Kontrola výkresu

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

savage
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 09:33

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa savage » 03 Mar 2023, 09:18

Stejní nejsme. Admin to může poznat podle IP adresy.
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 03 Mar 2023, 09:28

Stejní nejsme. Admin to může poznat podle IP adresy.
Stačí mobil a přepnout se z wifi na mobilní data, práce, škola a mám tolik IP kolik mám prstů na těle.
0

savage
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 09:33

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa savage » 03 Mar 2023, 09:30

Tohle vláknu sleduji, ale toto je můj první příspěvek v něm. A pouze proto, protože očividně teď neměl autor čas na reupload výkresu.

Zajímá mě autorova reakce na tvé řešení. 8O
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
gfox
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 12 Mar 2013, 20:16
Bydlisko: Lovinobaňa
Vek: 53

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa gfox » 03 Mar 2023, 10:11

Nestačil som si všimnúť v ktorej fáze prekresľovania schémy sa niekomu z vás podarilo pripojiť kompenzačný vstup U2 niekam na výstup.
0

jarda2022
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 28 Dec 2022, 07:07

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jarda2022 » 05 Mar 2023, 09:44

Čau, tak jsem to opravil.

https://www.edisk.cz/stahni/62787/sheet ... 59KB.html/
Sheet2.pdf
(483 KiB) 26 stiahnutí
Doufám, že teď tam už nebude chyba.
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 05 Mar 2023, 17:10

Takže jsem to načetl, součástka je otočená, ale jinak jsi nic navíc neudělal. Nějaké upěknění, zmenšení, ... nic. :roll: Přitom by stačilo půl hodinky a bylo by to čitelnější. Pro ty co nemají Altium, zde je nové schema od Jardy2022. A ten odpor R8 se ti takto líbí?
Errorrrr.PNG
1
Obrázok 1

tinono
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 04 Júl 2013, 15:05

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa tinono » 05 Mar 2023, 18:26

Myslim ze pokial mu nevysvetlite a pokial nepochopi, ze kazda schema sa sklada z urcitych blokov ktorych suciastky patria k sebe tak bude ta schema stale len chuchvalec suciastok. Tie bloky musia byt identifikovatelne +/-.
Bez názvu.png
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1772
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jezevec » 06 Mar 2023, 11:05

Geniálně vyřešil napájení U2...
Opravuji U1. Díky breta1.
1
Obrázok 1
Naposledy upravil/-a jezevec v 06 Mar 2023, 11:32, upravené celkom 1 krát.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa breta1 » 06 Mar 2023, 11:21

U1
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 06 Mar 2023, 12:34

Kudla chlapi já jsem slepý. :axe: Já si toho nevšiml. Teď bych si měl nafackovat. :prayer: Radím a sám jsem si nevšiml.
1
Obrázok 1

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa peterple » 06 Mar 2023, 18:46

Aaa, to je stará vec toto. Mierna modifikácia toho čo sme vo štvrtom ročníku strednej školy vytvorili na prvého apríla. Boli to tzv unipolárne logické obvody. Podstata nášho zlepšováka bola že proti bipolárom sa pripájal iba jeden napájací pól a to zásadne plusový. Je predsa jasné že mínus na napájanie slúžiť nemôže. Neverili by ste ale spústa spolužiakov nám to verila. Bolo to v dobe kedy sme sa hrali tak maximálne s pár obvodmi 74xx. A o rade 4000 sa len hovorilo že ju vraj už Tesla Piešťany začala vyrábať. Inak jedna z výhod takýchto logických členov bol veľmi malý odber zo zdroja limitne sa blížiaci k nule. Teda vysoko vhodné pre zariadenia napájané batériou.

História ide teda po špirále a a už tu máme aj unipolárne operačné zosilňovače. Super. Len tak ďalej.
(poznámka pod čiarou - tento príspevok málinko predbehol dobu. prvý apríl bude ale čo nevidieť)
1
Obrázok 1
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2495
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa Jirka84 » 07 Mar 2023, 10:47

Pro Jirka.Jirka,
ještě se asi mnozí dobře pobavíme jeho kvalitami,protože když jsem mu dával "moju poslednú radu" jako příklad ve stavebnictví, myslel jsem si bláhově, že pochopil pracovní všeobecný postup "od A k B po Z". Dál jsem raději už mlčel a dál se neúčastnil, abych si u něho "nepřohoršil".
Vidím ale, žes mu předvedl, že dokáže "i nemožné". Velmi se mi líbí Tvůj " slovensky terminus technicus= upěknění, zmenšení ".
Tvůj příspěvek "žes Ty TO NEVIDĚL" beru už jako kolektivní zábavu při 14ti stránkového pokusu definitivně dokázat kazatelem nám všem zde "účinkujícím" , že školu bere jako jeho nutné zlo, aby měl parír na elektro vzdělání. Pak s ním bude "projektovat" u zahraniční firmy jako nedejbože ""slovenský "ekspert"" a bude hlásat "moudra", že takto se učí na Slovensku. Doufám ale, že výsledek jeho závěrečné zkoušky dopadne náležitě k jeho současným schopnostem. Pokud se nemýlím, hlavně že napájení U1 má v úvodním dotazu ještě ÚPLNĚ jinak , než jsi mu zkopíroval po jeho sedmi měsíčním snažení se i s novou "chybičkou" v U1. Já se do "jeho edisku" nedostanu. :applause: :applause: :applause:
PS Naštěstí mám často ostře nabroušenou mikrotužku "B" a "jeho programování" jsem na mm papíru provést s jinou rychlostí i kvalitou .
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

jarda2022
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 28 Dec 2022, 07:07

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jarda2022 » 08 Mar 2023, 18:35

Teď nechápu, co je s U1... podle datasheetu má být na plusu...

[ download/file.php?id=134883&mode=view ]

Jo aha, jde o to, že za dvojka má bejt na minusu...
2022x12x25.pdf
(497.19 KiB) 41 stiahnutí
Hmm... hele, u té R8 jde o to, že pokud bych ji přesunul, zase se mi "přilepí" tam, kde ji mít nechci.

Je opravdu nutné zase strávit celý víkend přerovnáváním čar, když je zase riziko, že jenom vzniknou další chyby?

Jsem dost unaven, vstávám ve 4, a domu se dostanu okolo 18:00.

Nejraději bych teď začal s designem PCB... a čárky si mohu přerovnávat v době čekáni na zásilku s deskou, z Číny.
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa peterple » 08 Mar 2023, 19:41

Unipolárny OZ bol teda opravený. Kontrolu zapojenia riešiť nebudem. To je zodpovednosť konštruktéra. V tomto prípade teda tvoja. V minulosti bola aj iná funkcia a to kreslič/kreslička. Boli to zvyčajne ženy ktoré prekresľovali výrobnú dokumentáciu po inžinieroch do finálnej podoby. Problém bol že tieto podobne ako ty nerozumeli funkcii obvodu a preto pri prekresľovaní vytvárali rovnaké chyby ako ty. Často sa na tie chyby prišlo až potom čo už bola dokumentácia vytlačená vo forme knihy či brožúry. Je fajn že táto profesia s príchodom CAD systémov vykapala. Takže žiadny konštruktér sa už nemôže vyhovárať že je to zle prekreslené.

Ohľadom toho posledného PDF by som ťa ako vedúci oddelenia v ktorom by si bol zamestnaný poslal do hája (alebo prepracovať). Tri dôvody:
  1. veľa textov ktoré sú orientované zvislo. To mám vrtieť hlavou ako na tenise pri každej jednej súčiastke?
  2. vlastne ani nemusím kedže tam uvádzaš absolútne nepodstatnú informáciu (asi meno súčiastky v knižnici altia) Ako elektrotechnikovi ktorý pozerá a vyhodnocuje funkciu el zariadenia mi je táto informácia k ničomu. Tam majú byť hodnoty súčiastok - odporov, kondenátorov. Polovodiče to majú naštastie zadané automaticky, ale pre pasívne súčiastky si lenivý urobiť nielen to otočenie ale aj zadanie hodnoty. Pritom sa to dá urobiť za desať minút.
  3. a tiež by som vyžadoval európske schématické značky a nie americké. Neverím že altium nemá obe sady, ako to má napríklad eagle.
Pracuj vytvalo ďalej. Na konci decembra som to odhadol na pol roka. Zatiaľ si v polovici a stále ani schéma nie je urobená poriadne. A teším sa na ďalších 12 strán ohľadom návrhu DPS. Už teraz má toto vlákno pre mňa vysokú ilustračnú hodnotu.
1
Obrázok 1
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 09 Mar 2023, 07:10

jarda2022 napísal:
08 Mar 2023, 18:35
Teď nechápu, co je s U1... podle datasheetu má být na plusu...

[ download/file.php?id=134883&mode=view ]

Jo aha, jde o to, že za dvojka má bejt na minusu...

2022x12x25.pdf

Hmm... hele, u té R8 jde o to, že pokud bych ji přesunul, zase se mi "přilepí" tam, kde ji mít nechci.

Je opravdu nutné zase strávit celý víkend přerovnáváním čar, když je zase riziko, že jenom vzniknou další chyby?

Jsem dost unaven, vstávám ve 4, a domu se dostanu okolo 18:00.

Nejraději bych teď začal s designem PCB... a čárky si mohu přerovnávat v době čekáni na zásilku s deskou, z Číny.
Jardo2022 ty mě bavíš. :lol: Nač to dělat pořádně, když se na to můžeš vy*rat. :lol: A ty tvoje rizika ještě víc. :lol: Ale jinak my tady čekáme až začneš s designem desky, protože to bude rodeo. Takže na chyby v sch serkáme, přerovnávat čárky nebudeme. :thumbup:

Jinak řekni čím se živíš. Jestli vstáváš ve 4 ráno a domů jdeš v 6 večír tak jsi hrdina. :thumbup:
0

savage
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 09:33

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa savage » 09 Mar 2023, 08:21

Nedá mi to, vždy rád pozoruji nováčky.

Má tam červeně vyznačený překlep (viz pdf soubor) a zeleně udělaná část by se dala realizovat "více ve stylu předlohy".

Myslím, že je to pouze o praxi. Já za život nakreslil takovýchto výkresů asi pět, a vypadaly stejně. Ačkoliv šlo jen o hloupá blikátka. A jsem rád, že od této práce mám už klid.

Nebo je tam překlep, který mi unikl?
pdf.pdf
(1.08 MiB) 46 stiahnutí
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa breta1 » 09 Mar 2023, 10:49

savage
výborný postřeh!
Prílohy
opr.PNG
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa balu » 09 Mar 2023, 12:06

savage napísal:
09 Mar 2023, 08:21
Nedá mi to, vždy rád pozoruji nováčky.
Taky rád pozoruju nováčky. Poradím, pomůžu, občas mi u toho vstávají vlasy na hlavě, ale k něčemu se dobereme. Jenže tohle už je horor delší, než mexická telenovela ...
jarda2022 napísal:
08 Mar 2023, 18:35
Hmm... hele, u té R8 jde o to, že pokud bych ji přesunul, zase se mi "přilepí" tam, kde ji mít nechci.
... a navíc mi to připadá, že se pořád dokola opakuje první díl, protože tohle už mu tady bylo vysvětlováno, jak to udělat, aby se mu spoje nepřichytávaly k součástkám.
0

jarda2022
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 28 Dec 2022, 07:07

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jarda2022 » 09 Mar 2023, 18:40

"Jinak řekni čím se živíš. Jestli vstáváš ve 4 ráno a domů jdeš v 6 večír tak jsi hrdina."

Vstávám ve 4:00, v práci začínám v 7:00 a končím v práci v 15:15... a pak zase cesta domů.

Dojíždím.

Pracuji ve strojírenství.
0

jarda2022
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 28 Dec 2022, 07:07

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jarda2022 » 11 Mar 2023, 08:43

A.pdf
(497.57 KiB) 33 stiahnutí
Ták, zdravím.

Spoj opraven.

Už je to v pořádku?
0

Napísať odpoveď