Elektromotor 380/220V vhodný na reguláciu otáčok

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

knifak
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 30 Nov 2019, 08:49

Elektromotor 380/220V vhodný na reguláciu otáčok

Príspevok od používateľa knifak » 11 Máj 2023, 18:43

Zdravím,

Mám starý motor z miešačky a potrebujem na ňom plynule regulovať otáčky. Keďže je zapojený na 380V regulácia by bola príliš náročná/drahá, ale všimol som si, že na štítku motora je uvedené:
Y/D 380/220V
Znamená to, že ten motor je možné zapojiť aj na 220V a použiť na reguláciu otáčok nižšie uvedenú reguláciu?

Štítok motora:
Obrázok

Regulácia:
Obrázok

https://www.aliexpress.com/item/32706768388.html
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Elektromotor 380/220V vhodný na reguláciu otáčok

Príspevok od používateľa mr.dred » 11 Máj 2023, 19:35

..3F AS. motor korektne ureguluješ jedine freq. meničom... na to henten triakový (tyristorový) regulátorček určite nestačí....
2
Obrázok 1 Obrázok 1
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Elektromotor 380/220V vhodný na reguláciu otáčok

Príspevok od používateľa misocko » 11 Máj 2023, 20:32

nie, nieje to take jednoduche
fakt su frekvenčaky na 0,75kW v dnešnej dobe drahé? Vyhadzujeme to z firmy aj s dopravníkmi, už to snáď ani nikto nedemontuje.
Aka je Tvoja predstava rozsahu otacok a vykonu?
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Elektromotor 380/220V vhodný na reguláciu otáčok

Príspevok od používateľa ondistef » 11 Máj 2023, 22:53

To, že je tam uvedené 380/ 220V znamená, že pri zapojení vinutí do hviezdy je ho možné zapojiť na 400V (380) a v trojuholníku na 230V (220) ale potrebuješ trojfázovú napäťovú sústavu!

Triakovými regulátormi sa dá regulovať, ale len vo veľmi malom rozsahu a je to prakticky nepoužiteľné, nanajvýš na obmedzenie rozbehových prúdov.

Jediný použiteľný spôsob, je použitie frekvenčného meniča (navyše by musel byť trojfázový (resp. s jednofázovým vstupom a trojfázovým výstupom), to čo tu máš je jednofázový regulátor vhodný tak pre univerzálne komutátorove motory.
Vieš použiť napr.
750W frequency converter In 230V 1f/ 230V 3f Out

Pripadne zo slovenska so zárukou a podporou
https://vyboelectric.sk/obchod/frekvenc ... 0007-230v/
https://vyboelectric.sk/obchod/frekvenc ... 50-2s0007/

Ak by si mal krúžkový asynchrónny motor, tak by si vedel regulovať otáčky aj zmenou rotorového odporu.
1
Obrázok 1

knifak
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 30 Nov 2019, 08:49

Re: Elektromotor 380/220V vhodný na reguláciu otáčok

Príspevok od používateľa knifak » 11 Máj 2023, 23:50

Nakoľko mi to má slúžiť v rámci "zábavy" a maximálne 1x v roku ak vôbec, hľadal som finančne nenáročné riešenie do ktorého by som nemusel investovať veľa peňazí.

Ďakujem za odpovede, a tipy na frekvenčné meniče za rozumné peniaze :thumbup: Zase som sa niečo nové dozvedel

@misocko Ak ich vyhadzujete, pošli mi prosím jeden za symbolickú cenu :D :D
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Elektromotor 380/220V vhodný na reguláciu otáčok

Príspevok od používateľa miso156 » 11 Máj 2023, 23:53

Co tak pouzit viacvinutovy motor? Ako v starych prackach.
Pochybujem ze miesacku potrebujes regulovat plynulo. Staci v skokoch, nie?
0
"No pain, no gain." (KC238)

knifak
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 30 Nov 2019, 08:49

Re: Elektromotor 380/220V vhodný na reguláciu otáčok

Príspevok od používateľa knifak » 12 Máj 2023, 12:37

Tak našiel som niečo v cene ktorú som ochotný "obetovať" na ten účel. Myslíte že to bude v pohode alebo sú to vyhodené peniaze a je to šrot?

https://a.aliexpress.com/_mq4wv0k
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Elektromotor 380/220V vhodný na reguláciu otáčok

Príspevok od používateľa 5ko » 12 Máj 2023, 21:57

Pokial nenapíšeš presnejšie, na čo mieniš použiť, tak sa nedozvieš správne odpovede, alebo aspoň nasmeerovanie.
Je rozdiel, či to bude mať priamy súvis s tou miešačkou,alebo len chceš použiť ten motor na detský kolotoč... :wink:
Takže čím presnejšia požiadavka, tým presnejšie odpovede.
1
Obrázok 1
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

knifak
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 30 Nov 2019, 08:49

Re: Elektromotor 380/220V vhodný na reguláciu otáčok

Príspevok od používateľa knifak » 13 Máj 2023, 13:04

5ko napísal:
12 Máj 2023, 21:57
Pokial nenapíšeš presnejšie, na čo mieniš použiť, tak sa nedozvieš správne odpovede, alebo aspoň nasmeerovanie.
Je rozdiel, či to bude mať priamy súvis s tou miešačkou,alebo len chceš použiť ten motor na detský kolotoč... :wink:
Takže čím presnejšia požiadavka, tým presnejšie odpovede.
Trafil si klinec po hlavičke, je to homemade kolotoč pre všetkých (deti aj dospelých) :yawinkle:

Prvá verzia fungovala dobre ale nebolo možné ho pustiť na plno keďže by to už bola centrifúga tak sa po 1-2sek vypol a išiel na zotrvačnosť. Preto hľadám spôsob ako ho spomaliť.

Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Elektromotor 380/220V vhodný na reguláciu otáčok

Príspevok od používateľa 5ko » 13 Máj 2023, 18:29

To som tresol len tak zo srandy a ako vidím je to fakt ,, ringlšpíl,, s chuti som sa zasmial. :D
Myslím, že ak tam nemieniš investovať do FM, tak treba zmeniť prevodový pomer mec hanickým prevodom.Jednoducho vymeniť jednu z remeníc za vhodný priemer, aby si znížil otáčky bubna.
Priemer remenice si vieš dúfam vypočítať podla otáčok motora a požadovaných otáčok bubna,vzorce sú v knihách, hlavách aj na nete.
K mechanickej konštrukcii sa nejdem vyjadrovať, je to na tebe ako zvládneš bezpečnosť ,aby ste nemali namiesto zábavy- hlavy v smútku.Keby si tam sadol môj 130kilový zaťko,asi by ani betónová pätka pod miešačkou neustála a kolotočára by to pripučilo. :lol:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

knifak
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 30 Nov 2019, 08:49

Re: Elektromotor 380/220V vhodný na reguláciu otáčok

Príspevok od používateľa knifak » 13 Máj 2023, 20:34

Problém je, že tam nie je remenica ale šnekový prevod takže mechanický spôsob neprichádza do úvahy.

Takže toto nemá zmysel kupovať?
https://a.aliexpress.com/_mq4wv0k

Bezpečnosť sme sa snažili zabezpečiť po všetkých stránkach jak mechanických tak elektrických a všetko dobre dopadlo. Jednou z nich bolo že mohli ísť spolu iba podobné váhové kategórie.

P.S. Ešte lepšie by si sa pobavil na videách, ale tie si necháme v našom súkromnom archíve :yawinkle:
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Elektromotor 380/220V vhodný na reguláciu otáčok

Príspevok od používateľa 5ko » 14 Máj 2023, 08:32

radšej kúp aspoň 1kw menič,nech je tam rezerva
a odpadne trhanie pri zapnutí, lebo môžeš rozbiehať plynulo.

Máš pravdu, táto trojnoha nemá remeniceale odfoť ten pohon,možno niečo vymyslíme s tým prevodom.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Elektromotor 380/220V vhodný na reguláciu otáčok

Príspevok od používateľa enigma » 14 Máj 2023, 09:47

koľko otáčok má ten motor ? nedal by sa použiť motor s menším počtom otáčok ?
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Elektromotor 380/220V vhodný na reguláciu otáčok

Príspevok od používateľa Atlan » 14 Máj 2023, 19:04

Znemecka € 63,48 41%OFF | VEVOR VFD Frequency Inverter 1.5/2.2/3.0/4.0/5.5/7.5KW 220V 3P Variable Speed Drive Frequency Converter for CNC Milling Machine
https://a.aliexpress.com/_mK9p6IM
Keby si sa skor rozhybal boli za 62Ez ploska
Ale mas tam kupony, tak nejaku 5E zla vu dostanes.
Hlavne aby to malo vykon ako ten motor aspon, to vies cinske W. A vies tam nastavit cas rozbehu a potom cas zastavwnia. Pekne plynolo aby nehegalo s ludmi.
0

knifak
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 30 Nov 2019, 08:49

Re: Elektromotor 380/220V vhodný na reguláciu otáčok

Príspevok od používateľa knifak » 14 Máj 2023, 22:58

Do prerabky prevodu si sam netrufam a bol by som rád keby este fungovala kedze ju budem asi potrebovat aj ako miesacku :D

Dakujem za rady, skusim pozhanat ten 1,5kW menic a potom vam poslem video ako to dopadlo :D

P.S. Ak budete mat nejaky vyradeny, kludne sa ozvite :)
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Elektromotor 380/220V vhodný na reguláciu otáčok

Príspevok od používateľa Atlan » 16 Máj 2023, 17:42

za 58E z spanielska, 1,5kw a potakom na prednom panely, 24 maja doma :D
p:S: s kuponom co tam ma za 54E

https://www.aliexpress.com/item/3301990 ... 1704161510
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Elektromotor 380/220V vhodný na reguláciu otáčok

Príspevok od používateľa mr.dred » 16 Máj 2023, 18:36

Celkom ma pobavila táto téma od chvíle, keď vyšiel najavo účel...
Teda spraviť kolotoč z miešačky by ma naozaj nenapadlo - to smrdí úrazom !! Veď tá miešačka má malú - voľne položenú podstavu ... zaisťovacie body bubna majú obrovskú vôľu. Už pri miernom "rozladení" ťažiska môže dôjsť k nekontrolovanému prevráteniu a "umláteniu" kolotočujúcich sa samotným zariadením...

Iba ak by to bol jeden z ďaľších námetov na Darwinovu cenu :biggrin: :biggrin: :biggrin:

Až chceš mať domáci kolotoč, tak najprv si treba doštudovať matematiku, fyziku, mechaniku a potom navrhnúť - hlavne bezpečné zariadenie, na ktorom sa "povozia" deti či blbnúci pripitý účastníci nejakej párty...
Ver mi, že platiť niekomu do smrti za to, že si pre zábavu vyrobil zariadenie, ktoré absolútne nezodpovedá BP Ťa môže zrujnovať - a nebude to asi nič príjemné...
Nikde nie je napísané, že motor s reguláciou nemôžeš použiť.... odmontuj ho z miešačky a daj na kolotoč... okukaj si najjednoduchšiu reguláciu, ktorú používajú kolotočiari a máš vystarané...
Ale kolotoč z miešačky ??? :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
0
Naposledy upravil/-a mr.dred v 16 Máj 2023, 18:51, upravené celkom 1 krát.
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Elektromotor 380/220V vhodný na reguláciu otáčok

Príspevok od používateľa Amaterr » 16 Máj 2023, 18:48

Nechcel som to tu rozmazavat , ved ide hlavne o deti ... jedno spadnutie na koleno a mamicka spravi cirkus :) , tu plati to zname : Za dobrotu na žobrotu :)
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Elektromotor 380/220V vhodný na reguláciu otáčok

Príspevok od používateľa mr.dred » 16 Máj 2023, 19:06

Amaterr napísal:
16 Máj 2023, 18:48
ved ide hlavne o deti
:agree: ... veď len obyčajná hojdačka - zavesené lano niekde na konári stromu s palicou na sedenie je potencionálnym zdrojom úrazu, ktorý dnešný umravčaný rodič v prípade boľačky dieťatka dokáže súdne napadnúť..... a nie ešte miešačko-kolotoč
Sme už "starčekovia" ... z inej doby... vtedy sme mali lanové hojdačky aj nad "roklinami" ... a keď sme spadli a prišli "dochrámaný" domov, rodičia koľkokrát ani nevedeli kde to bolo....a nikto nikoho neobviňoval... 8)
1
Obrázok 1
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Elektromotor 380/220V vhodný na reguláciu otáčok

Príspevok od používateľa 5ko » 17 Máj 2023, 16:28

Nechcel som v téme rozmazávať tieto aspekty ,, projektu,, aby sa tu zase nevytvorila podtéma darwin,pretože každý dospelý človek si musí uvedomiť čo je ešte OK ,a čo je už na hrane bezpečnosti.
Spomenul som hlavne tú stabilitu stroja,nespomínal som nevyhnutnú spolahlivú ochranu cez prúdový chránič..... zase by sa to rozmazávalo na večnosť.
Len tolko by som dodal, že v dnešnej dobe sa deťom môže stať jediný úraz, a to že si na tablete zlomia necheť pri ďobaní do klávesnice, čo pre niektoré baby môže byť také frustrujúce, ako zistenie, že ich oblúbená brokolica rastie najlepšie pohnojená kravským lajnom, že nie je vytlačená na 3D v supermarkete. :wink:

Keďže na telocviku decká asi okrem futbalu a predvádzania adidasiek už nedokážu urobiť ani jeden klik,či zhyb a šplhaní na lane ani nevravím, taktiež vojenčina bola zrušená,

tak by som zaviedol práve takéto netradičné adrenalínové športy a nebezpečné hry,kde by museli dokázať nielen svoju kondíciu, ale aj mentálnu vynaliezavosť a kto by to nezvládal,kludne by som ho nechal prepadnúť práve z telocviku. :lol: Aby si uvedomili, že nestačí len pozerať na videu nejakú pevnosť Boajard,ale nech si to aj sami vyskúšajú, nech padnú na hubu a musia sa sami vyhrabať,kým sú mladí a o pár rokov by boli za to vďační aj svojim rodičom, že nebežali žalovať učitela,ak si narazili gule na koze. :mrgreen:
Howgh.
2
Obrázok 1 Obrázok 1
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok