fotovoltaika logitex

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2495
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: fotovoltaika logitex

Príspevok od používateľa Jirka84 » 28 Dec 2022, 13:52

Dovolím si "mimo" názvu vlákna:

Dusan949,
poprosím Tě o laskavost:
zadej si do Avatara svůj ročník narození, abychom Ti mohli odpovídat přiměřeně Tvému věku. Možná mám vnoučata nebo dcery/zetě ve Tvém ročníku - nic ve zlém, protože i školáci jsou často chytřejší, nežli já, cody důchodce, dokonce někteří 40-50tiletí se cítí jako století.
Mám rád zkušenosti všech věkových kategorií i oborů a nikoho "nezhazuji". Raději odejdu "nohoma napřed" s úsměvem dobře vykonané práce pro druhé, než jako na smrt 50 let nemocný vlastní vinou.
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

dusan949
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 08 Dec 2022, 08:31

Re: fotovoltaika logitex

Príspevok od používateľa dusan949 » 28 Dec 2022, 20:23

Tienik, a ty si panely montoval sám?

Ja by som do toho asi šiel. Kým sa rozhybem bude aj tak leto :)
Chcel by som kúpiť okolo 500Wp, 6 panelov, možno 8.
Bojler český, menič jednofazovy a pripojenie na zse.
Vedel by si mi potom nejak pomôcť, helfnut?
0

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: fotovoltaika logitex

Príspevok od používateľa tienik » 28 Dec 2022, 21:52

No, ideme zjavne filozofickym smerom, ale preco nie - aj to patri k zivotu.
Takze, nikto nevieme, ako tu dlho budeme, ale napriklad viem, ze moj "postih" elektrikou je tak silny, ze do konca zivota vydrzi. A ak to raz pride, budem sa strasne tesit ak sem napisem po 70tke, ako páni vyššie.
A teraz technicky. Co je to zlozite a jednoduche riesenie? FVE s riadenim je zlozita? Kondenzacny kotol je jednoduchy? Alebo tepelne cerpadlo je trivialny stroj? Som presvedceny ze 100% spravne odpovede nenajdeme. Dokonca kazdy z nas moze mat odpovede ine a zo svojho pohladu spravne.
Ja som "celozivotny" elektrikar a posledne roky uz asi aj vodar 😀. Takze riesenia na tuto temu nepovazujem za zlozite. Naopak, plynovu trubku povazujem za "raketovu" vedu - lebo s tym si nedam rady sam.
Samozrejme, neberiem na lahku vahu ani moznost poruchy, alebo neštandardných stavov, myslim ze som sa pripravil na kadeco. Rad to popisem, len som na dovolenke a z mobilu je to o drzku. A neviem ci aj temu na to mame dobru. Samozrejme, k tomu ohrevu vody cez panely rad poradim z dvojrocnych skusenosti to co budem vediet.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: fotovoltaika logitex

Príspevok od používateľa 5ko » 28 Dec 2022, 23:42

tienik napísal >
,,Ja som "celozivotny" elektrikar a posledne roky uz asi aj vodar 😀. Takze riesenia na tuto temu nepovazujem za zlozite. Naopak, plynovu trubku povazujem za "raketovu" vedu - lebo s tym si nedam rady sam.

Tiež som si prešiel vodárinou, elektrinou, ale aj plynom , takže s neho až taký strach nemám,lebo stačí vedieť pár základných podmienok jeho bezpečného používania a je to v pohode,aj keď vždy sa treba držať noriem a nič nepodceňovať. :wink:
Voda dokáže niekedy narobiť viac škody ako plyn,pokial ho dokážeme včas odstaviť,
čo pri vode je často problém, či už sa jedná o tú z potrubia, alebo tú nezastavitelnú z vyliateho potoka. :wink:

Ak sa dá kombinovať FV s plynom, či elektrikou, je to výhoda ,ale ak začneme počítať návratnosť, tak dnes je to skôr tipovanie čísel v LOTE,ako relevantný údaj. Dnes nikto nevie a ani nezaručí, že ak dnes niečo nakúpim za1000€ , lebo platia nejaké ceny či už materiálnych nákladov na zariadenie,a súčasnej ceny energií za dané komodity,... alebo či o pol roka to bude tak isto ...,a zrazu zistím, že sa mi to vráti rýchlejšie,trebárs za rok ,alebo možno ani o desať rokov . :wink:
V dnešnej dobe nemá nikto vešteckú gulu,aby sa vedel podla toho zariadiť vopred./pravda okrem Mat...ča & spol/ :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: fotovoltaika logitex

Príspevok od používateľa mr.dred » 29 Dec 2022, 07:32

Ste tu spomínali Legionelu - možno by to chcelo do inej témy, ale možno nevadí.
Kondenzačný kotol s prietokovým ohrevom TUV mám hodne dlho.. kupoval som ho asi 2 roky pred zavedením €. Po pár rokoch som doplnil systém o solárny ohrev a vymenil bojler za 300L - trojvalentný. Nastal však malý problém s dohrevom TUV, lebo kúrenie mám podlahové a teplotu na stúpačke len do 50ºC , čo je na Legionelu málo (mohol by som použiť elektrický dohrev špirálou, ale pri 300L zásobe je 2kW príkon nedostatočný a prehriatie toľkej vody by bolo na dlho...
Vyriešil som to prietokovým ohrevom zásobníka/bojlera cez kotol. Zo spodu -z prívodu bojlera sa odoberá chladná voda, obehové čerpadlo ju tlačí cez prietokový ohrev kotla, kde sa ohreje na 75-78ºC a vracia sa späť do bojlera na vrchu. Takto sa v podstate takmer všetka voda z bojlera postupne "prevarí" - vydezinfikuje teplotou v kotli a Legionela nemá šancu.
Celý proces dohrevu pri prvom teste (bez soláru) trval pomerne krátko. Studená voda v bojleri s teplotou cca 12ºC sa ani nie za hodinu zohriala na 55ºC (to už vypol dohrev programátor soláru, ten má nastavený týždenný režim dezinfekcie a bol akurát mimo). Pri tomto spôsobe nedochádza ani k výraznému "vrstveniu" teplej vody. Na spodu bojlera bola teplota vody 48ºC.
2
Obrázok 2
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok