Chcem začať podnikať, poradíte?

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
bizzar
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 27 Apr 2021, 08:19

Chcem začať podnikať, poradíte?

Príspevok od používateľa bizzar » 25 Okt 2023, 14:47

Ahojte, chápem, že takýto názov témy si možno pýta nejaký "vtipný" komentár, no ja si ozaj idem po radu.

Som vyučený elektrotechnik, zamestnaný 5 rokov v priemysle ako elektrikár / plc programator..
Popri práci samozrejme fušujem, mám za sebou niekoľko rekonštrukcií, renovácií domov opravy a podobne.
Ďalších pár novostavieb a hŕstku rozvádzačov, prípojok a niečo aj z fotovoltiky. Sme trojčlenná partia, dvaja revízaci a jeden 23-jkár. Chcem tým povedať že teda skúsenosti a poznatky sme nazbierali. Tak isto za aviu vercajgu a všetkého čo treba na túto prácu máme.

Celým týmto si však vie človek privyrobiť ale fyzickou prácou zisťujem že si maximálne zarobí človek niečo ku výplate... Aj ked teda mám pocit že za našu prácu si vypýtam adekvátnu odmenu.

Moja otázka teda znie: Ako začať naozaj podnikať? Čim treba začať? Ako podnikanie v tomto odbore rozbehnúť? Záber portfolia je podla mna dosť široký, tak ako si zháňať prácu? Ako zarobiť viac ako len "fuškárske" čo-to k výplate? Je možné podnikať popri zamestnaní? Prezradí niekto aspoň trochu zo svojho know-how?
Lebo zatial mám z toho celého pocit, že ten odpracovaný čas, sa viac oplatí stráviť s rodinou ako ho vymeniť za pár stoviek

Sarkazmus mi v reakciách vôbec nebude vadiť, len aspon jedna dve odpovede k veci.
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Chcem začať podnikať, poradíte?

Príspevok od používateľa miso156 » 25 Okt 2023, 15:25

Na instalaciach zarobis len na velkych zakazkach kde sa prachy/sumy stratia. Pytat nad ramec za pripojku mladomanzelom a starym musis byt bez chrbtovej kosti. Co do revizii, snazit sa podchytit organizacie ako skoly a urady ktore potrebuju opakovane revizie a nezabudat davat 10 az 20% baksis riaditelom, lebo ta uz nezavolaju.
1
Obrázok 1
"No pain, no gain." (KC238)

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Chcem začať podnikať, poradíte?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 25 Okt 2023, 15:30

To je prave ta vec, ktoru riesia vsetci co chcu podnikat. Maju pocit, ze sice na HPP je to fajn, ale ked vidia faktury, tak maju pocit, ze dostavaju za pracu malo.
Hlavny problem je kde ziskat zakazky. Ak uz nejaky ten rok pracujete v oblasti, tak nejake tie kontakty by ste mali mat. A ked su s vasou pracou spokojni, tak potom odporucaju dalej.
Podnikat popri praci je mozne, ale musi s tym pisomne suhlasit zamestnavatel. Pripadne sa mozes dohodnut so zamestnavatelom, nech ta vezme na zivnost, a tym budem mat aspon nejake zakazky + popri tom mozes oficialne robit aj mimo prace.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Chcem začať podnikať, poradíte?

Príspevok od používateľa mr.dred » 25 Okt 2023, 16:53

..ideš do práce k zamestnávateľovi - odrobíš svoj čas (7,5 hod) a ostatné venuješ rodine/sebe.... Padla!! Zamestnávateľ vedie/odvádza za teba odvody, dane a iné náležitosti a ty v podstate nič neriešiš okrem pár podpisov pred zdaňovacím obdobím....Nejaké podnikanie popri zamestnaní ako SZČO sa samozrejme DÁ aj súbehu so zamestnávateľom (pokiaľ bude ústretový) .. ale to už je iný level priorít... "dennú" odrobíš u zamestnávateľa a do večera (+ so /ne) budeš robiť po "legálnych fuškách" na privyrobenie.... ale už na úkor niečoho.. a hlavne rodiny...
Možno založenie s.r.o. by poskytlo čiastočné riešenie v tvojom "začiatočnom" podnikaní... Ale, zase je to náročné na čas (zháňanie zákaziek, projekty, "preťahovanie sa z ľuďmi", ekonómia atď..). Na tieto veci je pomaly deň krátky.. a peňazí je málo..
A na záver...je paráda, keď sa darí...zákazky sa sypú.. užívaš si zarobené (niekedy aj uliate) prachy..
Ale príde staroba, nebodaj nejaká choroba a pri minimálnych odvodoch to tak bude aj vyzerať... leda by si si zbieral aspoň 40% z "výdělku" do do pančuchy.... na starobu/chorobu...
V našom odvodom a poisteneckom systéme je to tak, že pokiaľ im nedáš niečo navyše, tak po rokoch ani nečakaj, že oni ti niečo dajú...vymerajú ti spodok a čaw párky...
2
Obrázok 1 Obrázok 1
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok