termostat pre plynový kotol

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa balu » 22 Nov 2023, 18:56

Rafi87 napísal:
22 Nov 2023, 18:24
hmm,, takže ked dobre chápem s mojou blbou hlavou, aj termostatické hlavice fungujú ako hlavný termostat a uzavrú radiátor resp. teplú vodu aj ked je v izbe nižšia teplota ale termohlavice si myslia, že je teplo? ja ich potom nechcem, :mrgreen: ale ako vážne

inak včera v mojej izbe bolo poobede teplo, sem mi svietilo slnko a tak som dal termohlavicu na 4 a večer okolo 17 hod sa zapol kotol a ja že ako fajn hned bude teplo, čakal som 10 minút a radiátor studený, tak som rýchlo dal termohlavicu na 5, lebo som aj zabudol, že je na 4-ke,, nie je teda zle nastavená termohlavice ked na 4-ke bol studený radiátor?

nedá sa inak dať namiesto termohlavice niečo iné? nejaký iný ventil?
Termostatická hlavice nevypíná kotel ani nezavře radiátor úplně. Jak se teplota blíží k nastavené, začne pomalu radiátor přivírat - nezavře ho úplně. Zjednodušeně řečeno až se teplota v místnosti dostane do rovnováhy s průtokem teplé vody (přísunem tepla) do radiátoru, zůstane tak. Pokud máš hlavice všude nastavené na 5, znamená to, že máš všechny radiátory naplno otevřené. Pokud jsi tedy nejdál od kotle, nebude radiátor pořádně topit nikdy, dokud soustavu nevyvážíš. Hlavice nastavená mezi na 3 znamená cca 23°-24° v místnosti. Pokud nastavíš hlavice v jednotlivých místnostech na rozumnou teplotu, tak budeš topit všude. Proto tvrdím, že i když máš soustavu špatně vyváženou a evidentně ignoruješ rady, jak jí vyvážit, tak rozumně nastavené hlavice ji v rámci možností vyváží a topit budeš všude. Jen hlavicím (a tedy radiátorům) nesmíš sebrat zdroj tepla, když ten prostorový nesmysl vypne kotel.

Samozřejmě, že pokud je v místnosti tepleji, než je teplota na hlavici, je šance, že hlavice radiátor uzavře, ale když budeš mít hlavici nastavenou na 21° a v místnosti bude 25°, proč by měla topit ? Smysl radiátorů není, aby byly horké - smysl radiátorů je, aby v mistnosti byla teplota, jakou chceš.
0
Naposledy upravil/-a balu v 22 Nov 2023, 19:04, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa Rafi87 » 22 Nov 2023, 19:02

mr.dred: najprv mi ešte prosím ťa ako lajkovi vysvetli čo sú alebo ktoré sú to tie piatočkové - stupačkové ventily?
po druhé, ako sa dá pozrieť či je termohlavica nastavená na maximum? ako som písal mal som na štvorke a radiátor bol studený, a na štvorke by predsa mala prúdiť nejaká tá teplá voda či?
"Rozdiely v hydrostat. tlakov v ostatných okruhoch sú moc veľké a čerpadlo nedokáže okruhy natlačiť rovnakým množstvom vody. Bude tlačiť tade, kade mu je ľahšie... Ale aj to sa dá riešiť - nezúfaj :wink: "
áno isto sa dá riešiť, keby to bolo na mne, ale otec je taký, že on sa na všetko vys..e a povie, že ved je to dobré netreba sa stým babrať, čo vždy riešite,, riešime akože ja a mama,,, on má 120kg a jemu je teplo aj ked je vonku -5

budvar: teraz máme vodu na 60st
"Áno, dá sa dať. Ošrubuješ termostatickú hlavicu a nasadíš tam šrubovací klobúčik. Dodáva sa zvyčajne s radiátorom." ten kto nám montoval dával rovno termohlavice, a neviem či staré zobral ale že kde sú

p.s. zabudol som dodať, že my sa cítime príjemne pri 24,5 - 25st :mrgreen: napr dnes bolo slnko a vypli sme kúrenie, ale poobede už bola teplota nejakých 23,2 a už sme cítili, že je chladno,,, ale neviem ako presne ukazujú xiaomi termostaty? možno 25 v izbách ani nie je, len termostat tak ukazuje,,,
inak termostat ku kotlu máme nastavený nonstop na 22,5 a niekedy 23

Obrázok
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa balu » 22 Nov 2023, 19:11

Rafi87 napísal:
22 Nov 2023, 19:02
Rozdiely v hydrostat. tlakov v ostatných okruhoch sú moc veľké a čerpadlo nedokáže okruhy natlačiť rovnakým množstvom vody. Bude tlačiť tade, kade mu je ľahšie...
To je to, o čem jsem psal. Nemáš vyvážený systém, proto nech regulaci na hlavicích. Nastav hlavice někam na 2 až 3 (5 = trvale otevřený ventil). Ale hlavně to musíš nastavit NA VŠECH hlavicích, aby se soustava jakž takž vyvážila a pak si k tomu zavolej někoho, kdo alespoň pozná regulační ventil u radiátoru. Prostě topení je udělaný špatně a páteřní trubky jsou moc tenké.
2
Obrázok 1 Obrázok 1
Naposledy upravil/-a balu v 22 Nov 2023, 19:17, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa mr.dred » 22 Nov 2023, 19:14

Kým som dopísal niečo tu pribudlo...
Rafi87 napísal:
22 Nov 2023, 18:24
ked dobre chápem s mojou blbou hlavou, aj termostatické hlavice fungujú ako hlavný termostat
..to nie - termohlavica reguluje len ten "jeden" radiátor a teplotu v tej "jednej" miestnosti, ale musí mať čo regulovať - pokiaľ je kúrenie vypnuté - nemá čo regulovať - zbytočne s ním budeš krútiť.
Preto je dobre priestorový termostat umiesniť tam, kde je predpoklad najväčšieho ochladnutia pri vypnutom kúrení (severná časť domu, nevykurovaná chodba a hlavne neslnečný priestor). Predpokladom potom je že kúrenie pôjde aj keď ho nebudú všetky radiátory využívať, lebo sú uzavreté termohlavicou v závislosti na teplote v konkrétnej miestnosti.
balu napísal:
22 Nov 2023, 18:05
vyřaď prostorový termostat (nastav ho tak, aby kotel topil trvale)
to sa robí v bytových domoch s veľkým počtom radiátorov, kde sa nedá teplota regulovať podľa jedného užívateľa a jeho tepelnej nálady ... Načo má ísť kotol a čerpadlo trvale v rod. dome???
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa balu » 22 Nov 2023, 19:24

Já třeba v baráku prostorový termostat vůbec nemám a kotel na vstupu pro prostorový termostat má relé venkovního teploměru (ono je to víc, než teploměr - sleduje to vývoj teploty a dělá predikci dalších změn) a zapíná mi topení podle venkovní teploty a jejího vývoje. Takže vlastně prostorák taky mám, jen ho používám na inteligentní zapínání kotelny. Kotel mi natopí otopnou vodu a radiátory řídí teploty v jednotlivých místnostech. Malý žebříček u myvadla v koupelně sice koupelnu nevytopí (na to je tam velký radiátor), ale na něm není termostatická hlavice, aby byla na 100% zajištěna cirkulace otopné vody pro kotel.

Prostorový termostat může využít podobně. Nastaví ho tak, aby netopil nesmyslně, když to není potřeba, ale jakmile potřebuje v mistnostech topit, neměl by kotel vypínat.
0
Naposledy upravil/-a balu v 22 Nov 2023, 19:26, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa mr.dred » 22 Nov 2023, 19:26

Rafi87 napísal:
22 Nov 2023, 19:02
mr.dred: najprv mi ešte prosím ťa ako lajkovi vysvetli čo sú alebo ktoré sú to tie piatočkové - stupačkové ventily?
po druhé, ako sa dá pozrieť či je termohlavica nastavená na maximum? ako som písal mal som na štvorke a radiátor bol studený, a na štvorke by predsa mala prúdiť nejaká tá teplá voda či?
obrázok_2023-11-22_192256863.png
A keď si mal tú termohlavicu na "4" - kotol bežal?? - a teplota v izbe bola nižšia, ako je pri tej "4" ??
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa Rafi87 » 22 Nov 2023, 19:31

A keď si mal tú termohlavicu na "4" - kotol bežal?? - a teplota v izbe bola nižšia, ako je pri tej "4" ??
jasné, kotol bežal už asi 10-12 minút, a radiátor bol všade studený, hore dole stred.. ked som otvoril, teda nastavil na 5 tak po pár min som už cítil teplo v radiátore

stupačkový ventil je ten ktorý ide dnu a piatočkový čo ide voda smerom von, že?
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa mr.dred » 22 Nov 2023, 19:38

ešte dodám... pokiaľ ti svieti slniečko do izby je priestor dotovaný aj infračerveným žiarením a tepelná pohoda je vysoká aj cez zimu. Keď však slnko prestane svietiť a teplota klesne napr. len o 1-2 stupne tak sa ti bude zdať chladno napriek tomu, že máš v izbe teplotu cez 23 st. a termohlavica sa proste rozhodla, že ešte netreba kúriť :wink:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa mr.dred » 22 Nov 2023, 19:39

Rafi87 napísal:
22 Nov 2023, 19:31
stupačkový ventil je ten ktorý ide dnu a spiatočkový čo ide voda smerom von, že?
TAK.

Ono je v podstate jedno, ktorým ventilom ten prietok prišktíš, ale malo by to byť tým spiatočkovým...Lebo radiátor by mal byť pri prevádzke "akože v pretlaku" - hlavne pri panelových plecháčoch - viac "dýcha", ako liatinový - Ale či mu to nejako škodí - to neviem posúdiť...
0
Naposledy upravil/-a mr.dred v 22 Nov 2023, 19:50, upravené celkom 1 krát.
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa Rafi87 » 22 Nov 2023, 19:42

mr.dred napísal:
22 Nov 2023, 19:38
termohlavica sa proste rozhodla, že ešte netreba kúriť :wink:
a ako by mohla ked napr kotol nejde :mrgreen: ved kotol zapína aj tak termostat, čiže termohlavy sa môže postaviť aj na hlavu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa mr.dred » 22 Nov 2023, 19:55

Rafi87 napísal:
22 Nov 2023, 19:42
čiže termohlavy sa môže postaviť aj na hlavu
v podstate áno - v tvojej izbe, ale v inej miestnosti, ktorú slnko nedopovalo je situácia taká, že termohlava už sa nevedela dočkať zopnutia kotla - tam "prikladala" do radiátora hneď :lol:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa Rafi87 » 22 Nov 2023, 19:59

sranda, sú moc múdre tie hlavice :mrgreen:
no nič, idem ja na dnes už mimo pc, a dakujem za informácie, a že ste mi vysvetlili x-krát aj tak, aby som to ja pochopil

ešte tak narýchlo
keby sme to skúsili, tak s týmto šrobom, nevyrobujeme rúry? :mrgreen: kolko sa možu otáčať? nevypadnú?
Obrázok
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa mr.dred » 22 Nov 2023, 20:29

balu napísal:
22 Nov 2023, 19:24
Já třeba v baráku prostorový termostat vůbec nemám...
..spôsobov je veľa..a v dnešnej dobe sa to dá úplne ináč poriešiť.
Mal som pred 17 rokmi ešte starý typ atm. plynového 25kW kotla, ktorý bežal v podstate celú vykurovaciu sezónu v kuse aj s čerpadlom... Na "malý" horák (0.9-1m³ za hod.) stíhal akurát tak, aby sa nerosil (cez vynútený bypas nastavený 1" šupátkom držal rosný bod "nad") udržiavať prijateľnú teplotu v celom dome ..cca 200m² podlahovky do nejakých vonkajších -2ºC - potom pripínal termostat "veľký" horák (to už mal cez 4.5m³ za hod) - ale spotreba bola adekvátna cene plynu v tej dobe... Odvtedy mám kondezačný, ktorý je na "mokrú" prevádzku a veľký teplotný spád konštruovaný (25kW pri spotrebe 2.7m³)... Dnes by som ten starý neuživil...
Tento nový si v spolupráci s teplovodným kolektorom a jeho riadiacou jednotkou žijú svojim životom... priestorový termostat nastavený celoročne na 22ºC - občas len skontrolujem tlaky...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1773
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa jezevec » 22 Nov 2023, 20:38

Jestli chceš mít doma "trenýrkovou teplotu", podle fotky toho termostatu je to cca 26°C, tak se nedivím, že je termohlavice na 4 zavřená. A to nemluvím o účtu za plyn.
Nauč sebe i rodiče na teplotu 22-23°C, je to jen síla zvyku. Když ti bude zima, trochu se obleč nebo zakryj dekou.
2
Obrázok 2

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa mr.dred » 22 Nov 2023, 20:44

Rafi87 napísal:
22 Nov 2023, 19:59
ešte tak narýchlo
keby sme to skúsili, tak s týmto šrobom, nevyrobujeme rúry? kolko sa možu otáčať? nevypadnú?
Konkrétne tento typ neviem - nejaké inovované... starší typ bol s "utopenou" imbusovou skrutkou s poistkou proti "vytočeniu". Ale ani tu to zrejme ináč nebude, len je iný typ skrutky. Teraz je v podstate "vytočená - otvorená" na doraz. Na plný prietok... Jasné, že do toho nesmieš hrubou silou - pretrhnúť nejaký zaisťovací krúžok. Zaskrutkovaním - normálne - doprava v smere hod. ručičiek uzatváraš "kónusom/ kuželom komôrku" prietoku. Len dúfam, že tá inovácia nepriniesla nejaké úskalia a v nejakej medzipolohe to nebude slziť...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa mr.dred » 22 Nov 2023, 20:50

jezevec napísal:
22 Nov 2023, 20:38
Nauč sebe i rodiče na teplotu 22-23°C, je to jen síla zvyku. Když ti bude zima, trochu se obleč nebo zakryj dekou.
:lol: :lol: pred dvomi rokmi som "prešteloval" termostatu ofset o 1,5ºC a keď žena kukne na termostat - a ukazuje 22ºC a je jej chladno, tak si niečo cez seba prehodí... Ja mám dobre :lol:

Hoci 20,5°C sa zdá byť málo, ale pri podlahovke je to iné...Čidlo je v tmavom kúte asi 10cm nad podlahou...priestorová teplota je aj tak 22,5°C celý čas.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa budvar10 » 23 Nov 2023, 07:32

Teraz dúfaj, že tvoja žena nečíta svetelektro. :biggrin:
Varí ti? Chutí ti?
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa budvar10 » 23 Nov 2023, 08:00

Tu je niečo o termostatických hlaviciach, bežne používaných:
https://www.herz-sk.sk/odborne-rady/sys ... j-sustave/.
Nie je to len on-off, ako tu bolo niekde spomenuté.

Rafi, tie klobúčiky sa dodávjú s ventilom. Skús ich vypítať od toho, čo vám to montoval. Musí ich mať na kilá.
V najhoršom prípade sa to dá kúpiť za pár centov v nejakom obchode pre kurenárov, určite aj na nete.
Prečítaj si ale najprv návod od termostatickej hlavice, aby si pochopil funkciu.

Na tvojom mieste by som sa radšej poradil s tým, čo vám to kúrenie realizoval. Nech ti to urobia. Určite to vedia vyladiť, lebo začínam mať pocit, že to sám nezvládneš. Už sa to tu aj riadne komplikuje. Napriek všetkým dobre mieneným radám, my nepoznáme detaily.
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa cool-zool » 23 Nov 2023, 09:05

No na dovŕšenie izbovej teploty na 26 st.C tie termohlavice asi nie sú vhodné , keďže by museli byť otvorené na max a aj to podľa tabuľky bude max.25st,C ( http://www.pitra.sk/index.php?option=co ... 3&Itemid=1 ) , neviem či by sa dalo prednastavením tú izbovú teplotu navýšiť ( https://www.youtube.com/watch?v=daRXEbmTpPo ) ?!?
Je pravda v dnešnej dobe sa šetrí na všetkom aj na vlastnom pohodlí a preto sa znižuje teplota na 21 - 22 st.C , čo pre zdravého človeka je postačujúce , ale zoberme do úvahy naozaj ich zdravotný stav a naviac vozíčkár , s obmädzeným pohybom , alebo mama s problémovou chrbticou tak ho tu nekritizujte za prehnané teplo a nedoplatok za plyn pri kúrení .... Tiež nie som najmladší a keď ma chytia kríže tak potrebujem väčšie teplo v miestnosti ( aj keď na úkor spotreby energií ) a to nechodím po dome polonahý a veru občas používam aj ,,ľadvinový pás (mačku) ... Našťastie u mňa to je len krátkodobé riešenie prestavenia termostatu z 21 st.C na 23 st.C , no na vyššiu teplotu by asi naozaj mohli termohlavice na radiátoroch robiť problémi ......
0

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa Rafi87 » 23 Nov 2023, 09:24

cool-zool: je to tak ako píšeš, bohužiaľ nie sme zdravý ludia, a určite by sme kúrili na 21st. lebo by sme boli zvyknutý,, ale mama vždy hovorí, že kašle na spotrebu a na nedoplatky ale ona v zime sedieť nebude ako ani ja,, ja s mamou som celé dni doma,,

minule sa tu niekto pýtal a možno si to bol ty cool-zool že akú máme ročnú spotrebu plynu,, ked sme mali gamatky tak sme mali okolo 1700 kubíkov, samozrejme snažíme sa regulovať, napr ked vyjde slnko tak stiahneme, máme šťastie, že nám sem až do 14hod svieti, ale ked je zatiahnuté alebo ked aj prší, tak nevypýname kúrenie,,

teraz mi tu napr ukazuje ten xiaomi teplomer 25,5st. ale nejako tým teplomerom ani neverím, lebo často ukazuje viac a pocitovo to tak necítiť, ako napr ani teraz, nie je mi zima ale ani teplo, je to také neutrálne, keby som ale sedel dlhodobo v neutrálnej alebo skor chladnejej miestnosti, tak by som chodil na wc každú pol hodinu, a ruky by som mal studené,,

a nie, nie sme len v jednom tričku ako tu bolo písané, my sme v spodnom prádle doma :mrgreen:
mama má stále vestu kvoli chrbtici, a ja mám ako prvé náplaste, potom tielko a košelu,, čiže sa dá povedať že 3 vrstvy,,,
0
Obrázok

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok