Ako zistím vadu GSM alarmu alebo externej klávesnice?

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

achiles
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 19 Mar 2023, 17:12

Ako zistím vadu GSM alarmu alebo externej klávesnice?

Príspevok od používateľa achiles » 21 Mar 2023, 22:54

Z neznámych príčin mi po nejakom čase malá jednoduchá bezdrôtova klávesnica prestala komunikovať s GSM alarmom. Jej základom je EM78P153SNJ 8-bit jednochipák, potom tlačidlá a vysielač s rezonátorom 433 MHz. Ten funguje - overené osciloskopom aj s pripojenou náhradnou moduláciou, ktorú alarm zaznamenal. Ako zistiť osciloskopom alebo inak funkčnosť mikroprocesora EM78P153SNJ ?
0

Zaky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 08 Nov 2014, 16:41

Re: Ako zistím vadu GSM alarmu alebo externej klávesnice?

Príspevok od používateľa Zaky » 22 Mar 2023, 12:11

MCU musí číst klávesnici, podívej se, jestli je zapojená do matice, v tom případě by MCU musel pomocí impulsů cyklicky adresovat řádky nebo sloupce, aby mohl číst odpovídající sloupce, nebo řádky. Klasicky zkontroluj napájení MCU, reset a projdi osciloskopem ostatní piny. Pokud nebudou nikde žádné impulsy, ale jen trvale staické úrovně, nevypadá to s MCU dobře.
0

achiles
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 19 Mar 2023, 17:12

Re: Ako zistím vadu GSM alarmu alebo externej klávesnice?

Príspevok od používateľa achiles » 22 Mar 2023, 14:14

Nameral som plné napätie na procesore, na osciloskope som zistil prítomnú moduláciu s obdĺžnikovými tvarmi. Nemá byť pílová?
0

Zaky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 08 Nov 2014, 16:41

Re: Ako zistím vadu GSM alarmu alebo externej klávesnice?

Príspevok od používateľa Zaky » 22 Mar 2023, 14:16

MCU těžko může generovat pilu, obdélník bude OK. Pokud klávesnice vysílá a ústředna příjmá jiné periferie, tak bych zkusil klávesnici znovu spárovat, pokud to ústředna nějak umožňuje.
0

achiles
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 19 Mar 2023, 17:12

Re: Ako zistím vadu GSM alarmu alebo externej klávesnice?

Príspevok od používateľa achiles » 22 Mar 2023, 17:27

Klávesnica je asi spárovaná od výrobcu, lebo v návode nie je návod na jej spárovanie. Pomocou nej sa iba zadávajú spárovacie kódy do alarmu pre kľúčenky, detektory pohybu a telefóny, na ktoré alarm posiela poplašné správy. Momentálne alarm na jej zadané kódy nereaguje - ani nepípne. Reaguje však na poplašné správy z detektora dverí a detektora pohybu a odosiela ich na naprogramované tel. čísla. Rád by som vedel, či je vadná klávesnica alebo alarm, aby som zbytočne nekupoval novú klávesnicu. Ako to najjednoduchšie zistim?
0

Používateľov profilový obrázok
taphome
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 12:05
Bydlisko: Bratislava
Vek: 64

Re: Ako zistím vadu GSM alarmu alebo externej klávesnice?

Príspevok od používateľa taphome » 22 Mar 2023, 17:48

Neskromne sa opýtam:" O akom výrobku sa tu snažíš baviť?" Lebo ak by bol známy typ, či várobca, možno že niekto bude mať v šuplíku komponent, alebo v hlave skúsenosti. Toto je ako:" zastavilo sa mi auto a nejde...."
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Ako zistím vadu GSM alarmu alebo externej klávesnice?

Príspevok od používateľa misocko » 22 Mar 2023, 18:05

co na to hovori vyrobca alebo predajca tajneho alarmu
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 988
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Ako zistím vadu GSM alarmu alebo externej klávesnice?

Príspevok od používateľa budvar10 » 22 Mar 2023, 18:59

taphome napísal:
22 Mar 2023, 17:48
Neskromne sa opýtam:" O akom výrobku sa tu snažíš baviť?" Lebo ak by bol známy typ, či várobca, možno že niekto bude mať v šuplíku komponent, alebo v hlave skúsenosti. Toto je ako:" zastavilo sa mi auto a nejde...."
6. príspevok a konečne ťah na bránku. :thumbup:
Táto informácia mala byť hneď v úvode.
Je dosť možné, že ten čip je na zákazku pre výrobcu alarmu. Potom k nemu nezoženieš žiadne informácie.

A to ešte si dal inzerát. Aspoň fotku keby tam dal.
0

achiles
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 19 Mar 2023, 17:12

Re: Ako zistím vadu GSM alarmu alebo externej klávesnice?

Príspevok od používateľa achiles » 22 Mar 2023, 22:28

V prílohe dávam foto GSM alarmu Profipatrol 1. Bezdrôtová klávesnička je v strede. Bohužiaľ, už sa nevyrába ani nepredáva. Rád by som nejakým spôsobom zistiť, či je vadný procesor v klávesnici alebo v alarme. Ak v alarme, môžem ho už len dať do koša. Klávesničku by som sa snažil dokúpiť.
Prílohy
alarm.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
taphome
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 12:05
Bydlisko: Bratislava
Vek: 64

Re: Ako zistím vadu GSM alarmu alebo externej klávesnice?

Príspevok od používateľa taphome » 23 Mar 2023, 09:16

Zapojil by som do uvažovania aj logiku, nielen merák a silu.

Nakoľko je to všetko bezdrôtové, tak iné snímače fungujú?
Ak ÁNO, tak asi komunikácia medzi ústredňou a perifériami je O.K.

Nakoľko klávesnica je bezdrôtová a nefunguje, tak máš možnosť že nefunguje 433MHz komunikátor, alebo nefunguje riadiaca časť klávesnice...

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 2&start=45
toto si prečítaj, ak to neriešiš ty


https://www.kamerovesystemy.sk/GSM-alar ... -d1061.htm

Tak toto aspoň pre mňa a STN + GRADEx nie je alarm.
0

achiles
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 19 Mar 2023, 17:12

Re: Ako zistím vadu GSM alarmu alebo externej klávesnice?

Príspevok od používateľa achiles » 23 Mar 2023, 11:00

Servisák alarmov mi povedal, že napriek tomu fungovaniu alarmu s detektoro pohybu a dverí môže byť vadný procesor v alarme, lebo sníma iba jednoduché povely a zložitejšie, ktoré posiela klávesnica, nerozlišuje. Preto by bolo vhodné najskôr nejako preveriť procesor v klávesnici, či ozaj funguje. Ale to je ťažká otázka pre všetkých radcov. Doteraz som zisti osciloskopom, že klávesnica vysiela médulačný kmitočet pri stlačení hociktorého tlačidla 450 kHz a oscilátor vyžaruje 433 MHz, čo by malo byť v poriadku. Ale nemusí, lebo modulačný kmitočet nemusí obsahovať všetky data. Preto by bolo potrebné nejako zistiť funkčnosť procesora klávesnice EM78P153SNJ. A to mi nevie nikto poradiť. Mám aj logický analyzér, ale neviem, aké parametre majú byť na jeho pinoch. Hľadal som to na Googli, ale márne. Ak by som v tomto vedel pokročiť, problém nefunkčnosti spolupráce klávesnice a alarmu by bol objasnený. Keby sa dala klávesnica kúpiť, netrápil by som sa s hľadaním chyby.
0

Používateľov profilový obrázok
taphome
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 12:05
Bydlisko: Bratislava
Vek: 64

Re: Ako zistím vadu GSM alarmu alebo externej klávesnice?

Príspevok od používateľa taphome » 23 Mar 2023, 11:08

Klávesnica MUSÍ mať obojsmernú komunikáciu.
Máš spárovanú klávesnicu s ústredňou?
Klávesnica funguje presne rovnako ako diaľkový ovládač, aj keď ten je jednosmerný.


Na inom fóre riešiš PIR detektor v poruche z rovnakého systému....(?) Ten komunikuje ináč, než klávesnica.
A inde zase Vladimír22 má rovnakú poruchu klavesnice... a nikto nič.

P.S. Ale obdivujem ťa. Ak sa dá kúpiť nová ústredňa s GSM modemom a klávesnicou za 45€, tak stratený čas nad hľadaním je naozaj iba pre fanúšika techniky, lebo na zárobok za opravu to určite nie je.
0

achiles
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 19 Mar 2023, 17:12

Re: Ako zistím vadu GSM alarmu alebo externej klávesnice?

Príspevok od používateľa achiles » 23 Mar 2023, 12:56

Ja som zo starej školy, preto si vážim každú vec a nehádžem ju hneď do koša. Ale v tomto prípade vidím, že iné mi nezostáva. Klávesničku, ktorá by komunikovala s mojim alarmom asi nekúpim, lebo sa už nevyrába. Vymeniť mikroprocesor sa vraj neoplatí, lebo nový nie je predprogramovaný
0

Používateľov profilový obrázok
taphome
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 12:05
Bydlisko: Bratislava
Vek: 64

Re: Ako zistím vadu GSM alarmu alebo externej klávesnice?

Príspevok od používateľa taphome » 24 Mar 2023, 07:52

Ja som tiež stará škola (63r.) ale viem, že:

- Jednočipák treba naprogramovať a k firmware sa nedostanem. Nestiahnem ho z inej klávesnice, lebo je zamknutý proti čítaniu.
- Pracovná hodina "pomocnej sily" v strážnej službe je 5€. Čiže pri 48€ za novú ústredňu s klávesnicou po 10 hodinách straty času som iba nadšencom, nie ekonómom so ziskom.

A stále sa bavíme o detskej hračke, nie o alarme. Aj keď to predajca takto honosne nazýva.
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 988
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Ako zistím vadu GSM alarmu alebo externej klávesnice?

Príspevok od používateľa budvar10 » 24 Mar 2023, 15:33

achiles napísal:
23 Mar 2023, 12:56
Vymeniť mikroprocesor sa vraj neoplatí, lebo nový nie je predprogramovaný
Nie asi, ale určite sa to nevyplatí a nebude to vôbec jednoduché. Ako by si stiahol pôvodny program, ak nie je zamknutý? V prvom rade je potrebné si naštuidovať, ako tento konkrétny porcesor pracuje...
Nevyplatí sa to.
0

achiles
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 19 Mar 2023, 17:12

Re: Ako zistím vadu GSM alarmu alebo externej klávesnice?

Príspevok od používateľa achiles » 08 Máj 2023, 00:07

Možno mi nikto neuverí , ale bezdrôtový detektor pohybu som veľmi jednoducho opravil. Odpojil som enkodér od modulačného tranzistora, ktorý som pripojil cez odpor priamo na mikroprocesor ako v druhom detektore pohybu. . A čuduj sa svete, detektor pohybu sa spojil s alarmom a začal fungovať. Čiže enkodér spoľahlivo nefungoval, hoci vykazoval na kontaktoch 2 a 3 plné napätie pri zablikaní PIRka.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok