Zapojení trafa od elektrikáře

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Zapojení trafa od elektrikáře

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 21 Apr 2023, 08:10

Zdravím pánové a dámy.

Doma naši podnikli velkou rekonstrukci bytového jádra, kde zatím všechno +- už dotahují. Ale co mě brnklo do očí, je zapojení trafa. Myslím si, že z obrázku ho hned najdete.

Je zapojeno u přívodu vody. Řekl jsem si dobrá, není nikam jinam kam ho dát. Ale nevím co na toto říká norma a o bezpečnosti už vůbec ne. Stahovací pásky? Tak jsem kontaktoval tatu a poprosil ho, ať řekne elektrikáři, ať použije instalační krabici a umístí to trafo do toho, načež mu prý elektrikář řekl, že se to takto běžně dělá a prý se to trafo takto chladí. No, mám takové tušení, že se taty chtěl střepat. Normy v této oblasti neznám, domácí rozvody mě neživí. Takže vařím z vody.
Je zde někdo schopný, kdo by mi řekl, že takto opravdu ne nebo se mýlím? Popř. jak to tedy udělat správně? Zbytek elektřiny co jsem viděl, bylo z mého laicky-elektrikářského pohledu správně. Jsem slaboproudař, ale něco už jsem viděl.

Osobně když už to má být zde, tak bych použil instalační krabici s vyšším krytím, kde zapojení trafa by bylo přes PG průchodky. Krabice pak nainstalována na té konstrukci. Protože při výměně vodoměrů, ... je možné, že nějaká kapka ukápne. A nerad bych, aby nám instalatér řekl, že to nevymění. Díky moc za rady.
Prílohy
IMG_20230413_153509.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Zapojení trafa od elektrikáře

Príspevok od používateľa balu » 21 Apr 2023, 08:22

Nejsem sice elektrikář, ale takhle tedy určitě ne. Co jsem viděl v panelácích ve starém (ještě od komunistů) jádře, kde bylo centrální ovládání odtahu, tak to bylo vždycky v takové té bakelitové krabici s těsnící gumou pod víčkem, které bylo na 4 šroubech. Takže bych tipoval, že to takhle dělá běžně jenom tenhle mistr.

Už jen z logiky věci - trafo bez jakékoliv izolace přivázané přímo na kovové konstrukci... 8O
1
Obrázok 1

Ajven_Black
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 19 Máj 2018, 21:12

Re: Zapojení trafa od elektrikáře

Príspevok od používateľa Ajven_Black » 21 Apr 2023, 09:06

Ako zvyknú hovorievať naši bratia Česi: " je to prasárna, pánové!" To človek hneď vie, čo za majstra si dotiahol domov.
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojení trafa od elektrikáře

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 21 Apr 2023, 09:14

Kdybych byl zcela neznalý, tak bych to neřešil. Ale toto i mě se zdálo divné. No nic. Asi si s ním budu muset popovídat. Dále, není na to nějaká norma? Ať nevypadám jak úplný blbec? Rád bych se na ni podíval. Děkuji
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Zapojení trafa od elektrikáře

Príspevok od používateľa miroja » 21 Apr 2023, 12:03

Uz len zdravy rozum sa musi takemu rieseniu priecit...
Nie je vynimka, ze niekomu na vyssom poschodi vypadne hadica z paracky, praskne privod od vodomeru k bateriii a voda potom veselo tecie. Preco by si nevebrala stupacku...
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojení trafa od elektrikáře

Príspevok od používateľa pablox » 21 Apr 2023, 12:43

Krásna fušerina...dotyčnému to trafo zavesiť na krk miesto prívesku.
Takto by som to nespravil ani niekde v podhľade, nieto ešte v stúpačke, kde som u mňa v byte videl dážď, keď susedovi vyššie praskol odpad z vane.

Inak otázka mimo elektro, dostaneš sa v pohode k spodným šróbeniam tých vodomerov? Ja by som tú PPR rurku skrátil a posunul ich vyššie kvôli prístupu a výmene.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojení trafa od elektrikáře

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 21 Apr 2023, 13:11

Naštěstí se jedná o poslední patro. Takže hadice z pračky nás nevytopí. :lol:

Ale jinak ty vodoměry už byly jednou předělávané a víc to prý už nejde. :pain:
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Zapojení trafa od elektrikáře

Príspevok od používateľa romiadam » 21 Apr 2023, 13:17

Ked je tu neaky elektrikar, napiste mu priklad ako to ma byt, nech to jirka.jirka. vytlaci da to precitat tomu fuserovi a nech vie ako to ma prerobit, ked to on nevie.

Podla man vie, len nemal krabicu a chcel to rychlo zbuchat. Dobre ze to trafo neobtocil s "DuckTape",

image.png

to uz by uplne zabil. :biggrin:
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Zapojení trafa od elektrikáře

Príspevok od používateľa pajky » 21 Apr 2023, 21:47

Pani, stupacky su uzemnene a trafo priamo na uzemneni je najlepsie nie?
Ale nie, srandujem.
Asi to nesplna krytie IP, myslim ze ma byt aj dodrzany nejaky odstup 20cm uz len kablov od vodotrubiek, mechanicka odolnost. Ale zas zalezi ake ma specifikacie vyrobca....
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Zapojení trafa od elektrikáře

Príspevok od používateľa balu » 21 Apr 2023, 22:19

jirka.jirka. napísal:
21 Apr 2023, 13:11
Ale jinak ty vodoměry už byly jednou předělávané a víc to prý už nejde. :pain:
Nevím, ale ty PPRka nahoře by se daly zkrátit (případně předělat - místa je nad nima dost) a dole se dá buď měděný prodloužení nebo jestli je tam taky PPR, tak se tam nastaví. Ani ta konzole by se nemusela přendavat - prostě by kohouty byly nad konzolí, pak kousek PPR v objimkách konzole a pod nimi vodoměr. Jenže ... mám trochu pocit, že největší "nejde to" je "protože moc práce".

Ale budiž ...
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojení trafa od elektrikáře

Príspevok od používateľa pablox » 21 Apr 2023, 22:45

A hlavne to nejde v časoch PPR, hliníkoplastu, GEBO spojok a iných dnešných vychytávok, vďaka ktorým nemusíš rezať závity na pozinkovanej rúre :D

Možno je problém s vypustením stúpačky, keďže je to pred ventilmi.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

bum
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 28 Okt 2016, 21:40
Vek: 66
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojení trafa od elektrikáře

Príspevok od používateľa bum » 21 Apr 2023, 23:13

Jak píše "Ajven_Black" fušeřina za 47 let práce v oboru člověk něco viděl ale je vidět že ne vše, v prvé řadě to trafo v tomto prostoru nemá co dělat a už vůbec ne tak jak je namontované dotyčnému elektrikáři nakopat zadek. Transformátor tak jako tak musí být umístěný v krytu "plastová krabice" krytí IP67nebo v el. rozvaděči kde je zakrytý krytem který je součástí rozvaděče a přívod i vývod z transformátoru jištěn. Pokud je použita plastová krabice tak vstupy do vnitř krabice pro kabely přes průchodky které mají možnost uchytit i plastovou ochrannou trubku tak že trubka je pak pevně uchycena u průchodky, kabely samy kryty ochrannými plastovými trubkami které musí být pevně uchyceny ke konstrukci stejně tak jako pevně přichycena plastová krabice s transformátorem v tomto prostoru jde o pevný přívod/vývod, ochranné plastové trubky musí být svým mechanickým provedením rovny kovové ochranné trubce tzv."husí krk". Ty kabely co jsou na fotce ty jsou co? přívod do transformátoru a vývod nebo to je jiný el.rozvod. Dále vývod z transformátoru je jištěný kde a napájí co světla v podhledu,, v té krabici by měly být kabely ukončeny ve svorkovnicích a z nich teprve připojeny vývody na transformátor. Tak jak to už je i když celé špatně provedeno tak umístěný transformátor nesmí znemožňovat bezpečnou výměnu ventilů ohrožovat při výměně možným úrazem el. proudem při nechtěném dotyku konce kabelů které jsou vidět na fotce a naopak ventily nesmí zase znemožňovat bezpečnou výměnu transformátoru. Pokud bude umístěn v krytu tak jak píši výše. K umístění transformátoru ať elektrikář provede umístění transformátoru do jiného místa například el. rozvaděče a podobně ví co a jak má udělat podle norem.
1
Obrázok 1

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojení trafa od elektrikáře

Príspevok od používateľa martin knocik » 23 Apr 2023, 13:12

Tie volne "visiace" vago svorky sú prasačina, o tom žiadna.

Ale fantazírovanie o IP67 plastovej krabici v byte pri 60W trafe ?

Podla štítku sa dá najst foto toho trafa v plnom rozlíčení - 60W trafo so zabudovanou tepelnou ochranou. Trafo má štítok zariadenie triedy 2 - dvojitá izolácia. Tiež je trafe znak z normy ISO 60417 - 5497 - "Bezpečnostný skratuvzdorný transformátor" - takže dodatočné istenie sekudaru nie je potrebné. Je to profi vyrobené toroidne trafo - okrem "smaltovanej" izolacie a vakuovej impregnacie je vidiet aj dodatočnú priesvitnú fóliu. Predajca DALAP.

To trafo nemá v strede toroidu dieru pre montážnu skrutku - je tam "veľká diera", takže trafo nie je možné priskrutkovať skrutkami. Čierne (UVvzdorné) binderky sú bežne použivaný montážny prvok aj v priemysle, zatiaľ sa mi rukou binderku nepodarilo pretrhnúť. Duck tape má aspon lepšie lepidlo než niektoré " údajne elektroinštalačné pásky" ktoré po roku vyschnú/alebo sa roztečú.


Páni, ja len dúfam že všetci máte v kúpelni všetky ventilátory, vypínače, svetlá a inštalačné krabice v kategorii IP67...
Alebo ako sa hovorí pápežskejčí než pápež.


PPR trubky s teplom dosť natahuju/sťahujú (mám doma aj na kúrení). Vodár asi nechcel nič riskovať a spravil poriadny oblúk ako kompenzáciu na dlhej stupačke paneláku.

P.S. nemám ziadny vzťah s ľudmi čo montovali to trafo.
Prílohy
dalap_transformer.jpg
3173235d-1ead-457a-a953-f713ec6b4309_200.png
3173235d-1ead-457a-a953-f713ec6b4309_200.png (10.74 KiB) 1688 zobrazení
2021-03-18-141201_UAcN.png
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

bum
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 28 Okt 2016, 21:40
Vek: 66
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojení trafa od elektrikáře

Príspevok od používateľa bum » 23 Apr 2023, 13:39

Transformátor je v prostoru který je určený k rozvodu TV, TUV vody tak že když praskne jakékoliv potrubí TUV, TV přímo zde nebo v jiném místě rozvodů bude v tomto prostoru teplota a vlhkost podle teploty unikající vody. Proto to krytí o kterém píši k tomu typu transformátoru používám je také hodně dlouho včetně držáků, Martin Knocik viděl jsi někdy jak dokáže prasklé potrubí TV nebo TUV v tomto prostoru panelákové stoupačky rozvodů změnit teplotu a vlhkost já ano. To co píšeš o koupelnách a krytí nikde tady nevidím zmínku že by se tady o tom někdo zmiňoval tak nevidím důvod proč o tom ironicky píšeš.
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojení trafa od elektrikáře

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 23 Apr 2023, 16:11

Tak jsme byl na místě činu, a co elektrikář vymyslel vám musím poslat. Nakonec to budeme řešit tak, že to dáme do soupisů práci, které se nám nelíbí a považujeme je za chybné, takže je zhototovitel bude muset odstranit.
IMG20230422181137.jpg
0

Napísať odpoveď