Horák na použitý olej

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
matoh
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 467
Dátum registrácie: 05 Nov 2011, 20:26
Bydlisko: Bytča
Vek: 28

Re: Horák na použitý olej

Príspevok od používateľa matoh » 13 Dec 2022, 19:05

Už si nie som istý je tomu dlhšie čo som sa s tým hral.
Ak sa dobre pametám tak sa to dalo regulovať v rozsahu cca 0,2l až po nejaký jeden liter.
Dobre si ale spomínam že keď bol liter tak to už malo zvuk ako modelársky prúdový motor.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Horák na použitý olej

Príspevok od používateľa mato3000 » 13 Dec 2022, 19:32

no je to des .. ale keď ťa to baví. Mám ale pocit, že ideš úplne zlou cestou.

Ako to reguluješ, teda ako sa ti to zapaluje ? a vypína sa ti to vobec ?
0

Používateľov profilový obrázok
matoh
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 467
Dátum registrácie: 05 Nov 2011, 20:26
Bydlisko: Bytča
Vek: 28

Re: Horák na použitý olej

Príspevok od používateľa matoh » 13 Dec 2022, 20:31

Zapálim pár sekúnd horákom na propán a samo ide ďalej.
Regulujem to tlakom vzduchu na regulátore tlaku .
Dýza si sama berie potrebné množstvo oleja vo vzťahu ku množstvu vzduchu.
Z klesajúcim tlakom klesá ale aj úroveň rozprášenia.
Ak chcem zhasúť tak jednoducho zavriem olej. ( zatiaľ škrťákom )

Celý projekt má ešte jeden zádrhel a to ten že horák sa bude musieť efektívnosťou pomeru vloženej a získanej energie dostať aspoň na pomer 1 kW elektriny ku 4 kW tepla inak sa pre mňa viac oplatí talčiť elektrinu do tepelného čerpadla...

Mato3000
Nehľadaj za tým raketovú vedu proste to ide v pohode.
Je ale jednoznačné že si o niekoľko levelov hore tak ti to príde ako šialenosť...
Ale ako sa hovorí "kto si hraje nezlobí" :D
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Horák na použitý olej

Príspevok od používateľa romiadam » 14 Dec 2022, 00:21

Ahoj mato3000. Vitaj spat. Akurat pred par tyzdnami som si povedal ze uz je to velmi dlho co si sa odmlcal. Snad sa tu este niekedy ukazes. A hla tu si. Ze by som ta privolal? :biggrin:

Tvoje prispevky k veci vzdy mali hlavu aj patu. A aj teraz tie tvoje horaky. To mas originalne (upravene) alebo vyrobene od zakladov? Mne to pripada ze horak je original a tu bizuteriu okolo toho si dorobil ty. Vidim tam aj displej.

Lebo, ja co mam horak v kotli Firebird je vlastne to iste co tam mas ty, len je to omnoho mensie, kompaktnejsie
image.png
a vykuri mi to rodinny dom. Toto ma rozmer cca 30x30x30 cm. Ma to v sebe ventilator, a aj cerpadlo na olej. A kvalita horenia sa nastavuje priskrcovanim vzduchu pri nasavani (podla meracika na CO) ktory sa vklada do spalin.
Do tohoto originau nemozem naliat stary olej. Pouzivam kerosene olej , tak to tu volaju (neviem ako sa to na SK vola, ale smrdi to ako nafta a je to cervenkastu farbu)
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Horák na použitý olej

Príspevok od používateľa mato3000 » 14 Dec 2022, 09:52

matoh
Nehladám, len sa divím ako si to ľudia komplikujú a ešte sa z toho tešia. Blbosť bez regulácie a na čistý olej ... no ale každému čo si zaslúži.
romiadam »
Zdar , úplnou náhodou som sem zavítal a už som si aj povedal, že sa tu nič nezmenilo, prvé vlákno čo pozerám a už mi nabieha koprivka .... normálne sa bojím ísť pozrieť ďalej.

A hej presne také horáky ako používaš, Ono je úplne jedno aký výrobca, všetko je to na jedno kopyto. Aj rozmeroami je to isté, ak si pozrrieš to posledné videjko, takm je malý. Predtým so mal dokonca čínske RIELO, bežal som na ňom asi 3 roky a to bolo to najzákladnejšie. Ale začal som vykurovať aj halu a tak som prešiel na výkonnejší. Inak mám ešte spravené ako náhradu aj dva menšie a dva prenosné ohrevy na vodu, to sa celé zmestí na stôl.... Stačí aby tam bol ventilátor , škrtenie vzduchu , solenoid a čerpadlo na palivo. Večšinou sa dá použiť aj tá elektronika, ale napríklad na jednom z nich boli samé relátka a desné tranzistory bez ochrany, teda pozrieš na to v silonovom svetri a už to skape ... no socík bol socík. Dokonca namiesto fotoodporu som mal nejakú fotoelektrónku v jednom .... Stačí použit len správne čerpadielko, poliaci vyrábajú také lacné a šikovné , alebo upraviť vyskozitu oleja a možeš bežať spolahlivo koľko chceš. Taký horákový set sa dá dokonca kúpiť z číny za pár šupov a kludne aj na rozpúšťadlo. Ale to je nebezpečné na požiar.

napríklad tu : https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... 1802kDmqHg

K tomu ti už stačí trubka s ventilátorom :D a dorobiť reguláciu, alebo kúpiš od poliakov, také krabičky s reguláciou.

Alebo to spravíš ako ja , z bazoša si kúpiš starú WAP, alebo samotný horák, najlepšie pokazený, všetko sa dá vykuchať a vymeniť za pár šupov a spraviť podla seba. Najlepšie je na tom, že ludia z bazoša vedia že ti predávajú zničenú vec a myslia si ako ťa dobehli, pritom za 50E máš vlasne všetko čo potrebuješ. Najčastejšie , teda vždy je roztrhnutá/zapchaná špirála od zimy, čo tam nehali vodu. Inak taký ohrev z WAPky sa dá rovno použiť ak kotol na vykuroavnie , je tam úplne všetko , stačí len cez výmeník napojiť na ústredné kúrenie a dať komín... pohladám nejaké videjko ...

no nenašiel som videjko, ale len jednu nie moc vydarenú fotku mojho najmenšieho cukríkového reaktora, ktorý ohrievam takým malým ohrevom. Ten je na stolíku, zboku je ventilátor, zhora zapalovanie, vnútri tryska a komín je ten 10cm plech zhora pri tom kábli zapalovania. Pod ním je čerpadlo na vodu a odvzdušnovacia nádoba. Za tým ja vyrovnávacia nádoba na vodu , lebo tá malá by v tomto pprípade bola málo. Tento ohrev sa dá odpojiť a napojiť tam kde treba. Reaktor mi to vykuruje na 90°C za pár minút.
V týchto malých ohrevoch používam ale upravený a filtrovaný olej. Ak sa dobre pozriete, je tam vidno palivový filter a v nom je čierny olej. Ten filter je tam len tak, už do nádrže ide upravený olej, hento by nestačilo.

Obrázok

https://photos.app.goo.gl/JCqzMe3WNUxGKFbg6 neviem už ako sa tu vkladajú obrázky

Možností je strašne veľa, ale najhoršia verzia je vaničkový horák a potom komplikácie bez regulácie a robené bezhlavo a tvrdohlavo.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Horák na použitý olej

Príspevok od používateľa romiadam » 14 Dec 2022, 11:40

som sem zavítal a už som si aj povedal, že sa tu nič nezmenilo, prvé vlákno čo pozerám a už mi nabieha koprivka .... normálne sa bojím ísť pozrieť ďalej.
:D

Nastav si v hlave filter ako ja a ziadny infarkt potom tu nehrozi. :D
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
matoh
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 467
Dátum registrácie: 05 Nov 2011, 20:26
Bydlisko: Bytča
Vek: 28

Re: Horák na použitý olej

Príspevok od používateľa matoh » 14 Dec 2022, 12:47

Mato
Ešte stále nechápeš prečo to robím...
Proste pre radosť . Naplňa ma konštruovanie nech je akokoľvek zvrátené a scestné ak to nebude dobré tak to skončí v šrote bez mrknutia a budem kuchtiť niečo úplne iné a na olej si už nespomeniem.
Keď to tak poviem , každému to inak kutre v hlave.
Niekto trebars skladá pucle lebo ho to napĺňa a pritom je to absolútne planá strata času...

Tvoje horáky sú super ale neide o to porovnať kto má dlhší "plameň"
Ide o to ukázať ako sa to dá a nech si každý kto sem príde zoberie z tohto vlákna to najlepšie .
Mám také tušenie že toto vlákno aj vďaka tebe pomôže strašne veľa ľuďom sa správne rozhodnúť a zorientovať.

Hlavne nekoprivni lebo je veľká strata pre toto forum keď ľudia ako ty odchádzajú.

Peace. :partyman:
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Horák na použitý olej

Príspevok od používateľa romiadam » 14 Dec 2022, 14:46

Aj mna viac zaujima koncept niecoho doma vyrobeneho co ako tak funguje na stary olej z mot. vozidla.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Horák na použitý olej

Príspevok od používateľa mato3000 » 14 Dec 2022, 18:57

matoh ... ale ja nič proti tebe, ak ti to vyhovuje, len sa mi nepáči ak sa nebezpečná a nie rozumná ( slušne povedané ) vec podporuje ako super projekt. Ja som ti povedal čo a ako a je na tebe ... len mi vadí a vždy vadilo, ak sa slepá cesta tvári ako super a potom to ludia ako boraicho berú ako " parada " a už kupujú turbo, resp už ho doma majú. Už aj preto že ho osobne poznám a nerád by som sa dozvedel správu že mu zhorel dom. Zarába si na to tvrdo a je silne náchylný na blbé projekty ( sory, B. ale je to tak ) .

a teraz k tvojmu projektu ... je to blbosť pretože :
1 . ak chceš niečo zapáliť v peci , tak predsa najprv musíš spraviť prefuk komína, inak sa to to zle zapáli a bude sa ti to usadovať všade ... zapalovanie budeš riešiť vždy vyberaním z pece ?

2. to turbo hučí ... nevraviac o kompresore, to chce predsa každý v RD

3. ak je tam pohiblivá turbína, tak áááááááámen ... škoda reči

4. ak budeš kúriť v peci a 1.0 kW s olejom a pri tak mizerných podmienkach spalovanie, tak ti začne kondenzovať komín ... hrdza, vlhnutie, úsady dechtu/ nespáleného oleja proste sa to celé zalepí, popraská , zhrdzavie ... proste blbosť na mraky a konečná škoda veliká. Nevraviac že ti to velký prd vykúri .

5. ak to nemá reguláciu, tak je to úplne na .... neviem či sa tu už može nadávať ... proste neviem si vobec predstaviť ako to chodíš stále regulovať. Ale ja tuším, že to ani nemáš namontované, takže tento problém si ešte neriešil

6. chodiť to zapalovať/zhasínať zakaždým ... áááá

ale jedno + to bude mať pre Boraicha, ten kompresor, to sa mu bude páčiť, ale rozumnému človeku by si to nemohol ani ukázať ... ksakru ty kúriš 2kW a potrebudeš k tomu kompresoooor :rolleyes: kde je vlasne to šetrtenie ?


a takto by som mohol pokračovať ....

Proste nechápem tvojmu vykurovaniu RD postaveného v triede A0 :evil:

Ale hej ako efektný projekt vhodný na trubku, ktorý si nájde svojich obdivovateľov to sa dá .......

Neber to v zlom, ale proste som musel ....
0

Používateľov profilový obrázok
matoh
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 467
Dátum registrácie: 05 Nov 2011, 20:26
Bydlisko: Bytča
Vek: 28

Re: Horák na použitý olej

Príspevok od používateľa matoh » 14 Dec 2022, 20:37

1 . ak chceš niečo zapáliť v peci , tak predsa najprv musíš spraviť prefuk komína, inak sa to to zle zapáli a bude sa ti to usadovať všade ... zapalovanie budeš riešiť vždy vyberaním z pece ?

