Výber termostatu

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

elektron99
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 28 Apr 2021, 17:20

Výber termostatu

Príspevok od používateľa elektron99 » 02 Feb 2023, 09:06

Ahoj, mám kotol značky Buderus Logamax Plus GB027-24K. Chcel by som sa spýtať na jednú vec ohľadom termostatov, keďže som sa pýtal viacerých plynárov a každý mi povedal niečo iné. Možno tu nájdem niekoho kto sa do toho vyzná a bude mi vedieť poradiť. Písal som aj na podporu, no zatial mi nikto neodpísal.

Dočítal som sa na internete, že akýkoľvek termostat nemusí byť pre môj kotol vhodný, a teraz to nejak laicky vysvetlím, pretože nejaký termostat nedokáže ovládať výkon toho kotla a len ho spína, teda buď topí a ide na 100% alebo netopí a teda 0%. Na druhú stranu originál termostat rovnakej značky bude výkon kotla vedieť ovládať a podľa nejakých okolností môže povedať kotlu nech topí len na napr. 50%. Neviem však, či to je pravda. Jeden servisný technik mi povedal, že to je blbosť, a môžem kúpiť akýkoľvek, iný mi zas povedal, že termostat od inej značky mi nebude fungovať vôbec.

Je možné použiť aj termostat iného výrobcu ako Buderus alebo je nutné používať len originál termostaty? Pýtam sa preto, pretože by som chcel použiť termostat od značky NetAtmo https://www.netatmo.com/cs-cz/energy/thermostat kvôli jeho smart funkciám. Na ich stránke je uvedené, že môj kotol je s týmto termostatom kompatibilný. Otázka ale je, či ak by to, na čo som sa pýtal, že nevie regulovať výkon bola pravda, či by bol pre môj kotol vhodný. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
0

olu
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 02 Nov 2016, 14:35
Bydlisko: medzi HC a TT

Re: Výber termostatu

Príspevok od používateľa olu » 02 Feb 2023, 11:29

Kontrolna otazka...aky mas kotol? Nasiel som len GB022 alebo GB072.

A k otazke...
Ja mam GB022 a podla mojich informacii Buderus pouziva medzi termostatom a kotlom vlastnu komunikaciu.Termostat inej znacky dokaze ovladat kotol len zap/vyp.
Toto nemam overene:
Ale to podla mna neznamena 0/100 percent. Pri povele "zap" zacne kotol kurit na minimalnu teplotu a postupne pridava na nastavenu maximalnu teplotu (teplota vykurovacej vody na vystupe z kotla, nastavuje sa v kotli).

U mna sa to takto sprava s origo termostatom, pouzivam ho v nastaveni kurenia podla teploty v miestnosti. Takze ked je teplota nizsia -kuri a ked je toplota vyzsia - nekuri. Podla manualu k termostatu, termostat dokaze regulovat kotol v nastaveni regulacie teploty podla vonkajsej teploty (ekvitermicka regulacia).

Dufam, ze pochopis co som chcel napisat, mavam problem sa vyjadrovat zrozumitelne (si to aj priznam :yawinkle: )...
0

elektron99
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 28 Apr 2021, 17:20

Re: Výber termostatu

Príspevok od používateľa elektron99 » 02 Feb 2023, 16:53

Ahoj, mam gb072. Ozval sa mi nakoniec aj pan z buderusu. Je to trosku zapeklite. Povedal mi ale, ze to na co sa pytam je viacmenej pravda, a to ze termostat vie ovladat vykon kotla. K tomu netatmu sa mi nevedel vyjadrit, kedze to nepozna a nevie ake ma vystupy (vraj by mal byt beznapatovy), ale predpokladam, ze ten to vediet nebude. Netatmo ma totiz aj iny, modulacny, ale moj kotol zas nepodporuje opentherm. Taky klasicky spinaci vraj bude mat horsiu spotrebu, otazka ale je, co to znamena, obzvlast u mna v byte, kde mam 3 radiatory. Original termostat k svojmu kotlu uz vraj tiez nekupim, len ako nahradny diel, a ten mi povedal, ze sa mi nevyplati, pretoze bude velmi drahy. Zaroven mi povedal, ze tie nove buderus termostaty si nie je isty, ci budu zvladat tieto starsie kotly. Takze teraz vobec neviem, co mam robit, a co mam kupit…
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5638
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Výber termostatu

Príspevok od používateľa mr.dred » 02 Feb 2023, 18:52

Regulácia výkonu kotla (modulácia) nie je a z bezpečnostného hľadiska ani nesmie byť záležitosťou priestorového (izbového) termostatu. Elektronika pece si sama prispôsubuje výkon horákov podľa teploty vratnej vody (v spiatočke) v závislosti na nastavenej výstupnej teplote v stúpačke. Výstupnú teplotu - a tým samozrejme aj požadovaný výkon možno v určitých medziach korigovať ekvitermickým čidlom umiestneným väčšinou na severnej strane budovy z vonku. To má za úlohu pri zmene vonkajšej teploty ubrať, alebo pridať teplotu v stúpačke nezávisle na prednastavených hodnotách.
Inteligentné termostaty ponúkajú rôzne nastavenia - napríklad aj také, že nahrádzajú užívateľské ovládanie na kotli - nemusíš ísť ku kotlu nastavovať základné hodnoty - nastavíš ich na termostate v izbe (alebo cez aplikáciu).
U teba je dôležité zistiť, ako komunikuje kotol s priestorovým termostatom:
- po dvoch vodičoch - bezpotenciálové pripojenie - vtedy je na výstupe termostatu len spínací kontakt (relé)
- po zbernici - prepojenie je viacžilovým káblom
- bezdrôtové ...to má tiež viacero variant
Podľa toho si treba vybrať priestorový termostat.
Otázka komfortu ovládania je viac menej len otázka vyhodených peňazí za niekedy aj nezmyselné fičuriny, ktoré sa buď nenaučíš ovládať, alebo ich ani nikdy nevyužiješ...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

elektron99
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 28 Apr 2021, 17:20

Re: Výber termostatu

Príspevok od používateľa elektron99 » 02 Feb 2023, 19:51

Ahoj, dakujem za odpoved. Momentalne v byte nemam ziadny termostat a ani tu ziadny nebol. Predchadzajuci majitel mal len termo hlavice. Co v takom pripade :D ?

Inak k comu je potom dobry modulacny termostat?
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Výber termostatu

Príspevok od používateľa 5ko » 02 Feb 2023, 20:45

Dredy ti to vysvetli celkom postačujúco.
Sú termostaty ku kotlom, ktoré ovládajú čisto jeho vypnutie, či zapnutie pre ÚK, podla nastavenej požadovanej vnútornej teploty,/nezávisle od zásobníkového ohrevu TUV/, teda čisto je spínaný len beznapäťový kontakt, ktorý je v tom programovatelnom izbovom termostate.
A je kotlu jedno, že či ten kontakt zopne nejaký blbý bimetál z bývalých akumulačiek, alebo programovatelný nástenný termostat, alebo super wifi smart termostat cez aplikáciu za desiatky €.

Ten názov modulačný, je trochu zavádzajúci marketingom, pretože moduláciu výkonu horáka v zmysle regulácie výkonu, má na starosti automatika kotla, ktorá si reguluje výkon horáka podla čidiel a vlastnej logiky kotla, v závislosti od teploty vratnej, výstupnej vody, či teploty TUV, aby kotol bežal za každej teplotnej situácie v optimálnom výkone.

Alebo termostaty komunikujú po zbernici s kotlom a riadia sa ekvitermickou krivkou , ovládajúcou činnosť kotla v závislosti od teploty vonku a vo vnútri /podla typu/ aby bola spotreba a výkon v optimálnych parametroch.Preto by mal byť väčšinou od rovnakého výrobcu, pretože je na to stavaný a nie je problém s kompatibilitou.
Ak teda chceš kotol riadiť programovo, stačí ti kúpiť izbový termostat, namontovať ho tam, kde potrebuješ mať tú správnu teplotu, natiahnuť dvojlinku ku kotlu a servisák ti to zapojí za desať minút na správne svorky v kotli.Alebo sú aj bezdrôtové termostty s modulom do kotla, ktoré nepotebujú ťahať nové drôty po dome,ale je to kus drahšie riešenie. A tiež treba meniť baterky.
Ale to je na tebe, čo si zvolíš.
1
Obrázok 1
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5638
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Výber termostatu

Príspevok od používateľa mr.dred » 02 Feb 2023, 21:20

TU si prečítaj o modulačnom termostate a malo by ti to byť jasné, že nie je vhodný pre tvoj kotol...
- určite nepodporuje OpenTherm protokol.

Fungovať bez termostatu - aj toho najjednoduchšieho je zbytočné vyhadzovanie peňazí...
1
Obrázok 1
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Výber termostatu

Príspevok od používateľa balu » 03 Feb 2023, 02:15

Podle mne je řízení topení termostatickými hlavicemi na radiátorech nejlepší. Kotel dohřívá oběhovou vodu na požadovanou teplotu. Když se mu zpátečkou vrací teplejší, hřeje kratší dobu, pokud chladnější (otevřených více radiátorů) hřeje déle a/nebo intenzivněji. V kombinaci s ekvitermní regulací, která reguluje teplotu výstupní vody z kotle je to asi nejlepší řešení. Prostorový termostat v jednom místě bytu je jen k vzteku. Buď ho máš umístěný a nastavený podle nejchladnější místnosti a máš zimu všude. Nebo podle nejteplejší a v tý nejchladnější pak buď netopíš vůbec nebo máš přetopeno. Výkon hořáku si kotel reguluje podle rozdílu teploty zpětné vody a požadované teploty výstupní oběhové vody. Místo prostorového termostatu mám připojené automatické zapínání topení jako celku - v podstatě inteligentní termostat (nebo spíš vypínač), který má na výstupu relátko a tim zapíná/vypíná topení.

Jediné, čím jsem to vylepšil je to, že jsem osadil do některých místností programovatelné hlavice.
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Výber termostatu

Príspevok od používateľa josek » 03 Feb 2023, 13:05

elektron99 napísal:
02 Feb 2023, 16:53
Taky klasicky spinaci vraj bude mat horsiu spotrebu, otazka ale je, co to znamena, obzvlast u mna v byte, kde mam 3 radiatory.
V takomto prípade je pravdepodobné, že by mal stačiť jednoduchší termostat s PID časovou reguláciou.
Takáto regulácia zabezpečí potrebný vykurovací čas - čím je teplota v miestnosti s termostatom bližšia k nastavenej, tým kratší čas má zopnutý kontakt na výstupe (a naopak). Takýto termostat samozrejme nainštaluješ do miestnosti s najvyššou požadovanou teplotou a v nej radiátorový termostat vyradíš (dáš ho na maximum). V ostatných miestnostiach radiátorové hlavice patrične nastavíš.

Modulácia v kotle zabezpečí konštantnú teplotu výstupnej vody v závislosti od teploty vratnej vody. Samozrejme, keď nemáš ku kotlu pripojený ekvitermický snímač, musíš podľa počasia upravovať teplotu vody v kotle.
Takéto kotly ale mávajú samostatný vstup pre ekvitermický snímač, ktorý tu bol spomínaný. Často to býva obyčajný termistor ktorého hodnotu možno výrobca uvádza v servisnom návode. Čo ja viem, často býva jeho hodnota 10 kohm.

Viac je asi vzhľadom na existujúce termostatické hlavice na radiátoroch zbytočné do takéhoto systému kúrenia investovať.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5638
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Výber termostatu

Príspevok od používateľa mr.dred » 03 Feb 2023, 15:03

Ešte na okraj... ten, čo tam navrhol, alebo len podľa nejakých preferencií zakúpil 24kW kotol na 3 radiátory to trochu prestrelil... Taký výkon kotla v pohode ustojí dvojpodlažný RD - iba ak by mal vybité okná...Mám cca 200m² vykurovanej plochy a bez zateplenia boli straty vypočítané na necelých 19kw. Dom je zateplený a pec mám tiež 24kW. "Mrmle" si možno na nejakých 60-70% - nesledujem to! Ešte aj pri ohreve TUV moduluje plameň..
Pokiaľ má pec prietokový ohrev TUV bez zásobníka, tak ešte ten výkon sa dá akceptovať, lebo je schopný dodať potrebné množstvo horúcej vody aj do viacerých miest naraz....Podľa počtu radiátorov sa jedná zrejme
o 2 - 3 izbový byt.
Termostatické ventily sú vynikajúce, pokiaľ treba "vyladiť" vykurovaciu sústavu pri dodávke "konštantnej" teploty v stúpačke - bytové domy, kde sa tá teplota nerovnomerne prerozdeľuje - niekto kúri, niekto nie - kolobeh je zabezpečený stále, ale pri troch radiátoroch?? ( Aj tam majú svoje opodstatnenie). Ale, čo keď sú uzavreté všetky a pokles teploty v spiatočke spustí pec?? Jasné.. nič sa nedeje, lebo automatika pece sa s tým vysporiada...Ale na čo?
Hráme sa na minimalizovanie spotreby energie u zariadení v SB-režime a pec necháme zbytočne na "pár sekúnd" štartovať a zohriať vodu v systéme ? Na to je tam vhodný/potrebný priestorový termostat...
Príklad.. zasvieti slniečko cez okná a teplota vo vnútri ide hore. Pec má pritom od studenej spiatočky povel - začať kúriť a zbytočne zožerie energiu na ohriatie vody v systéme....výsledkom je prekúrená miestnosť... Na to ani ekvitermika nepomáha...
1
Obrázok 1
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Výber termostatu

Príspevok od používateľa josek » 03 Feb 2023, 15:41

dred, nezabúdaj, že v dobe inštalácie boli zrejme trocha iné šetriace myslenia.

Nakoniec, aj 10 - 15-ročné kotle mávajú nastavenie maximálneho výkonu. Treba ísť do servisného menu, výkon sa dá nastaviť na menej... Buderus nepoznám, ale v Protherme sa dá určite.
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Výber termostatu

Príspevok od používateľa josek » 03 Feb 2023, 15:54

mr.dred napísal:
03 Feb 2023, 15:03

Ale, čo keď sú uzavreté všetky a pokles teploty v spiatočke spustí pec?? Jasné.. nič sa nedeje, lebo automatika pece sa s tým vysporiada...Ale na čo?
Práve preto je treba vyradiť termostatický ventil v miestnosti, kde je priestorový termostat, ako som aj napísal vyššie.
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5638
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Výber termostatu

Príspevok od používateľa mr.dred » 03 Feb 2023, 16:15

.len on priestorový termostat nemá....
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Výber termostatu

Príspevok od používateľa josek » 04 Feb 2023, 15:14

Veď ho práve chce kúpiť, o tom je celé vlákno. Poradil som mu akým smerom by sa mal riadiť pri kúpe. Nebudem mu radiť presný typ a výrobcu, to nech si pohľadá sám (Honeywell, Siemens a iní...). Alebo aj Čína :pain:

Nechcem uvádzať konkrétny typ, lebo sa tu hneď objaví príspevok, že niekto má lepšie skúsenosti s iným typom - čo aj môže byť v jeho prostredí pravdivé...
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Výber termostatu

Príspevok od používateľa balu » 04 Feb 2023, 17:55

josek napísal:
03 Feb 2023, 15:54
mr.dred napísal:
03 Feb 2023, 15:03

Ale, čo keď sú uzavreté všetky a pokles teploty v spiatočke spustí pec?? Jasné.. nič sa nedeje, lebo automatika pece sa s tým vysporiada...Ale na čo?
Práve preto je treba vyradiť termostatický ventil v miestnosti, kde je priestorový termostat, ako som aj napísal vyššie.
A přesně z toho důvodu mám naplno otevřený žebříček v koupelně a vstup pro prostorový termostat mám použitý pro automatické zapínání a vypínání topení jako takového.
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Výber termostatu

Príspevok od používateľa josek » 05 Feb 2023, 10:08

balu napísal:
03 Feb 2023, 02:15
Místo prostorového termostatu mám připojené automatické zapínání topení jako celku - v podstatě inteligentní termostat (nebo spíš vypínač), který má na výstupu relátko a tim zapíná/vypíná topení.

Jediné, čím jsem to vylepšil je to, že jsem osadil do některých místností programovatelné hlavice.
Balu, veď píšeme v podstate o podobnom termostate:

Ten, citujem:
"v podstatě inteligentní termostat (nebo spíš vypínač), který má na výstupu relátko a tim zapíná/vypíná topení",
má byť práve PID regulátor s relé a premenlivou striedou (neviem, či je to spisovný výraz) na výstupe, čiže priestorový termostat mojom popise.

Takéto termostaty sa predávajú v cenách 20 - 50€ podľa toho, či je jednoduchý alebo programovateľný na celý týždeň, či má káblový alebo bezdrôtový prenos, atď. V každej kúrenárskej predajni majú také aj onaké termostaty. Komu sa nechce vŕtať diery cez steny, kúpi si bezdrôtový...
Každopádne sa to asi bez bateriek neobíde.

Len neviem, či zakladateľ vlákna ešte má záujem o radu, lebo sa už dlhšie diskutuje bez neho...
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Výber termostatu

Príspevok od používateľa balu » 05 Feb 2023, 10:27

Ty píšeš v podstatě o regulaci teploty oběhové vody prostorovým termostatem - to je něco jiného. Já mám tenhle "vypínač" sice připojený na vstup prostorového termostatu na kotli, ale není to prostorový termostat. Zapíná a vypíná kotel podle aktuální teploty a predikce teploty venku (nereguluje teplotu oběhové vody - od toho je na kotli ekvitermní regulace). Nezapíná mi kotelnu třeba na jaře/na podzim, kdy večer/v noci klesne na pár hodin teplota venku pod hranici zapnutí topení, ani mi topeni nevypne, pokud se na pár hodin dostane teplota nad hranici vypnutí topení. Zároveň vypíná kotel, pokud použiji jiný zdroj tepla pro topení, protože mám k dispozici těchto zdrojů více.

V podstatě jsem chtěl napsat, že bych se na prostorový termostat vykašlal, pokud má termostatické hlavice na radiátorech. Jediné, co je vhodné, je zajistit, aby jedna větev (třeba radiátor v koupeně) byla otevřena trvale.
0

elektron99
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 28 Apr 2021, 17:20

Re: Výber termostatu

Príspevok od používateľa elektron99 » 05 Feb 2023, 22:02

Samozrejme, ze zaujem o radu mam, sledujem to, a dakujem vsetkym za prispevky.

Dovod preco chcem termostat je:
1. nemam nadrz na vodu, a voda sa ohrieva prietokovo. Teraz to vysvetlim trochu laicky z toho, co som pochopil od typka, co mi robil servis kotla. Napr pri sprchovani, mi teplota na displeji kotla ukazuje 80C. Vodu zastavim, teplota dalej stupa, a pri teplote asi 88C sa zacne nieco diat, rozsvieti sa kontrolka topenia, a predpokladam, ze kotol tu vodu chce dostat do topenia. Kedze mam malo radiatorov a celkova dlzka trubiek je tiez dost mala, tak ak v tom momente je v izbach spravna teplota a hlavica "uzavrie" ventil, ta voda nema kam odist a stava sa mi, ze kotol sa prehreje na 95C, hodi chybu a chvilku to trva, kym sa schladi. Ak by som mal termostat, mohol by som mat radiatory otvorene na max, a k danej situacii by nemalo dochadzat. To iste sa deje napriklad v lete, kedy mam na kotli natvrdo vypnute topenie. Vtedy vraj nefunguje cerpadlo, a vsetka ta horuca voda ostava v kotli.
2. lepsia efektivita a nizsia spotreba? To neviem, ale vraj by to malo znizit naklady.

Moja hlavna otazka asi bola zodpovedna vyssie, a to, ze original termostat od vyrobcu kotla mi v nicom zasadnom nepomoze. Vyhoda je, ak by som pouzil senzor vonku, a tym vyuzil (ak som spravne pochopil vyznam tohto vyrazu) ekvitermicku krivku. Kedze ale byvam v byte, a ten senzor sa dava na severnu stranu, ktoru k dispozicii nemam (okna mam na zapad v strede), tak mam asi smolu a je v tomto pripade uplne jedno, aky termostat pouzijem.

K poznamke, ze termostat nepouzivat a nechat jeden riadiator otvoreny, mi pride trochu asi zbytocne. Nepotrebujem aspon na jednom mieste vzdy topit.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5638
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Výber termostatu

Príspevok od používateľa mr.dred » 05 Feb 2023, 23:15

Podľa tvojho posledného vyjadrenia zrejme nemáš kotol nastavený v základných parametroch..
Hnať prietokový ohrievač TUV na 80ºC je zbytočné - a aj nebezpečné... úplne stačí 55-60ºC (možno pár sekúnd potečie chladnejšia voda, ale zase sa nikto neobarí...) a bez zásobníka vôbec nerieš niečo také, ako dezinfekciu TUV na Legionelu...tak že teplotu nad 75ºC nepotrebuješ.
Pri zvýšenom odbere by si mal kotol výkon "doladiť" sám ..kapacitu na to má.
A tá marketingová vychytávka, že ohriatu- prebytočnú - zostatkovú vodu pošle do systému kúrenia ?? Koľko je tam je ?? Pól litra ??? -čo je okolo spaľovacej komory ..možno ani nie...
Daj si "vhodný" termostat (ktorý bude fungovať/komunikovať s kotlom) a bude ti regulovať teplotu vo vybratej miestnosti s najvyššou teplotou...ostatné s nižšou teplotou porieš temoventilmi...
Teplotu výstupnej vody pre kúrenie si nastav na hodnotu zodpovedajúcej tepelným stratám... hrozný- neidentifikovaťeľný pojem pre laika , ale nastav napríklad na 60ºC, aby sa zase pri vyššej teplote o radiátor niekto neopálil... v činžákoch s centrálnym vykurovaním zrejme viac ani nemajú - a stačí... To si musíš odsledovať - za akú dobu chceš mať vyhriaty priestor..
Na spotrebu je to jedno.. Väčší výkon za kratšiu dobu, alebo menší výkon dlhšie... zato sú to kilowathodiny...

Teplotu TUV zníž na tých 55-60º - úplne to stačí...(Mám v dome 3 odberné miesta - a ešte aj nerovnomerne vzdialené a stačilo to .. teda pri havarijnej situácii, keď som musel odstaviť bojler, lebo tiekol!) a nebude ti "padať" kotol do "histerického" módu za to, že je prehriaty...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

elektron99
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 28 Apr 2021, 17:20

Re: Výber termostatu

Príspevok od používateľa elektron99 » 06 Feb 2023, 07:53

mr.dead, nie som si isty, ci teplota na displeji zodpoveda nastavenym hodnotam. Priznam sa, ze neviem, co presne ta teplota ukazuje. Ale ohrev vody mam nastaveny na 48C, radiatory na 55C. Vraj to je normalne, ze ta teplota pri ohreve vody, ide tak vysoko. Ale ruku do ohna za toho technika by som nedal a ja sam, ako som uz spomenul, sa do toho nevyznam, tak mi nezostavalo nic ine ako verit. Je to blbost a ta teplota by tak vysoko ist nemala?
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok