Izolácia v transformátore

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

rici
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 30 Mar 2023, 18:32

Izolácia v transformátore

Príspevok od používateľa rici » 29 Okt 2023, 08:57

Čaute, chcel by som si navinúť trafo a neviem čo mám použiť ako izoláciu medzi primárom a sekundárom. Videl som, že niektorí používali maliarenskú pásku a papier na pečenie ale ja by som radšej použil izolačku. Je to dobrý nápad ?
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1773
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Izolácia v transformátore

Príspevok od používateľa jezevec » 29 Okt 2023, 09:25

Jaké trafo, síťové? A klasické s plechy nebo impulsní?
Z uvedených variant bych nepoužil ani jednu, můžeš použít třeba kaptonovou pásku, prodává se v různých šířkách.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Izolácia v transformátore

Príspevok od používateľa mr.dred » 29 Okt 2023, 11:02

Na sieťové trafo izolačka by v podstate stačila, ale jej "mechanické" vlastnosti sa však po každom zohriatí veľmi menia k horšiemu... Použivala sa diagonálna izolačná páska, ktorá bola napustená nejakou živicou... Bola v rôzny šírkach až po plachty. Všetci elektrikári to volali len "diagonál" Mala výbornú lektricko izolačnú pevnosť a zároveň aj mechanickú. Nemám potuchy, ako by sa to mohlo volať teraz.
Na prekladanie - izolovanie jednotlivých vrstiev hlavne primárneho vinutia sa používal tenučký "sľudový" papier, aby sa zabránilo prierazu a vzniku medzizávitového skratu. Takto izolované trafáky boli v podstate nesmrteľné (samozrejme do určitej hranice nepriaznivých vplyvov).
Dnes sa vyrába množstvo izolačných materiálov a určite aj lepších vlastností ako mal ten diagonál, preto určite nepouži bežnú izolačku, maliarsku pásku či papier na pečenie.
Na impulzné trafá existuje tiež množstvo izol. materiálov - plastové fólie, voskové / živicové papiere, teflónové pásky rozmerov presne na kostričky atď... ale izolačku používame len na nejaké fixovanie vodičov pri navíjaní...aby sa to neplantalo... ale ako hlavnú uzoláciu určite nie!
..Ono dnes je takáto výroba jedného kusa na prd... Vhodné izolačné materiály sa predávajú len po celých kotúčoch a ty potrebuješ len pár metrov... a fabrické dielne, kde sa trafáky navíjali pre potreby podniku a zamestnancov zanikli... už nemáš kam prísť s požiadavkou, že dajte mi zo tri metre niečoho..
Určite sa niečo na "drobno" nájde aj u mňa či iných členov fóra.... treba však dať viac údajov o tom trafe.. typ jadra, rozmery kostričky, veľkosti okienok na vinutie, hrúbky drôtov, aby sa dalo prepočítať či to tam potom vôbec vlezie...
1
Obrázok 1
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Izolácia v transformátore

Príspevok od používateľa mr.dred » 29 Okt 2023, 12:02

.. ešte dodám... pokiaľ nemáš žiadne skúsenosti s navíjaním trafákov - priprav si dostatok drôtu, izolácie a hlavne aspoň za fúrik trpezlivosti :wink: lebo môže sa stať - najmä pri malých trafákoch, ktoré sú vypočítané na max. využitie jadra, že to budeš 2-3x prevíjať, lebo to do kostričky nenapraceš a potom nezaložíš jadro.. hoci podľa tabuliek je to v pohode aj s izoláciou...
Stačí jedno/dve špatné(nesprávne) preloženia drôtov, izolácie, fixácie, či vedenie začiatkov, koncov, odbočiek a nedokončíš... nevojde :lol: :lol:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Izolácia v transformátore

Príspevok od používateľa Amaterr » 29 Okt 2023, 12:13

A ked hrubsi , aj palec dostane zabrat a to nevravim ked budes robit kostricku ... ale osobne by som primar netocil , vzdy som hladal trafo EI , ktore sa da rozobrat a vykon mi vyhovoval , ked mas predstavu o nejakom trafe EI , mozem sa pozriet :), aha .. ja som daval papier na pecenie , aj ked som mal original pasku ale boli vzdy uzsie , papier na pecenie ostrihol na sirku kostricky plus nejaky mm zastrihal z boku aby vinutie po stranach neprepadlo ´ viem o jednom trafe co stakym papierom ide do dnes ´ ale ten trafak pracuje " normalnom " rezime :) .´ toroidy pokazili pracovne navyky, v poslednych 20 rokov som mal v plane navinut trafo s odbockami pre zdroj , vzdy som to rozchodil ´ dal som tyr. predregulaciu , nuz zabudol som spomenut ... ako kolegovia rozkradi plny regal nedeneho drotu , domaca vyroba skoncila :) ´ a sralo ma to ´ ze som to ja navlacil a zobronil u technickeho aby ten drot kupil :)´ ina doba :)
0

rici
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 30 Mar 2023, 18:32

Re: Izolácia v transformátore

Príspevok od používateľa rici » 29 Okt 2023, 12:40

Je to klasické trafo s doštičkami typu EI, parametre na sebe nemá napísané ale približne som si nameral stĺpik a vypočítal výkon 400VA. (Pomeral by som aj odpor ale nemam pri sebe multimeter.) Bolo by napájané z 230v a sekundár by bol 60v so stredom - čiže 30v-0v-30v. Chcel by som s ním napájať zosilňovač s max odberom približne 300w.
0
Naposledy upravil/-a rici v 29 Okt 2023, 13:02, upravené celkom 1 krát.

rici
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 30 Mar 2023, 18:32

Re: Izolácia v transformátore

Príspevok od používateľa rici » 29 Okt 2023, 12:53

Amaterr napísal:
29 Okt 2023, 12:13
A ked hrubsi , aj palec dostane zabrat a to nevravim ked budes robit kostricku ... ale osobne by som primar netocil , vzdy som hladal trafo EI , ktore sa da rozobrat a vykon mi vyhovoval , ked mas predstavu o nejakom trafe EI , mozem sa pozriet :), aha .. ja som daval papier na pecenie , aj ked som mal original pasku ale boli vzdy uzsie , papier na pecenie ostrihol na sirku kostricky plus nejaky mm zastrihal z boku aby vinutie po stranach neprepadlo ´ viem o jednom trafe co stakym papierom ide do dnes ´ ale ten trafak pracuje " normalnom " rezime :) .´ toroidy pokazili pracovne navyky, v poslednych 20 rokov som mal v plane navinut trafo s odbockami pre zdroj , vzdy som to rozchodil ´ dal som tyr. predregulaciu , nuz zabudol som spomenut ... ako kolegovia rozkradi plny regal nedeneho drotu , domaca vyroba skoncila :) ´ a sralo ma to ´ ze som to ja navlacil a zobronil u technickeho aby ten drot kupil :)´ ina doba :)
A medzi vrstvy si niečo dával ?
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Izolácia v transformátore

Príspevok od používateľa Amaterr » 29 Okt 2023, 13:22

Ak hrubsi drot , ak som robil max do 50V sekundar , tak pauzovaci papier alebo aj tam na to pecenie , zena nechapala kde sa ten papier straca , vzdy som ho rano potichucky odmotaval ked este spala :), a vravi sa s plechmi , nie dostickami :)´ ofotim a poslem , co by som ti mohol dat , ale 5A na jedno vinutie nieje
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Izolácia v transformátore

Príspevok od používateľa mr.dred » 29 Okt 2023, 13:27

:biggrin: moje prvé prevíjané trafko s prerazeným primárom z nejakého Internacionála RMGF bola iná zábavka :lol: Podľa výpočtu tam malo byť nejakých 3800 závitov "vlasového" drôtiku cca 0,087... vytešoval som sa, lebo nejaké cievočky z relátiek mali akurát ten priemer drôtu... po asi 1500 závitoch sa mi drôtik zasekol a odtrhol...hovorím si dobre.. spojil s "daľším" kusom mimo samostatnej kostričky a pokračoval...ale len daľších asi 500 závitov...znova sa odtrhol.... vymotal som teda celé a začal znovu...kostričku z relátka, odkiaľ som drôt použil som zbavil nejakých nerovností a pokračoval... počítatko na doma urobenej navíjačke narátalo ledva 2800 závitov a kostra bola plná - reku musím lepšie ukladať "precíznejšie"... tak som znova vymotal vinutie a z ďaľšieho relátka zobral cievku. A nech som sa snažil viesť drôt akokoľvek "dobre" - dostal som sa len na cca 3200 závitov... darmo..nie som stroj ! Trafko som potom zložil a fungovalo by asi aj do dnes, len kamarát, ktorému som to robil mal ten Internacionál ako garážové rádio - zrkadlom zachytil prívodný kábel, spadlo na zem a zadným kolesom mu určil koniec jeho činnosti :lol: :lol:
Amaterr napísal:
29 Okt 2023, 12:13
A ked hrubsi , aj palec dostane zabrat a to nevravim ked budes robit kostricku .
Na trafáku ku zdroju cca 390W som kostričku vyrábal z tenkého pertinaxu podľa vzoru "dub" z iného trafa s upravenými rozmermi... dokonca mi to držalo po kope aj bez lepidla :lol:
Primárár prekladaný "sľudovým" papierom a sekundár oddelený diagonálom.. podľa vzoru starých majstrov :wink: na sekundári 10x vinutie na 1A v napätiach pre 2x 5/12/15/18 a 24V a pre regulovaný zdroj 4x 20V/5A + 2x "pomocné" vinutie pre meráky, ktoré som ešte dorábal pri finalizácii...Chcel som mať všetky zdroje galvanicky oddelené pre univerzálne použitie... To bola iná motanica :lol:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Izolácia v transformátore

Príspevok od používateľa Amaterr » 29 Okt 2023, 13:39

Co zostal po mne zdroj na stole , skoro 40r, tiez rucne aj pomocne pre C520 , vtedy to cloveka bavilo a nestazujem sa :), v BEZ majstrovi som sa pochvalil , ze viem robit kostricky ´ nuz som si dal , :) , samozrejme on to vedel , ale potom uz nemusel :)
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Izolácia v transformátore

Príspevok od používateľa mr.dred » 29 Okt 2023, 13:42

rici napísal:
29 Okt 2023, 12:53
aj palec dostane zabrat
..mi hovor... "vypadol" nám kolega v robote a začal som aj "vyrábať" trafáky do impulzákov.. a ťahať 3x1,12 - 3 závity, alebo 2x 1,12 -5 závitov dvojlak drôt na kostričku ETD49 na jednu vrstvu je celkom sranda... to pri tak malom počte závitov nedrží... musíš sa pošťať - keď treba, ale nesmieš pustiť !!! Lebo začneš od začiatku.. :lol: ..on to už mal "v ruke"... a to ešte medzi ďaľším vinutím CU fólia ako sekundár...
Spravil som zatiaľ len "pár" kusov, ale pri produkcii 150 - 200 ks impulzákov mesačne som zistil o čom to bolo... mňa pazúre bolia ešte teraz - a to som len začal..a zajtra znova!! ... ale 10 denne hádam dám aj s finalizáciou do konca týždňa) :finga:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

janosik1111
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 13 Nov 2018, 18:59
Bydlisko: Bytča

Re: Izolácia v transformátore

Príspevok od používateľa janosik1111 » 29 Okt 2023, 14:01

Skús sa opýtať niekde kde previjajú motory. Tam by mali mať toho dosť. Ja by som ti taký materiál vedel zohnať len neviem odkiaľ si a ako ho k tebe dostať bez toho aby som mal s toho len starosti.
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Izolácia v transformátore

Príspevok od používateľa Amaterr » 29 Okt 2023, 14:29

U nas myslim tvoj rocnik /@ dred/ , pozerali len Mastickara alebo driemali , dufam , ze sef sem nechodi :)
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Izolácia v transformátore

Príspevok od používateľa mr.dred » 29 Okt 2023, 14:33

rici napísal:
29 Okt 2023, 12:40
Chcel by som s ním napájať zosilňovač s max odberom približne 300w.
400W trafo na 300W zosilňovač, pokiaľ ho chceš využívať v plnom výkone je tak akurát na hrane... ale to nie je až také podstatné... impulzný výkon je o niečom inom
rici napísal:
29 Okt 2023, 12:40
Pomeral by som aj odpor ale nemam pri sebe multimeter.)
odpor čoho?? Toho hrubého drôtu?? Skôr mikrometer a vypočítať prierez a možný prúd...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

rici
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 30 Mar 2023, 18:32

Re: Izolácia v transformátore

Príspevok od používateľa rici » 29 Okt 2023, 14:46

Zosilňovač by bral ~300w, inak je to 2x100w zosilňovač.

Chcel som to vypočítať pomocou odporu primáru:
http://www.badura.cz/trafo_soubory/vypocty.html

Som v tom len laik, chodím na strednú ale chcem si to naštudovať a naučiť sa, som jediný kto tam o to má záujem. Máme v meste obchod s súčiastkami - Electronic tak pôjdem na týždeň tam a opýtam sa či tam niečo na tie trafá nemajú. Prípadne pošlem, či to je vhodné :D .
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Izolácia v transformátore

Príspevok od používateľa mr.dred » 29 Okt 2023, 15:20

rici napísal:
29 Okt 2023, 14:46
Zosilňovač by bral ~300w, inak je to 2x100w zosilňovač.
... tých 150% príkonu je presne to čo ten zosilňovač potrebuje..
rici napísal:
29 Okt 2023, 14:46
Chcel som to vypočítať pomocou odporu primáru:
odpor vinutia nie je pre výpočet transformátora absolútne dôležitý a podľa neho nevypočítaš nič....
Na ten výpočet stačia tri hodnoty..Tie modré...
obrázok_2023-10-29_151532568.png
Výpočet transformátora podľa tej online kalkulačky sa zdá neskutočne jednoduchý, ale princíp je o inom... hlavne o štúdiu...
0
Naposledy upravil/-a mr.dred v 29 Okt 2023, 15:33, upravené celkom 1 krát.
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

rici
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 30 Mar 2023, 18:32

Re: Izolácia v transformátore

Príspevok od používateľa rici » 29 Okt 2023, 15:31

Ale na zistenie max. prúdu by som potreboval umelú záťaž... Alebo sa to dá zistiť aj inak ?
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Izolácia v transformátore

Príspevok od používateľa mr.dred » 29 Okt 2023, 15:40

..maximálny povolený prúd je daný výpočtom ... v závislosti na veľkosti jadra, jeho magnetickom sýtení (a možnom výkone) a od prierezu použitých drôtov...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

rici
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 30 Mar 2023, 18:32

Re: Izolácia v transformátore

Príspevok od používateľa rici » 11 Nov 2023, 12:47

mr.dred napísal:
29 Okt 2023, 15:20
rici napísal:
29 Okt 2023, 14:46
Zosilňovač by bral ~300w, inak je to 2x100w zosilňovač.
... tých 150% príkonu je presne to čo ten zosilňovač potrebuje..
rici napísal:
29 Okt 2023, 14:46
Chcel som to vypočítať pomocou odporu primáru:
odpor vinutia nie je pre výpočet transformátora absolútne dôležitý a podľa neho nevypočítaš nič....
Na ten výpočet stačia tri hodnoty..Tie modré...obrázok_2023-10-29_151532568.pngVýpočet transformátora podľa tej online kalkulačky sa zdá neskutočne jednoduchý, ale princíp je o inom... hlavne o štúdiu...
A co keby som pouzil kaptonovu pasku ?
0

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Izolácia v transformátore

Príspevok od používateľa kapor » 11 Nov 2023, 12:51

Daj vinutia vedľa seba, tak ako sú vyrábané bezpečnostné trafá.
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Napísať odpoveď