlnovcová nerezová kúrenárska trubka EUROTIS ,ale tá je dosť pružná, takže má snahu sa vracať z tvaru,musel by si ju prichytiť na tú vnútornú rúru,aby sa neodvíjala.
Ja ju mám v tom ohnisku na ohrev bazénovej vody navinutú dlhú asi 2 metre do slimáka nad ohňom ,
a vydržala aj keď na výstupe fučala z nej para.
Prílohy
naftovka.JPG
0
Naposledy upravil/-a 5ko v 06 Dec 2022, 20:00, upravené celkom 1 krát.
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

johny-h
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 98
Dátum registrácie: 30 Máj 2014, 16:48
Bydlisko: Prešov SK

Re: Zakruženie trubky

Príspevok od používateľa johny-h » 06 Dec 2022, 19:53

roky dozadu som starym mot. olejom ohrieval bazen... vodneho hada som vyrobil z Cu trubky,ale po cca 2. hod. ho obalili sadze a trebalo ho očistiť,inač vykon ohrevu vody klesol na minimum...
bolo to v principe take spalovanie oleja ako vo videu vyšie,ale ono aj keď to vyzera že to nedymi,ale sadze sa tak či tak tvoria... mal som aj pec na naftu,ale na spalovanie oleja ju vraj trbalo prerobiť,ale ako,som sa nedopatral...
ine je použiť origo horak na olej,ktory je "vymakany" že to hori bez sadze...atd. atd.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Zakruženie trubky

Príspevok od používateľa enigma » 06 Dec 2022, 20:44

prerobiť treba iba vypúšťací ( regulačný ) ventýl a odstrániť filter .... a bude to bežať . a trubku navynúť z vonkajšej strany , aby nebola nachytaná sadza na nej .....

naftová pec je v podstate valec , do ktorého sa na dno púšťa nafta , ktorá tam horí a hreje . samozrejme potrebuješ aj prípojku na komín .... ktorý musí byť minimum 150 mm priemer , aby si ho nemusel každý deň čistiť , lebo olej , na rozdiel od nafty , tvorí veľa sadzi
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Zakruženie trubky

Príspevok od používateľa boraicho » 06 Dec 2022, 20:50

Marián, ty si frajer, tu nerezovu trubku to je dobrý napad, to ma veruže nenapadlo, hned si idem pozrieť, internet, a to si viem naviť aj sam a nejak to upevniť pasovinou aby to bolo v kope.

Čo mysliš tym zabezpečene? čo konkretne?

Nechcem aby to horelo samovoľne, ale mam 2 fukare, jeden z autobusu 24V (aspoň myslim že 24) dava riadne bomby ten fukar, a druhy original fukar z olejovej pece :D na 230V ktorý ma aj vysokotlake čerpadlo v sebe a dokonca presne pasuje veľkosťou aj dokonca dierami na šruby presne na vyvod toho vodneho zmiešavača, neskutočná nahoda :D chcel by som čo najnižšiu spotrebu preto by som to chcel obohacovať, vzduchom, výkon by som potreboval tak 4-5kW , vytopiť 50m3.

enigma, noo, asi by tam boli veľke straty, lepšie keby ten ohen ohrieval priamo hada
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Zakruženie trubky

Príspevok od používateľa romiadam » 06 Dec 2022, 22:26

mam len 3 poznamky:
1. Stary motorovy olej zanechava po sebe bordel (asi to cirne v tom oleji), cize sa nemoze v nejake tenkej trubke nahrievat aby sa odparil a aby sa spaloval plyn z toho oleja (ako benzinova lampa), lebo sa to kratkym casom upcha. Ak by si spaloval cisty olej alebo vykurovaci (naftu) tak by sa to tak snad dalo. Preto vsade co vidis po internete tak tam im to kvapka do nejakej nadoby a fuka sa tam vzduch. Tam ten bordel zo stareho oleja nevadi. Tam aj zhori (asi)

2. Vzduch sa tam musi fukat, inak ti to bude dymit a cele sa ti to za :butthead: od sadze. Mnozstvo vzduchu je dolezite, preto na fukac si daj regulator otacok alebo budes odpustat prebytocny vzduch.

3. Tento kotol musi byt vonku alebo vo vetranej pivnici lebo sa do kotla fuka ohen (CO2 je potom vsade). Leda ze by si to super utesnil, ale potom ako to zase cistit.

Napady ako to spravit:

Ja mam takyto kotol na olej (vykurovaci - je to ako nafta a smrdi to ako nafta a hori to ako nafta (tak neviem preco to volaju olej) a funguje super.

image.png

Pravdupovediac nevyzera presne takto, lebo kedze je vonku , tak ma este obal a vyzera takto:

image.png
image.png (49.08 KiB) 3375 zobrazení
https://www.youtube.com/watch?v=QxTxXayeCBg


Za 5 minut uz mam v radiatoroch teplu vodu a to mam kotol asi 4 m od domu a rurky idu pod zemou (Pozn. tu v IRL v zime nemrzne max -2 v noci, tu kotol moze byt celorocne vonku aj ked sa nekuri)

Pozri si tento odkaz:
http://thehelpfulengineer.com/index.php ... lar-range/

Tam presne pochopis ako su tie kotle robene. Su to vlastne dva kvadre vsebe. Medzi nimi je voda. Dole je kruhovy otvor na zdroj tepla (olejove cerpadlo s fukacom (vyzaduje len cisty vyk. olej)) a hore je obdlznikove okno na udrzbu - cistenie sadze medzi prepazkami ak ti nehori ohen dobre - malo vzduchu. Tam v tom obdlznikovom okne su este zelezne platne - prepazky co spomaluju horuci vzduch, aby neunikol rychlo z kotla, ale co najviac tepla odovzdal do stien kotla - do vody. Na tom obrazku alebo tu: https://www.youtube.com/watch?v=sLlv8UNWWaQ je v strede prepazka/stlpik, ktoru ja v mojom kotli nemam. Mam trosku iny typ. Ja tam mam taketo plechy:

image.png

Medzi tymi zubkami to teplo ide tesne pri stene kotla a tym to teplo lepsie odovzda do vody.

Ak by som bol ty a az tak to chcel spravit, tak by som to spravil takto (v mojom kotli mam 4-5 prepazok - nepamatam si presne):
image.png
Tie prepazky si v mysli otoc o 90 stupnov. To ako vidis tie prepazky teraz na obrazku, vlastne vidis spredu ked otvoris to okno pre udrzbu.

Ak to takto spravis, mas 100% super kotol na stary olej. Akurat ho treba manualne zapalovat.
Cely ten horak z predu upevni tak aby sa dal lahko vytiahnut zapalit ohen a zasunut spat. Ci tam das motylikove matice alebo len nejaky upinac, to je uz na tebe.
A cele to potom zaizoluj sklenenou vatou a ak to bude vonku tak na to sprav aj kryt nech to nezmokne.

Ak chces viac videi z youtube, , tak hladaj podla "Firebird oil boiler"

A sakra, ani som sa nechcel takto rozpisat. :mrgreen:
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Zakruženie trubky

Príspevok od používateľa 5ko » 07 Dec 2022, 00:17

Je milión spôsobov,ako vyrobiť taký kotlík , záleží len na šikovnosti a možnostiach materiálov vhodných na vyrobu.Robil som aj zvaranú vložku ho obyčajnej malej krbovej piecky,trochu väčšej ako Petrík, len na zadnú stenu ohniska a vykurilo to dvomi radiátormi dve izby na chalupe pod Donovalmi.
Tá vec sa volá anuloid,je to zo systému ÚĶ.
Ale podľa mňa to je zbytočné prerábať na ten účel,ale nevravím,že by to nešlo urobiť.Je to Fe,alebo nerez? ak áno máš možnosť ho zvarať?
aký je veľký?...
Radšej mi zavolaj, nebaví ma ďatlovať do mobilu. :D

PS osobne by som tým sajrajtom nekuril,smrdí to ako šlak aj pri rozkurovani aj s komína,a dupľom vo vnútri ak obleješ okolo pece smrdí celý dom.preto som vyhodil naftovku,aj keď bola nafta po 50 halierov😖
Prílohy
IMG_20220704_181102.jpg
IMG_20220704_180922.jpg
IMG_20220702_204721.jpg
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Zakruženie trubky

Príspevok od používateľa romiadam » 07 Dec 2022, 03:14

Ani toto nie je zle riesenie, akurat by som len vytkol, ze tu strasne vela tepla ide do okolia a malo do vody. Neefektivne.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Zakruženie trubky

Príspevok od používateľa 5ko » 07 Dec 2022, 08:38

Pôvodne je to ohnisko k udiarni, ohrev bazénu je len jeho letné využitie na spálenie dreveného odpadu zo stromov a kartónov... :D
Mám k tomu aj čerpadlo s práčky na cirkuláciu vody a kontinuálny ohrev.Za tri hodiny mala voda 25 stupňov.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Zakruženie trubky

Príspevok od používateľa boraicho » 07 Dec 2022, 10:09

Čerpadlá z práčky mám tiež viac a úplne nových.
To by sa nedalo použiť ako obehove čerpadlo? V ústrednom kúrení? :lol:
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Zakruženie trubky

Príspevok od používateľa romiadam » 07 Dec 2022, 11:55

Teoreticjy dalo (ale iba ako test na par dni), lebo to prackove cerpadlo je viac nez pravdepdobne dimenzovane len do pracky t.j. pocas prania 2-3x vytlcerpat vodu z pracky po dobu cca 1 min. Nemusi mat ani dostatocny prietok a pod.

Origo obehove cerpadlo na kurenie ti bezi omnoho dlsie a castejsie. Nato je dimenzovane.

Je to ako rylovat zahradu s lopatou. Da sa ale nie je to ono.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Zakruženie trubky

Príspevok od používateľa 5ko » 07 Dec 2022, 13:46

Ja rýlujem zásadne lopatou,lebo sa nemusím tolko pri tom zohýnať. Dám rúčku od seba, zastupím lopatu, potiahnem rúčku k sebe a len prevrátim zem naopak....a nebolia ma kríže. :wink:

Tie práčkové čerpadielka majú len gumené tesnenia okolo osky na vrtulke a pri dlhodobej prevádzke sa opotrebujú, začnú prepúšťať ,voda sa dostane do motora a buď zhorí vinutie ,alebo len zhrdzavie rotor a stator a aj tak zhorí.Na jazierku mi vydržalo Tatramatkové max rok a skapalo,ešteže ich bolo v kovošrote na mraky.
Na otestovanie to síce stačí, ale sa blbo pripájajú do hadíc,treba to mať čím redukovať na vhodný priemer, ale hlavne neznesú vysokú teplotu, aká sa môže vracať zo systému.
Takže treba tam dať čo tam patrí, nejaký Grundfos, Villo,alebo aj staré Picolo.
Ak to bude uzavretý systém, tak expanzomat, poistný ventil, a termostat,ktorý by nejako reguloval prívod paliva.
Pri otvorenom systéme s nádržkou na najvyššom bode poistný ventil netreba, len treba dodržať spádovanie potrubia.
Samozrejme treba kotlík s horákom dimenzovať na potrebný výkon,podla kubatúry priestoru, cca 50W/m3.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Zakruženie trubky

Príspevok od používateľa straciam » 07 Dec 2022, 20:54

a co tak kupit hotovu nerezovu spiralu? obchody s potrebami na vyrobu piva vacsinou maju taketo spiraly.
https://pivozdomu.sk/produkt/fermzilla- ... hrievacia/
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Zakruženie trubky

Príspevok od používateľa boraicho » 07 Dec 2022, 22:16

Až teraz som si prečital všetko, romiadam, zaujimave, ten plech s tymi zubkami naboku, teraz som v nemecku, pridem domov o 2 tyzdne a skusiť v tom rozpaliť trochu hydraulickeho oleja. Som zvedavý.

Straciam, to neni tiež zlý napad, ani cena nieje zlá.

Kamoš si dávno urobil takto, kurenie v garaži , zhora stredu dole mu ide trubka, ved tak ako na video, to on točil. A okolo toho jakla v strede dať špirálu.
https://www.youtube.com/watch?v=NAtSXf3Nu04

Inač, nádoba ktorú chcem použiť, je tá akú som nakreslil na obrázku hore presne takto to vyzera aj reálne. Prve som chcel fúkať vzduch dole, ale možno skúsim tak ako to spravil kamoš, že to dám zhora jaklom do dola :)
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok