fotovoltaika logitex

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

dusan949
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 08 Dec 2022, 08:31

fotovoltaika logitex

Príspevok od používateľa dusan949 » 24 Dec 2022, 17:05

Dobry den.
Co si myslite o ponuke fotovoltaika panel, 200 l bojler - 1 ponuka?
https://www.logitex.sk/dotacie/dotovane-sety/

Mozno potom do kombinacii plynovy kotol.
0

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 957
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: fotovoltaika logitex

Príspevok od používateľa pajky » 25 Dec 2022, 00:01

Caute.
Ja sa tu len tak votriem, mozno by to zasluzilo svoje vlakno, obzvlášť na tomto fore.

Planujem nejaky solarik, tak mam

6x panel 460w
Menic 3,6kw.
Nejake konzolky.
Tj tak 2200e.

Hosi, idem do ostrova. Takze prepatovka +70e, kable,
Bateria mi teraz reze nervy. Nemam na to a to je tak 1600e.
Bol by som zvedavy na jej zivotnost.

Nepocitam este riadenie, kraviny okolo,...
To sme na peknej palke. Ale okrem batt mam vsetko doma, tak uvidime ci sa oplati.
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: fotovoltaika logitex

Príspevok od používateľa miso156 » 25 Dec 2022, 00:52

pajky napísal:
25 Dec 2022, 00:01

Planujem nejaky solarik, tak mam
Lol, tu uz ma asi niekto odpite svoje pri kukani na vianocne ever-greeny.

Ked uz pisem, kedysi sme zo skoly boli na exkurzii na elektrarni Cierny Vah.
Chlapik co tam robi nam spavil malu prednasku ako to tam funguje.
Nakoniec z neho vysvitlo, ze ta elektraren je "stratova", lebo len v noci ukladaju energiu z jadroviek do baterie, rozumej tlacia vodu cerpadlom do hornej nadrze a cez den ked treba tak ju spustaju do dolnej cez generatory.
Vyskovy rozdiel medzi hornou a dolnou nadrzou je 445m (dobry tlak , hehe).
image.png
Len na uvazenie, nebolo by to riesenie ak byvas v RD a mas blizko kopec? Samozrejme v mensom.
10m stojan na nadrz uz je asi dost challenge.
Mozno by ta takato "bateria" v dlhodobom horizonte vysla lacnejsie.
0
"No pain, no gain." (KC238)

dusan949
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 08 Dec 2022, 08:31

Re: fotovoltaika logitex

Príspevok od používateľa dusan949 » 25 Dec 2022, 02:38

takze co ten pan hovori, ze dat energiu do bojlera s teplou vodou 75st C je blbost?
On tam nieco hovori, ze 50kusov 12V baterii po 50Ah sa rovna tomu bojleru s 120 l ci kolko...
Maju tam aj videa.
Nechapem.
0

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: fotovoltaika logitex

Príspevok od používateľa Daevid » 25 Dec 2022, 10:03

Neviem aký pán kde a čo hovoril ale minimálne to čo si napísal je čistá utópia.

50ks x 600Wh (12V x 50Ah) = 30.000Wh = 30kWh.

Ak zoberiem 200l bojler, ktorý budem chcieť zohriať z 50°C na 75°C, tak do vody vložím 5,82 kWh energie.

Pod 50°C v bojlery mať asi nechceš. Či už kvôli legionelle alebo kvôli tomu, že budeš v sprche čakať strašne dlho na teplú vodu. Navyše ak tú teplú vodu nebudeš v sprche miešať so studenou, tak ten zásobník vyplývaš rýchlejšie.

Vo fotovoltaike síce platí že bojler je najlacnejší akumulátor ale v prípade produktov od spoločnosti Logitex si tým ja osobne nie som istý. Ale tie produkty osobne nepoznám....

Spravidla ale platí že marketingové oddelenia snáď v každej firme klamú a klamú extrémne! Dokážu všetky pravidlá, parametre a modelové situácie poohýbať tak neuveriteľne, že na papieri ich produkt vyzerá dokonalo ale k realite sa nepriblíží ani na kilometre...
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2496
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: fotovoltaika logitex

Príspevok od používateľa Jirka84 » 25 Dec 2022, 12:49

Dušane949,
kdysi jsem začal s "ostrovem FVE" a to 6x500wp+2,56kWh LiFePo4+ (3fáz. hybrid/sinus výstup) střídač 8kW, bojler200L, vlastní přepínání do RP DS/FVE pro dům. V té době to bylo téměř nemožné. Dokonce jsem našel i odpověď tohoto znění z letoška:
Tomuto limitu je ještě nadřazena podmínka maximálního podporovaného poměru výkonu fotovoltaiky a kapacity baterií 1:2. Jinými slovy: Na baterie můžete čerpat podporu maximálně do dvojnásobku velikosti elektrárny. Budete-li mít na střeše fotovoltaiku o velikosti 2 kWp, podporu v rámci NZÚ můžete čerpat pro úložiště v rozmezí 2-4 kWh. Pokud by baterie měly nižší kapacitu, dotace se na ně nevztahuje. Pokud si naopak nainstalujete víc baterií, nikdo vám to nezakáže, ale cokoli nad 4 kWh už bude bez dotace.

Ani jsem se nesnažil o tu "dotaci", kdy bych musel nejprve firmě všechno zaplatit (vč. dot.částky) a pak čekat "100let" na případné její vrácení do mé peněženky. Tak jsem nakoupil "pouze kompletní montáž s materiálem"
bez dotace a "sám si vařím" na tom co si vyrobím, bez přetoků do sítě . Zatím mám ušetřené cca 4MWh za 2 a 1/4 roku a od nového roku to bude zajímavé hlavně v poplatcích Možná se už změnily podmínky, proto doporučuju i u vás zjistit přesné aktuální podmínky pro získání té rádoby dotace (kterou zaplatíš nejprve realizační firmě) a ona Ti možná zajistí její vyplacení při dnešním boomu žádostí o FVE.
Tolik jenom můj názor.
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: fotovoltaika logitex

Príspevok od používateľa martin knocik » 25 Dec 2022, 18:03

Pre dusan949

Logitex ???

Daj si do googlu Daniel Lako, sprav si názor sám.

Asi okolo roku 2017 sme práci vyvíjali podobný systém (na rzdiel od Logitexu náš bol striedavý) - ohrev vody fotovoltaikou. Zial bol koniec augusta ked sme testovali :)

2kw inštalovaného výkonu na ohrev +- 120L bojleru bolo málo (maximalny vykon bol vtedy 1600W). Ono maximalny výkon tam bude možno pár desiatok hodín v lete, a zvysok roka budes rád ze mas 50% na obed.

Voda bola vlažná a kuchárka na obed umývala hrnce vo výdajni obedov - inak zvyok dna bol minimalny odber teplej vody. Dopadlo to tak že naobed skoro všetko vodu vypustila a do 16:00 sa to nestihlo zohriat na aspon 50°C a ráno to bolo zase blízko 20°C (v noci solary neudrziavali teplotu v bojleri) a naobed to ledva šplhalo k 50°C.

Mali sme 2 bojlery do serie (jeden solarny, jeden "bežný" vysokoteplotný). V europarlamente praktickým samopokusom zistili že legionela v pitnej vode je smrtelná.

Ohrev 100L teplej vody z 2 kw fotovoltaiky je rozprávka. Ak by bolo 3-4 kw z fotovoltaiky, tak to by sa dalo prakticky použivať na 100L bojleri.

Ak chceš aby sa ti dotovaná fotovoltaika akotak vrátila za 10 rokov, potrebuješ službu "virtuálna bateria", ktorou si znížiš "spotrebu" elektriny od dodávatela.

Pridaním akumulátora do fotovoltaickeho systému sposobíš ze sa ti investícia finančne nikdy nevráti :)
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

dusan949
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 08 Dec 2022, 08:31

Re: fotovoltaika logitex

Príspevok od používateľa dusan949 » 25 Dec 2022, 20:00

Ospravedlnujem sa. V tom videu:
23 kusov 12V/50Ah baterii sa vyrovna 1 bojleru s 200 litrami. Akou tepolotou, asi 75 st. C.
Aj tak je to blbost?

Daevid napísal:
25 Dec 2022, 10:03
Neviem aký pán kde a čo hovoril ale minimálne to čo si napísal je čistá utópia.

50ks x 600Wh (12V x 50Ah) = 30.000Wh = 30kWh.

Ak zoberiem 200l bojler, ktorý budem chcieť zohriať z 50°C na 75°C, tak do vody vložím 5,82 kWh energie.

Pod 50°C v bojlery mať asi nechceš. Či už kvôli legionelle alebo kvôli tomu, že budeš v sprche čakať strašne dlho na teplú vodu. Navyše ak tú teplú vodu nebudeš v sprche miešať so studenou, tak ten zásobník vyplývaš rýchlejšie.

Vo fotovoltaike síce platí že bojler je najlacnejší akumulátor ale v prípade produktov od spoločnosti Logitex si tým ja osobne nie som istý. Ale tie produkty osobne nepoznám....

Spravidla ale platí že marketingové oddelenia snáď v každej firme klamú a klamú extrémne! Dokážu všetky pravidlá, parametre a modelové situácie poohýbať tak neuveriteľne, že na papieri ich produkt vyzerá dokonalo ale k realite sa nepriblíží ani na kilometre...
0

dusan949
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 08 Dec 2022, 08:31

Re: fotovoltaika logitex

Príspevok od používateľa dusan949 » 25 Dec 2022, 20:23

Teraz pocitam ja :)
23 kusov 12V/50Ah baterii je nejak 14kWh. Moze byt? :)
Ak by som kupil 8 kusov panelov po 400Wp mal by som nejak 3kWp.
Pocas zimy dajme tomu 6 hodin svetla 18kWh. Slnko mam od rana az do vecera.

Je mi jasne, ze predajca bude svoje obhajovat svoje produkty, svoje prepojenia, svoje navrhy...

Ze ja s tym nemam skusenosti, ze neviem, co dokaze spravit jeden panel na streche, ake su skutocne vysledky :)

Takze mozno by som ten bojler 200 litrovy nahrial na 75 st C. A to potom vystaci na kurenie? :)

V lete by som dostal samozrejme viac z fotovoltaiky, ale tak neviem co s nou.
Nechcel by som do toho vrazat vela penazi a komplikacii.
Ale na panely, kable a bojler by som dal. Bez nejakeho menica atd..

Este jedna otazka co ma vystrasila zo smrti. Co je to ta legionelita?
Nad 70 st.C tie bakterie hynu. Tak potom bojler radsej na 80 st.C :) Po dalsie... Ten bojler by bol jak predohrev pre plynovy, takze legionela, nelegionela suma-fuk :)
Len prebytocna elektrina od maja do oktobra, to by som musel nieco vymysliet co s nou.

A este jedna otazka prosim:
Bojler so studenou vodu, slnko svieti, fotovoltaika zohrieva vodu. Ok, dosiahnuta teplota 80 st.C, termostat vypne ohrev, slnko stale svieti, fotovoltaika stale fachci. Kam ide energia? Treba prebytocnu energiu niekam odviest? :)

Lebo vychadzam aj z toho, ze energia sa musi prisposobovat spotrebe, nie? Ci to je prave vyhoda, ze ak aj vyhodim na strechu panel a necham tak, ze sa nic nestane?

Prepacte, ze skacem z temy na temu.
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 822
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: fotovoltaika logitex

Príspevok od používateľa ondistef » 25 Dec 2022, 22:53

dusan949 napísal:
25 Dec 2022, 20:23
... A este jedna otazka prosim:
Bojler so studenou vodu, slnko svieti, fotovoltaika zohrieva vodu. Ok, dosiahnuta teplota 80 st.C, termostat vypne ohrev, slnko stale svieti, fotovoltaika stale fachci. Kam ide energia? Treba prebytocnu energiu niekam odviest? :)

Lebo vychadzam aj z toho, ze energia sa musi prisposobovat spotrebe, nie? Ci to je prave vyhoda, ze ak aj vyhodim na strechu panel a necham tak, ze sa nic nestane? ...
Nie netreba, akurát pokiaľ ju neminieš zmysluplne, resp. nenaakumuluješ, tak sa ti znižuje účinnosť celého systému a "zahadzuješ" energiu, ktorú by si inak dokázal využiť na niečo iné (napájanie spotrebičov, ohrev, ...).
A tu sa dostávaš do tej "pasce", ako zmysluplne a hlavne ekonomicky využívať všetku tu energiu, ktorú ti vyrobia panely. Môžeš mať 10000 l zásobník s vodou ohriatou na 90 st C, môžeš mať LiFePo akumulátory, môžeš to kombinovať, ... ide len o investíciu a čas za ktorý sa ti vynaložené náklady vrátia, resp. nevrátia.
0

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: fotovoltaika logitex

Príspevok od používateľa tienik » 27 Dec 2022, 09:39

Tak, nakoľko som s týmto systémom úspešne prežil dve sezóny, môžem sa podeliť o pre a proti - aj s vysvetlením prečo je momentálne odstavený.

Výhody:
1) absolútne najjednoduchšie riešenie na využitie FVE. Stačí vyriešiť cca 1500 Wp v paneloch a k bojleru dotiahnuť dva drôty.
2) technicky jednoduché - v princípe jeden stýkač a drátovačka okolo. To znamená, pre elektrikára opraviteľné rádovo v minútach.
3) účelné - teplá voda sa v rodinnom dome vždy zíde
4) Bojler je značky Dražice - náhradné diely kúpite kedy chcete.

Nevýhody:
1) na svoju činnosť potrebuje 230V AC. Všetky ovládacie obvody sú totiž AC, aby mohli byť použité štandardné prvky. Jedine stýkač potom prerušuje DC obvod.
2) ak to začnete merať, začne vás to časom žrať. Tak ako mňa :-). Zistil som totiž, že 4 člennej domácnosti zo 160l bojlerom a štandardne zohriala voda na 75 stupňov (maximum systému) v pekný letný deň už tak okolo 11:00. NO a zvyšok dňa to len bezúčelne "strašilo" na streche.

Takže záverom, funguje to fakt bez problémov, je to jednoduchá vec. Ale určite to nevyužije investíciu na 100%. A preto som aj ja pokračoval ďalej a postupne urobil riadnu FVE aj s "papiermi". Panely pôvodne inštalované pre Logitex som pripol ako jeden string k striedaču tak, že to viem operatívne prepnúť nazad na bojler. Takže v okamihu, keď ma pochytí nálada čosi prerábať, tak nie je všetko vypnuté, ale aspoň časť panelov maká na teplú vodu.

Ak sú k tomu dáke otázky, tak nech sa páči.
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1021
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: fotovoltaika logitex

Príspevok od používateľa budvar10 » 27 Dec 2022, 10:47

Úplne najzákladnejšia informácia chýba: investícia a návratnosť. Čo napríklad robíš so 160l 75st vodou v lete o 11:00? Ako je to v zime?

Ja som už x-krát zvažoval a vždy mi to vychádza finančne nevýhodné.
1. Veľmi vysoká počiatočná investícia. K tomu tie dotácie. Osobne si myslím, že keby žiadné dotácie neboli, tak je dnes cena +/- rovnaká. Dotácie sú cestou do pekla. Rovnako, ako keď stravné miniem vo firemnom bufete, kde sú ceny +100-150%.
2. Návratnosť. Tá je cca 9r a niečo. Ak niekto napíše že je to menej, tak pravdepodobne klame. Ak sa ale bavíme o 9r, tak to je nenávratné. Aká je záručná lehota na zariadenie? Ak nie je návratnosť v rámci záruky, je to proste nenávratné. Zároveň chápem, že vypočítať návratnosť nie je jednoduché. Ceny energií kolíšu ale vždy rastú a rástli, takže tu by som videl potenciál. To čo sa deje v dnešnej dobe, pred rokom nikto ani netušil a čo bude o 9 rokov... Jedno je ale isté, o 9r bude potrebná rekonštrukcia zariadenia.
3. Využiteľnosť a pohodlie. V lete prebytok, keď netreba a v zime nedostatok, keď treba. Podobne je to deň/noc resp. ráno/večer. Napríklad pohon klimatizácie v lete mi dáva väčší zmysel, ako ohrev vody.

V zásade nie som proti týmto technológiám, len momentálne mi nedávajú ekonomický zmysel. Chcel by som ale určite nie na hranie, alebo aby som sa niekde pochválil.

EDIT: Ešte mi napadlo, tieto systémy sú násobne komplikovanejšie ako elektrický alebo plynový kotol. Ako je to s údržbou? Veľmi sa otom nepíše, čo stojí povedzme ročná servisná prehliadka alebo nejaká oprava.
1
Obrázok 1

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: fotovoltaika logitex

Príspevok od používateľa tienik » 27 Dec 2022, 12:00

OK, dodržím Tvoje body, aby sme sa vedeli orientovať.

1)Veľmi vysoká počiatočná investícia. Je to vec pohľadu a aktuálnej situácie. Môj prípad: v 2012 som dokončoval dom a potreboval som kúpiť bojler. Chcel som iste Dražice (náhradné diela, suché teleso). Takže som si mohol vybrať z dvoch :-). Takže som kúpil Dražický bojler - vo facelifte Logitex. Tým pádom rozdiel v investícii nebol nijak priepastný. Samozrejme, panely vtedy stáli čo stáli - tie som hodlal kúpiť neskôr. A to sa stalo tie dva roky dozadu. žiadnu dotáciu som nečerpal.
2) Návratnosť je silne individuálna vec. Dá sa v mojom prípade zrátať návratnosť bojlera? Nedá, musím predsa nejaký mať. A mám konkrétne tento. Áno, ak to niekto ide meniť komplet - je to iná situácia. Ďalšia vec, som elektrikár, revízny technik, takže montáž a sprevádzkovanie nepočítam - ale to je zas môj individuálny stav a môj spôsob trávenia voľného času.
Návratnosť cez energie? Ako sám píšeš, veľmi zle za počíta - dokonca si dovolím tvrdiť, že momentálne je to nespočítateľné. Je to ako investovanie - hádaš ako bude :-)
Ale nesúhlasím z názorom, že návratnosť musí byť v rámci záruky. Respektíve, vieš uviesť ktoré zariadenie je takto výhodné? Ja to vidím v pohode na koniec reálnej technickej životnosti.
3) využiteľnosť a pohodlie. V tomto smere je to absolútne nepodstatný problém. U mňa rodina ani netuší, čo sa deje v technickej. V kohútiku je vždy 45 stupňov teplá voda a koniec. Na výstupe bojlera je v zmysle predpisov inštalovaný zmiešavací ventil a bojler má vyriešený doohrev. Z užívateľského hľadiska je tým pádom jedno kedy a ako tú vodu ohrejem. No a ak bolo o 11:00 zohriatych 160l vody, tak sa to jednoducho vyplo a koniec. Preto som to aj prerábal, bolo mi ľúto nečinných panelov.
K tej klimatizácii - presne tak to mám teraz vyriešené, v rámci riadenia domu v lete klímy chladia v závislosti od intenzity svietenia slnka - to jest bežia vždy na energiu z FVE. Je to po tejto stránke krásny spotrebič spotrebou presne kopíruje výrobu.

Keď to zhrniem, v mojom prípade tieto technológie dávajú ekonomický zmyslel - čo sa ale samozrejme nedá paušalizovať. Tento systém určite nie je komplikovanejší ako plynový alebo elektrický kotol. Konkrétne bojler od Logitexu obsahuje: 2xvyhrievacie teleso, 1x stykač, 2x termostat pracovný, 1x termostat havarijny, 2x dutnavka, svorky, kabeláž, fastony. Z tohto iste žiadny kotol nepostavíš :-)
Koľko stojí servis? Žiadna pravidelná servisná prehliadka nebola požadovaná. Ale realita nákladov je od roku 2012 presne 0€ za elektrickú časť - fakt netuším čo by sa pri tak pohodovej prevádzke mohlo opotrebovať. No a keďže máme tvrdú vodu, tak po vodárenskej stránke cca 20€ každé tri roky za nové tesnenie príruby a anódovú tyč - lebo ho treba zbaviť vyzrážaného vápnika. No a cca 1h nadávania v technickej kým to vyčistím :-)
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1021
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: fotovoltaika logitex

Príspevok od používateľa budvar10 » 27 Dec 2022, 12:43

Momentálnu návratnosť si viem zhruba vypočítať pre svoje podmienky. Používam plyn na kúrenie aj na ohrev vody a z tých cien, čo som doteraz našiel na internete a nielen pre fotovoltaiku, mi to nijako nevychádza výhodnejšie ako momentálne mám.

Čím vykuruješ dom?

Teraz k nákladom na ohrev vody. Nepotrebuješ vôbec prikurovať zo siete? Ani v zime?

Klimatizácia. Nad týmto aj uvažujem, lebo letá sú poslednú dobu fakt neznesiteľné. Tu už bola aj diskusia ohľadne napájania klímy z fotovoltaiky. Výsledok nebol tuším veľmi pozitívny.

Takže to máš od r2012, to už je celkom slušná doba.
0

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: fotovoltaika logitex

Príspevok od používateľa tienik » 27 Dec 2022, 13:37

Je to presne ako píšeš, musí sa to posúdiť individuálne, nie je možné paušálne napísať X rokov a hotovo.
Ja mám celý dom na elektrike. Pri stavbe to bolo vykurovanie infrapanelmi v každej izbe + káble v podlahách kúpeľní. Voda sa hriala len bojlerom s využitím AC napájania. Dva roky dozadu som namontoval klímy a zároveň panely. Takže skladba sa zmenila. Do -4 stačia na vykurovanie klímy pri ešte rozumnej úspore vo funkcii TČ. Po -4, alebo pri ich poruche nastupujú infrapanely. Kúpeľne zostali rovnako. Ohrev vody šiel dve sezóny prioritne na FV panely, doohrev zo siete. Tento rok na jar som urobil komplet FVE a odvtedy sa bavím energetickým manažmentom. Mám celý dom ovládaný cez Loxone, takže pracujem na tom, aby som maximalizoval vlastnú spotrebu a minimalizoval pretoky do siete. Ak ale nastanú, nevadí, mám aktívnu VB.

A reálne výsledky?
Pri využívaní lem riešenia od firmy Logitex som zaznamenal potrebu občasného doohrevu tak od polky novembra do januára. Minulý január bol ale veľmi slnečný - nebral by som to ako štandard.
Momentálne bojler opäť funguje len na AC ohrievanie, lebo sa mi to v rámci celého systému ľahšie reguluje. Ale ako som písal, na časy prerábok je to stále pripravené v zálohe - škoda každého lúča :-)
Ja si naopak spojenie FVE a klímy neviem vynachváliť. Samozrejme, nie je to priamo dvoma drôtmi, ale tým že pracujú do jednej siete a majú nad sebou reguláciu. Len ako príklad, 6/2022 - mesiac keď bolo najteplejšie, môj účet za elektriku presne 20€ - to bola čiste len distribúcia a povinné poplatky.
Ale samozrejme, nemám len triviálne zapojenú FVE na rozvádzač a dovi-dopo, celé je to o tej regulácii. A uznávam, keby som toto mal niekomu ladiť za peniaze, tak sa mu panenky pretočia :-)
0

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: fotovoltaika logitex

Príspevok od používateľa tienik » 27 Dec 2022, 13:55

Pre zaujímavosť,
Pri peknom dni a správnom riadení na FVE zmysel aj v decembri.
Aktuálne to vypadá takto:
https://i.imgur.com/a1aclJF.png
a to už má bojler 75, dom je v bežnej "vianočnej" prevádzke a systém sa momentálne snaží maximalizovať kúrenie - čo sa mu pre dnešné počasie nie celkom darí. Takže ešte aj ukladám do VB.
0

dusan949
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 08 Dec 2022, 08:31

Re: fotovoltaika logitex

Príspevok od používateľa dusan949 » 27 Dec 2022, 23:03

Ahoj tienik.

Jednoduche na ohrev bojlera, to by som aj ja snad zvladol.

Dalsia vec ma este zaujala. Ono je to vsetko pekne, ako sa s mobilom dostanem k udajom o spotrebe, vyrobe,.... Ako cez pc to viem vytlacit atd. regulovat, opravovat, merat stav baterii, kontroly nejake ak by boli poruchy, vymena menica atd... skratka take zalezitosti myslim.
To sa vsetko da robit ja neviem...do 60-tky? 70-tky?
Neverim, ze ak bude mat ten dotycny takto premakanu elektricku siet, ze bude vitalny aj v 70 :)
Ja to nemyslim v zlom, ale... Alebo ja neviem v 60 nejaka krvna prihoda a uz je takym veciam koniec. Rad, ze si radiatorovy termostat otoci a nie ze este kukat ci to je z plynu, elektriny, zo solaru....
Nie?
Ze ludia mali plyn, teda stale ho maju... Ze ohrieval kotol, bolo to jednoduche a Ende. Teraz je v mode foto, OK, ja som tiez za, ale uz nemam 20 a treba mysliet aj na to, ze bude 70 ak dozijem a nemusim byt v takej forme na IN veci :)
Myslim, fotopanel, kabel, nejaky regulator, poistky, stykac, menic, baterie, pc nejaky hw, smartelektromer, mozno som nieco este zabudol. Akoze, je to pre nejakeho od 65 rocneho dedka? Nie je realita taka ze povie:
daj s tym pokoj, nastav nech to ide, nech to je lacne a daj pokoj :) Alebo: nevysvetluj mi to (aj tak to dochodca uz tak nechape).... akoze neviem ako moze byt biden este prezident. Alebo sused z CR. Pali im to este v hlave? :)
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2496
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: fotovoltaika logitex

Príspevok od používateľa Jirka84 » 28 Dec 2022, 09:06

Dušane, s tvým přístupem bychom jako homosapies ještě byli na stromech, v lepším v jeskyni...já se i ve skoro 72letech stále elektro oborem bavím... veseleho sivesta a po něm hybaj do života ... :applause:
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11683
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: fotovoltaika logitex

Príspevok od používateľa Dolfi » 28 Dec 2022, 10:22

dusan949 napísal:
27 Dec 2022, 23:03
Pali im to este v hlave? :)
Neboj, páli ! A neskromne si myslím, že absolútna väčšina súčasnej mládeže po odbornej stránke na nás nikdy nedosiahne ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: fotovoltaika logitex

Príspevok od používateľa breta1 » 28 Dec 2022, 10:36

Vetřu se sem.
Někdo je stařec už v 60, někdo není ani v 90. Nejvíc to záleží na tom, co nám dal do vínku ten nahoře, ale i na tom, jak jsme žili.
Bude mi 77, vlak s elektronikou mi zatím neujíždí, snažím se hýbat, jezdím na kole, občas se kouknu po babách a tak. Samozřejmě stařecké nemoci nosím s sebou, ale snažím se s nimi skamarádit, nic jiného nezbývá.
Nebrečet, neházet flintu do žita, slušně se chovat, mít rád lidi a myslet optimisticky!!!!!
1
Obrázok 1

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok