Hodiny zo stanice

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Hodiny zo stanice

Príspevok od používateľa pablox » 10 Aug 2023, 10:23

V RK na 1. poschodí o DCF77 ani nesnívam, mám nástenné hodiny, ktoré sa dajú nastaviť aj manuálne mimo DCF. Pár rokov dozadu chytili signál po celom dni na balkóne, teraz ani ťuk. Takže ich nastavujem manuálne.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

105nu70
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 275
Dátum registrácie: 08 Nov 2017, 11:51

Re: Hodiny zo stanice

Príspevok od používateľa 105nu70 » 10 Aug 2023, 10:54

:butthead:
0
Naposledy upravil/-a 105nu70 v 11 Apr 2024, 07:33, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Hodiny zo stanice

Príspevok od používateľa mr.dred » 10 Aug 2023, 11:03

kapor napísal:
10 Aug 2023, 08:50
Hodiny po výpadku nastavovať musím, lebo tá debilná elektrická rúra sa inak zapnúť nedá
..veď na mojej tiež aspoň 2x do nastavenia času ťuknúť...
Ale ako funkcia je to dobrá, kvôli tomu následnému "samospusteniu"... a ešte fajn potom je, keď sa na to pečenie zabudne a kysnuté cesto si začne samo dvierka otvárať :lol:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Hodiny zo stanice

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 10 Aug 2023, 11:28

105nu70 napísal:
10 Aug 2023, 10:54
Za wifi hodiny by som rozhodne nemenil..
Ja by som bral nie wifi hodiny, ale zjednodusene lokalne dcf.
Ze tie hodiny mali len pidi vf prijimac, a v domacnosti by bol pidi vysielac, ktorym by sa synchronizovali vsetky hodiny. Lebo ked sa meni cas, tak obehat vsetko a nastavit je dost na nervy. A tiez to, ze casom tie hodiny kazde maju ine oneskorenie a stale ich nastavovat.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Hodiny zo stanice

Príspevok od používateľa Edgar » 10 Aug 2023, 12:18

105nu70 napísal:
10 Aug 2023, 10:54
Ale robia také čínania... asi pred 6 rokmi som kúpil z číny 2 strojčeky s DCF...
 
Ale ja som chcel digitálne LED hodiny...
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Hodiny zo stanice

Príspevok od používateľa Edgar » 10 Aug 2023, 12:36

pocitujlasku napísal:
10 Aug 2023, 11:28
Ze tie hodiny mali len pidi vf prijimac, a v domacnosti by bol pidi vysielac
 
Takže ďalšie zdroje rušenia do už tak zarušených domácností a aj to len na to aby sa posielala tá istá informácia ktorú by mohol zdieľať celý panelák? To mi príde trochu zbytočné. Prakticky všade vo vzduchu je kopa systémov odkiaľ sa dá čerpať presný čas (GSM, LTE, GPS, DCF, DVB-T, ...) len výrobcom hodín sa do toho proste nechce... Maximum čo sú výrobcovia schopní urobiť je RTC obvod, avšak ani ten nie je synchronizovaný, len má malú odchýlku. Teda malú, ako sa to vezme - keď som nastúpil do firmy tak na tachografe bol na vtedy 7-ročnom aute rozdiel v čase 15 minút. Samozrejme v priemere 2-minútová odchýlka za 1 rok je super, ale na takto nových autách je čas tachografu zdieľaný s časom palubného počítača a z dôvodu legislatívy je možné meniť ho iba po 30-minútových intervaloch a 1x za 7 dní je možné urobiť korekciu +/- 1 minútu. No keďže máme na tachografy výnimku z používania a ich pravidelnej kalibrácie (pri ktorej sa samozrejme čas nastavuje presne v kalibračnom stredisku), tak to nikto nenastavoval, až teraz ja, keď som na tom začal jazdiť. A tých 15 minút som posúval od konca minulého roka doteraz... :D Nové tachografy už majú údajne GPS synchronizáciu času a z osobákov viem že Alfa Romeo má tiež nejakú synchronizáciu, čo sme boli s kamarátom zarazení keď sa mu pred očami samé nastavili hodinky. Ale to je všetko o tom, do akých detailov a "komfortu" je ochotný výrobca zájsť, väčšina na to proste kašle, alebo si nechá zaplatiť 500€ za nástenné hodiny so synchronizáciou (pochopiteľne plným právom, lebo konkurencia prakticky neexistuje). Veď už len taká blbosť ako superkondenzátor na zálohu času v kuchynských spotrebičoch by bol prínos, ale proste nezáujem... Tak som sa trochu rozpísal, poslednú dobu sa trochu intenzívnejšie venujem hodinám a tak podobne, tak som rád ak to niekto dočítal :D
Dokonca to mali aj niektoré modely Audi, to ma VW Group prekvapil.
obrázok.png
0
Naposledy upravil/-a Edgar v 13 Aug 2023, 01:31, upravené celkom 1 krát.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Hodiny zo stanice

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 10 Aug 2023, 13:50

ja vravim o niecom, co ma dosah mozno 10-15m.
Lenze problem vsetkeho co si menoval je, ze to jednak vyzaduje zlozitejsi obvod, teda aj cena. Dalej to ma nejaku tu spotrebu..
Ja som mal skor na mysli nieco ako dcf signal, AM, par uW vykon, chytis to aj cez stenu a posles par bajtov raz za hodinu, dajme tomu. ziadne komplikovane prijimacie obvody
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

105nu70
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 275
Dátum registrácie: 08 Nov 2017, 11:51

Re: Hodiny zo stanice

Príspevok od používateľa 105nu70 » 10 Aug 2023, 14:37

:butthead:
0
Naposledy upravil/-a 105nu70 v 11 Apr 2024, 07:33, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Hodiny zo stanice

Príspevok od používateľa kapor » 10 Aug 2023, 15:04

Reku taká ftákovina, nikto sa nezapojí do diskusie. A kukaj.....
1
Obrázok 1
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Hodiny zo stanice

Príspevok od používateľa pablox » 10 Aug 2023, 16:41

Za to zmazanie času na kuchynských (väčšinou) spotrebičoch by som výrobcov hnal. Ak si najlacnejší budík za 15e kupovaný v 2015 dokáže ešte aj dnes (na pôvodnú 9V baterku) udržať čas 2 týždne pri vypnutej elektrike, tak nechápem, prečo to tí idioti nedokážu na mikrovlnke a rúre.
U rúry chápem bezpečnostnú funkciu, že sa nezapne po výpadku elektriky. Rovnako u nás v robote po výpadku riadiaceho systému nenabehnú čerpadlá, musí to obsluha ručne resetovať.
RTC dokáže na baterku bežať niekoľko rokov.
Navyše kopa výrobcov používa ako hodinový signál v lacných hodinkách frekvenciu siete. Sranda bola, keď sme v robote kvôli poruche prívodu elektriky fungovali 3 dni na elektriku z kogeneračnej jednotky, kde kolísala frekvencia siete (do mínusu od 50hz), ako väčšina hodiniek v areáli začala meškať :D
1
Obrázok 1
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Hodiny zo stanice

Príspevok od používateľa Amaterr » 10 Aug 2023, 20:35

Pozostatky , plna krabica vselijakych haraburd od DCF, uz ma to nebavi behat po byte s antenou a cakat , akurat jedny rucickove v kuchyni a tie maju dobrych 20 rokov , obcas v zime a v noci sa "chytia " , hore -dole tri minuty uz neriesim:)
Prílohy
IMG_0045.jpeg
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Hodiny zo stanice

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 10 Aug 2023, 21:01

pablox napísal:
10 Aug 2023, 16:41
Za to zmazanie času na kuchynských (väčšinou) spotrebičoch by som výrobcov hnal. Ak si najlacnejší budík za 15e kupovaný v 2015 dokáže ešte aj dnes (na pôvodnú 9V baterku) udržať čas 2 týždne pri vypnutej elektrike, tak nechápem, prečo to tí idioti nedokážu na mikrovlnke a rúre.
U rúry chápem bezpečnostnú funkciu, že sa nezapne po výpadku elektriky. Rovnako u nás v robote po výpadku riadiaceho systému nenabehnú čerpadlá, musí to obsluha ručne resetovať.
RTC dokáže na baterku bežať niekoľko rokov.
Navyše kopa výrobcov používa ako hodinový signál v lacných hodinkách frekvenciu siete. Sranda bola, keď sme v robote kvôli poruche prívodu elektriky fungovali 3 dni na elektriku z kogeneračnej jednotky, kde kolísala frekvencia siete (do mínusu od 50hz), ako väčšina hodiniek v areáli začala meškať :D
Jeden detail, keď sa takt hodín odvodí zo siete, tiež to pri výpadku zamrzne, a po obnovení bude mať nesprávny čas.
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Hodiny zo stanice

Príspevok od používateľa zipaj » 11 Aug 2023, 17:51

mám doma vykuchaný prijímač DCF77 z vraku hodín kúpených vo výpredaji z lídla, na výstupe mi bliká led v takte prijímaného signálu. Bývam v bytovke na 2. poschodí (VT) a mám vypozorované v súvislosti so signálom DCF77 že niekedy je perfektný signál aj niekoľko dní v kuse, niekedy sa objaví okolo 16-20. hodiny, inokedy po polnoci, niekedy nechytím použiteľný signál ani za mesiac. Najväčší vplyv na to má fakt že vysielač DCF77 už nevysiela 24/7 výkonom 100kW tak ako pred 30-timi rokmi, ale iba 10kW (asi šetria tiež) a druhým dôležitým faktorom je počasie. Signál je zlý ak je statika (hlavne v zime pri silných mrazoch a snežení), alebo búrky v okolí , ale aj pri vysokej slnečnej aktivite a ionosférických odrazoch.
1
Obrázok 1
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Milanko
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 25 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Hodiny zo stanice

Príspevok od používateľa Milanko » 19 Okt 2023, 15:34

DCF77 mám doma ešte s klasických obvodov TTL a stále sú funkčné. Už ich nepoužívam pre velkú citlivosť na rušenie.
Zameral som sa na GPS. Max. spokojnosť.
Sú ako radio. Som doma- zapnem, nie som doma vypnem.
Hodiny som robil z: https://www.hobbielektronika.hu/cikkek/ ... .html?pg=1
Prílohy
P1010001.JPG
0
Človek môže uspieť v takmer čomkoľvek za čo má neobmedzené nadšenie.

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Hodiny zo stanice

Príspevok od používateľa pablox » 19 Okt 2023, 16:40

Pridám sa k používateľovi Milanko - tu je verzia s Wifi a ESP8266. Modul s LED displejmi som mal z informačnej tabule a šlo viac menej o pokus. Mám ich namontované na skrinke v robote.
Čas sa získava z NTP servera, je to kúsok nepraktické oproti GPS, že pri presune treba prestaviť prístup k Wifi, ale ak by mi ich niekto v robote zobral, doma ich nepoužije :D

Obrázok

https://www.pablox.net/index.php?option ... -a-esp8266
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Napísať odpoveď