Fotovoltaika pre domácnosť

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

vladca
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 06 Jún 2017, 15:40
Bydlisko: Domaňovce, okr. Levoča

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa vladca » 17 Jan 2024, 12:16

to tienik:
prepnutie je také rýchle, že si to spotrebiče ani nevšimnú ...
väčšina elektroniky v dnešnej dobe používa spínané zdroje tých pár ms chýbajúcej sínusovky si ani nevšimnú,
aj keď je pravda že LEDžiarovky pri prepnutí prebliknú ... ale to mi môže byť ukradnuté
ostatné veci bez problémov

to Victorio:
ja teda na výpočet návratnosti používam trochu iný "matematický" model, a myslím že je realistickejší :)
chcem znížiť spotrebu z DS o 1000kWh ročne (to je 25% z dlhodobej ročnej spotreby), platím napr. 800€ ročne, ušetrím pre jednoduchosť 200€ ... to znamená návratnosť mojej investície 2000€ je cca 10 rokov.

3kWp na streche pre oblasť MI pri ideálnom nasmerovaní a sklone panelov dokáže vyrobiť cca 3400kWh ročne, bohužiaľ cez 300kWh mesačne to bude iba v mesiacoch marec-september. Zvyšných 5 mesiacov sme pod 300kWh mesačne, čo nepokrýva priemernú spotrebu a berie sa z DS. Naviac spotreba v zime zvyčajne stúpa, krátky deň (viac treba svietiť) a je zima (vykurovanie tiež nie je zadarmo). Preto rátať návratnosť tvojím spôsobom nie je správne.
Odhadujem návratnosť 8 tísicovej investície tesne pod 20 rokov (pri aktuálnej "dotovanej" cene elektriny).
1
Obrázok 1

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa Victorio » 17 Jan 2024, 15:48

vladca : máš pravdu, návratnosť pri súčasnom reálnom využívaní ide naozaj ku 20 rokom.
mám reálne výsledky a to nasledovné :
celková spotreba za rok (od jan 23 do jan 24) 2910kWh
z toho zo siete si to potiahlo 1360kwh
solar dal 2090kwh
ten prehľad čo dáva systém celkom nesedí, lebo 1360 + 2090 dá 3450 a nie 2910 ale to je asi tým,
že merač výkonu/príkonu nie je taký presný, resp. ide o to, kde to meria.
Ale tá cifra 3400 presne sedí ako píšeš.
Aktuálne viem ešte z toho "vyžmýkať" cca 50m3 plynu mesačne (cenu aktuálne neviem, ale bude to okolo 30€ ? čo by bol ekvivalent 176kwh mesačne/ 5,9kwh denne) ale mimo zimy na ohrev TUV,
ak by som pridal el.bojler a napojil na zásuvku na prebytky, ktorú systém má, a to by skrátilo návratnosť o nejaký rok, dva .
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2495
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa Jirka84 » 17 Jan 2024, 17:29

budvar10 napísal:
16 Jan 2024, 07:46
Ocenil by som, keby ste tu udávali aj typy zariadení. To tiež pomôže.
@Jirka84
3fázovým střídačem 8kW ? = SUN- 5/6/8/10/12 K-SG04LP3-EU
bateriemi 2x5kWh/48V ? = 2x 5120Wh BLUESUN
bojlery 200+50+50 L(3x1kW topení, +1,5kW+1,2kW koupelny) , co dovezl známý topenář
Nedocenil jsem Tě, a co Ty máš na střeše?. Seš opravdu y Budějic? :lol:

Nejprve jsem dostal 1. :idea:
a rekonstruoval v domě (hl.profese) bleskosvody, kompletní TN-C na TNS včetně RE
(ER212FVE - rozdělení na TN-S, CYKY 5Jx10mm² do 1.RP) a 4 kusů RP(5Jx6mm²) - patro,
dílny, R-FVE . Přístroje většinou Schneider 10kA, RP = plechovky, plast, kabely, konektory -
originál pro FVE (4, 6, 35mm²).
Protože taky nejsem dědvševěd, tak rozumy na "ostrov" jsem (krom školení) hledal porůznu,
ale nejčastěji zde, kde jsou i jiné příspěvky:
DEYE


PS Budvar 10° mi tolik nechutná, raději si dávám Moravana 11°, Premium 12°Ležák nebo Gustav13°.
Momentálně ale sháním Josef 11,5%... :applause: :agree:
Prílohy
LITOVELSKÁ PIVA.png
1
Obrázok 1
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa tienik » 17 Jan 2024, 18:38

vladca napísal:
17 Jan 2024, 12:16
to tienik:
prepnutie je také rýchle, že si to spotrebiče ani nevšimnú ...
väčšina elektroniky v dnešnej dobe používa spínané zdroje tých pár ms chýbajúcej sínusovky si ani nevšimnú,
aj keď je pravda že LEDžiarovky pri prepnutí prebliknú ... ale to mi môže byť ukradnuté
ostatné veci bez problémov


Odhadujem návratnosť 8 tísicovej investície tesne pod 20 rokov (pri aktuálnej "dotovanej" cene elektriny).
no, stále netuším, prečo by som sa do toho prepínania mal púšťať. Ak nemám traumu z verejnej siete, tak je to všeho všudy na nič. A práve to "bliknutie" je vec, čo určite spotrebičom život nepredĺži.

Každopádne, 20 rokov pri tejto technológii nie je návratnosť - to je jednoznačne kategória "záľuba"
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1773
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa jezevec » 17 Jan 2024, 19:21

Victorio napísal:
15 Jan 2024, 17:22
Ja som investoval do 3kW systému, 3 batérie Lipol dokopy 150kWh, 6 x 500W panely. Victron 1F menič.
Investícia cca 8000...
Ty počty ti nějak nesedí, mám FVE 5,4kWp, baterie (LiFePo) 11kWh takže to můžu porovnat.
0

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa tienik » 17 Jan 2024, 22:35

bibibo napísal:
16 Jan 2024, 12:22
Ja uvazujem o trojfazovom menici asi 8kW a taktiez 8kW panely. Tiez by som chcel napojit na to aj tepelne cerpadlo. Avsak vacsina off-grid invertorov ma prepinanie na zalohu a spat s kratkym vypadkom cca 8 - 10ms. Obavam sa, ze tomu tepelnemu cerpadlu to nebude robit dobre. Mate s tym niekto skusenost ?
8kWp bude málo, v lete nedosiahneš plný výkon. Pod 9 ani nerozmýšlaj, ideál 10 kWp. Treba si uvedomiť, že FVE vyrába celý deň, nie len presne na obed v ideálnych podmienkach. K prepínaniu som sa už vyjadril, fakt netuším ľudia čo vás do toho ťahá v dnešnej dobe.
0

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa bibibo » 17 Jan 2024, 22:56

Mne sa tie riesenia s ongrid akebo hybrid menicmi moc nepacia. Pri tychto menicoch si musis rozmysliet, ktore spotrebice das na zalohovany okruh a ktore nechas na sieti, kde ti ich krmi bud verejna siet/invertor. Ak slnko nesvieti, tak nefunguju.
Este len dodam jednu informaciu, ze taktiez uvazujem o mensiu veternu elektraren, ktora bude dobijat baterie. Rotory s magnetmi mam uz hotove, len ked bude cas, tak sa pustim do cievok. To znamena, ze ak nebude svieti, tak mozno bude fukat. Z toho dovodu by som chcel ist do nejakeho offgrid systemu. O navratnosti v tomto momente vobec neuvazujem. Ide skor o hracku.
0

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa tienik » 18 Jan 2024, 10:17

bibibo napísal:
17 Jan 2024, 22:56
Mne sa tie riesenia s ongrid akebo hybrid menicmi moc nepacia. Pri tychto menicoch si musis rozmysliet, ktore spotrebice das na zalohovany okruh a ktore nechas na sieti, kde ti ich krmi bud verejna siet/invertor. Ak slnko nesvieti, tak nefunguju.
Este len dodam jednu informaciu, ze taktiez uvazujem o mensiu veternu elektraren, ktora bude dobijat baterie. Rotory s magnetmi mam uz hotove, len ked bude cas, tak sa pustim do cievok. To znamena, ze ak nebude svieti, tak mozno bude fukat. Z toho dovodu by som chcel ist do nejakeho offgrid systemu. O navratnosti v tomto momente vobec neuvazujem. Ide skor o hracku.
Ongrid menič nemá zálohovanú vetvu, takže sa nič nikam nedáva na zálohovaný okruh - lebo taký neexistuje. Menič je jednoducho pripojený do rozvádzača a spotrebiče sú napájané bez prerušenia, podľa aktuálnej výroby. Ak je aktuálny výkon FVE nižší až rovný aktuálnej spotrebe, tak sa všetko minie "doma". Ak sa vyrobí viac, tak komplet všetky spotrebiče bežia na FVE a len zvyšok ide do VB. Úplne jednoduché a spoľahlivé.
0

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa bibibo » 18 Jan 2024, 10:32

tienik, ako to vlastne funguje ked dojde k vypadku siete a slnko svieti ? Su napajane zariadenia z panelov ?
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa ondistef » 18 Jan 2024, 11:24

Osobne sa mi tiež najviac pozdáva off-grid systém, aj keď cenovo vychádza najdrahšie a tým pádom aj ta návratnosť je dosť otázna. Na druhej strane je potrebná aj úprava elektroinštalácie na rozdiel od on-grid hybridných riešení. Off-grid systém zas funguje ako UPS s dvojitou konverziou.

Doma máme na streche 16 panelov LONGI LR4-72HPH-455M (455Wp) + optimizéry Tigo TS4-A-O s riadiacou jednotkou CCA.
Sú zapojené v dvoch stringoch po 8ks na dva meniče Growatt SPF3500ES (je rátane s rezervbou pre ešte jeden menič a buď by boli zapojené ako trojfázový systém, alebo by išli všetky tri paralelne) a akumulátory LiFePO4 Pylontech US3000C + US5000 (3,6 + 4,8 kWh), chcelo by to ešte dokúpiť aspoň jednú US5000.
Meniče sú zapojené paralelne do spoločného výstupu.
Momentálne je k nim pripojená dvojica chladničiek, jeden mraziaci box, práčka, sušička, a umývačka riadu (občas sa prehodí na el. rúru). Jeden menič bol spojazdnení asi o mesiac skôr (jún - august) ako druhý a do teraz sme zo solaru vytiahli 838,3 + 717,7 kWh (1,556 MWh).
Trošku je problém s riadením spotreby a prepínanim (väčšina tých režimov v meničoch sa správa trošku divne - resp. ináč ako sme čakali), takže pri slnečných dňoch to išlo čisto ako ostrov a keď je zlé počasie tak sa pripájala manuálne sieť na záložný vstup do meniča.
Ako tak funguje režim kedy si primiešava k sieti energiu zo solárnych panelov, vtedy sa dá znížiť spotreba aj pri horšom počasí a v prípade dostatku slnečného žiarenia je odber so siete 0, resp. nejakých pár wattov na vlastnú réžiu.
Ale v pláne máme aj tak prerobenie komplet elektriny v dome (ešte staré ističe bez chráničov, sústava je už TN-C-S, s napojením a integrovaním výstupov meničov, aby šlo energiu využívať v celom dome).
Ináč tie Growatt meniče sú schopné pracovať aj čisto s FV panelmi bez pripojených akumulátorov a záložnej siete (len potom pri premenlivom počasí logicky kolíše výstupný výkon ktorý je možné odoberať).
bibibo napísal:
18 Jan 2024, 10:32
tienik, ako to vlastne funguje ked dojde k vypadku siete a slnko svieti ? Su napajane zariadenia z panelov ?
Nijako, menič sa musí vypnúť (bezpečnostné požiadavky distribučných spoločnosti).
K tým Huawei meničom predávajú ešte rozšírenie, kde sa dá využiť ako záložný zdroj pri výpadku s napájaním konkrétnych spotrebičov a samozrejme k tomu treba originál Huawei akumulátor.
Existujú aj on-grid meniče, ktoré majú ten zálohovaný výstup ako súčasť meniča.
0

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa tienik » 18 Jan 2024, 15:14

bibibo napísal:
18 Jan 2024, 10:32
tienik, ako to vlastne funguje ked dojde k vypadku siete a slnko svieti ? Su napajane zariadenia z panelov ?
nijak, nepotrebujem to k životu. Tie 2-3 výpadky v roku ma nezabijú :-)
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa OHAJ » 18 Jan 2024, 16:34

veď ak niekto potrebuje, kludne si môže tam dať prepínač sietí a do druhej vetvy dá prosto menič, ktorý bude napájať práve tú zálohovanú časť, jedine problém môže nastať ako správne zapojiť N-ko, či cez ten 4-tý pól prerušovane alebo natvrdo ich spojiť v N-mostíku :?:
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
taphome
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 12:05
Bydlisko: Bratislava
Vek: 64

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa taphome » 19 Jan 2024, 06:04

tienik: plne súhlasím, len povedz aj minus oproti batérii....

Ak žiješ v regióne s častými výpadkami, alebo kolísaním napätia, tak akýkoľvek vklad do VB ti nepomôže. Nefunguješ.
0

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa tienik » 19 Jan 2024, 09:08

taphome napísal:
19 Jan 2024, 06:04
tienik: plne súhlasím, len povedz aj minus oproti batérii....

Ak žiješ v regióne s častými výpadkami, alebo kolísaním napätia, tak akýkoľvek vklad do VB ti nepomôže. Nefunguješ.
nie, nie je to mínus, je to vlastnosť. Vsvetlím.
Miešajú sa tu dve veci, a to výroba EE pre vlastnú potrebu pomocou FVE a potreba zálohovania dodávky (je jedno s akého dôvodu)
Ak riešim FVE ako nástroj na zníženie účtov za EE, čo je môj prípad, tak si stojím za tým, že nič lepšie ako jednoduchý ongrid menič s VB nemá zmysel riešiť. Pri ako tak rozumných nákladoch sa dá dosiahnúť nejaká rozumná návratnosť.
Ak ale potrebujem zálohované napájanie, je to z môjho pohľadu absolútne iná kategória. Tam cena zdroja nemá prakticky plánovanú návratnosť a mám úplne inú požiadavku - spoľahlivosť. Proste musím si byť vždy istý, že 99,9% času je zdroj pripravený a schopný dodávať plánované množstvo energie, bez ohľadu na stav počasia a dennú hodinu.
No a zmiešaním tohoto vzniká mačkopes. FVE s baterkami je na jednej strane tak drahá, že návratnosť prekračuje 10 rokov - čo už nie je finančne zaujímavé. Na druhej strane ako UPS je to tiež slepá cesta. Večer v pekný letný deň je pripravený a schopný dodať plánované množstvo energie. Ale napríklad dnes ráno 6:00 na 100% boli tu na západe všetky takéto zdroje schopné dodať presne nulovú energiu. Takže je to "záloha" s náhodným fungovaním a to je na dve veci. A štatisticky, kedy dôjde k výpadku? V pekný letný slnečný deń, alebo skôr v zime po trojdňovom snežení....
Proste treba si ujasniť čo idem dosiahnuť a hlavne sa zamyslieť čí to čo robím, smeruje k potrebnému cieľu.
0

vladca
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 06 Jún 2017, 15:40
Bydlisko: Domaňovce, okr. Levoča

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa vladca » 19 Jan 2024, 11:17

Ak riešim FVE ako nástroj na zníženie účtov za EE, čo je môj prípad, tak si stojím za tým, že nič lepšie ako jednoduchý ongrid menič s VB nemá zmysel riešiť. Pri ako tak rozumných nákladoch sa dá dosiahnúť nejaká rozumná návratnosť.
S týmto sa dá do istej miery súhlasiť, ale prosím neprezentujme to ako jediné rozumné či výhodné riešenie.

Ja napríklad nechcem mať nič s energetikmi a vybavovačkami okolo, a ani s VB.
Preto som si zvolil cestu off-grid s prepínaním na DS. Nie all-in-one systém ale modulárne riešenie po komponentoch (samostatný regulátor, samostatný menič, ATSko), kedy môžem prípadne upgradovať podľa potreby. Alebo vymeniť jednoducho (a relatívne lacno) pokazený komponent.
Mám vzdelanie a nejaké skúsenosti , aby som si FVE postavil sám. Ochotní "spolusolárnici" na rôznych fórach pomôžu tiež. Týmto im chcem :thanks: . To je najväčšia úspora.
Lebo keď vidím koľko si firmy resp. montážnici účtujú za max 2-dňovú montáž (rozumej len práca), tak :rolleyes:.

Každé riešenie má svoje pre a proti.
0

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa tienik » 19 Jan 2024, 12:39

vladca napísal:
19 Jan 2024, 11:17


Ja napríklad nechcem mať nič s energetikmi a vybavovačkami okolo, a ani s VB.
Preto som si zvolil cestu off-grid s prepínaním na DS. Nie all-in-one systém ale modulárne riešenie po komponentoch (samostatný regulátor, samostatný menič, ATSko), kedy môžem prípadne upgradovať podľa potreby. Alebo vymeniť jednoducho (a relatívne lacno) pokazený komponent.
Mám vzdelanie a nejaké skúsenosti , aby som si FVE postavil sám. Ochotní "spolusolárnici" na rôznych fórach pomôžu tiež. Týmto im chcem :thanks: . To je najväčšia úspora.
Lebo keď vidím koľko si firmy resp. montážnici účtujú za max 2-dňovú montáž (rozumej len práca), tak :rolleyes:.

Každé riešenie má svoje pre a proti.
určite máš čísty off-grid? Ja si myslím že nie, podľa mňa si so sústavou prepojený vodičom PEN. Takže legálne by to dáky papier znieslo....
1
Obrázok 1

vladca
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 06 Jún 2017, 15:40
Bydlisko: Domaňovce, okr. Levoča

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa vladca » 19 Jan 2024, 12:55

To už je to trochu "pritiahnuté za vlasy".

Tvoj PEN a môj PEN sú v princípe jedno a to isté.. teda sme spojený aj my dvaja ?
Lebo keď nie sme, tak jeden z nás asi žije na inej Zemi. :D
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa mr.dred » 19 Jan 2024, 13:03

Trošku o inom, ale... Nedávno som viedol diskusiu s "pracovníkom" dodávateľskej firmy ohľadom dotácií na FVE...
V ponuke dal systém výroby elektriny pre vlastnú - okamžitú spotrebu v cene cca 9000€ za 6kW výkonu s tým, že po uvedení do prevádzky si dám uplatniť dotáciu cca 3000€. Čiže výsledná suma investícií by bola v rozmedzí 6K€. Pred zavedením dotácií bola ale cena rovnakého zariadenia zhruba tisícka za kilowat - čiže 6000€ - kam sa potom stratilo tých 3k€ ??? ...
V navýšení cien komponetov... a viac sa neozval !!
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa tienik » 19 Jan 2024, 13:30

vladca napísal:
19 Jan 2024, 12:55
To už je to trochu "pritiahnuté za vlasy".

Tvoj PEN a môj PEN sú v princípe jedno a to isté.. teda sme spojený aj my dvaja ?
Lebo keď nie sme, tak jeden z nás asi žije na inej Zemi. :D
toto nie je o filozofii, toto je o pripojovacích podmienkach. Konkretne, ZSD hned v uvode:
"3. Trvalá ostrovná prevádzka bez možnosti paralelnej spolupráce s distribučnou sústavou (známa tiež ako „off-grid“). Ostrovný systém je trvalo
trvale mechanicky a elektricky oddelený od distribučnej sústavy, bez možnosti pripojiť sa k nej. Ako taký nepodlieha žiadnemu schvaľovaniu zo
strany Prevádzkovateľa a teda nie je potrebné uzatvorenie „Zmluvy o pripojení zariadenia na výrobu elektriny do distribučnej sústavy spoločnosti
Západoslovenská distribučná, a.s.“."

Teda byť pripojený na jeden zo 4 drátov distribučnej sústavy je asi ťažké nazvať "elektricky oddelený od distribučnej sústavy, bez možnosti pripojiť sa k nej"
0

vladca
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 06 Jún 2017, 15:40
Bydlisko: Domaňovce, okr. Levoča

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa vladca » 19 Jan 2024, 13:51

Nebudem sa tu hádať ... na toto by mohol niekto odbornejší reagovať ...
Môžem sa aj mýliť v nasledujúcom odstavci, ale moja úvaha je takáto.

PEN(DS) je spojená napevno s uzemnením (pásovina, zemniaca tyč a pod.)
Aby som dodržal "literu zákona" nepripojím svoj off-grid resp. PEN(FVE) na ňu, ale na zemniacu tyč o 1m vedľa alebo prípadne na druhú "paralelnú" pásovinu v základoch.

Moja otázka znie ... Sú PEN(DS) a PEN(FVE) galvanicky oddelené?
Ako je vlastne možné trvalo mechanicky a elektricky oddeliť 2 rôzne PEN???
Asi ťažko. Zem je predsa všade len jedna.
Alebo teda všetci off-griďáci sú nelegálne pripojený?

Sorry, ale už mi to pripadá, že len tvoje riešenie je "the best" a nijaké iné. OK. Tvoj názor, tvoja FVE, ...
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok