"S" medzi bleskozvodom a FV

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

ergo123
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 23 Jan 2021, 14:22

"S" medzi bleskozvodom a FV

Príspevok od používateľa ergo123 » 27 Júl 2023, 16:55

Caute.
Mam taku dilemu, kam ulozit panely na FV. Mam strechu skridlu, bleskozvod (aj s reviziou, odpor bol variabilny, niekedy az 8 ohm), obkopany dom, ulozeny cca 60cm pod povrchom zeme, viacmenej pieskove lozisko. Zvysle zdvody su priamo na murive, zateplene pomocou EPS, v chranicke. Ryny a zvody dazdovej vody su plechove, bleszkozvod je tym padom napojeny aj na tuto rynu. V tejto ryne ide chranicka s kablami na FV, kazda ma vlastnu chranicku, no co poviete na tuto blizkost s bleskozvodom?
Tym padom treba spojit FV konstrukciu s bleskozvodom, tak je ?
FV kable idu nasledne do domu v exterieri, pod chodnikmi, plytko, cez stenu vrt priamo do technickej, odtial poistky, odpojivac, a zariadenie (zatial iba bojler).
Ide totiz o to, ze krokva je tak ako je, a najblizsia krokva je iba 20, mozno 30, dajme tomu ze je to len 20cm, od bleskozvodu. Vrch strechy, kde je bleskozvod, tam je vzdialenost od panelov aspon 50cm. Teoreticky by som mohol ten bleskozvod posunut o mozno max 20cm, ale neviem ci to ma zmysel, alebo vyznam..
Dovod preco toto riesim je, ze strecha nie je neobmedzene dlha a zide sa kazdy cm, preto tato tema, doslova by bola otazka "kam ako centrovat sustavu panelov" (laicky povedane, doprava alebo dolava, pri pohlade na strechu domu), ci nechat 110cm, alebo 20cm, od bleskozvodu-panelov (na danej sikmine strechy).
Ale kedze sa kable krizuju v tej ryne... Neviem sa nijak vyhnut tomu krizovaniu, to by som musel rozsekat kus stropu, a potom este aj stropu, kedze je to podkrovny dom.
Za tipy vam Dakujem :)

PS: elektrikari co mi radili, kazdy radi inak, takze som z toho uz aj jelen.
0

ergo123
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 23 Jan 2021, 14:22

Re: "S" medzi bleskozvodom a FV

Príspevok od používateľa ergo123 » 27 Júl 2023, 17:56

Este taky maly EDIT:

Tu som nasiel temu bleskozvod a drevodom
https://svetelektro.com/phpbb/?phpbb=dm ... RhcnQ9MjA=
pisalo sa v nej aj o vodič HVI light, okrem ineho.. (alebo jemu podobne)
Napadlo mi, ze ak mam take "blbe" krizenie sa bleskozvodu a 6mm2 DC kablov, neda sa do existujuceho bleskozvodu pouzit takyto izolovany kabel? Jeho trasa, od stitu/najvyssieho bodu bleskkozvodu, smerom do zeme, len po tejto 1 trase (1 z 4 zvodov na dome cca 13x10m, L tvar), by mohla predstavovat 4+5+1m cca.. orientacne 10metrov, to by nebolo na bankrot, ale ci by to malo vyznam a bolo bezpecne, neviem, len davam do pozornosti.

Mimochodom, aby som sa predstavil, som laik, spolumajitel stavby, a tieto veci ma zaujimaju, nerad zverujem pracu nahodnemu odbornikovi, pretoze ma sklamalo cca osem odbornikov z desiatich. To by bolo na velmi dlho debatu. Preto by som velm irad aspon laicky tomuto pochopil, aby som si to vedel "skrz na skrz" nejak "overit" a "pospajat" si vedomosti. Potom samozrejme ak je to nutne nie je problem zavolat RT, aby to preskusal. RT uz bol pri kolaudacii, aj bleskozvod robil original elektrikar. Moj ciel nie je mat to OK na papieroch, moj ciel je POISTTIT objekt fyzicky, nie cez poistovnu, ale FYZICKY, proti blesku, co mozno najviac, ako to FYZIKA dovoli. Aby ma bolo mozne pochopit, ak idem na púšť, nepoistim sa kuponom na vodu, ktory si uplatnim v strede vypravy, ale zoberiem si dost vody, +50%, na kazdeho clena, tak ja chapem FYZICKE poistenie sa. Preto mam "potrebu" zalozit tuto temu a vstrebat co mozno najviac odbornych rád od vas ako kominuty odbornikov... Jednoducho, nie som povahy, nedokazem s pokojnym svedomim zverit nieco niekomu, len preto, ze vyzera odborne alebo mi ukaze "preukaz".. Vela krat som na to doplatil. Napr vodari mi nedali do domu hlavny ventil (jediny bol v sachte), a podrezali nosnu stenu o cca 50% pri odpade z pracky (vobec nemuseli do nicoho sekat). RT napriklad nasiel az 2 nefukcne prudove chranice (mesiac-dva stare), z asi 5kusov, povodny projekt pocital s jednym jedinym chranicom na cely objekt. Hned boli samozrejme vymenene, ale "sranda" to veru nie je..
Aj ked pochopim aj to, ak nie je mozne poradit "od stola", ani napriek mojej maximalnej snahe dolozit vsetko co dolozit viem, kedze bleskozvod je snad najkomplenejsia vec na stavbe, ved preto som vlastne tuto temu aj zalozil :D
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: "S" medzi bleskozvodom a FV

Príspevok od používateľa ondistef » 31 Júl 2023, 08:13

Pri stavbe bleskozvodu sa treba držať noriem STN EN 62305-1 až 4
Na výpočet dostatočnej vzdialenosti sú vzorce (v STN EN 62305-3) a závisí to od viacerých premenných, ako je trieda bleskozvodu LPL I až IV, vzdialenosť predpokladaného miesta úderu blesku od zeme (obvykle do zachytávacej tyče), počet zvodov, ....
Domy sa zvyknú dávať do LPL III, ale nikde nie je napísane, že nemôže do domu udrieť blesk, kde budu parametre bleskového prúdu ako pri LPL I a potom aj pri dobre zrealizovanom bleskozvode môže dôjsť k preskokom, ...

Izolované zvody sú fajn, akurát, v prípade, že máš menšiu plochu strechy a chceš tam dať veľa panelov, môže sa ti to s bleskozvodom križovať, resp. bezpečná vzdialenosť môže vychádzať reálne menšia, než si schopný fyzicky na streche dosiahnuť.
Takže budeš musieť riešiť izolovanými zvodmi a izolovanými zachytávacími tyčami celú strechu.

A samozrejme môžeš si to celé "poistiť" a navrhnúť ochranu ako pre LPL I, takže zvody každých 5m, polomer valivej gule 20m (takže viac zachytávacich tyčí, aby si vykryl celú stavbu), zvodič bleskového prúdu 100 kA a viac (v súčte všetkých pólov), ...

Preto sa pri návrhu počíta riziko podľa STN EN 62305-2, kde by sa mali zahrnúť všetky predpokladané rizika a následne ti vyjde zatriedenie objektu podľa LPL. A to riziko niky nebude nulové, vždy zostane nejaká mala akceptovateľná časť.
Rovnako ako zvodiče bleskových prúdov a prepäťovky nikdy neochránia na 100%, ale výrazne zredukujú materiálne škody a tiež riziko poranenia alebo smrti osôb, ktoré sa nachádzajú vnútri objektu.
1
Obrázok 1

ergo123
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 23 Jan 2021, 14:22

Re: "S" medzi bleskozvodom a FV

Príspevok od používateľa ergo123 » 01 Aug 2023, 16:34

Dik za reakciu.
To "S" som sa snazil vypocitat pomocou programu na kniške.
Vyslo to v LPS III na 23cm ak by som mal typ zvodu A, ale ja mam typ B a ty mpadom by som mohol mat skor 32cm.
Samozrejme, verim fyzike, ale neverim bleskom a data to milimetrovym pravitkom na 320mm by bolo asi sialene, ale je fakt, ze tento parameter "s" znacne zmesuje strechu.
Dajme tomu, ze mam absolutnu plochu strechy, resp jedneho "kridla" 400cm na vysku a 1400cm na sirku.
Bleskozvod mi zhora zdola uberie tak 32cm minimalne, a to este kde su rozne skryte komponenty ako je napriklad prichytka uchytka a podobne.. Cize uz mam hned menej ako 400-64=336cm
Paradone potrebujem 330cm, pretoze panel mam 165cm vysoky, na sirku sa mi 14 panelov nezmesti tak ci tak, preto dva rady.
Tak napriklad oddialit bleskozvod by nebol az taky problem na hrebeni strechy, ten aj tak nie je vidno, kedze nemam bungalov, ale vyskovu budovu, kde ryna zacina na 550cm od zeme, ale to je ten paradox, ze cim dlsia trasa "l" tym horsie "s" tam kde clovek potrebuje aby bolo mensie.


Myslis, ze ak mam okolo domu bleskozvod v zemi, a natlciem tam pridavne tyce do zeme, napr 150-200cm, pripadne mozno aj hlbsie ak by sa podarilo, pomohlo by to znizit "s"? Na taketo kombinovanie som ale nenasiel zatial program, mam velm idobre podlozie, ak netrafim kamen, mam na 90% mietach piesok, az pod nim je il, takze toto by islo, este to viem kde tu odkopat, kedze bleskozvod je velmi blizko k podorysu domu, niekde to uz neviem, ale na vacsine miest viem.

Tych moznosti ako toto vyriesit je viac, takze ano je to taka alchymia, ale zaroven aj presna veda, lebo ak clovek nieco co i len maly spoj zle urobi, nebude to alchymia ako pri betone, kde +-1vreco cementu nepokazi prakticky ano nosny prvok :)

Trasu budem mat dlhsiu ako 10m, takze T1 "hore" ma neminie, potom pre istotu T1+T2 aj pred DC zariadenim.. Je to celkom zaujimave...
0

Napísať odpoveď