Skúška tesnosti

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Lennox
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 12 Sep 2019, 22:51
Bydlisko: Bratislava

Skúška tesnosti

Príspevok od používateľa Lennox » 29 Apr 2023, 20:28

Potreboval by som poradiť ako vyriešiť nasledovný problém. Mám hliníkovú vzduchotesnú nádobu s jedným kruhovým plastovým inšpekčným otvorom viď. nákres. Objem cca. 20l.
Potrebujem zistiť kde nádoba netesní. Pravdepodobne to bude niekde okolo toho plastového inšpekčného otvoru. Buď to bude niekde po obvode, kde je priskrutkovaný a lepený, alebo to bude okolo skrutkovacieho veka.
Do nádoby ani veka nie je možné vŕtať ani nijako zasahovať. Potrebujem v nádobe vytvoriť malý pretlak aby som mydlovou vodou vedel identifikovať netesnosť.
Môj nápad je vložiť do nádoby kelímok kde bude voda, sóda bikarbóna a ocot uzavrieť nádobu a testovať.
Nie som si však celkom istý, či to na vytvorenie dostatočného pretlaku bude stačiť.
Tu by som uvítal nejaké nápady ako to zrealizovať.
0

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Skúška tesnosti

Príspevok od používateľa djwiktor » 29 Apr 2023, 20:42

Ak potrebuješ dobry tlak tak tam nalej colu a vhod Mentos a rychlo uzavrieť.
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

Lennox
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 12 Sep 2019, 22:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Skúška tesnosti

Príspevok od používateľa Lennox » 29 Apr 2023, 20:48

stačí tak 0,5bar max. 1.bar. Takže áno mentos a kola podobné ako sóda bikarbóna. Čo ostane môžem skonzumovať :mrgreen:
Niečo iné?
0

Používateľov profilový obrázok
bobo87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1914
Dátum registrácie: 15 Feb 2007, 00:00
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Skúška tesnosti

Príspevok od používateľa bobo87 » 29 Apr 2023, 21:13

KMnO4 + H2O2 :wink:
0
float l,I,Q,_,o;int E;main(){I=1.125;while(I>=-1.225){for(l=-2;l<=1;l+=3/79.0){Q=_=0;for(E=127;Q*Q+_*_<4.0&&--E>32;){o=Q;Q=Q*Q-_*_+l;_=2*o*_+I;}putchar(E);}putchar(10);I-=9/88.0;}}

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2513
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Skúška tesnosti

Príspevok od používateľa enigma » 29 Apr 2023, 21:21

polož ju do rúry a zohrej na cca 90°C
0

Lennox
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 12 Sep 2019, 22:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Skúška tesnosti

Príspevok od používateľa Lennox » 29 Apr 2023, 21:31

Jedno lepšie ako druhé. Vlož do rúry, jasne a čo na to tie plastové dvierka. Po tomto nápade s kmno4 + h2o2 by som to ešte chcel aj používať.
OK, ostávam pri sóde bikarbóne.
0

Atlass
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 16 Mar 2019, 16:29

Re: Skúška tesnosti

Príspevok od používateľa Atlass » 29 Apr 2023, 22:07

Na bicykle existuje co2 bombicka s ktorou sa fukaju kolesa... je k tomu aj taky srandafak s ventilom... ale ten tlak by bol asi zbytocne velky... :P


Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4329
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Skúška tesnosti

Príspevok od používateľa misocko » 29 Apr 2023, 22:41

tiež ma napadla CO2 bombička na bajk. Len ako ho aktivovať vo vnutri. Tlak by z jednej bombičky bol myslim tak akurat na 20l objem
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1115
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Skúška tesnosti

Príspevok od používateľa cool-zool » 29 Apr 2023, 22:49

Natlakovat vzduchom, pumpou kompresorom a ponorit do vane s vodou... Tak sme hladali defekty na dusiach z bicykla, alebo postupne, mydlovou purovou vodou nanasat stetcom na povrch, ako robili plynari, kde sa budu tvorit bublinky?!
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2513
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Skúška tesnosti

Príspevok od používateľa enigma » 29 Apr 2023, 23:02

jedna otázočka .... a kadiaľ to myslíte nafúkať ?
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2513
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Skúška tesnosti

Príspevok od používateľa enigma » 29 Apr 2023, 23:05

Jedno lepšie ako druhé. Vlož do rúry, jasne a čo na to tie plastové dvierka.

myslíš že to ten plast nevydrží , tých 80 - 90°C ?.....svetlá z auta som hrial na 150°C a nestalo sa nič , iba lepidlo sa roztavilo , čo bol aj cieľ .
0

Lennox
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 12 Sep 2019, 22:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Skúška tesnosti

Príspevok od používateľa Lennox » 29 Apr 2023, 23:09

cool-zool napísal:
29 Apr 2023, 22:49
Natlakovat vzduchom, pumpou kompresorom a ponorit do vane s vodou...
Čítal si ty vôbec zadanie? Teraz som na pochybách, či táto úloha nie je príliš zložitá pre toto fórum :mrgreen:
0

Lennox
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 12 Sep 2019, 22:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Skúška tesnosti

Príspevok od používateľa Lennox » 29 Apr 2023, 23:12

enigma napísal:
29 Apr 2023, 23:05
Jedno lepšie ako druhé. Vlož do rúry, jasne a čo na to tie plastové dvierka.

myslíš že to ten plast nevydrží , tých 80 - 90°C ?.....svetlá z auta som hrial na 150°C a nestalo sa nič , iba lepidlo sa roztavilo , čo bol aj cieľ .
Nuž, táto nádoba je integrovaná v stroji ktorý ma veľkosť 3,5m x 1,2m. Nádoba sa nedá vymontovať.
A plast je mäkčené PVC, 90°C to nevydrží.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4329
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Skúška tesnosti

Príspevok od používateľa misocko » 29 Apr 2023, 23:34

cool-zool nečítal zadanie, ale ani Ty si nedal kompletku :D
Načo je nádoba ktorá nema žiaden "vstup" ?
(CO2 bombička, nejake rele na opozdenie nejakeho serva ktore prerazi membranu tej bombičky, LI-ION článok k tomu)
0

Lennox
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 12 Sep 2019, 22:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Skúška tesnosti

Príspevok od používateľa Lennox » 29 Apr 2023, 23:45

Ale má vstup, predsa ten otvor ktorý by mal byť vzduchotesný. Myslím, že zadanie bolo jasne definované.
Ale ak chceš, tak je to nádoba do ktorej sa vkladajú veci ktoré majú byť oddelené od okolitej atmosféry ktorá nádobu obklopuje.
Ja rozumiem nutkaniu dozvedieť sa viac ale pre riešenie problému to nie je potrebné.
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1115
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Skúška tesnosti

Príspevok od používateľa cool-zool » 29 Apr 2023, 23:52

Predstav si ze som cital zadanie, ale nikde si dovtedy nespominal ze ta nadoba je v nejakom stroji...
Otvor, veko na obrazku vidno, vyzera ako na zavit, ake ma rozmery neviem neuvadzal si, ale myslel som to tak ze povodne veko otvoru docasne niecim nahradis, do coho umiestnis ventil a tak nafukas... Ked si nevies domysliet tak si pozri nejake domorobo videjka na youtube (tam prilepia autoventil aj do vrchnaku od pepsi coly..... No nic radsej budem ticho.......
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Skúška tesnosti

Príspevok od používateľa romiadam » 30 Apr 2023, 00:51

Vyskusaj najprv v 20L plastovej bandaske (alebo v inej 20L nadobe) to ze tam nalej uplne do plna octovu vodu a potom odlej z nej napr. 0.5L a rychlo tam nasyp sodabikarbonu. Rychlo zavri vrchnakom, v ktorom bude tlakomer do cca 4 bar. Ak ti to vyda tych 0,5bar max. 1.bar tak si vyhral a opakuj to s tou nadrzou na ktoru sa pytas. Ak nie, tak daj viac sodabikarbony alebo odlej menej vody. Takto experimentuj, kym dosiahnes tlak 0,5bar max. 1.bar a presne to potom opakuj pre tu tvoju nadrz.

Idealne sa to ale testuje s natlakovanim vzduchom, nakolko vzduch lahsie unika cez mikrotrhlinky a dierky, lenze neviem ako tam dostat vzduch, kedze nechces poskodit plastovy uzaver nadoby. Este jedna moznost tu je, len keby si dokazal naplnit butanovy zapalovat s CO tekutym plynom. Otazka do plena: Neslo by to naplnit z bombicky pre bicykle (predpokladam ze to CO je tekute v bombicke), ak by tam dal prislusny adapter. Tak naplnit ako sa plni butanom, len on by to plnil s CO2. Ak ano, tak:

Zober butanovy zapalovac (preto zapalovac, lebo je maly a da sa hodit do nadrzky) z ktoreho vypustis plyn a napln ho stlacenym CO tekutym plynom. Potom povol ten biely plastovy ventilcek (kde zvycajne vychadza ohen) az kym zacne unikat CO plyn a hod ho do nadrze a rychlo ju zavri. Daj pozor, lebo neviem ako je robene tam to tesnenie. Ci najprv sa uvolni tesnenie a az potom zavit, alebo najprv zavit a tesnenie este tesni - vtedy to vystreli ten ventil. Treba zistit ci toto povolenie ventilu je mozne pouzit alebo nie. Ak nie, tak budes musiet vysprajcovat ten ventil v hornej polohe nech pomaly unika ten CO plyn, ale budes cakat velmi dlho. Ked sa uz natlakuje nadoba CO plynom, mozes nadobu postriekat saponatovou vodou (saponat z bublifukov je idealny, lepsie bublinkuje) a testovat na unikajuci vzduch - bublinky. Otazne je ci ti ten butanovy zapalovat s CO plynom vyvinie dostatocny tlak, ale plyn lahsie unika cez mikro dierky ako voda, takze malo by to fungovat. Len hlavne toto nerob s butanovym plynom, lebo mozes vyletiet do vzduchu ..... 20L nadoba, to by bola pekna supa, keby to buchlo....rozhadzoval by si s rucickami jedna radost.... (cierny humor).
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5691
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Skúška tesnosti

Príspevok od používateľa mr.dred » 30 Apr 2023, 07:15

Pokiaľ je to tak, že nádoba je neodlúčiteľnou súčasťou stroja a výrobca to skurwil tak, že výmena či demontáž nie je možná - jednoznačne vyrobil kurvítko. Vzduchotesné spojenie plastu s hliníkom býva problém za bežných podmienok - len atmosférický - bežne dýchateľný vzduch... Ale tu mi to pripadá,ako nejaká ochranná atmosféra pre špeci výrobok (viac nechceš prezradiť).
Samotný hliník - zliatina môže vykazovať pôry a trhliny pre únik molekúl vzduchu a to pomerne "veľké", tak že únik nemusí byť len v okolí prístupového otvoru. Únik/vstup môže byť hocikde cez teleso nádrže.
Ak je únik cez ten otvor - zas je tam veľa chemických zložiek - plast, časom degraduje.... lepidlo, môže spôsobiť korozívne na hliník či plast... časom či inými chemickými vplyvmi došlo k oddeleniu lepidla od plastu, alebo hliníku...
Predpokladám, že uzáver má nejaký závit / " či bajonet" na uzavretie víkom... Daj si vyrobiť/vytlačiť na 3D tlači nejaký prechodník so vstupným ventilom, aby si mohol nádobu pretlakovať a potom sa pohneš ďalej...
Použitím "nevhodnej" chémie vo vnútri (cola-mentos, ocot+niečo, alebo niečo iné) len môžeš zhoršiť vnútorné podmienky prostredia a zariadenie už bude k nepoužitiu....

Alebo jednoduchšie - pokiaľ je naozaj len to podozrenie na únik pri tom "vstupe", kúp nejaké kvalitné dvojzložkové lepidlo, obrús a očisti okolie vstupného otvoru + vloženého plastu a celé to v nejakej rozumnej miere zapatli....
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4329
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Skúška tesnosti

Príspevok od používateľa misocko » 30 Apr 2023, 09:08

Romiadam, predtym než napíšeš zdravie ohrozujúcu blbosť, sa trochu zamysli. Zapaľovač plastovy, náhradne náplne v obyčajnom spreji. CO2 bombička z masivneho kovu. Prečo asi?
2bary propan butan vs 50bar CO2. Naplnenie zapaľovača CO2 by bolo veľmi rýchle a deštruktívne ( veľké MTB koleso nafúka bombička asi za 0,5sekundy)
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5691
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Skúška tesnosti

Príspevok od používateľa mr.dred » 30 Apr 2023, 09:27

..keď že ide zrejme o nejaký mikroskopický únik/prienik ovzduší a nevadila by prítomnosť nejakej cudzej látky ... stačilo by do nádrže naliať plnotučné mlieko a nechať skysnúť... Tak sme to robili, keď bola na bicykli či aute "riedka" duša :lol: :lol:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Napísať odpoveď