Hodiny zo stanice

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Hodiny zo stanice

Príspevok od používateľa kapor » 08 Aug 2023, 09:33

Totok mi dal syn, aby som to oživil..... Šak ide to, len chýba modul DCF.....
Prílohy
IMG_20230808_091755304.jpg
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Hodiny zo stanice

Príspevok od používateľa Edgar » 08 Aug 2023, 13:29

Pekné. Máš o tom viac info?
0

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Hodiny zo stanice

Príspevok od používateľa kapor » 08 Aug 2023, 13:54

Iba som to dal do chodu, nastavenie si už musí naštudovať syn sám. Nejaké info sa dá nájsť podľa štítku. Nenašiel som presne tieto, ale čo som potreboval, to som našiel .
Prílohy
IMG_20230808_134542320.jpg
1
Obrázok 1
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Hodiny zo stanice

Príspevok od používateľa Atlan » 09 Aug 2023, 08:15

A dcf signal chytas?
0

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Hodiny zo stanice

Príspevok od používateľa kapor » 09 Aug 2023, 08:22

Oni nemajú vlastný prijímač, synchronizujú sa po linke. Beriem to skôr ako zaujímavosť a mám radosť, že syn má radosť... čo doniesol. Bez DCF77 majú presnosť asi 0,3s /deň.
1
Obrázok 1
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Hodiny zo stanice

Príspevok od používateľa 5ko » 09 Aug 2023, 20:44

Aspoň vieš, že ti rastie súci dorastenec.
Už sa to tu niekde rozoberalo ako je to s tým príjmom rádiového signálu pre hodiny,
ale ja som zistil, že aj keď mám doma asi troje takých hodín a budíkov, máloktoré sa dokážu samé od seba na svojom mieste v byte nastaviť na presný čas.
Niekedy pomôže,ak ich vyložím na balkón, alebo na parapet okna, aby im nič netienilo v príjme, ale trvá to často aj viac ako 24 hodín, kým sa ,,chytia,, a niektoré vôbec, takže ich radšej nastavím manuálne.

Vie niekto povedať, ako často sú vysielané tie časové impulzy, za akú dobu by sa mali hodiny nastaviť samé?
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Hodiny zo stanice

Príspevok od používateľa Amaterr » 09 Aug 2023, 21:19

Co najdalej od TV , resp vsetky spinane zdroje to rusia .. pred 35rokmi sa mi podarili DCF prijimace v praci synchronizovat , potom uz ani jeden , ako sa menili stroje s impulznou regulaciou a velkymi vykonmi , rusenie zahltillo cely priestor , teoreticky v druhej minute , v prvej nacita v minuty 0 a 1 , akoze ciarkovy kod , to je to kratke alebo dlhe pipnutie resp blik LED na vystupe DCF a v druhej minute sa informacia zmeni len o jednu sekundu , vtedy je informacia platna a Hod sa nastaruju to sa mi par krat aj stalo a len v noci a s kvalitnou antenou .:), este som sa nestretol s hod dcf co sa dali aj manualne nastavit, raz som mal moznost sa pohrat s prijimacom VVL a tam bolo krasne pocut pipanie
0

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Hodiny zo stanice

Príspevok od používateľa kapor » 10 Aug 2023, 06:15

to 5ko:
tak tu v TT ja nemám probs s prijímaním DCF77 z Mainflingenu. Hodiny sa automaticky nastavia do pár minút. Signál je tu dobrý, viď foto. Vy tam v BB máte aspoň nejaké hory, tu je úplna rovina. Radšej by som mal hory namiesto slušného signálu DCF.... :thanks: A samozrejme tak ako tu bolo napísané - žiadny spínaný zdroj v dosahu....len ako to dnes docieliť ????
Prílohy
IMG_20230810_060132304.jpg
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Hodiny zo stanice

Príspevok od používateľa mr.dred » 10 Aug 2023, 06:54

Mne sa kuch. hodiny synchronizujú takmer vždy keď v chotári vyletí šťava (za posledné 2 mesiace takmer denne..) :lol: :lol:
Vtedy je "rádiový" kľud a nič na okolí neruší.. Ináč musia na terasu, lebo vo vnútri sa nechytia :mrgreen:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Hodiny zo stanice

Príspevok od používateľa balu » 10 Aug 2023, 06:56

5ko napísal:
09 Aug 2023, 20:44
Vie niekto povedať, ako často sú vysielané tie časové impulzy, za akú dobu by sa mali hodiny nastaviť samé?
DCF signál se vysílá 24/7 a za jakou dobu se hodiny nastaví záleží na tom, jak jejich software ten signál zpracuje. Stavěl jsem si tyto hodiny s nějakou 8055 a následně pak s ATmega8 a pokud není signál rušený, tak se samy nastaví do 2 minut a synchronizují se celý den. Hodiny musí vyčkat do celé minuty (59. impulz chybí) a následuje telegram nové minuty. Mám ještě kupované nástěnné hodiny - ty vyžadují nerušený signál tří celých minut - tedy nastaví se v optimálním případě do 4 minut a zkouší to po asi 10 minutách znova, celkem 3x po sobě. Pak zhasnou symbol DCF a znova pak po půlnoci. Zakoupený radiobudík to dělá stejným způsobem, ale jeho firmware je napsaný špatně, takže se nezvládne nastavit/synchronizovat v neděli, což je problém při změně času z letního na zimní a opačně.
0

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Hodiny zo stanice

Príspevok od používateľa kapor » 10 Aug 2023, 07:05

mr.dred napísal:
10 Aug 2023, 06:54
Mne sa kuch. hodiny synchronizujú takmer vždy keď v chotári vyletí šťava (za posledné 2 mesiace takmer denne..) :lol: :lol:
Nikto nepredpokladal, koľko klimatizácií si doma namontujeme.... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Hodiny zo stanice

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 10 Aug 2023, 07:41

ja tu pod Tatrami chytam dcf v pohode :)
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Hodiny zo stanice

Príspevok od používateľa Edgar » 10 Aug 2023, 08:13

Ja by som povedal že DCF už je mŕtva technológia v dnešnej dobe, keď sa dajú zohnať hodiny na WiFi prípadne GPS a všetko naokolo je všeličím zarušené... Ja som mal túto stavebnicu a pri napájaní zo siete to prakticky nefungovalo vôbec, takže som ešte špeciálne k tomu musel urobiť stabilizovaný zdroj s obyčajným trafom a vtedy to bolo OK. Lenže býval som na 9. poschodí, teraz bývam na 3. a už ani prd. A anténu som musel mať na okne aj na tom 9. poschodí. A hlavne je to čisto Európska záležitosť takže ani nikto v Číne to bežne nerobí, čím sa dosť zužuje výber a zvyšuje cena, na rozdiel od WiFi hodín. Kedysi som chcel presne také nástenné LED hodiny, myslím že aj presne do MobaTime som písal a vychádzalo to na 500€, pričom rovnako veľké matrix LED hodiny s Arduinom ma vyšli na asi 20€. Hlavne kvôli tomu letnému času je to škoda, ale pritom sa to dá riešiť aj softvérovo, len to je zase výmysel Európy takže ani to som v žiadnych komerčných hodinách ešte nevidel.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Hodiny zo stanice

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 10 Aug 2023, 08:30

Edgar: vazne je to vymysel Europy??? citujem wiki:
Letný čas v krajinách EÚ upravuje smernica 2000/84/ES...
V USA a Kanade sa letný čas začína skôr a končí sa neskôr ako v EÚ, t. j. druhou nedeľou v marci, resp. prvou nedeľou v novembri. Niektoré časti územia však letný čas nepoužívajú.
Štáty na južnej pologuli majú leto v čase, keď je na severnej pologuli zima, teda aj letný čas tam oproti severnej pologuli platí v opačnej časti roka; preto časový posun medzi Slovenskom a napr. Čile môže byť podľa aktuálneho dátumu buď 4, 5, alebo 6 hodín.
Cize posun je na celom svete.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Hodiny zo stanice

Príspevok od používateľa Edgar » 10 Aug 2023, 08:35

Samozrejme, no ale ak si kúpim hodiny Made in USA, tak aj tak mi to bude na nič keď to majú v iné dni :D A Čína mi už zaručene nič také nevyrobí, keď to sami nepoužívajú :D
 
obrázok.png
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Hodiny zo stanice

Príspevok od používateľa mr.dred » 10 Aug 2023, 08:45

kapor napísal:
10 Aug 2023, 07:05
Nikto nepredpokladal, koľko klimatizácií si doma namontujeme....
...u nás sa zvýšené výpadky elektriky začali diať po skončení bane - tá musela byť napájaná nepretržite kvôli vetraniu a čerpaniu vôd. Vtedy boli výpadky len počas nejakých silných búrok či snehovej kalamity, aj ten výpadok bol za pár minút nahradený z iného prívodu...
Teraz aj za krásneho počasia, alebo v priebehu noci dochádza k častým výpadkom a distribučka sa k tomu už ani nevyjadruje...
Hodiny na kuch. spotrebičoch už ani nenastavujeme...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Hodiny zo stanice

Príspevok od používateľa kapor » 10 Aug 2023, 08:50

to Mr.dred:
Hodiny po výpadku nastavovať musím, lebo tá debilná elektrická rúra sa inak zapnúť nedá.... Ale pritom je jej jedno čo tam nastavím :roll: :roll: :roll:
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Hodiny zo stanice

Príspevok od používateľa Edgar » 10 Aug 2023, 08:59

Podla mňa na tých rúrach to má aj ochrannú funkciu, ak ju necháš omylom zapnutú pri výpadku elektriny a odídeš z domu, tak po obnovení Ti nezhorí koláč :D a tak isto aj keď ju vyberieš z elektriny tak naspäť už nedávaš vidlicu s odberom 3kW, pretože kým nie je uložený čas tak je ohrev rozpojený, mne sa táto funkcia páči :rolleyes:
0

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Hodiny zo stanice

Príspevok od používateľa kapor » 10 Aug 2023, 09:09

Je to asi tak, ako píšeš. Na druhej strane by gazdiná nemala piecť koláč a zároveň odísť z domu... :pain: :pain: :pain:
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Hodiny zo stanice

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 10 Aug 2023, 09:40

Edgar napísal:
10 Aug 2023, 08:35
A Čína mi už zaručene nič také nevyrobí, keď to sami nepoužívajú :D
Cina ti vyrobi, co len budes chciet. Bezna ich taktika je urobit nieco univerzalne a dat tam prepinac na USA/EUROPE/neviem co, ak sa to lisi len v drobnostiach.

Moja rura funguje, aj ked nema nastaveny cas, uz sa stalo, ze blikal aj par dni, kym mi to neslo na nervy a nenastavil :) Na mikrovlnke uz nesvieti vobec, zacali odchadzat segmenty a jeden odisiel nie tak, ze sa rozpojil, ale urobil skrat. A to akosi hlavny mcu nezvladal, a mw nesla spustit. Tak som z displeja poodpajal vsetko, nechal len 2 symboly (hreje/rozmrazuje) a mcu sa rozbehol a mw zase funguje. aj tak pouzivame len tak, ze kazdy tuk na start +30 sekund.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Napísať odpoveď