Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Príspevok od používateľa romiadam » 14 Dec 2022, 11:54

Ospravedlnujem sa. Tych 12cm je preklep. Neviem ako som to to tam nomol napisat. Skor to mala byt asi dlzka toho celeho drotu.
Ja mam momentalne na 100W trafopajkovacke 2.5mm2 a dlzku 7.5cm (Cinovsl som hrubsie kabliky). A skusenejsi viete ze to moze byt aj 8cm a aj 5cm, ze ta dlzka nie je velmi kriticka. Zavisi kto co preferuje.

Ale celkovo mi islo o to ze nech si da dlhsi drot a postupne osekava az kym bude spokojny s teplotou cinu. S tymi 12cm som to trosku "zabil". Vecer doma to opravim.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

heraklit
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 11 Júl 2021, 17:50

Re: Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Príspevok od používateľa heraklit » 14 Dec 2022, 15:00

Pri tom bordeli som to len fotil,robil by som to inde :D .Dik za vsetky rady,urcite sa budu hodit ked budem spajkovat nieco normalne a nie zrovna takyto miniplosak,toto by som asi nedal.Bud niekoho najdem alebo kaslem na to.Este raz dik a spajkovaniu zdar :D
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 14 Dec 2022, 15:37

Nevzdávajte sa hneď. Chce to trpezlivosť a skúsenosti, ale naozaj aj ten integráč čo je na tom plošáku, sa dá ručne zaspájkovať.

Aj ja som začínal výlučne s vývodovými (tht) súčiastkami, teraz v pohode zaspájkujem aj viacero typov smd súčiastok.
0

heraklit
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 11 Júl 2021, 17:50

Re: Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Príspevok od používateľa heraklit » 15 Dec 2022, 11:13

Nakoniec som sa rozhodol ze zacnem trenovat ked uz tak s novou letovackou s moznostou regulovania teploty ako ste pisali ze je minimum..Mozte mi doporucit nejaku?Nejaky zaklad pre hobby bastlenie na doma :D . Dik.
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Príspevok od používateľa balu » 15 Dec 2022, 13:33

Záleží na tom, jak moc to s bastlením myslíš vážně. Já jsem před časem pořídil tohle :
WEP 853D5A
image.png
Jsem s ní zatím (cca 12 let) naprosto spokojený.

Kupoval jsem jí v tomhle obchodě : https://www.reworkstation.cz/obchod.htm ... rt&lang=cs

Ale je jasný, že na občasné zapájení něčeho je to zbytečný.

Mně osobně se na tom líbí, že to má i regulovaný zdroj (který používám skoro častěji, než to pájení), takže nepotřebuju 2 krabice na stole.
0

heraklit
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 11 Júl 2021, 17:50

Re: Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Príspevok od používateľa heraklit » 15 Dec 2022, 15:40

S bastlenim som myslel nieco zaletovat podla potreby tak mozno 3x do roka :yawinkle: Napriklad v lete som si chcel na motorke naletovat konektory na jeden kabel a dopadlo to tak ze som si nakoniec musel kupit uz hotovy kabel aj s konektormy.. :yawinkle: Myslel som nieco okolo 50 Eur cize cca 1300 CZK.
0

tinono
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 04 Júl 2013, 15:05

Re: Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Príspevok od používateľa tinono » 15 Dec 2022, 16:14

Pokial chces letovat take veci ako hrube moto kable tak je ta trafo dobra.
Pre mensie veci staci aj nieco slabsie.
Ja mam napriklad toto
https://techfun.sk/produkt/hrotova-spaj ... -teplotou/
a som spokojny. Nereguluje to priamo teplotu ale dodavany vykon. Tym padom je to na udrzanie teploty nepresnejsie ako tie drahsie ale pre domace pouzitie to staci.
Len by som upozornil ze to ma strasne zly hrot ktory sa prepaloval uz pri zohrievani. Pomohla az vymena za tieto
https://techfun.sk/produkt/zostava-hrot ... ajkovacky/
hlavne ten 3C je super.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Príspevok od používateľa romiadam » 15 Dec 2022, 17:24

Preco si hodil flintu do zita?

Ta trafo pajkovacka je prektna na domace obcasne kutilovanie. Nic nekupuj. Skoda penazi, hlavne ked ako vravis obcasne letovanie.

Vsak som ti tam vyssie popisal podrobne ako nato. Tak podrobne ze som tam aj napisal blbost (12cm ohnuty drot)

Tak sa vrat spat na ten prispevok a postupuj podla neho. Na hrubsie kabliky si sprav kratsi hrot z 2.5mm2 drotu (ohnuty drot). Dlzku si otestuj sam, ci to bude 8, 7,6 alebo 5cm ci este menej.

Na tenke drotiky ako PC sietovy kabel ti staci hrot z 1.5mm2 a tiez si otestuj dlzku.

A s dvomi hrotmi zaspajkujes vsetko. A keby si sa uz citil ze si v letovani uz majster sveta, ze uz ti to ide, tak mozes skusit neskor urobit aj ten treti hrot s kuskom rovneho drotu Pre SMD suciastky. Ale to bol len bonus. S tym teraz nezacinaj.

Vzdy ked letujes drotiky, drotik musi byt cisty. Vsak tam to bolo vo videu pekne znazornene. Pozeral si ho vobec?
1
Obrázok 1
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Príspevok od používateľa misocko » 15 Dec 2022, 17:42

A o par rokov dokážeš toto: 😀
Prílohy
Screenshot_20221215-173939_Instagram.jpg
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Príspevok od používateľa mr.dred » 15 Dec 2022, 18:36

Za dvacku si objednaj z alíka túto kapsičku a máš vystarané (mám ju doma) https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... 18023GRhGg
obrázok_2022-12-15_182614636.png
tie čierne Fe/Cu/Ni hroty sú lepšie na jemnejšiu robotu ako ERSA. Mám ich v robote na tej najlacnejšej mikrospájkovačke a nedám na ne dopustiť (tie celoponiklované naprd vedú teplo a celomedené - sú vinikajúce, ale rýchlo z nich ubúda)
obrázok_2022-12-15_183312287.png
hroty dostaneš k tomu rôzne...podľa chuti
obrázok_2022-12-15_183517983.png
s tým najhrubším "polenom" v pohode zaspájkuješ aj 6mm² lanko...
1
Obrázok 1
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

heraklit
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 11 Júl 2021, 17:50

Re: Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Príspevok od používateľa heraklit » 16 Dec 2022, 19:58

Dik moc za kazdu radu a prispevok.Docasne som s tym vy....piekol a na ten senzor som drot iba na kontakty profesionalne zatocil :yawinkle: a paradoxne to funguje :yawinkle: Kupim nieco co ste doporucili a potom to zaspajkujem na pevno.
Prílohy
IMG20221216195315.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Príspevok od používateľa misocko » 16 Dec 2022, 20:18

zapajkovat toto trafopajkou by mi trvalo asi 20 sekund a to by som pajku aj odložil - len pre predstavu aka je to naročná činnosť keď to vieš :agree:
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Príspevok od používateľa romiadam » 16 Dec 2022, 20:20

Hmmm............................hmmm................................ nebudem to komentovat. Zdrzim sa komentarov.

Ale som velmi rad a cenim si to u teba, ze si uprimny a ze si sem dal fotku ako si to vyriesil.
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 17 Dec 2022, 12:23, upravené celkom 1 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

heraklit
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 11 Júl 2021, 17:50

Re: Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Príspevok od používateľa heraklit » 16 Dec 2022, 21:22

misocko napísal:
16 Dec 2022, 20:18
zapajkovat toto trafopajkou by mi trvalo asi 20 sekund a to by som pajku aj odložil - len pre predstavu aka je to naročná činnosť keď to vieš :agree:
Verim ze ano.Jeden senzor za 20 Eur som uz ale znicil a druhy by som nerad pokial si nebudem isty ze to klapne.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Príspevok od používateľa 5ko » 16 Dec 2022, 22:02

No na ten vrkoč ozaj nepotrebuješ letovačku. :D
Ak máš trafopájku, tak najprv oškrab hrot šmirglom alebo drôtenou kefkou, ponor ho do kolofonie a pridaj cín, aby sa špička pekne leskla a vypni pájku. Potom pocínuj krátke očistené končeky tých drôtov tak, že ich polož na kolofoniu, nahrej ich hrotom pájky až sa začnú ponárať, a vtedy tam prilož cín a hrej dovtedy, kým sa cín neprilne pekne po celom obvode lanka až ti zostane pocínovaná špička drôtu.
Potom krátko zapni pájkovačku, ponor hrot do kolofonie, a vypni, aby ti tá kvapka na hrote zostala a prenes ju na tú plôšku, kde budeš letovať.
Zase ju opatrne nahrej tak ,aby si ju neprehrial a neodskočila ti od základu , pridaj cín ,tak že ti tam zostane kôpka cínu, pokrytá kolofoniou.Je to preto, aby sa ti do spoja dostalo minimum kyslíka :wink: .
Potom najprv nahrej ten hrubší prvok, teda drôt, pritlač ho na tú plôšku a nahrievaj len tolko, aby sa oba cíny roztopili a zliali do peknej guličky a ostali lesklé, nehýb drôtom, pokial spoj nevychladne.Ak ho prehreješ príliš dlho, cín ti zhorí, zostane drsný a pórovitý, to nie je dobre,alebo ak pohneš zo spojom pred vychladnutím, vzniknú tam trhlinky, to tiež nie je dobré. Ak by si nedokonale pocínoval ktorýkolvek prvok, tak že by ti cín na ňom neprilnul ,ale ho len obalil, vznikol by ti STUDENÝ SPOJ, s velkým prechodovým odporom, takže drôtik tam síce drží, ale neplní účel, lebo nevedie prúd.
Polopatickjšie sa to už asi napísať nedalo.
Natrénuj si to najprv na rôznych priemeroch drôtov, alebo plieškov, kým nezískaš prax,potom urobíš správne to čo potrebuješ.

Ono aj trafopájka dokáže velké veci aj malé, a nepotrebuje reguláciu teploty, len treba vedieť kedy presne zapnúť a vypnúť a aký hrubý hrot na čo použiť.
Ja mám pre istotu zaparkované na stole tri a v každej je iný hrot, aby som nemusel zakaždým vymieňať a zdržiavať sa .
No a na jemné veci,kde treba tenký hrot, stačí na trafopájke aj obyčajný ,,vrkoč,, s prepáleného medeného drôtu, ktorý stočím kombinačkami na 2-3cm, a nechám trčať jeden drôtik vpredu, ktorý zaštipnem ,alebo zapilnikujem tak , aby som trafil presnejšie na nejakú tenkú nožičku...
Používam aj večné hroty, no zistil som , že pri Alfacíne majú velkú úmrtnosť, :wink: ale sú dobré na zváranie plastov :wink: vydržia dlho zvárať húsenice na prasklinách.

..Okrem nich mám aj blbučkú mikropájku z Kaufu, do ktorej som si z medeneho drôtu vyrobil viac hrotov s narezaným závitom , podla toho aký hrubý, či jemný potrebujem a zabrúsené do požadovaného tvaru.

Keby si bol vtedy vedel o tom, že ho odpáliš trafopájkou, tak najprv napíšeš sem, no pozde riť biť keď sa posrala. :wink: Ale teraz to už budeš vedieť aj trafopajkou,lebo vieš princíp ochrany.
To čo som písal ja , som nemyslel na súčiastky, citlivé na el.mag.pole pájky, teda drž sa horenapísaných upozornení predomnou. Letovaniu zdar. :D
Prílohy
IMG_20221216_211032.jpg
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Príspevok od používateľa mr.dred » 16 Dec 2022, 22:24

misocko napísal:
16 Dec 2022, 20:18
zapajkovat toto trafopajkou by mi trvalo asi 20 sekund a to by som pajku aj odložil - len pre predstavu aka je to naročná činnosť keď to vieš :agree:
tiež na trafopájku nedám dopustiť - vyrástol som na nej... je to len otázka zvyku a hlavne cviku..mikropájkou s reguláciou teploty zase "niekedy" neodpáliš plôšky z plošáku.... ale to je zase iný level spájkovania - musíš poznať tú správnu teplotu, ktorú znesie plošák a ktorú ti dáva hrot spájkovačky
Stačí malý "zhoršený" prestup tepla medzi výhrevným telesom a na riť hrotom a nastavená teplota.
pájkovacej stanici nie je relevantným údajom... stačí aj pár desiatok minút trvale zapnutej spájkovacej stanice a údaj teploty na displeji nebude v súlade s údajom teploty na hrote!! V "uchopení" hrotu na výhrevné teleso sa vytvoria spekance/struska - ktorá zabraňuje "dokonalému" prestupu tepla...
Keby som to nevyskúšal u profi spájkovačke ERSA ( meral som teplotu hrotu a porovnával ho s údajom na displeji), tak by som tomu veril. U programovateľných spájkovačiek ako napr. spomínaná ERSA je korekcia možná, ale po výmene hrotu je to zase v :butthead:
1
Obrázok 1
Naposledy upravil/-a mr.dred v 16 Dec 2022, 22:51, upravené celkom 1 krát.
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Príspevok od používateľa misocko » 16 Dec 2022, 22:36

trafopajku s dvoma hrotmi (hrubši a tenši, ak nestaci hrubší tak kus medeného drotu) používam na 97% svojho pajkovania. Potom horúci vzduch 2% a mikropajka 1% :D
zatial som trafom neodpalil ani mosfety.
ale pajkujem len amatersky, nič profi
0

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Príspevok od používateľa cs001 » 16 Dec 2022, 22:43

...ja by som použil hrubší kábel a pre istotu by som to poistil skrutkou minimálne M3... :wink:

Ale teraz vážne. K takýmto plôškam môžeš prispájkovať adekvátne tenký kábel, ktorý mechanicky nebude namáhať ten spoj. Takže nie silovú dvojlinku ale nejaký tenký káblik, trebárs aj z nejakého elektronického odpadu...
A keď už nemáš mikropáku, dá sa to aj trafopajkou, ale ako ti radia kolegovia, najprv káblik pocínovať a potom prispájkovať....
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Príspevok od používateľa mr.dred » 16 Dec 2022, 22:55

misocko napísal:
16 Dec 2022, 22:36
zatial som trafom neodpalil ani mosfety.
..ani mne sa zatiaľ nepodarilo..
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Príspevok od používateľa Amaterr » 17 Dec 2022, 09:17

zvykol som si , ked navrhujem svoju dosku robit priestor pre dute nity , aj hrubsie " drotiky" sa daju naletovat
nit.jpg
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok