Krimpovanie RJ45

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Krimpovanie RJ45

Príspevok od používateľa balu » 24 Júl 2023, 22:36

Edgar napísal:
24 Júl 2023, 16:22
No tak si sa nedočkal :D Keby to bola taká hrôza, tak sa tu na to ani nepýtam :D
Uznávam fotky nie sú detailné, na makro nemám foťák. Avšak môžem Ti zaručiť, že tieto bodky sú samotné kontakty ktoré prerezali vodič naskrz až po samý vrch.
obrázok.png

Tu máš teda ešte fotku z boku, zatlačené je to dokonca ešte hlbšie ako na "OEM" kábloch z obchodu.
viber_image_2023-07-24_16-16-35-338.jpg
Čo sa týka kábla, je to tento tu nastrihaný, ale robilo mi to viacero káblov.

ferrari10, až teraz som si všimol Tvoj post. Od providera mi cez 5 poschodí ide CAT5e UTP, takže čokoľvek lepšie je v byte už aj tak bezpredmetné.
Podle těch fotek to vypadá, že ty kleště lisujou moc hluboko. Nalisoval jsem už mraky konektorů a že by kabel nefungoval se mi stalo jen několikrát, ale nikdy jsem neměl kontakty prolisovaný skrz kabel na druhou stranu. Kleště vypadají, že štelovatelné nejsou, ale podle výsledků jsou špatné. Zkus si někde půjčit jiné a poznáš, jestli je to kleštěma nebo rukama. Já osobně tipuju, že špatné kleště.
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
mihal.dp
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 04 Júl 2008, 00:00
Bydlisko: okres VK
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Krimpovanie RJ45

Príspevok od používateľa mihal.dp » 25 Júl 2023, 17:24

Suhlasim
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Krimpovanie RJ45

Príspevok od používateľa Edgar » 26 Júl 2023, 05:08

Áno tými kliešťami to je možné, ale podľa toho čo som mal možnosť vidieť, tak aj Knipex 975110 lisujú rovnako hlboko.
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Krimpovanie RJ45

Príspevok od používateľa ondistef » 26 Júl 2023, 08:53

Skús použiť iný typ (značku) konektorov RJ45, ono aj tie konektory nie sú úplne rovnaké (všetko sú to RJ45, ale nie je konektor RJ45 ako konektor RJ45.).
Najideálnejšie mať krimpovacie kliešte a konektory buď od jedného výrobcu, alebo kliešte, kde uvádzajú typ konektorov (značku, modelový rad).
Alebo použiť beznástrojove verzie, kde sa to samé zareže a nemusíš nič krimpovať.
Sú síce o dosť drahšie, ale pri pár kusoch by som to neriešil.
0

Používateľov profilový obrázok
rogi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 401
Dátum registrácie: 23 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Ružindol

Re: Krimpovanie RJ45

Príspevok od používateľa rogi » 26 Júl 2023, 12:54

Čo tak urobiť dôraz a nie tu dve stránky vypisovať :yawinkle:
Inak tie káble sa križia a je to jebačka ich dostať tam kam patria :rolleyes:
0
viem iba základy s elektrotechniky, viem urobiť plošák foto cestou, osadiť súčiastkami, keď to nefunguje som v koncoch :( ale nie celkom :D
požívam tieto MM, DT9205B, PU500, PU140, najviac BM235

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Krimpovanie RJ45

Príspevok od používateľa Edgar » 26 Júl 2023, 19:29

Nakoniec je to vyriešené kúpou hotových káblov a všetko funguje na prvýkrát :D akurát 3x 5m + 1x 0,5 m ma vyšlo toľko isto ako ten 40-metrový aj so 100 koncovkami, no ale čo už :D A to som bral najlacnejšie. Pre porovnanie skutočne sú piny zasunuté plytšie, vzdialenosť oproti mojim krimpovaným je asi polovičná. A len taká zaujímavosť, aj na hotových kábloch je kontaktný pin prerezaný každou žilou naskrz až hore.
Prílohy
viber_image_2023-07-26_19-25-48-520.jpg
viber_image_2023-07-26_19-25-48-667.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Krimpovanie RJ45

Príspevok od používateľa Edgar » 03 Mar 2024, 00:05

No vyše pol roka som mal s hotovými káblami pokoj, ale aj tak je tam zrada. Mám tam od začiatku túto dvojitú zásuvku, v ľavom porte mám prívod internetu priamo od providera a v pravom mám vývod do ďalšej izby a pred pár dňami mi ten vývod z ničoho nič tiež začal ísť len na 100 Mb/s, tak som len vytiahol kábel a znova zapojil, to už odvtedy ide na 1000 Mb/s ale dneska sa mi zdal internet celkovo nejaký spomalený, na mobile mi veci rýchlejšie načítavalo cez dáta ako cez WiFi, až som napokon zistil že celý internet mi vďaka tejto zásuvke ide na 100 Mb/s lebo zrazu prestalo mať kontakt aj na ľavej zásuvke kde je prívod internetu. A keďže mám kvôli IPTV zapojený pred routrom ešte aj switch, tak router mi prívod internetu hlásil ako 1000 Mb/s pretože ide až zo switchu kde to naozaj išlo na 1000 Mb/s ale už prívod zo zásuvky do switchu bol 100 Mb/s, čo som zistil až tak že som volal providerovi a bol som za úplného debila lebo chyba na ich strane nebola, ale on už videl že mi tam ide len 100 Mb/s zariadenie...
 
No ale teraz otázka ako je vôbec toto možné že sa konektorov mesiace nedotknem a stratia kontakt? Veď toto keby mali sieťari riešiť pri tisícoch spojov tak celé dni nič iné nerobia. Som už z toho fakt zúfalý. Mám kúpiť teraz ešte aj novú zásuvku lebo táto si po mesiacoch zmyslí že stratí kontakt z ničoho nič?
 
SCHNEIDER-ASFORA-GNIAZDO-2x-RJ45-kat-6-UTP-BIALY.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Krimpovanie RJ45

Príspevok od používateľa budvar10 » 03 Mar 2024, 11:11

Áno, môže sa to stať a stáva sa to aj vo výpočťákoch. Sem-tam.
Ale, ja som mal doma rovnaký problém s jednou zásuvkou. Nanovo som je nacvakol, potom vymenil zásuvku. Stále som musel odpojiť a pripojiť. Až s prístrojom som zistil, že problém bol na opačnom konci pri switchi.
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Krimpovanie RJ45

Príspevok od používateľa cool-zool » 03 Mar 2024, 11:49

No ja som pred dvomi rokmi robil rozvod v dome s tymito zasuvkami (jeden port na internet a druhy na IPTV) do troch izieb a zatial som nemal ziadne problemi.... A tiez ich nevytahujem kazdu chvilu, dokonca v obyvacke a spalni ich mam za TV na konzole (IPTV na septobox providera a NET do smart TV) uz druhym rokom, bez toho aby som sa toho dotykal...
1
Obrázok 1

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Krimpovanie RJ45

Príspevok od používateľa peterple » 03 Mar 2024, 13:59

To nemusí byť len o kontakte. Nedávno som robil veľa zásuviek (16ks) no a jeden počítač poblikoval na oranžovo, ostatné na zeleno. Rozhranie hlásilo oba 10Mbit. Susedná zásuvka 100Mbit. Obe dĺžky kábla do prepínača menej ako 10m. Test vodivosti prešiel v oboch prípadoch bez problémov. Po rozobratí a skontrolovaní všetko sedelo. Všetky signály boli v pároch ako majú byť. Jediný problém bol že som si pri oboch koncoch dovolil rozpliesť podstatne viac ako povoľuje norma. Ten prvý kábel 100M v tejto konštelácii dal, ten druhý nie. Ono totiž závisí aj od toho ako si sa ktým káblom choval keď si ich tam naťahoval. Tieto káble som ja neinštaloval a v niektorých rohoch líšt je to vidno že sú tam dosť malé rádiusy. Lebo sa pridávalo a pridávalo dokiaľ sa tam nejaký kábel zmestil.
Oba káble som skrátil čo to šlo a teraz bežia na 100M. Keď sa to tam náhodou bude modernizovať na 1G tak očakávam že to bude fungovať/nefungovať podobne ako u teba.

Treba si uvedomiť že už 10Mbit je vedenie teda sa k tomu treba chovať s patričnou úctou. 100Mbit ešte ide po jenom páre a potrebuje aby kábel preniesol frekvencie do 100Mhz

Pri 1Ghz tam už je možností viacej buď je kabeláž čo "utiahne" iba 100MHz a vtedy sa použije half duplex a všetky 4 páry (CAT5). Alebo kabeláž "utiahne" 250Mhz a potom to ide full duplex po dvoch pároch tam a po dvoch späť. (CAT6)

To koľko kabeláž zvláda závisí opäť aj od toho ako si sa ku káblu choval keď si ho ištaloval. Ak to naťahovali majstri ktorým to nič nehovorí kludne to potom dopadne tak že to takúto rýchlosť nedosiahne.

Najhoršie na tom je že toto sa jednak nedá zmerať jednoduchými meráčikmi čo merajú len vodivosť. (Aj mnohí montážnici si tester na certifikáciu iba prenajímajú a nevlastnia ho) Druhá vec je tá že karty si pri naväzovaní spojenia linku testujú a nakoniec sa dohodnú na maximálnej možnej rýchlosti čo to v danom okamihu dovoľuje. A práva to je ten problém. Ak je napríklad použitý UTP kábel a sú vedené spolu viaceré, tak sa či chceš alebo nechceš navzájom sa rušia. To krútenie rušenie potláča, ale dokonalé to nie je. Teda ak budeš testovať postupne jeden kábel za druhým tak to na 1G môže bežať. V momente ak to ale začne bežať všetko naraz tak úroveň rušenia môže prekročiť hranicu šumovej imunity a karty ak tento stav trvá dlhšiu dobu na to reagujú znížením rýchlosti.

Samozrejme ako prvé by si mal otestovať či máš v poriadku všetky páry. Môže byť naozaj to že jeden z tých dvoch čo sa pri 100Mbit nepoužívajú má zlý kontakt a tak to niekedy ide 1G a inokedy len 100M. Ak nemáš tester, alebo si nevieš požičať, tak sa to dá otestovať aj obyčajným ohmetrom.

Druhá vec je skonrolovať či nemáš zle zapojené páry. Ale to si myslím že by 100M nedalo, takže v tomto asi problém nebude.
1
Obrázok 1
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Krimpovanie RJ45

Príspevok od používateľa Edgar » 03 Mar 2024, 14:54

Ďakujem za príspevok, ale ten internet tu je natiahnutý cca 5 rokov bez zmeny (ešte od predošlého nájomcu, ja som tu druhý rok) a začalo sa mi to diať práve pred pár dňami, tak trochu zvláštna náhoda. Ináč už priamo provider ťahá vo vonkajších “stúpačkách” iba Cat5 UTP do každého bytu od vrchného 7. poschodia. Tak si myslím že keby to bolo také háklivé, neurobil by to tak a už vôbec by neponúkal symetrický gigabitový internet. Tak isto videl som niekoľko priestorov kde bol naťahaný internet ako prišlo ale o takých problémoch čo mám ja, som nikdy nepočul. Zásuvku som si síce robil ja ale páry som rozplietol iba na dĺžku nevyhnutnú na zarazenie do svoriek a to je vzdialenosť asi tak 1 cm.
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Krimpovanie RJ45

Príspevok od používateľa peterple » 03 Mar 2024, 17:40

Takže máš potvrdené že niektorý vodič nemá kontakt? Ak áno tak potom treba nájsť kto to spôsobuje. (patch káble., zásuvky) Celkovo tam bude tých prepojov viacero. Ak je to ohmicky v poriadku tak ma napadá ešte možnosť súbehu s NN alebo zemná slučka. To tiež spôsobuje občasné výpadky a problémy v prenose.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Krimpovanie RJ45

Príspevok od používateľa Edgar » 03 Mar 2024, 19:06

Nemám potvrdené. Usudzujem len z toho, že niekedy tým káblom stačí aj pohýbať a zmení sa to buď na 100 Mb/s alebo 1000 Mb/s. To sa týka tých mojich robených, ktoré som vymenil za hotové. Ale zrejme to bude problém aj na tej zásuvke. Inde to nemá byť aký problém pretože to mám zapojené nejak takto [obr. 1]. S tým, že router mi aj tak hlásil toto [obr. 2], pretože router už nevedel, že do switchu to išlo iba na 100 Mb/s. Kábel od providera ku mne nemám ako zmerať, lebo to má zamknuté. A že by tam riešil nejaké rádiusy alebo súbežné vedenie viacerých koncových zariadení, to posúď sám [obr. 3].
 
Obr. 1:
siet doma.png
 
Obr. 2:
obrázok.png
 
Obr. 3:
viber_image_2024-03-03_15-55-54-130.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Krimpovanie RJ45

Príspevok od používateľa budvar10 » 03 Mar 2024, 21:48

Kábel od providera dáš rovno do PC a vieš otestovať. Alebo už ten je nacvaknutý dozásuvky a tam je ten problém? Z tej schémy to nie je jasné.
Antik má v telke tiež test rýchlosti. Niekde v menu to je.
Musíš ísť krok za krokom.
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Krimpovanie RJ45

Príspevok od používateľa peterple » 03 Mar 2024, 22:22

Popíšem ako som pochopil tie nové info:

Tá sivá škatula Antik je prevodník providera na chodbe vonku pred bytom. Tie fialové a šedé káble sú UTP k jednotlivým bytom a jeden ide aj k Tebe do tej zásuvky. Potom tam vidím ešte jeden hrubší čierny kábel. To neviem čo to je. Ak je to optika tak je to OK. Ak je to NN teda 230V pre napájanie toho rozbočovača tak to moc OK nie je a to je ten súbeh o ktorom som písal. Ethernet a silové káble by sa nemali viesť v jednej lište.

Kábel z chodby teda končí v zásuvke a odtiaľ ideš patch káblom do prepínača. Nakolko píšeš že už tento spoj padá na 100Mb tak problém je bud ten patch kábel medzi zásuvkou a switchom alebo tá zásuvka. Čo je ďalej je už bezpredmentné.

Pochopil som to správne?
Prvý test čo by som urobil je že by som prehodil patch káble zásuvka switch, zásuvka router.

Druhý test by bol otvoriť tú zásuvku a odfotiť pripojenie kábla od providera, ohmicky to zmerať proti konektoru ktorý ide do prepínača (samozrejme vtedy keď to vypadne).
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

03601
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 20 Feb 2024, 18:42
Vek: 63

Re: Krimpovanie RJ45

Príspevok od používateľa 03601 » 03 Mar 2024, 22:52

Edgar napísal:
03 Mar 2024, 00:05
No vyše pol roka som mal s hotovými káblami pokoj, ale aj tak je tam zrada.
Neviem či toto niekto prečíta... :biggrin:
Máme všeobecne tendenciu dívať sa na tie káble ethernetu, ako na napájacie káble. Skrátka vôbec si v praxi nepripúšťame zložitosť a problémy pri prenose 10mbps, či 100, či dokonca giga a viac... pritom všetkom, čo to musí spĺňať, aké vlastnosti sú očakávané a aké prekážky a kompromisy sa na prenose ethernetom zúčastňujú, je celkom podivné, že to vôbec a v takých objemoch dát funguje!
Takže začnem od pása! Inpendancia skrúcaného páru!
Je základný parameter tejto prenosáriny. Ešte kdesi za Alexandra Grahama Bella sa v telefónii prišlo na to, že 600ohm je zlatá hodnota a napodiv platí dodnes. Prečo? Lebo REZONANCIA! Ďalší súvisiaci parameter, podieľajúci sa na prenose. Ak je vysoká škodí, ak je malá škodí, musí byť "akurát"! A pri 600 ohm je akurát. Skrátka rezonancia vie signál zatlmiť, okresať, zosilniť až moc, znehodnotiť jeho tvar, spáchať ozvenu... a čo je to tá rezonancia? Isto ste už kričali do rúry...
Jalová kapacita a indukčnosť!
Ak sú dva drôty doslova na sebe, sú to dosky kondenzátora a cievky vzdušného trafáku zároveň, či chceš či nechceš. Ak pár vo fabrike pri výrobe moc španujú, má zlé tieto parametre, ak je moc voľný tak je to tiež naprd. Skrátka kapacita a indukčnosť spolupôsobia s impedanciou a vytvárajú frekvenčné pásmové blokády, horné/dolné priepuste, útlmy... skrátka už spomenutú rezonanciu. Jalový merný odpor materiálu vodiča, prechodové odpory na spojoch, izolačný odpor medzi vodičmi! To všetko tvorí nekonečnú zmes RLC kombinácií, ktorá pôsobí na prenos a buď mu pomáha, či ho nivočí! Ak len jeden jediný parameter z uvedených nie je v očakávanom rozmere, prenos sa skrátka nekoná! Je zatlmený, či rezonanciou prehlušený tak, že mu ani vlastná sieťová karta nerozumie!
Presluchy!!!
Pár tam nie je sám, sú tam s ním ešte 3 ďalšie. Všetky majú všetky spomínané RLC kombinácie a sú tak pri sebe, že si vytvárajú vzájomné indukčné a kapacitné prieniky signálu z páru do páru! Keďže je vysielanie a príjem oddelené, tak je celkom neželané, aby sieťová karta na vstupe počúvala, čo poslala na výstup! Aby sa to dialo v čo možno v najmenších pomeroch (odstrániť to ešte nik nedokázal), páry majú rôzny počet závitov skrúcania na m dĺžky. Tým sa rozbije jednotnosť v RLC parametroch a takto sa tie rezonancie stretávajú omnoho menej, akoby boli všetky skrúcané rovnako! Preto je dôležité dodržiavať farebné kombinácie párov! Ale ak nastane to spomínané "Ak len jeden jediný parameter z uvedených nie je v očakávanom rozmere" tak z kábla máme kopírku signálov krížom krážom z páru do páru! Potom mu ani vlastná sieťová karta nerozumie!
Vyžarovanie a odrazy!
Každá indukčnosť vyžaruje energiu a čím má tá energia vyššiu frekvenciu, tým viac ide do okolia, teda pokiaľ nie je vyvážená. Tak napríklad anténa... a anténou sú aj ethernetové káble! A akou parádnou, teda pokiaľ nie sú vyvážené svojimi parametrami. Pár rozpletený na dlhšej vzdialenosti, ako je potrebné vyžiari o niekoľko rádov viac energie, ako riadne ukončený. Týka sa to hlavne konektorov v zásuvkách a na patch paneloch, kde sú borci, čo si páry "vyhladia" hneď za ukončením vrchnej izolácie. To má za následok porušenie celého guľášu RLC parametrov a zásadné zhoršenie prenosových parametrov... to je napr. problém CAT6 a CAT7. Je super mať 10G kábel, na CAT5e konektore. Konektor stisol káblu vajcia tak, že viac ako giga neprenesie, hoci sa bude tváriť že hej (karta ukáže). Dokým nepripojíte profesionálny merač. Odrazy je zaujímavá a malokým tušená vec! O čo ide? O skladanie vlnenia. Signál má tendenciu naraziť do preň nepreniknuteľnej steny tvorenej RLC guľášom. Ak je tá "stena" pružná tak akorát pre charakter signálu tak sa od tej steny sa odrazí a hybaj naspäť... ale jeho energia interaktuje s prichádzajúcim signálom a tak sa raz sčítajú, raz vyrušia... a kde vznikajú také odrazy? Konektory, ohyby pod povolený polomer, na tých skrútených miestach, po vyrovnanej sľučke, na miestach kde sa kábel sploští kdesi pod kobercom... skrátka všade, kde sa kábel mechanicky poškodí.
Tienenie!!!
Tak toto je téme vďačná ako plochá zem. Ale fyziku ešte nikto neodrbal a platí všeobecné pravidlo, že ak NEVIEM AKÚ MÁM ZEM, neriešim tienenie! Ak má byť tienenie účinné musí byť zemnenie lepšie ako všetko zemnenie vôkol!!! Na PE vodič z najbližšieho rozvádzača rovno zabudnite, tam je toľko hnoja a sračiek z prostredia, že namiesto tienenia spravíte podlahové kúrenie káblami! Tienenie je anténa ako hovädo, dlhá, štíhla, ide povedľa všetkého EM bordelu, nemá žiadnu protiváhu opozičného vodiča a nachytá všetky EM sračky, ktoré sa ani zmerať nedajú. A má, ako každý drôt, merný odpor!!! A kapacitu voči každému jednému vodiču vo vlastnom kábli!!! A neviem či som už niekde spomínal indukčnosť voči každému jednému vodiču vo vlastnom kábli!!! Skrátka tienenie bez ale fakt dobrej zeme, vnesie do guľáša RLC parametrov toľko štipľavého, že to má aj Cisco čo robiť, aby ten guľáš zožral!!! Ale ak má svoju ozaj skvelú zem spojenú s PE až kdesi na päte objektu a nie na najbližšom podružnom rozvádzači, tak napokon je skutočne, ale že ozaj ale že úplne zanedbateľným prínosom v normálnom kancelárskom prostredí.
Rušenie zvonku!!!
A sme späť pri impedancii. 600 ohmov je pomerne málo pre rôzne náhodné frekvenčné chrchle idúce okolo. A táto impedancia ich statočne vybíja. Ak však máte kdesi dáky echtovný zdroj rušenia, s otvorenou impedanciou, ktorý doslova svieti EM energiu vôkol, tak to je problém. Ale v bežnom kancelárskom prostredí je takýchto zdrojov EM žiarenia málo. Môžu to byť spínané zdroje s polámaným jadrom vf trafáku, zle zatienené mikrovlny... ale odporové ohrievače, či chladničky, ba ani vysávač s komutátorovým iskrišťom... nemá zásadný vplyv. Ak by mal, tak ideme pár kbps a nie giga... teda pokiaľ sú káble dobre ukončené, nikde nie sú zalomené okolo ostrého rohu, nie sú skrútené vyrovnávaním sľučky, neťahali ste ich z trubky vší silou...
Protokoly prenosu!
Pakety pakety a pakety... čo sa stane, keď si PC pýta stránku z ethernetu a dostane len 10%? No vypýta si ju ešte raz, zase nič, no tak daj znova... deje sa to na úrovni paketov, skrátka protokoly prenosu majú opravné algoritmy, ktoré zabezpečujú kvalitu, kompletnosť a zrozumiteľnosť prenosu, ale v prípadoch, keď sa stretnú viaceré parametre prenosu naraz, tvoria kontraproduktívnu jalovú záťaž, niečo vzdialene podobné ako DrDoS útok. Práve protokoly klamú telom a displejom, keď nadšene ukazujú 1000Mbps... áno na dákej vrstve sedmičkovej signalizácie si rozumejú, ale dáta preniesť na prvý pokus nevedia. Opätovne sa dožadujú opravných paketov a tým preťažujú komunikačnú priepustnosť kábla, hoci základnú konektivitu majú... A čo im bráni v zrozumiteľnosti? Rezonancia! Tá prekliata a láskavá vlastnosť každého prenosového vedenia. Celá tá škála RLC parametrov sa skrátka niekedy rozvlní, ako tanečnica samby a nepustí ani prd, leda tak DC prúd a aj tomu dá do držky! Stačí aby si slnko kýchlo...
Toľko večerná popularizácia prenosáriny po drôtoch. No a máme tu aj prenosárinu vzduchom, tak napr........
Príjemné krimpovanie!
1
Obrázok 1
Naposledy upravil/-a 03601 v 04 Mar 2024, 00:18, upravené celkom 3 krát.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Krimpovanie RJ45

Príspevok od používateľa Edgar » 03 Mar 2024, 23:43

budvar10 napísal:
03 Mar 2024, 21:48
Kábel od providera dáš rovno do PC a vieš otestovať.
Majú tam filter MAC adries, čiže to by som tam musel zase volať aby mi povolili MAC adresu počítača alebo by som musel ručne nastaviť MAC adresu PC na rovnakú ako má router, no je s tým veľa vecí ktoré sa mi nechce riešiť...
 
budvar10 napísal:
03 Mar 2024, 21:48
Alebo už ten je nacvaknutý dozásuvky a tam je ten problém? Z tej schémy to nie je jasné.
No neviem ako myslíš nacvaknutý, je tam narazený do tých nožových kontaktov každou žilou osobitne, nie je to taká zásuvka ktorá má iba RJ45 spojku, lebo už som videl aj také. Pôvodne bol ten kábel trochu dlhší a s koncovkou ale tak či tak by mi nedošiel do routra čiže spojkou na RJ45 by mi vznikli ďalšie dva spoje, tak som tam dal radšej zásuvku a aj to lepšie vyzerá. Uznávam, že zo schémy to jasné nie je, to som mohol nakresliť lepšie.
 
budvar10 napísal:
03 Mar 2024, 21:48
Antik má v telke tiež test rýchlosti. Niekde v menu to je.
Áno tu je zase zrada v tom, že pred pár mesiacmi nejakou aktualizáciou firmwaru Antik cielene obmedzil boxy na 100 Mb/s režim čiže tam to viac nenamerá nikdy. Odpoveď od zákazníckej linky bola, že na boxe vôbec nemám merať rýchlosť. Nevyjadrujem sa. Ale na boxe je aspoň indikácia pri každom RJ45 porte (box má v sebe gigabitový switch, ale nepoužívam ho lebo nechcem aby mi celý internet závisel od boxu, občas sa zasekne a musím ho reštartovať) a tam sú kontrolky zelená a oranžová rovnako ako na PC, čiže zelená je gigabit a oranžová je 100 Mb/s, tam mi svieti stále zelená a svietila aj pri tej "poruche". Na switchi ani na routri také LEDky bohužiaľ nemám.
Ináč ten box je asi jediné zariadenie, v ktorom mi ani mnou vyrábané káble nikdy nezblbli, takže ja už neviem, už to môže fakt závisieť len od tých zásuviek ako takých. Niekde je iná tolerancia alebo čo. A keď sa nájdu dve zlé tolerancie tak to nejde :D
 
viber_image_2024-03-03_23-34-02-018.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Krimpovanie RJ45

Príspevok od používateľa Edgar » 03 Mar 2024, 23:45

peterple napísal:
03 Mar 2024, 22:22
Pochopil som to správne?
Pochopil si všetko správne. To sa mi tu stáva málokedy :D
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Krimpovanie RJ45

Príspevok od používateľa budvar10 » 04 Mar 2024, 06:53

Edgar napísal:
03 Mar 2024, 23:43
Majú tam filter MAC adries, čiže to by som tam musel zase volať aby mi povolili MAC adresu počítača alebo by som musel ručne nastaviť MAC adresu PC na rovnakú ako má router, no je s tým veľa vecí ktoré sa mi nechce riešiť...
Nastavíš MAC a IP na PC. Akých veľa vecí?

Ak sa ti to nechce, stále môžeš najať odborníka. Určite aj Antik vie pomôcť.
 
Edgar napísal:
03 Mar 2024, 23:43
Pôvodne bol ten kábel trochu dlhší a s koncovkou ale tak či tak by mi nedošiel do routra čiže spojkou na RJ45 by mi vznikli ďalšie dva spoje, tak som tam dal radšej zásuvku...
Možno je to práve to. Nechcel si mať veľa spojov a teraz ti nefunguje správne. Kábel od Antiku by som nechal tak, ako mi ho dajú.
Edgar napísal:
03 Mar 2024, 23:43
Áno tu je zase zrada v tom, že pred pár mesiacmi nejakou aktualizáciou firmwaru Antik cielene obmedzil boxy na 100 Mb/s režim čiže tam to viac nenamerá nikdy.
To teda máš pravdu! Teraz som to skúsil. :pain:
Asi sa veľa ľudí naraz s tým hralo.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Krimpovanie RJ45

Príspevok od používateľa Edgar » 23 Mar 2024, 02:33

No aby som to uzavrel. Od písania tohto príspevku sa mi to stalo o pár dní znova, tak som sa nasral a switch som vyhodil s tým, že som na routri nastavil multicast pre jeden konkrétny LAN port, doňho som zapojil box a všetko funguje ako predtým a do 100 Mb/s režimu sa mi to už odvtedy nepreplo. Takže možno bol tomu na vine aj switch, ktovie.
Ja vždy hovorím že každé zariadenie v ceste môže skôr či neskôr robiť takéto blbosti, aj keď podľa providera je spoľahlivejšie použiť switch namiesto multicastu v routri aj napriek tomu že to router podporuje a aj na zákazníckej linke mám po tomto zapojení overené že zapojené je to z ich strany správne aj napriek tomu že to je vlastne fyzicky za routrom, čo doslova zakazujú. Ale to je už na inú tému.
0

Napísať odpoveď