Faradayova klietka

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

janci_634
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 08 Jan 2023, 17:48

Faradayova klietka

Príspevok od používateľa janci_634 » 08 Jan 2023, 17:59

Zdravím.

Skúšam si svojpomocne vyrobiť velmi kvalitnú faradayovu klietku, dokonale odizolovanú od okolia, napriklad ako ochranu pred silnými EM výbojmi.
Snažím sa spraviť to tak, aby fungovala 100 percentne a perfektne.
Robím to teda tak, že jej stenu vytváram až z piatich, 2mm hrubých hliníkových plechov, a vytváram ju na princípe krabičky v krabičke. To jest, celková hrúbka faradayovej klietky je až 1 cm hliníku ! Týmto sa snažím zamedziť tomu, aby som vo faradayovej klietke mal dáku maličku štrbinu, to jest maličkú netesnosť, ktorá by znížila jej funkčnosť.
Pre lepsiu manipuláciu s takto vyrobenou faradayovou klietkou, však musím tie plechy dáko spojiť dokopi.

Moja otázka na vás preto je:
Nevie mi niekto z vás poradiť, akým spôsobom čo najlepsie spojiť 5 hlinikových, 2 mm hrubých plechov do jedného kompaktného celku tak, aby funkčnosť faradayovej klietky zostala perfektná ?
Je napríklad lepšie plechy nytovať dokopi, ale je lepšie ich spojiť sekundovým lepidlom ? Mam tu napríklad jedno sekundové lepidlo na báze kyanoakrylátu.
Neviem totiž, či je pre funkčnosť faradayovej klietky lepšia jedna kompaktná hliníková stena s hrúbkov 1 cm (vytvorená napríklad spomínaným nytovaním), alebo je lepšich pät 2 mm hrubých plechov, navzájom spojeních sekundovým lepidlom.
Čítal som totiž rôzne názory.

Dopredu díky za váš názor !
0

Ajven_Black
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 19 Máj 2018, 21:12

Re: Faradayova klietka

Príspevok od používateľa Ajven_Black » 08 Jan 2023, 19:52

to najdôležitejšie si nenapísal. Aké má mať rozmery? Pohybujeme sa rádovo v desiatkach cm, alebo v metroch? Účel klietky má byť aký?
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Faradayova klietka

Príspevok od používateľa enigma » 08 Jan 2023, 22:33

a čo bude medzi jednotlivými vrstvami plechu ?
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Faradayova klietka

Príspevok od používateľa mr.dred » 08 Jan 2023, 23:47

Ideálna Faradayova klietka je celouzatvorená kovová nádoba bez akýchkoľvek otvorov. A tebe tam chýba jeden plech - teda pokiaľ sa jedná o kocku či kváder....K ideálu sa priblížiš jedine zvarom.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Faradayova klietka

Príspevok od používateľa romiadam » 09 Jan 2023, 00:21

Ja mam v robote faradayovu klietku v satni (zelezna skrinka). Ak tam necham mobil, tak po otvoreni nema signal a az za par sekund po otvoreni dveri naskoci signal. Poslem ti jednu skrinku? :D
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Faradayova klietka

Príspevok od používateľa breta1 » 09 Jan 2023, 09:59

Myslím, že hliník bude dobře fungovat jako klec na vf elektromagnetické pole, ale na nízké kmitočty (nebo stacionární magnetické pole) bude málo účinný.
Tam asi bude potřeba železo s vysokou relativní permeabilitou.
0

janci_634
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 08 Jan 2023, 17:48

Re: Faradayova klietka

Príspevok od používateľa janci_634 » 17 Jan 2023, 16:35

Ajven_Black napísal:
08 Jan 2023, 19:52
to najdôležitejšie si nenapísal. Aké má mať rozmery? Pohybujeme sa rádovo v desiatkach cm, alebo v metroch? Účel klietky má byť aký?
Rozmery ma priblizne 30 * 20 * 15 cm.
0

janci_634
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 08 Jan 2023, 17:48

Re: Faradayova klietka

Príspevok od používateľa janci_634 » 17 Jan 2023, 16:37

enigma napísal:
08 Jan 2023, 22:33
a čo bude medzi jednotlivými vrstvami plechu ?
Medzi jednotlivymi vrstvami neplanujem dac nic. Cize bud to bude kov na kov (v pripade nitovania), alebo jednotlivymi vrstvami bude sekundove lepidlo (akrylat ?).
0

janci_634
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 08 Jan 2023, 17:48

Re: Faradayova klietka

Príspevok od používateľa janci_634 » 17 Jan 2023, 16:41

mr.dred napísal:
08 Jan 2023, 23:47
Ideálna Faradayova klietka je celouzatvorená kovová nádoba bez akýchkoľvek otvorov. A tebe tam chýba jeden plech - teda pokiaľ sa jedná o kocku či kváder....K ideálu sa priblížiš jedine zvarom.
Bude to kompletne uzavrete. Sice to nebude spojene zvarom, ale bud nitovnim alebo sekundovym lepidlom (akrylat ?) A aby to spojenie bolo idealne, bez strbim, chcem to spravit na principe (mensieho) kvadru , vo (vacsom) kvadre. Pet krat, kedze mam 5 vrstiev plechov.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Faradayova klietka

Príspevok od používateľa 5ko » 17 Jan 2023, 16:54

Ak to má byť Faradayova klietka, tak každú stenu musíš s každou vodivo prepojiť, nielen zlepiť nejakým lepidlom,ale to dúfam vieš.Ináč je to celé naprd aj keby si tam dal desať kabátov. :wink:
Na odtienenie určitej frekvencie stačí aj sieťka správnych rozmerov,/mikrovlnka/ ale plný plech už zvládne celé spektrum.
Aj tak netuším, čo také potrebuješ tak odizolovať od sveta, aby tam neprešla ani myš.
,,Space X projekt,,pre NASA ?
alebo prívesok pre rušenie z 5G škodlivých negatívnych žiarení z mobilov.... ? :wink:
Už mi raz taký núkali, dal som ho vedla mobilu, kamoš ma prezvonil a žiadne odrušenie- normálne to zvonilo. :wink: :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Faradayova klietka

Príspevok od používateľa romiadam » 17 Jan 2023, 18:07

Predpokladam, zeto chce na mobil.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Faradayova klietka

Príspevok od používateľa 5ko » 17 Jan 2023, 20:27

Nemá na ňom tlačítko - vypnúť? :wink: :D ak nechce aby ho otravoval.
No možno práve na tie experimenty... ,,číslo ktoré voláte, je momentálne nedostupné,, :D
Ale na to by potreboval väčšie rozmery ako uvádzal. Snáď nás dostane do obrazu.
Možno by bolo dobré tie vrstvy striedať z rôznych materiálov, napr. olvo, železo, hliník mosadz,meď,...
ale ak tam chce robiť nejaké merania, aj tak tam musí mať nejaké priechodky na vodiče a tie by museli byť najmenej z porcelánu, alebo iného nevodivého materiálu, kadial by teoreticky mohli vlny,, fučať,,. No tiež záleží aj od frekvencie a tiež aj napätia ,ktoré má klietka odtieniť, takže som zvedavý, čo sa s toho nakoniec vykluje.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Faradayova klietka

Príspevok od používateľa Mek » 17 Jan 2023, 20:51

Taka vec je dobra pri EMP vyboji, ci uz by niekto pouzil taku zbran, alebo by nastala silna slnecna erupcia, ktora spali vsetku elektroniku, tak faradayova klietka ochrani to, co je vnutri. Otazne je, naco bude potom mobil alebo notebook, ked mobilne a datove siete budu kaput. Skor by som tam umiestnil radioamatersku vysielacku.
1
Obrázok 1
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Faradayova klietka

Príspevok od používateľa 5ko » 18 Jan 2023, 18:52

Veď sa pamatáme,ako sa amíci smiali, keď ukoristili ruskú stíhačku a našli tam mikroelektronky, keď oni už používali tranzistory.Až potom pochopili prečo, keď zistili že jadrový emp odpáli polovodiče,ale elektronka prežije. :lol:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: Faradayova klietka

Príspevok od používateľa lacog » 19 Jan 2023, 12:28

Na vojne sme mali Faradayovu klietku. Boli to železné plechy zoskrutkované dokopy. Nepamätám či ešte neboli medeným lankom spolu prepojené. Čo si však pamätám bolo to, že to bolo uzemnené hrubou oceľovou platňou 1m x 1m zasypanou v metrovej hĺbke. Samozrejme tú "asimetrickú" (1m x 1m x 1m) sme kopali mi záklaďaci.

Ešte k tým elektrónkam - podľa mňa je to len mýtus. Keď v roku 1859 horeli telegrafné drôty pri geomagnetická búrke tak asi veľký rozdiel medzi tranzistorom a elektrónkou nebude. Nehovoriac o tom, že vesmírne sondy samozrejme obsahujú počítače a fungujú ...
0

janci_634
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 08 Jan 2023, 17:48

Re: Faradayova klietka

Príspevok od používateľa janci_634 » 23 Jan 2023, 20:20

Ako spravne uhadl uzivatel Mek, ma to sluzit ako ochrana pred zbranami vytvarajucimi silne EMP vyboje, pripadne ako ochrana pred silnymi slnecnymi erupciami.

Nevie niekto, ci takato hlinikova faradajova klietka (s hrubkou 1 cm) na to postaci ?
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1773
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Faradayova klietka

Príspevok od používateľa jezevec » 23 Jan 2023, 20:26

To závisí na intenzitě tvé paranoie.
4
Obrázok 2 Obrázok 2

janci_634
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 08 Jan 2023, 17:48

Re: Faradayova klietka

Príspevok od používateľa janci_634 » 27 Jan 2023, 10:55

No, máme vo vedlajšom štáte vojnu, tak nevydim dovod, preco sa nezabávat vo volnom case s faradayovou klietkov ..

A navyse, mam na záložnom harddisku dáta, o ktore v ziadnom pripade nechcem prist .. nech sa stane cokolvek.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Faradayova klietka

Príspevok od používateľa spin90 » 28 Jan 2023, 18:34

Pre viac info ohladom konstrukcie takejto klietky by som hladal info o skusobnych EMC komorach. Tie su standardne obkladane feritovymi platnickami zvnutra a potom rozne plechy z vonku. Asi by stacila aj ocel, aspon 1 vrstva a potom tie Al pre E zlozku. Ale uplne odtienit magneticke pole aj tak nepojde. Ale pozri konstrukcie tych EMC komor, toto sa tomu blizi. Su tam zaujimave priechodky dovnutra s filtrami. A HDD by som naklonoval aj na FLASku :D Mat citlive data len je 1 nosici, je jedno akom, je riziko samo o sebe. A ak su tam seedy ku kryptu, tak najlepsie vyrazit do nerez plechu :D
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Faradayova klietka

Príspevok od používateľa 5ko » 28 Jan 2023, 19:25

Egypťania to asi tušili, preto sekali hieroglyfy do kameňa. :D Ale blbý človek aj to vie zničiť. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď