Čím odvetrať kúpeľňu.

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

milan209
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 07 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 50

Čím odvetrať kúpeľňu.

Príspevok od používateľa milan209 » 20 Nov 2023, 19:59

Poprosím o radu ako odvetrať kúpeľňu. V kúpeĺni je sprcha záchod a umývadlo.
Miestnosť má cca 3m x 2m. Viem zmerať. Výška v miestnosri cca 2.5m.
Nachádza sa na 4. poschodí zo štyroch. Je to vnútorná miestnosť do ktorej sa ide dverami a vo výške nad dverami sú len tie štvorcové sklenene kocky cez ktoré ide časť svetla. Cca 1m nad stropom je rovná strecha.
V strede miestnosti je 110mm novodur rúra ako odvetranie. Na streche ma rúra prestrešenie aby do nej nepršalo. Tým že je vonku chlad a vo vnutri sa niekto sprchuje sa v rúre kondenzuje voda a občas kvapne na mriežku pod rúrou a rúra plesnivie. A aj mriežka zvnútra plesnivie.
Ako prosím toto odvetranie uskutočniť? Hore dať nejakú hlavicu s ventilatorom napojeným na svetlo? Alebo ako?
Poprosím o radu. Čo presne?
Ďakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Čím odvetrať kúpeľňu.

Príspevok od používateľa enigma » 20 Nov 2023, 21:02

ja mám kúpelňu príbližne rovnakých rozmerov . rozdiel je že ja svetlo mám iba umelé . na stene som , namiesto vetracej mriežky , zväčšil dieru na 150mm a dal tam ventilátor s vlasným spínačom . zapína sa podľa potreby . pred ventylátorom , v stene je ešte aj klapka , aby nefúkalo dovnútra , keď je veterno vonku . mne neplesnie , ale celá stupačka je plná prachu a plesní .... každý rok , koncom leta sa robia dezinfekčné čistenia stúpačiek .....
0

milan209
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 07 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 50

Re: Čím odvetrať kúpeľňu.

Príspevok od používateľa milan209 » 20 Nov 2023, 21:32

v mojom pripade vedľa nemozem dat ventilator lebo je tam obytna miestnosť. Musim vychadzat z toho ze do vonku do stropu je ta 110mm rura.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Čím odvetrať kúpeľňu.

Príspevok od používateľa mr.dred » 20 Nov 2023, 23:03

..projektoval to zrejme účastník /čka farmy na narkóze ...to snáď ani nie je pravda... :(
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Čím odvetrať kúpeľňu.

Príspevok od používateľa cool-zool » 20 Nov 2023, 23:19

Mozno osadenie stropneho ventilatoru s casovym dobehom, by nieco napravilo... Samozrejme ze musi byt rovnakeho priemeru ako ta novodurova rura, aby sa ti tam zmestil, lenze pocitaj s tym ze aj toto budes musiet raz za cas precistit....
0

milan209
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 07 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 50

Re: Čím odvetrať kúpeľňu.

Príspevok od používateľa milan209 » 21 Nov 2023, 16:44

Ono to oneskorene vypnutie by to bolo rozumne. Hlavne keby tam bola nejaká spätná klapka. Keby tu bol nejaky vzduchotechnik alebo niekto kto s tymto ma skusenost.
A ono to neprojektoval nikto. To si niekto zmyslel že tam bude kupeľňa a ako odvetranie vymyslel hentake riešenie.
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Čím odvetrať kúpeľňu.

Príspevok od používateľa josek » 22 Nov 2023, 14:15

Ako majú (ak majú) vyriešené odvetrávanie susedia v troch podlažiach pod tebou? Len pre inšpiráciu...
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1773
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Čím odvetrať kúpeľňu.

Príspevok od používateľa jezevec » 22 Nov 2023, 15:21

Nahoru dej klapku a dovnitř ventilátor s automatickou žaluzií.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Čím odvetrať kúpeľňu.

Príspevok od používateľa mr.dred » 22 Nov 2023, 21:08

..možno by stačila aj nejaká výfuková klapka, ako na starom buldozéri :lol:
- Ale k téme - z kúpeľne ti odchádza vzduch s vysokým obsahom vlhkosti - to chceš fučať s ventilátorom do tej doby, kým neodsaje vlhkosť s priestoru ?? Neviem si to predstaviť... lebo ani otváracie okno na kúpeľni nie je úplne v pohode...aj to "plače"...
.. v dielni, techn. miestnosti, práčovni so sušiarňou, "skladisko" a chodba pod barákom - 2m pod zemou priestory - akože pivnice som dosiahol sucho tak, aby sa plávačka nevlnila len tým, že tam nonstop beží 12V PC veľký ventilátor cez jedno upravené okno...+ druhý "fajčiarsky" MEZ axial, keď sa kuri :lol:
Prílohy
obrázok_2023-11-22_210725031.png
obrázok_2023-11-22_210725031.png (33.94 KiB) 543 zobrazení
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Čím odvetrať kúpeľňu.

Príspevok od používateľa 5ko » 24 Nov 2023, 19:25

Je zbytočné riešiť projektanta, či babráka murára, treba hladať riešenie jestvujúceho stavu.

Existujú odsávacie vetilátory ,ktoré majú aj časový dobeh, aj snímač vlhkosti, ktorý sa zapína sám podla nastavených percentách vlhkosti. Dá sa k nim dokúpiť aj príruba zo spätnou klapkou
.Kludne môžeš dať jednu za ventilátor a druhú nad strechu na druhý koniec, nech ti tam nevlezie netopier,alebo nejaká sýkorka. :D Lepšie je dať na horný koniec aj koleno,po smere prevládajúcich vetrov a mriežku.Všetko kúpiš v každých stavebninách.

Proti ,,orosovaniu,, tej výduchovej rúry, by som do nej vsunul nejakú izoláciu, napr. niečo také ako tá penová fólia pod plávajúcu podlahu,alebo niečo podobné, čo by sa dalo zrolovať, vsunúť dovnútra a potom by sa to samé pružnosťou roztiahlo na plný obvod,prípadne naniesť pár terčíkov lepidla, napr. silikónu po obvode, aby sa to dalo posunúť na miesto, kým to stvrdne.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď