termostat pre plynový kotol

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa cool-zool » 23 Nov 2023, 09:58

Nie Rafi , to som nebol ja , to sa pýtal ,, Jezevec ,,

,, Jestli v tomto počasí musíš topit na 65°C v okruhu, tak ten barák musí mít šílený tepelný ztráty.
Jen pro zajímavost, kolik m³ plynu spotřebuješ za rok, dá se zjistit z faktury. ,,

Ja som mu odpovedal , že asi to nebudeš vedieť , keďže toto kúrenie máte len nedávno .....
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa mr.dred » 23 Nov 2023, 16:08

Rafi87 napísal:
23 Nov 2023, 09:24
teraz mi tu napr ukazuje ten xiaomi teplomer 25,5st. ale nejako tým teplomerom ani neverím, lebo často ukazuje viac a pocitovo to tak necítiť,
.. so všetkými (nie len xiaomi) teplomermi je to tak. Museli by mať niekoľko čidiel umiestnených v priestore a ukazovať zosnímanú "priemernú" teplotu, preto že teplota - hlavne pri radiátorovom kúrení je v každej časti miestnosti iná a líšiť sa môže až nepochopiteľnými hodnotami. Požičaj - kúp si aspoň nejaký infračervený teplomer a môžeš tráviť dlhé chvíle meraním teplôt v priestore. Ideálna by bola termokamera - tam by si to videl, ako je teplota navrstvená, kadiaľ ti prúdi studený/teplý vzduch... ale ten infrateplomer by ti pomohol aspoň na overenie povrchovej teploty napr. toho xiaomi teplomera a priľahlého prostredia a mohol by si ho umiestniť napríklad 20cm nižšie, aby ti ukazoval rovnakú teplotu, ako niekde napríklad v prostriedku miestnosti.
Mám niekde v skrini priestorový termostat Honeywell - dodaný ku kond. kotlu... od začiatku som nebol spokojný s jeho základnou funkciou - odmerať teplotu / kúriť / nekúriť... Po čase ešte začal aj štrajkovať a prestal zopínať / vypínať relátko a napokon aj displej začal zhasínať... minule som ho v skrini prekladal a ON EŠTE ŽIJE!! :lol: :lol: (je tam asi 5 rokov a baterky ešte držia displej v chode - predtým vydržali tak 1,5 sezóny).
Teraz mám "ako" priestorový termostat - ten najjednoduchší a najlacnejší z CN za 1,2€ - akurát že je len na 12V a potrebuje externé napájanie. Na moje požiadavky funguje "dokonale". A dá sa na ňom čo-to upraviť v zákl. nastaveniach.
Mám ich ešte zopár doma - V krabici :lol:
Mám aj jeden z ďaľších - už trochu " viac vymakaných" s tromi displejmi !! Spodná - nastaviteľná teplota-zapínacia, Teplota nameraná čidlom a vrchná- nastaviteľná vypínacia teplota. To je čéče iný level :lol: :lol: Ten bol asi za 5€ :lol: :lol: :lol:
Programovanie na denný/týždenný či iný sofistikovaný režim som nikdy nepotreboval a ani nepotrebujem.... Stačí mi vyrovnaná teplota.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Nov 2023, 20:36

Rafi87 napísal:
22 Nov 2023, 19:59
Obrázok
Nie som kúrenár, tak ma neberte za slovo !

No podľa mňa, tam máš použité len obyčajné guľové ventily, aby sa dal vybrať (odpojiť) radiátor, bez nutnosti vypustiť celú sústavu.

S tými guľovými ventilmi sa regulovať prietok cez radiátor nedá ! Takže, hydraulické rozdiely v sústave sa prejavia naplno, čiže najbližší radiátor s najhrubším prierezom rúrky sa bude plniť najrýchlejšie a najviac.

Jediným regulačným prvkom v sústave sú termostatické ventily. Určite to nie sú lineárne regulačné prvky, ako sa tu pokúšal ktosi tvrdiť. Ventil je buď otvorený naplno a cez radiátor "hučí" plný prietok až do okamžiku, kedy sa nahreje priestor okolo toho termostatického ventilu na rovnakú teplotu, ako je na ňom nastavená. Vtedy sa ventil zatvorí a voda v radiátore ešte môže priestor ďalej vyhrievať, (teplotný prekmit). Až sa priestor ochladí o teplotnú hysteréziu ventilu, tento sa otvorí a môže cez neho začať pretekať voda, ak samozrejme pobeží obehové čerpadlo.

Veľa regulácie k dispozícii nemáš. Otvor ventily naplno, (bola tu daná tabuľka teplôt na jednotlivých číslach termostatického ventilu). A mám obavy, že bez prestavenia tie ventily nedovolia ani 25 st. C. Tak nejako nastav aj izbový termostat.
A nekrúť s tými ventilmi "odkraja-dokraja", rozsah jedného čísla je zo 2 - 3 st. C. Určite ti radiátor nebude kúriť, ak bude ventil nastavený povedzme na 22 st C a v priestore bude povedzme 24 st. C. :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa mr.dred » 23 Nov 2023, 21:14

Dolfi napísal:
23 Nov 2023, 20:36
No podľa mňa, tam máš použité len obyčajné guľové ventily, aby sa dal vybrať (odpojiť) radiátor, bez nutnosti vypustiť celú sústavu.
napísal som, že tieto "ventily sú nejaké inovované "nové" ale nechápem prečo by sa nedalo naregulovať aj guľovým ventilom prietok... len to bude v rozsahu 90 stupňov a nie v rozsahu niekoľkých otáčok, čo by bolo samozrejme výhodnejšie..
A k tomu termostackému ventilu... pokiaľ nie je "vyvážená" celá sústava, tak ten samotný termoventil je len na škodu... rozhodí celý systém ešte viac, lebo užívateľ - neznalý problematiky s ním bude krútiť hore/dole do aleluja v domnení, že dosiahne lepší výsledok.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa balu » 23 Nov 2023, 21:57

Dolfi napísal:
23 Nov 2023, 20:36
...
Jediným regulačným prvkom v sústave sú termostatické ventily. Určite to nie sú lineárne regulačné prvky, ako sa tu pokúšal ktosi tvrdiť. Ventil je buď otvorený naplno a cez radiátor "hučí" plný prietok až do okamžiku, kedy sa nahreje priestor okolo toho termostatického ventilu na rovnakú teplotu, ako je na ňom nastavená.
...
Hlavice termostatického ventilu NENÍ vypínač - v hlavici termostatického ventilu je kapalina nebo něco, co má velkou tepelnou roztažnost, a to tlačí na ventil samotný a ten proporcionálně otevírá a zavírá. Ventil na radiátoru (když sundáš hlavici nebo tu plastovou čepičku, se kterou se dodává) vypadá jako malý píst, který uvnitř otevírá a zavírá trubku podobně, jako šoupátko.
1
Obrázok 1

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Nov 2023, 22:15

Áno,máš pravdu, že termostatický ventil neide skokom. Ale okolo nastavenej teploty zatvára-otvára pomerne ostro, (inak by nemal veľký zmysel).

A už sa teším na nové poznatky, ktoré dosiahne "Rafi87" ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa mr.dred » 23 Nov 2023, 22:41

Dolfi, balu - problém je za 1. v nevyváženom systéme a za 2. v nedočkavom užívateľovi/obsluhe
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa mr.dred » 23 Nov 2023, 22:44

Dolfi napísal:
23 Nov 2023, 22:15
Áno,máš pravdu, že termostatický ventil neide skokom. Ale okolo nastavenej teploty zatvára-otvára pomerne ostro
presne tak... aj ten guľový ventil sa mi zdá jemnejší na reguláciu prietoku...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa budvar10 » 24 Nov 2023, 07:34

Neviem čo si predstavujete pod pojmom, že termostatický ventil otvára/zatvára pomerne ostro okolo nastavenej teploty. Poslal som tu odkaz na Herz, čítali ste? Sú to 4st + 1st hysteréza!

Samozrejme nepoznám všetky typy, môžu mať inú charakteristiku, ale konkrétne tieto mám doma. Mám aj pripojovacie ventily s možnosťou regulácie, ale vôbec nie je použitá. Nie je to vôbec potrebné. Nastavenie hlavíc mi trvalo takmer 2 sezóny. Rodinný príslušnici vedia, že sa do toho nemá babrať.
Dynamika vo vykurovaciej sústave sa dá riešiť aj priemerom potrubia a tiež rozdelením na samostatné okruhy s vlastným čerpadlom.

Rafi úplne zamietol možnosť privretia radiátorov v teplejších miestnostiach, čo som tu už písal. Namiesto toho radšej pridal teplotu na kotli. Podľa môjho názoru kontraproduktívne. Ale zase musím poznamenať, že nemáme všetky informácie, takže nie som si úplne istý.
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa balu » 24 Nov 2023, 08:07

Už jsem to tu psal. Špatně udělané topení - tenké páteřní trubky a tím pádem topí pořádně jen radiátory nejblíže ke kotli. Termostatické hlavice nastavené na rozumnou teplotu zvládnou systém vyvážit, jen se prostě neohřejí všechny místnosti najednou, ale postupně směrem od těch, co jsou nejblíž ke kotli až k těm posledním. Při dosažení rovnováhy teploty v místnosti, ztrát tepla a jeho přísunu do radiátoru zůstane ventil (a tím radiátor) přiškrcený a dostanou šanci radiátory dále. Jenže při termostatických hlavicích nastavených na maximum (tedy trvale otevřený radiátor) se systém nemá šanci vyvážit. Vypínání kotle prostorovým termostatem to zabije úplně. Jenže tohle tady někteří (nejen Rafi) odmítají pochopit. Navíc zkušenosti s termostatickými hlavicemi říkají, že fungují jako proporcionální regulárory a nikoliv jako vypínače (zapnuto/vypnuto - otevřeno/zavřeno).
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa budvar10 » 24 Nov 2023, 08:57

Neviem aké termostatické hlavice má Rafi. Spomínal, že na 4 nehreje radiátor. Lenže ak chce mať 25st, musí ísť pravdepodobne k 5. Je potrebné si prečítať návod ku konkrétnemu typu hlavice.

Rafi, metóda na nastavenie môže byť taká, že hlavice všade nastavíš na teplotu podľa návodu, napr. 25st = 5.
Tam kde sa to nahrieva viac a rýchlejšie, to mierne privrieš. Studenšie mierne otvoríš. Treba si uvedomiť, že kúrenie má pomalú odozvu. Potrebuješ na to trochu čas, je to trochu babračka ale dá sa to.

Inak toto by tiež mohlo byť súčasťou dodávky od firmy, čo realizuje kúrenie. Hlavne také veci, ako je vyregulovanie sústavy pomocou pripojovacích ventilov radiátorov.
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa Atlan » 24 Nov 2023, 12:18

Ventili na ktore sa montuju hlavice Herz umoznuji nastavit prietok, len treba citat navod. Aspon ten co som daval naposledy to tak ma. Tak ze nieje nutne mat ventil na spiatocke radiatora.

Cele to funguje zle, lebo prvy radiator sa nahreje prudi cez neho vsetka voda a ttm padom kotol casto zapina, lebo rychlo dosiahne teplu vodu na vstupe. Zbyticne mu radite.,nech zaplati kurenara.

Neviem co myslis nastavenie hlavice na 5 a privieranie ostatnych to fungovat nebude. Je to hlupost. Potrebujes dat dole hlavicu a tocit maticou co sposobuje zmenu poloby supatka, vysledkom je to ze sa zmeni prietok radiatorom. Tj aj ked vytocis hlavicu na max teplotu prietok zostava priskrteny.
0

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa Rafi87 » 24 Nov 2023, 13:29

budvar10 napísal:
24 Nov 2023, 08:57
Neviem aké termostatické hlavice má Rafi.
nehnevaj ma,, dal som sem link kde sú fotky radiátorov aj hlavica a rúre atď
presný typ názov číslo neviem
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa budvar10 » 24 Nov 2023, 15:08

Tak ale z tých fotiek to neviem aké sú to hlavice.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa mr.dred » 24 Nov 2023, 15:41

budvar10 napísal:
24 Nov 2023, 15:08
z tých fotiek to neviem aké sú to hlavice.
.. hmm... asi aj ty máš iný pohľad na vec - domrvenú situáciu v nedostatočnom prevedení hlavneho potrubia, ale podľa mňa ju nevyrieši škrtením termohlavíc, nech sú akéhokoľvek sofistikovaného prevedenia, lebo k nim je normalný bežný prístup a bežný užívateľ vie s nimi krútiť hocikedy, keď cíti nepohodu, ale vôbec netuší, že rozhodí celý systém.... Najprv sa musí systém "vyladiť" a až potom sa môže krútiť hlavicami, aby dosiahol pohodu nezávisle na ostatnom...

Len pre predstavu - keby v bytovom véééľa poschodovom dome na prízemí býval správca a jeho radiátory budú horúce, tak bude volať dodávateľskej spoločnosti, aby ubrali - lebo "ON má dosť" - pritom sa teplo nedostane dostatočne ani na 4.-5. poschodie a na vrchu budú cencúľe na parapetách..

Každý rodinný dom je čo do kúrenia špecifický a treba ho riešiť ináč, ako x postavených králikární rovnakého prevedenia, kde to už majú dodávatelia tepla dávno očekované, ako to treba nastaviť, prípadne doladiť.

Myslím si že tu sme aj tak skončili, lebo prím dostal W10 versus W11 :lol:
0
Naposledy upravil/-a mr.dred v 24 Nov 2023, 15:55, upravené celkom 1 krát.
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa budvar10 » 24 Nov 2023, 15:50

lebo k nim je normalný bežný prístup a bežný užívateľ vie s nimi krútiť hocikedy, keď cíti nepohodu, ale vôbec netuší, že rozhodí celý systém...
To je pravda. Hrať sa ale z hlavicami to je ako preťahovať sa lanom. Jeden si pridá v jedne izbe a ochvíľu si pridá druhý v inej izbe. Zrazu bude tomu prvému horúco...
Na reguláciu je termostat. Všetci v domácnosti si musia byť toho vedomí. Napr. tie Herz sa dajú aj zablohovať takým klinom.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa mr.dred » 24 Nov 2023, 16:00

budvar10 napísal:
24 Nov 2023, 15:50
Napr. tie Herz sa dajú aj zablohovať takým klinom.
... ale aj tak je to "jednoducho" prístupné obsluhe... nikto predsa nechodí so skrutkovačom či imbusákom po baráku ( aj keď takí ľudia sa tiež nájdu :lol: :lol: ) aby krútili skrutkami ventilov pod radiátormi :wink: :wink: vytiahne "klin" a krúti!!!
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa mr.dred » 24 Nov 2023, 16:08

Môj záver je taký... firma, ktorá to robila zrejme nemá skúsenosti s vykurovaním rodinného domu "takéhoto typu", alebo to jednoducho " nedotiahla do konca - odflákla " - lebo tak to bolo lacnejšie pre investora....
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa straciam » 24 Nov 2023, 16:48

ako to uz spominal tusim atlan.
treba vyregulovat celu sustavu maticami na termostatickych ventiloch.
termostaticky ventil (hlavica) robi len to, ze ked sa zdvihne teplota v ize (okolo hlavice) tak sa ventil zavrie.
ale kazdy radiator treba vyregulovat priamo na ventile. robi sa to tou maticou co je POD termostatickou hlavicou. cize hlavicu dolu a tam najdes tu matku. byvaju na nej vyrazene cisla od 1 po 5.
video:
https://www.youtube.com/watch?v=djuT64670Fc

za dalsie, ak mas otoceny privod so spiatockou, tak typicky prejav je tepla len tretina az polovica riadatora.
dalsi prejav je, ze ked mas zapnute cerpadlo a toci vodu v radiatore a budes pomaly otacat termostatickou hlavicou, narazis na miesto, kde zacne ventil klepat. budes to pocut, klepanie je dost hlasne. to znamena ze voda sa pretlaca s ventilom.rovnako mozes skusit ktora rurka je teplejsia, a ktora chladnejsia. co je privod do radiatora, najdes na internete podla typu radiatora.

osobne si myslim ze mas bud jedno alebo druhe alebo aj oboje. zial stava sa to, hlavne ak je nejaky maliar,murar co robi aj "kurenara".
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa Rafi87 » 05 Dec 2023, 16:26

ahojte
sused je vodár/plynár, robí v rakúsku už roky a príde sa nám pozrieť na hlavice a celkovo na to celé,, on tiež montuje radiátory atd,,
pozná ten systém ako nastaviť hlavice, len nevie ako to vypočítať, resp. nepozná tie čísla a hodnoty,,

viete mi niekto poradiť?
Ashampoo_Snap_utorok 5. decembra 2023_16h16m55s_001_.jpg
0
Obrázok

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok