Mach3 USB Breakout board RnR

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

pepo_6
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 24 Jan 2023, 10:19

Mach3 USB Breakout board RnR

Príspevok od používateľa pepo_6 » 27 Nov 2023, 12:24

Zdravim,
Prosím Vás má niekto túto USB dosku k MACH3 ?

Na riadenie CNC so softom mach3 som pouzival dosku pripojenu na paralelny port, z ktorej nasledne boli signaly vedene do budicov krokovych motorov a do dosky boli privedene signály ako koncové spínace atd...
Vsetko fungovalo perfektne, CNC bezproblémov. PC ktorý riadil moju CNC vsak po X rokoch odisiel, s tým aj paralelný port.
Mal som na výber, buď dokúpiť prevodík UC100 : USB to Parallel port za 100Eur alebo z Alicka Mach3 USB Breakout board RnR za cca 10Eur. (https://www.aliexpress.com/item/1005002 ... bCVmktlXy2) Vyhrala samozrejme lacnejsia volba.
Po nastavení a rozbehaní (dost pomaha aj stranka https://buildyourcnc.com/item/electroni ... -USB-Board) CNC ide, ale :
V rucnom rezime, cez klávesnicu neide naraz ovládat viac ako jedna os, a to s hrubým krokom a s malým oneskorením. Ked chcem rucne posunút v smere X aj v smere Y, musím to robiť po častiach, naraz mi to neide. Krok pod 0,5mm nedosiahnem. Dost mi to vadí, ale dá sa s tým zit.
Prednedávnom som si pozical dosku od známeho, robí to to isté. Rozne verzie MACH3 a stále to isté.
Uz si zacínam myslieť, ze je to vlastnost tejto lacnej dosky. Na stránke buildyourcnc.com (viď link hore) stojí táto doska $89.99, tak ta asi bude fachat lepsie...
Má niekto s touto doskou skúsenosť ? Dikes
0

Používateľov profilový obrázok
magic_touch
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 21 Jan 2008, 00:00
Vek: 44

Re: Mach3 USB Breakout board RnR

Príspevok od používateľa magic_touch » 27 Nov 2023, 12:53

Ako máš nastavené step/unit? Nie je to tým, že máš príliš veľký krok a preto nevieš jog-ovať v menších vzdialenostiach ako 0,5mm? Aké stúpanie máš na skrutkách, máš ich nejako sprevodované od motorov?
0

pepo_6
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 24 Jan 2023, 10:19

Re: Mach3 USB Breakout board RnR

Príspevok od používateľa pepo_6 » 27 Nov 2023, 15:43

Neemslim, ze to je tymto.
Na tejto masine uz mam volaco odfrezovane, najskor som frcal cez paralel port + PCB co robi z paralel portu signaly pre budice. Potom som si pozical prevodnik UC100 cize USB to Paralel port + PCB prevodnik z paralel portu na signaly do budicov... Nakoniec som sa ulakomil na tuto dosku co som spominalk...
tych ,5mm nieje zeby po stlaceni klavesy preslo presne 0,5mm ale je to myslene, ze pod 0,5mm nikdy neide, niekedy skoci aj o 1,5mm a s dost velkym oneskorenim... Iba pri tejto doske, co ide priamo z USB.
Stve ma hlavne to ze neviem ovladat rucne naraz, iba jednu os ... ked som robieval a rucne presuval polohu tak som hybal naraz vsetky X/Y/Z...
Nulovanie kolkokrat mi stacilo PgDn aby som sa dotkol materialu, lebo to slo po stovkach, teraz musim zakazdym vytahovat sondu na nulovanie...

Step/unit mam 1066,67 = 200*16/3 (jedna otacka trapez tyce = 3mm)
Dalej zrychlenie/spomalenie 300mm/min max rychlost 1000mm/min

Ked uz bezi G-code, masina ide krasne, ale tie rucne posuvy s touto doskou ma uz zacinaju vytacat.
Ci nemam nieco niekde blbe nastavene, alebo proste je to vlastnost tejto dosky...
0

Používateľov profilový obrázok
magic_touch
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 21 Jan 2008, 00:00
Vek: 44

Re: Mach3 USB Breakout board RnR

Príspevok od používateľa magic_touch » 27 Nov 2023, 18:56

Prebehol som nejaké dostupné informácie o tej doske, vyzerá to tak, že ak nemáš šťastie, tak proste nepôjde poriadne. Našiel som popis rôznych chýb, ktoré sa objavujú buď náhodne, alebo stále. Od nejakých zakmitávaní vstupov a výstupov, chybný e-stop, atď. Je to proste čínsky šrot :pain:
Ale nechce sa mi veriť, že si to skúsil s inou, požičanou a robí to to isté.
Máš všetky tie ich ovládače správne nainštalované? Aj konfiguračný súbor na dobrom mieste?

Edit: máš kúpenú licenciu Mach3 alebo používaš free? Teraz ma napadlo, že dávno-dávano som mal nejaký USB BoB a niektoré funkcie neišli v poriadku bez Machu s licenciou.
0

pepo_6
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 24 Jan 2023, 10:19

Re: Mach3 USB Breakout board RnR

Príspevok od používateľa pepo_6 » 27 Nov 2023, 19:29

Na vikend som si pozical tuto dosku od znameho, co ju teraz objednal z alicka a naprosto to iste to robi.

Licenciu, licenciu :D mam Cau Cau. Je to len txt subor, ale je fakt ze ju mam aj na druhom kompe, ale vsetky kompy co mam na CNC su offline. Ked neni licencia, tak mach tusim dovoli iba urcity pocet riadkov...
Praveze Estop, Limit switch, Probe, vsetko facha.
Akokeby ten prikaz na posuv najprv niekam bufroval a potom naraz po USB poslal, uz fakt neviem, mozno niekto, kto ma tuto dosku sa ozve a napise co tam treba este, alebo posle screenshoty nastaveni...
Ked som tu dosku instaloval tak som asi 5x preinstalovaval mach, do Plugin som hodil .dll a potom xml, prioste krok po kroku navod viackrat. Ale je mozne ze niekde robim tu istu chybu...
Potom som nato dlho kaslal a teraz mi to zacalo zas vadit, ked sa blizia dlhe nocne vecery a frezkujem castejsie...



Este ma napadlo, ci tych 1066,67 krok/mm nieje vela, ked sa dostanem k masine skusim to znizit a vyskusat...
0
Naposledy upravil/-a pepo_6 v 27 Nov 2023, 19:55, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
manik
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1044
Dátum registrácie: 19 Jan 2008, 00:00
Vek: 45

Re: Mach3 USB Breakout board RnR

Príspevok od používateľa manik » 27 Nov 2023, 19:55

Bude to vlastnost tej dosky. Ja som kupil celu frezu s USB ovladanim a tiez mi nejde pri manualnom ovladani posuvat v 2 osiach naraz.
0

pepo_6
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 24 Jan 2023, 10:19

Re: Mach3 USB Breakout board RnR

Príspevok od používateľa pepo_6 » 27 Nov 2023, 19:56

Tak sa mi to potvrdzuje, ze to bude asi ta doska, este skusim nieco a vykaslem sa nato, alebo zainvestujem 100Ecok a kupim prevodnik UC100...
manik dakujem...
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok