Kontrola výkresu

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 22 Jan 2023, 18:09

Já už vím odkud vítr vane. Ono ne nadarmo se to jmenuje "Project -> Validate"

Ty neumíš ani založit projekt. :lol: :lol: Kamaráde, to je horší než jsem čekal. Kdybys projel ty youtube videa, asi bys to věděl.

Ty musíš vytvořit Projekt
File -> New Project -> PCB project -> "Jméno projektu" a klikneš na Create.


Pak panelu Projects klikneš pravým na projekt, "Add existing to project" a vybereš ten tvůj kouzelný sheet2.schDoc.

Teprve nyní můžeš validovat. :rolleyes:

Nechceš si nejprve projet nějaké video, úplné základy? Všechno tam je. Toto je furt dokola.

Správně založený projekt, vypadá takto. U mě se jmenuje G400_bordel.PrjPcb. Na něj pak klikáš.
Projekt.PNG
0

jarda2022
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 28 Dec 2022, 07:07

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jarda2022 » 23 Jan 2023, 04:24

Zdravím,
A] já umím založit projekt, ale to by zase nastal problém, že bych k němu musel nějak napárovat šablonu, abych měl "papír velikosti A3 s ohraničením".

Tak jsem raději zrecykloval už existující soubor.

B] to tvoje "c+c" je tedy co? c+ctrl?

C] a dá se nějak poznat, k jakému pouzdru ta součástka (U2) patří, aby bylo jak identifikovat vývody, a správně je zapojit?
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 23 Jan 2023, 05:39

B] to tvoje "c+c" je tedy co? c+ctrl?
Když nevím, a než položím otázku, hledám na internetu. Opět se tak u tebe nestalo. Dobrá, odpovím. C+C je zkratka klávesová. Když se podíváš např. na Project, uvidíš na monitoru podtrhle písmeno C. To je to první. Pak se ti otevře menu, kde uvidíš compile nebo tak něco. Bez monitoru to nevidím, ale najdeš tam opět podtrhle písmeno C.

Jednoduše řečeno, je to ulehčení práce. Protože uživatel Altia nechce stále při kreslení sch/PCB předcházet z plátna mimo. Takže např. P+W ve schématu se jedná place -> wire, bez toho abych někam klikal myši. Protože 99% příkazů se opakuje, znám altium z pohledu kláves.
a dá se nějak poznat, k jakému pouzdru ta součástka (U2) patří, aby bylo jak identifikovat vývody, a správně je zapojit?
Dá se všechno, opět zkus si to najít sám. Google? YouTube? Mrkni na anottation nebo jak se to píše. Možná to bude to, co hledáš.
Já se na to podívám až večer, nebo zítra. Ale úplně nevím, co jsi touto otázkou myslel. Jaké U2? Jaké pouzdro? Wtf. obrázky umíš používat?
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa balu » 23 Jan 2023, 08:01

jarda2022 napísal:
23 Jan 2023, 04:24
C] a dá se nějak poznat, k jakému pouzdru ta součástka (U2) patří, aby bylo jak identifikovat vývody, a správně je zapojit?
Když se podíváš na obrázek té stavebnice, ze které je schéma (a na kterou jsi sem dával odkaz), tak tam jasně uvidíš, co je to za pouzdra. Chce to jenom nebýt líný a hledat.
0

tinono
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 04 Júl 2013, 15:05

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa tinono » 23 Jan 2023, 11:03

jirka.jirka. napísal:
23 Jan 2023, 05:39
B] to tvoje "c+c" je tedy co? c+ctrl?
Když nevím, a než položím otázku, hledám na internetu. Opět se tak u tebe nestalo. Dobrá, odpovím. C+C je zkratka klávesová. Když se podíváš např. na Project, uvidíš na monitoru podtrhle písmeno C. To je to první. Pak se ti otevře menu, kde uvidíš compile nebo tak něco. Bez monitoru to nevidím, ale najdeš tam opět podtrhle písmeno C.
Tu sa musim zastat jarda2022, tiez by som C+C chapal ako sucasne stlacenie dvoch klavesov.
To tvoje by som skor napisal ako "C potom C", "C znovu C".
Moj nazor.
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 23 Jan 2023, 12:48

Kdokoli kdo pracuje v Altiu a kouká na tutoriály, dokumentaci, tak mu toto přijde normální. To že jsi/jste nikdy nedělali v systému, kde podtržené písmena znamenají ovládání se mě netýká. Takže zde nevidím důvod se Jardy zastávat. Chybně jsem neporadil, takže se nemám za co omlouvat. Já se snažím jak to jde, ale Jarda mi do toho háže vidle.
0

jarda2022
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 28 Dec 2022, 07:07

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jarda2022 » 23 Jan 2023, 18:38

jirka.jirka. napísal:
23 Jan 2023, 05:39
B] to tvoje "c+c" je tedy co? c+ctrl?
Když nevím, a než položím otázku, hledám na internetu. Opět se tak u tebe nestalo. Dobrá, odpovím. C+C je zkratka klávesová. Když se podíváš např. na Project, uvidíš na monitoru podtrhle písmeno C. To je to první. Pak se ti otevře menu, kde uvidíš compile nebo tak něco. Bez monitoru to nevidím, ale najdeš tam opět podtrhle písmeno C.
Príspevok od používateľa jarda2022 » 21 Jan 2023, 10:56

Zdravím, tak jsem to zkusil.

"Tzn. otevři si ten sheet 2 a tam zadej na klávesnici C+C." Jsem si vyložil jako ctrl+c, ale to nic neudělalo, tak jsem podle návodu - https://www.altium.com/documentation/al ... rification - jel na Project > Validate PCB... a zdá se, že změna GRIDu zcela rozhází spoje.
No právě, mě to c+c nic neudělalo, tak jsem zkusil ctrl+c, taky nic, tak jsem si našel tento návod - https://www.altium.com/documentation/al ... rification - a ten bohužel nebyl správný.
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 23 Jan 2023, 18:42

Ok. Když vydržíš do zítra, udělám z tvého sheet2 projekt, zazipuju ho a přidám sem. Protože se asi neposuneme.
0

jarda2022
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 28 Dec 2022, 07:07

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jarda2022 » 23 Jan 2023, 18:43

Když se podíváš na obrázek té stavebnice, ze které je schéma (a na kterou jsi sem dával odkaz), tak tam jasně uvidíš, co je to za pouzdra. Chce to jenom nebýt líný a hledat.
Ano, je to osmivývodové pouzdro. Ale z toho není zcela jasné, jaké to vlastně je - resp. mnoho pouzder má více vývodů... a navíc, ti to ani nepomůže s otázkou, jaké pouzdro (resp. jaká součástka) bude ideální náhrada, protože každá součástka, byť má stejné pouzdro, může mít ty vývody jinak označené... někdy může být out na jedničce, někdy na šestce.

Nerad bych byl v situaci, kdy bude celá deska špatně, jenom proto, protože jsem si neověřil vstupní informace. :pain:

https://imgbb.com/6Jtmn4j

https://imgbb.com/m80qZzS

Takže jaké provedení TL081 je nahraditelné pomocí OPA196 ???

Snažím se tyto "formality" vyřešit v pracovní dny, abych se mohl o víkendu opět věnovat výhradně kreslení.
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 23 Jan 2023, 19:55

Jestli má TL081 a OPA196 pro tebe stejné parametry, tak je jedno jaké pouzdro použiješ ne? Vždyť to pouzdro má jasně dané zapojení pinů. Tak zapojím piny co potřebuji a u ostatních pinů mrknu, jak mají (můžou) být zapojené. Tzn. bez zapojení, je potřeba je napojit na VCC+ nebo VCC- nebo GND? Nebo potřebují rezistor, odporový dělič, kondenzátor. Všechno najdeš v datasheetu. Když si člověk není jistý, mrkne na internet, jak jsou tyto dva OZ zapojené, porovná, popřemýšlí, omrkne datasheet.

Popř. nevím co dělají dva piníky, jsem zvědavý, šup s tím do ltspice (multisim, proteus, ...) a zkusím simulaci. Hned vidím chování. Nebo si nejsem jistý vůbec a hledám náhradu 1:1.

Já ti hledat náhradu dneska nebudu. Ne že bych nevěděl, ale dneska jsem KO. Služební cesta, chřipka, jdu si uvařit čaj se slivovicí.

Zde máš ten projekt, který ti půjde validovat.
-------
G400_bordel.zip
(385.74 KiB) 13 stiahnutí
-------


Schema by mělo vypadat takto nějak. Možná jsem přečísloval součástky, ale to ti snad vadit nebude.
Schema.PNG

PS: klidně se ti může stát, že deska nepojede, kvůli chybně zapojenému OZ, ale v tom případě ti můžu říct jedno. Vítej v klubu elektrotechniků. Pak si najdeš chybu na PCB, vezmeš pájku, drátky, chybu odstraníš, něco se naučíš, vydáš revizi desky v2 a ta pojede na první šup. Když mi jede deska na první pokus a všechno na ní, většinou se jdu ožrat. :biggrin: (ale to jsou složitější návrhy)
0

jarda2022
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 28 Dec 2022, 07:07

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jarda2022 » 24 Jan 2023, 18:37

Zdravím, zeptám se teda ještě jinak.

U U3 a U1 není problém - maj jen pět výstupů, a tak mohu TL081 v Altiu 1:1 nahradit za OPA196ID.

+ je vždy 9, - 2:4, V+ 7:5, V- 4:2, OUT je 6:1.

Viz: https://imgbb.com/m80qZzS

Ale u U2 je problém.

Jak mám určit, co je tento výstup, a jak to mám napasovat na OPA196ID, když na jeho schematické značce to není?

https://ibb.co/g9f84Mx

---------------------

Jinak, díky moc za pomoc, o víkendu se na to určitě mrknu... teď přečasuju, a vstávám ve 4:30, a doma jsem okolo 18:15... :)
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1773
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jezevec » 24 Jan 2023, 19:13

Píšeš, že jsi ve druháku a teď, že chodíš do zaměstnání. Co je pravda ve skutečnosti.
K tvému dotazu, všechno už ti bylo několikrát vysvětleno tady i na bastlírně. Pokud nechápeš psaný text, běž házet lopatou.
Nemáš základní vědomosti o polovodičích, neumíš používat datasheet a chceš pracovat s profesionálním návrhovým systémem. Zapomeň.
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa djwiktor » 24 Jan 2023, 21:00

OT: Chlapci, castokrat sa tu radsej nevyjadrujem, ale citanim tejto temy sa nestacim divit vasej odhodlanosti a trpezlivosti. ja som si uz po tretej strane musel otvorit dalsie pivo :D
P.S.- keby este vedel ze si moze nadefinovat vlastne skratky na casto pouzivane veci, aby mohol rychlejsie kreslit. Napriklad ja mam V na via, ctrl+w na spoje, P na pady a pod.

Jarda - na to ze si pisal ze si v druhom rocniku, je smutne ked nevies ani pochopit zaklady kreslenia schem ( toboz nie plosaku, studium DS a pod.), chalani ti tisickrat napisali aby si namiesto plytvania casom tu zucastnenych radsej ten cas investoval do toho, ze poriadne si zasadnes k youtube a pozres sa na hafo tutorialov. Lenze to ti stejne nepomoze, ak nerozumies ani datasheetu :(
Najlepsie bude, keby toto zadanie na prvy pokus nedas, a radsej investujes viac casu do vzdelavania.

Ak nahodou pracujes, to tiez nie je vyhovorka - ja som hore od 6 do 22 kazdy den, a popri praci stiham riesit aj sukromny HW vyvoj a ucit sa nove veci v DS, suciastkach a novinkach.

V altium, ktore je mega zlozity a zaroven super vykonny nastroj nevies robit ani zaklady, bohuzial bez poriadneho studia radsej asi sa na to vykasli a kresli plosak na stvorcekovom papieri.

Keby si mal platit za to co tu chalani na teba obetovali casu, asi by si sa nedoplatil.
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

jarda2022
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 28 Dec 2022, 07:07

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jarda2022 » 29 Jan 2023, 07:55

Čau chapi, nezapomněl jsem, ale tento víkendu fakt nemám čas.

Ale určitě se tomu budu věnovat i na dále, a děkuju za pomoc. :potlesk:
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa Atlan » 29 Jan 2023, 09:10

No neviem Altium sa bezne pouziva na vysokej skole akazdy do do bakalarky zvladol, a nemam pocit ze sa tomu venoval uz v prvaku. Ale plosaky vyzerali normalne.

Zakladme videa su na joutube ako zalozit plosak a ako nakreslit schemu a plosak. Predpoklada sa vsak ze dotycny vie ako vyzeraju suciastky ivh schematicke zobrazenie a ako to funguje.

A zatial stale plati ze nie kazdy moze byt muzikant maliar alebo navrhovac plosakov, teda v principe moze ale to potom aj tak vyzera vysledok prace.

I ked trpezlivostou a usilovnou pracou sa da vela dosiahnut. Ale nikdy to nebude ono.
0

jarda2022
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 28 Dec 2022, 07:07

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jarda2022 » 29 Jan 2023, 11:34

Jo, už to mám staženo, a teď zkusím vyřešit ty errory...

https://ibb.co/PFBxMYf
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 29 Jan 2023, 15:52

Errory jsou errory. Ty budeš muset odstranit. U těch warning ti to ukážu později. Ale stejně by bylo hezké, kdybys poslal schema, ať víme na čem stojíš, popř jsi schema už upravil nebo stále upravuješ tu hrůzu.
0

jarda2022
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 28 Dec 2022, 07:07

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jarda2022 » 29 Jan 2023, 16:50

Zítra se to pokudsím dodělat.
0

jarda2022
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 28 Dec 2022, 07:07

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jarda2022 » 30 Jan 2023, 07:46

Čau, tak jsem to poladil, a teď už mi to při snaze provést validate nic nezobrazí.

https://www.edisk.cz/stahni/54766/g400_ ... 32KB.html/

Je to už v pořádku?

PS1: proč jsi úplně změnil značení součástek? Tos tam nabouchal od nuly? Např. LED je u měě D12, u tebe D8 (jel jsem podle této předlohy: https://pajenicko.cz/regulovatelny-zdro ... Heureka_cz).

PS2: Ta moje značka pro U3 vůbec nemá tuto linii... co s tím?

https://ibb.co/cNwwc1W
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 30 Jan 2023, 08:04

Je to už v pořádku?
Není.
PS1: proč jsi úplně změnil značení součástek? Tos tam nabouchal od nuly? Např. LED je u měě D12, u tebe D8 (jel jsem podle této předlohy: https://pajenicko.cz/regulovatelny-zdro ... Heureka_cz).
PS1: myslíš, že já budu něco ručně v Altiu přepisovat? :lol: Použil jsem na to automat. Tzn. nechávám si číslovat součástky automaticky od systému. Doporučuji nastudovat Annotation

Zde projdeme schema. Aktuální print je zde, kde jsem zakroužkoval chyby.
G400_Err.PNG
1. Uzly kde nemají být. Toto zde píšu asi už po 4.
2. Křižuješ součástku (můžeš, ale kdybych tě měl pod sebou ve firmě, tak bych byl sprostý :ignore: )
3. posunem 2 součástek budeš mít jednodušší schema (R2/D2)
4. Nevadí ti zkrat u rezistoru R12
5. Odskoky jako např. u Q2. Proč tu bázi nenapojíš napřímo?

Takže opravit. Dokud to nebude jak to má být, nemá cenu pokračovat. Schéma je stále za 5.
PS2: Ta moje značka pro U3 vůbec nemá tuto linii... co s tím?
1. Nauč se dávat fotky sem. Ještě jednou dáš fotku někam jinam na server a bude to pro mě znamenat konec tohoto vlákna. :!:
2. Odpověď jsi dostal 100x
3. Proč proboha nahrazuješ ten operák za jiný, když TL081 je dostupný? To se dělá tehdy, když není skladem nebo se nevyrábí. :axe: Použij co máš použít a nevymýšlej číčoviny. :!:

Tvoje značka ji nemá, protože jsi použil nevhodný operační zesilovač. Co s tím? upravit schéma, najít jinou náhradu.

Zde je ten tvůj obrázek.
operak.png
Edit: Pochopil jsem to tak, že schemata dělat umíš, dle toho jak jsi se zde prezentoval, jenom se chceš naučit v Altiu. Ale mi to přijde, že jsi nikdy nenakreslil schema ani klopného obvodu. Protože tvé výstupy jsou stále chaotické, chybné, na komentáře nereaguješ, viz schéma, které stále vypadá hrozně. Jak si to máme vysvětlit? Psal jsi student, ale čeho? Studuješ humanitární vědu nebo tak něco?

Edit2: Nevadí ti, že ti ve schematu chybí spoj? Docela důležitý? To nejsi schopný si to schéma zkontrolovat, když máš předlohu? :crying: Dokonce vidím další chybějící spoj. U R2/D2. Hergot, to schema je celé blbě :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:
0

Napísať odpoveď