Ak spetne prečítaš tak som to chcel odskúšať dať do plynového turbo kotla namiesto pôvodného horáka.
Takže prefuk tam bude kvalitný a na zapálenie určite nebudem nič dávať von. maximálne nejaké malé dvierka kade strčím na tých 15sekúnd horák .
Zlé zapálenie tam neexistuje proste to buď horí poriadne alebo je niečo upchaté.
Stávalo sa keď som ešte nemal žiadny filter na vstupe oleja.


2. to turbo hučí ... nevraviac o kompresore, to chce predsa každý v RD

Ano uznávam hučí pokiaľ ide na plno tak ako na videu ale inak to nieje až také strašné.
Ale uznávam že tento argument je opodstatnený.
Kompresor bude mimo domu v dielničke...

3. ak je tam pohiblivá turbína, tak áááááááámen ... škoda reči

A nie až taký debil niesom.

4. ak budeš kúriť v peci a 1.0 kW s olejom a pri tak mizerných podmienkach spalovanie, tak ti začne kondenzovať komín ... hrdza, vlhnutie, úsady dechtu/ nespáleného oleja proste sa to celé zalepí, popraská , zhrdzavie ... proste blbosť na mraky a konečná škoda veliká. Nevraviac že ti to velký prd vykúri .

Áno v normálnej peci s olejom o takomto výkone nieje vôbec možné uvažovať.
Preto ten rebrovaný výmenník plynového kotla.
komín aj z kotlom mám zo šrotu za pár Eur...
Celkové náklady na projekt sú zatiaľ cca 30eur
Dechtu a sadze sa vôbec nebojím lebo spaľujem tak že sa nemá čo usadzovať.

5. ak to nemá reguláciu, tak je to úplne na .... neviem či sa tu už može nadávať ... proste neviem si vobec predstaviť ako to chodíš stále regulovať. Ale ja tuším, že to ani nemáš namontované, takže tento problém si ešte neriešil

Nie naozaj to nemám zatiaľ nikde namontované.
Reguláciu som zatiaľ neriešil ale výkon sa dá krásne modulovať tlakom vzduchu.



6. chodiť to zapalovať/zhasínať zakaždým ... áááá

Ako som už spomenul chcem na jeseň zapnúť a na jar zhasnúť bez toho aby som k tomu došiel viac ako raz za deň.
Ako to bude realizovateľné ukáže čas ale mám 200L boiler na Tuv a 500L akumulačku takže sa bude mať do čoho šantiť.

ale jedno + to bude mať pre Boraicha, ten kompresor, to sa mu bude páčiť, ale rozumnému človeku by si to nemohol ani ukázať ... ksakru ty kúriš 2kW a potrebudeš k tomu kompresoooor :rolleyes: kde je vlasne to šetrtenie ?


Kompresor odhadujem že spotrebuje max 0,3 kWh za hodinu s tlakom do jedného baru takže sa moc nezodrie. (nepredstavuj si klasický kompresor z obchodu ktorý zobudí aj mrtveho a natlačí prd).



Ja nikomu nevnucujem svoj projekt len som poukázal na určitú cestu lebo sa tu začalo točiť okolo kvapkajúcich kachlí... čo som vedel že je blbosť.

Popravde som rád že si došiel a ukázal aj lepšiu cestu ktorú som ja zatiaľ nemal možnosť spoznať a nebudem tu rozprávať o tom s čím nemám skúsenosti.


Každý kto má všetkých 5 pokope tak niečo takéto nenechá zapálené bez poriadneho dozoru elektroniky
ktorá je v bezpečtnostnom štandarde aký si dané zariadenie žiada.
Kto sa na to necíti tak nech si radšej niečo hotové zoženie.
Taktiež tu na hroziace nebezpečentvá bolo viac krát upozornené.

K šetreniu teraz neviem nič povedať lebo reálne ešte nemám nič zmerané.
Zatiaľ som dosiahol čisté a nepretržité horenie bez zásahov s palivom zdarma.

Inak dúfam že Boraicho sa ešte k tejto téme ozve ako sa nakoniec rozhodol.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Horák na použitý olej

Príspevok od používateľa 5ko » 14 Dec 2022, 20:54

Chlapi, obom vám fandím,lebo jeden sa snaží isť svojou cestou pokus- omyl, druhý cestou teória -prax, a ako vidím vyhráva teória s praxou,pretože bez teórie,často prax vedie do slepej uličky, aj keď je pravda, že je vela vynálezov, ktoré vzišli práve z náhod. /penicillin/

Matoh- neviem, kolko kW je potrebné na zimné vykúrenie tvojho domu na cca 20°C,to je asi v projekte uvedené presnejšie,
ale ak počítam len prízemný bungalov pôdorys 10x10m x3m výška ,tak je to 300m kubických priestoru.
Teda 300x 50w/m3 , je 15kW výkonu na ohrev priestoru na 20°C.
Nie som si istý, že taký 1kw horák dokáže hoci v nepretržitej prevádzke, pokryť staty spôsobené vetraním... alebo náhlymi zmenami vonkajšej teploty, hoci zateplenie domu má samozrejme určitú akumulačnú zotrvačnosť pri zmene vonkajšej teploty.Musela by to byť dokonalá ,, vákuovaná termoska,,
Horí ti to pekne, ale ako píše mato3000, ani mne sa nepozdáva to zapalovanie, to sa dá vyriešiť elegantnejšie, a vrčanie kompresora by možno nevadilo v kováčskej dielni,ale v dome? Ventilátor tiež hučí, ale menej.
Možno by si mal skúsiť zmeniť koncepciu vzduchu.
Mato 3000, ideš na to profesionálnejšie,nakolko máš asi viac skúseností a informácií o funcii či už plynových , alebo olejových horákoch, pretože nezanedbávaš bezpečnostné prvky, ale aj tie, ktoré ulahčujú fungovanie takýchto zariadení.
Len pre tých, ktorí chcú mať aspoň zbežný prehlad, ako má fungovať nejaký horák, či už na plynné alebo tekuté palivo, napíšem ,aké sú základné všeobecné pravidlá, pre zapálenie, funkciu, vypnutie a hlavne bezpečnosť.

1. odvetranie kúreniska, s kontrolou tlaku vzduchu ventilátora s manostatom,ktorý zastaví štart, ak sa netočí, pretože pred zapálením média, sa musí na pár sekúnd, resp. minút /podla velkosti kúreniska-kotla/ zapnúť ventilátor, ktorý odvetrá prípadné splodiny, či plyn,ktorý tam mohol zostať pri neúspešnom štarte horáka , alebo netesnosťou armatúr prívodu paliva.
2. Spustenie štartovacieho - zapalovacieho systému -VN iskry v ústí horáka
3.Otvorenie prívodu paliva /vzduchu v správnom pomere ,v režime štartovacieho výkonu, pričom dôjde k jeho zapáleniu.
4.Zapálenie plameňa horáka.
5.Kontrola zapálenia plameňa snímacou elektródou,/ fotobunka, termočlánok, ionizačná elektróda, podla typu horáka/.
Ak plameň zhasne,resp. nezapáli sa do 2 sekund, musí automatika zastaviť prívod paliva a ukončiť štart zablokovaním .
6.Ak plameň horí, môže nastať zvyšovanie výkonu horáka na požadovaný výkon.Po jeho dosiahnutí, automatika riadi jeho výkon buď kontinuálne, alebo v dvoch stupňoch podla použitého systému regulácie.
7. Pri prekročení max. dovolenej teploty v systéme ÚK,alebo inej technologickej konštrukcie,strate tlaku paliva, či vzduchu,úniku vody.... zablokuje horák.

Takže toto je taký jednoduchý základ pre bezpečnosť,hoci je to trochu zložitejšie,pretože sa jedná o VTZ,kde je zanedbanie niektorej položky často s fatálnymi následkami a prípade havárie Inšpektorát,alebo hasiči, idú tvrdo po certifikátoch a osvedčeniach k zariadeniam.A myslím, že poisťováci nezaostanú za nimi.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Zakruženie trubky

Príspevok od používateľa romiadam » 14 Dec 2022, 22:29

matoh napísal:
09 Dec 2022, 17:56
Ešte som nedával video tak dúfam že vám to pôjde.
A stiahnite si zvuk :rolleyes: .
https://youtu.be/7H_fXP38m8E
Mam 100 chuti demontovat moj origo horak z kotla a vyskusat aky velky ohen dava. Mne sa ale zda ze moj dava zlty ohen, vidiet to cez sklicko, kdezto matoh tam ma modry. Neviem ktory je lepsi. Ja mam 90m2 bungalov a v zime (0stupnov) Mi vpohode vykuri dom.

EDIT:
Ano, takyto zlty ohen,
image.png
https://youtu.be/svP6khjS1xQ?t=625 (cas 10:30).

alebo toto, kde vidiet aj ako sa zapaluje kerosene (vykurovaci olej - "nafta")
https://youtu.be/dqBC6369xRg?t=645 (cas 10:45).

ten ohen hori na konci horaka, nie vo vnutri ako tebe matoh na videu. Neviem co je lepsie a ci je tam rozdiel, lebo to teplo neutecie ostane v kotli aj tak. Len cela ta cast ktora sa zohrieva by mala byt vnutri v kotli, aby sa to teplo neodvadzalo do okolia.

Takze takyto ohnicek mi vykuri v poho 90m2 pri 0 stupnovych nociach v zime. A to mi bezi cca 10-15 minut a potom asi 1-2 hodin nic. Ak tu pauzu potrebujete vediet presne, tak to zmeriam.

On tam prezentuje ze ak priskrti vzduch, tak sa ohen zvacsi ("zlenivie") a zacne dymit a potom zase otvori vzduch a ohen sa zmensi a prestane dymyt. Presna poloha vzduchu sa nastavuje pomocou meraku CO m
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
matoh
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 467
Dátum registrácie: 05 Nov 2011, 20:26
Bydlisko: Bytča
Vek: 28

Re: Horák na použitý olej

Príspevok od používateľa matoh » 15 Dec 2022, 00:03

5ko ja mám v projekte tepelnú stratu objektu zo všetkým okolo 5kWh za hodinu ak je vonku -20 a dnu +20.
Podľa toho čo som zatoaľ odpozoroval to celkom sedí.
Dom má nejakých 126m2

Inak ďakujem za poučenie o krokoch a bezp prvkoch to tu chýbalo .
Samozrejme to tak chcem ak to celé dotiahnem do konca.

Zapaľovanie som tiež uvažoval nad nejakým elektro ale tak ďaleko ešte niesom.

Ako som už písal kompresor bude v dieli ktorá je samostatne postavená a žiaden uvrešťanec...

Romiadam
Podľa mňa z nejakou drobnou úpravou poberie aj tvoj horák jazdený olej ale to skôr bude vedieť povedať mato3000 . bude pravdepodobne dosť podobnej konštrukcie ako jeho.

Chcem ešte podotknúť že origo olej na kúrenie je ozaj skôr ako nafta to sa dá zapáliť aj o škrtátko na osratých gacoch.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Horák na použitý olej

Príspevok od používateľa romiadam » 15 Dec 2022, 00:50

Podľa mňa z nejakou drobnou úpravou poberie aj tvoj horák jazdený olej ale to skôr bude vedieť povedať mato3000 . bude pravdepodobne dosť podobnej konštrukcie ako jeho.
To ano, ale je tu jedno "ALE"

Kerosene ma stale rovnaku viskozitu a na to je nastavene to spalovanie ako tlak cerpadla (podla toho sa rozptyluje olej z trysky + prietok) a vzduch. Ak by som tam nalial iba stary olej alebo zriedeny s kerosene, uz by mi to nemuselo spravne horiet, a mohlo by mi to dymit, popr. by sa mi mohla upchat tryska (velmi malicka dierka). Kvoli staremu oleju by som musel vymenit trysku, zmenit tlak cerpadla a nastavit vzduch. A to sa mi kvoli 4L (alebo 8L moje a manzelkine auto 2x do roka) stareho oleja z auta neoplati, nakolko nadrz na Kerosene ma 900 litrov. To radsej zoberiem ten stary olej do recyklacneho centra.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
matoh
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 467
Dátum registrácie: 05 Nov 2011, 20:26
Bydlisko: Bytča
Vek: 28

Re: Horák na použitý olej

Príspevok od používateľa matoh » 15 Dec 2022, 01:03

To je jasné, to bola len do vetra úvaha.
Inak ak sa smiem opítať čisto zo zvedavosti koľko stojí liter toho origo oleja v irl.
Predpokladám že to tam bude dosť rozšírený spôsob kúrenia...
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Horák na použitý olej

Príspevok od používateľa romiadam » 15 Dec 2022, 04:12

Tam kde nie je plyn, tam je tento olej. U nas v nasej lokalite uz teraz je plyn (dom sa staval ked este nebol), ale kym kotol ide neidem to prerabat.

Volakedy stal 80-90 centov/liter. Teraz posledny rok co to islo hore stoji tolkoto (dnes 1.18eur):
https://www.oilprices.ie/Ireland/Average/1000Ltr.

Neplatim mesacny pausal ako u plynu, ale ze vraj kurenie olejom vychadza trosicku drahsie (otazka je ci mesacny pausal sa tiez ratal do plynu). Neviem. Chcelo by to nejake meranie.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Horák na použitý olej

Príspevok od používateľa mato3000 » 15 Dec 2022, 17:38

... samozrejme že oheň musí horieť mimo horák , to je jeho dalšia absurdita. On strieka palivo do steny slimáka, kde sa to točí / horí a celé teplo ide do obalu turba ..... :rolleyes: . presne preto aby boli straty čo najmenšie, tak oheň horí na výmeník a horák je úplne studený. Jeho steny sa aj v oblastiach kde horí chôadia vzduchom. Stačí sa pozrieť spredu na horiacu horák a je to vidno, že oheň je vždy mimo.

ro že má oheň modrý, to je prekysličené horenie a vlasne ešte aj v spalinách odvádza večšinu tepla do komínu ...

úplne zlé, úplne to má pomotané, ide niečo robiť a nemá ani šajn. Ani si nezistí nič o tom, predpokladám, že ani v tej práci si nedá poradiť, lebo toto prevedenie a tá jeho predstava je blud jak mraky. Toto je asi najstrašnejší príklad horáka na vykurovanie aký som kedy videl, resp našťastie to ako celok nebude fungovať.

Tiež tie výpočty tepelnej straty domu :lol: , alebo predstava, že na jeseň zapne na jar vypne .... bože, prečo mám pocit, že nedebatujem s dospelým ? 26 rokov je už hádam dosť, aby chlap uvažoval dospelo, alebo už v tomto čase je aj mentalita posunutá s vekom ?

no nič, ja sa zase lúčim ... chlapi, čo máte 5 pohromade, je fajn ak podporujete deti k práci a skúmaniu, jasné že lepšie ako fetovať, ale preboha usmernite ich ... 5ko .... :evil: .... ak to budeš robiť ako kazateľ, tak to na ňom nič nezanechá a bude pokračovať . Pozri po mne na to isto nezabudne , sice bude na mňa pindať, ale už mu je jasné, že toto je zlá cesta ....a netreba o tom kecať zase 16 strán vlákna ..

natoh, pracuj, ale najprv sa poraď ... nie všetko čo sa ti páči je aj k použitiu ...


ja sa zase lúčim, možno o rok/dva zase pridem niekoho pod**bať ......
0

Používateľov profilový obrázok
matoh
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 467
Dátum registrácie: 05 Nov 2011, 20:26
Bydlisko: Bytča
Vek: 28

Re: Horák na použitý olej

Príspevok od používateľa matoh » 15 Dec 2022, 20:07

Amen.

Nejdem nič už rozoberať ...
Žiadne argumenty tu nemajú cenu.
Snáď veril tomu že preto že on povedal tak všetko zahodím a serem na to.
Taký baraní kok. Ak by som v živote všetko podriadzoval tomu čo od všetkých okolo počúvam ich životné pravdy... tak som v takých sračkách že mi je až zle.

Takto sa mám dobre.
Mám 26 postavený a skolaudovaný dom.
Dve deti , ženu a parádnu robotu na údržbe kde si aj pekne zarobím.
Nemám pocit že by som bol nejak mentálne dobrzdený keď som si na dome dokázal urobiť komplet Rekuperáciu, inteligentnú elktroinštaláciu na báze PLC ktoré som aj sám programoval... ,vodu ,kúrenie, odpady ... Dokonca som si postavil vlastné tepelné čerpadlo na tú moju dielňu...
Teraz pracujem aj na vlastnom solárnom on-grid meniči nakoľko mám kúpené panely a opatrujem doma bateriu z VZV (toto má teraz prednosť pred olejom)
Všetko spolu komunikuje a riadi dom podľa aktuálnych vonkajších a vnútorných potrieb.
V práci okrem údržby staviam aj zariadenia do výrobného procesu v automotive. (komplet od návrhu až po programovanie )a patria k najspoľahlivejším na našej hale.
Kolegovia sa chodia za mnou radiť ako čo skonštruovať...
Nedávno som sa naučil základné 3D modelovanie nakoľko nám na dielňu došla 3D tlačiareň.
Pár rokov dozadu som si zbúchal CNC sústruh z možnosťou frézovania hornou frézou a ovládaním cez PC
s programom Mach3
Doma si všetky spotrebiče a autá opravujem sám.
Koľkokrát som si poradil aj keď už nikto nevedel ako ďalej...

A vraj dieťa... no budiš.

Samozrejme aj ja sa seknem niesom pán boh , tiež si rád nechám poradiť ale argumenty musia mať pevný základ. Nie len mávnutie rukou že to nepôjde.



Ďalší príspevok bude o meraní a skúškach na ďalšej verzií mojej pič...ny.

Toto meranie rozsekne či to je alebo nije cesta.
Nech to tu neplním ďalším flame off topic.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Horák na použitý olej

Príspevok od používateľa romiadam » 15 Dec 2022, 20:21

matoh,
nepoznas uzivatela mato3000? Nejako si sa nechal "rozhodit"

mato3000,
To dava logiku. Tie origo horaky fukaju vzduch okolo trysky, ktora velmi jemne rozprasi riedky vykurovaci olej a ten potom hori zmiesany so vzduchom kusok od trysky, teda tryska a okolie je studene.
Matoh ma inu kostrukciu. Je to ciste na nom ci si ju ponecha alebo to prerobi. Poradit si mu poradil (ci dobre alebo zle to neviem) aj ked stym klasickym tvojim stylom. :biggrin:

matoh,
Nie len mávnutie rukou že to nepôjde.
To ze ti ten ohen hori vnutri,to nevadi, to teplo ti neutecie aj tak sa potom dostane do vymennika aj ked nie vsetko. Len tam mas vacsie straty, lebo kym je ten horak na zaciatku studeny tak odobera teplo z ohna a tiez potom pocas horenia odvadza teplo do konstrukcie celeho horaka + konstrukcie v ktorom je horak upevneny. To ci tie straty su 1%, 5%, 10%, alebo estw viac nikto nevie. To by ti ukazalo meranie ale musel by si mat aj origo horak a zohriat nieco (radiator na 80st.) s tvojim horakom a s origo horakom aporovnat spotrebu oleja.

Este jedna poznamka. Ja kurim s Kerosene, maro3000 tiez nieco kupuje (predpokladam nieco podobne). Stym nie je problem dosiahnut zlty ohen mimo horaka. Ty kuris stary husty olej. Moznoze s tym starym olejom sa ani neda dosiahnut ten zlty ohen mimo horaka, lebo je hustjsi a spinavy. Neviem. Mozno da. Ak sa tu mato3000 este ukaze, tak nam to upresni.
Tym chcem povedat to ze sa nemozeme porovnavat. Porovnavame "jablka s hruskami".
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
matoh
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 467
Dátum registrácie: 05 Nov 2011, 20:26
Bydlisko: Bytča
Vek: 28

Re: Horák na použitý olej

Príspevok od používateľa matoh » 15 Dec 2022, 21:12

Áno nechal som sa odpáliť. Prepáčte, už som zabudol mato3000 tu dĺĺho nebol...
Ale už budem ticho... Zatiaľ.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok