Fotovoltaika pre domácnosť

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa bibibo » 15 Jan 2024, 12:21

Ahojte, planujem fotovoltiku, ale teraz ma napadla jedna otazka na ktoru neviem najst odpoved. Mam valbovu strechu. Dom ma tvar obdlznika, takze na dlhsie strany strechy pojdu panely. Na jedne strane strechy je vsak vstrede vedeny bleskozvod. Mozem ist s kablom z panelov pod bleskozvodom ? Predpokladam, ze asi nie. Nemam to vsak velmi ako obist. Ako sa toto riesi ?
0

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa kapor » 15 Jan 2024, 13:06

V každom prípade je potrebné, aby bola dodržaná minimálna oddeľovacia vzdialenosť "s". Rieši sa to už v štádiu projektu bleskozvodu a FV. Pod zvodmi určite ísť nemôžeš. Riešenie by bol izolovaný bleskozvod ale..... už máš ten svoj.....
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 201
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa jova » 15 Jan 2024, 13:10

Nevím jaké máte normy u vás, u nás by jsi, jak od svodů panelů, tak i mezi panely a hromosvodem měl dodržet minimální vzdálenost s (http://escr.cz/informace-pro-verejnost/ ... iky_9_2012)
Jestli jsem tvůj dotaz dobře pochopil, musel by jsi mezi panely nechat mezeru cca ten 1m a vodič ty panely propojující, vést třeba vnitřkem budovy, abys dodržel tu vzdálenost cca 0,5m od svodu hromosvodu. Další záludnost tě ale čeká v tom, že i ty panely by měly být mezi sebou pospojené a opět uzemněné na samostatný zemnič, nebo společný základový zemnič, toho hromosvodu. Dalo by se to ještě řešit speciálním hromosvodovým svodem - HVI vodičem, který je izolovaný, viz odkaz, ale jeho cena se ti určitě líbit nebude.
0

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa bibibo » 15 Jan 2024, 13:40

Myslim si, ze normy su u nas rovnake. Urcite necham medzeru medzi panelom a bleskozvodom. Viest vodic vnutrom budovy ma tiez napadol, ale pod strechu sa uz nedostane. Pod strechou sa neda chodit. Je tam len vata a sadrokarton. Mam sice revizny otvor, ale je celkom na druhom konci budovy.
0

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 201
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa jova » 15 Jan 2024, 14:08

Ta vzdálenost s, se směrem k zemi zmenšuje, stejně jako se snižuje případné naindukované napětí v tom svodu. Takže při zemi je už jen pár cm. Možná by bylo řešením, udělat dva samostatné svody od panelů dolů a při té zemi pak to vedení hromosvodu křížit, případně to vést vnitřkem, nebo zemí tam.
0

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa Daevid » 15 Jan 2024, 15:28

bibibo napísal:
15 Jan 2024, 13:40
Myslim si, ze normy su u nas rovnake. Urcite necham medzeru medzi panelom a bleskozvodom. Viest vodic vnutrom budovy ma tiez napadol, ale pod strechu sa uz nedostane. Pod strechou sa neda chodit. Je tam len vata a sadrokarton. Mam sice revizny otvor, ale je celkom na druhom konci budovy.
Mám podobne riešený strop v bungalove ako ty (sadrokartón, vata, servisný otvor cca 50x50cm). A chodiť sa v podkroví dá. Je tam cca každého 1,5m hranol na ktorý sa dá stúpať. Je to síce o hubu a človek musí byť veľmi opatrný ale dá sa to. Dal som si odrezať hrubé foršne cca 1,5m dlhé a používal som ich ako lávky na miestach kde som robil.
0

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa bibibo » 15 Jan 2024, 15:45

Tiez som nad tym rozmysal, ked sa robil strop. Potom som od toho upustil, pretoze mam 60cm vaty. Ak by som na vatu urobil nejaky lavky, tak tusim ani po stvornozky by som sa tam nevedel pohybovat.
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa Victorio » 15 Jan 2024, 17:22

Ja som investoval do 3kW systému, 3 batérie Lipol dokopy 150kWh, 6 x 500W panely. Victron 1F menič.
Investícia cca 8000.
Návratnosť hmmmm pri súčasných cenách a štastiu, že sa nič za to obdobie nepokazí mi to zatiaľ vychádza minimálne 16 rokov.
Skúsenosť : máme spotrebu domu celkom cca 250 - 300kWh na mesiac, v lete takmer celú spotrebu vykryje FVE, mesačne si zo siete potiahne cca 40kWh. V zime nula, resp. aj keď dá v priemere 10%, automatika veľmi neochotne pustí výkon do domu, lebo si ho šetrí ako zálohu pre výpadky elektriny.
Systém mám nastavený ako hybrid, tj. nedodávam do siete nič, ak nedajú batérie a panely dosť, zbytok si potiahne zo siete (GRIDu), tj. ak zapnem práčku, ktorá chce 2KW, a FVE dá 1KW, druhý KW potiahne z verejnej siete. To je podľa mňa najlepšia možnosť.
Je to celé na dlhú debatu, sú tu také ALE :
- návratnosť = že sa mi za tých 16 rokov vráti investícia, ale aby systém na seba už začal zarábať, tak musí vydržať podstatne viac rokov bez ďalších investícií
- našiel som o tom zaujímavú debatu a názor, že kúpa FVE je v podstate investícia podobne ako nákup akcií, a pod. tj. ide o to, či je to výhodnejšie ako riskovať infláciu, ak mám voľné peniaze .
- dimenzovanie, tu jednoznačne nastaviť tak aby som podľa možnosti vedel celý výkon využiť, teda ja som mal 2 batérie, ale v lete ak boli batérie už o 12:00 na 100% nabité, to je ok, ale do 16tej som už nevedel čo s výkonom, a zase batérie nevydržali do rána, preto som dokúpil tretiu, a tých 150kW je tak akurát.
ešte aby sa systém čo najviac oplatil, tak treba hľadať miesta, kde použiť prebytok - tu mám v pláne dokúpiť bojler ako predradný ku bojleru v plynovom kotli, ale zase ďalšia investícia, napr. 300€ znova posunie návratnosť o 1-3 roky neskoršie. Tu treba veľmi zvažovať či to zato stojí.

Ak by ceny energie išli hore, (to si neželám, lebo potom pôjde hore všetko) tak návratnosť sa skráti.

Celkovo som zatiaľ spokojný, funguje to skvelo ako záložný zdroj, takže výpadok elektriny na ulici ani nepostrehneme, v podstate môžem vyradiť aj záložné zdroje pre kachle, počítač a pod., ktoré ťahajú zbytočne 25W/h.

Ohľadom výkonu v zime, má to jeden nedostatok a to vtedy, ak napadne sneh, a zamrzne, a ak je neskôr aj slnečný deň, ale mrazivo, na kolektoroch stojí sneh a FVE nedá nič. Loziť po streche nemienim, a neveľmi ochotne sa to topí, chcelo by to možno zo spodu dať vykurovacie káble, a ekonomicky spočítať, či spotreba ohrevom + investícia do káblov bude menšia, ako následne výkon kolektorov ak potom zasvieti slnko.

Ešte taký technický detail, panely spolu majú max cca 3000W, reálne som viac ako cca 2500W z nich nedostal aj pri max. slnku, a ideálnej polohe, ale v bežný slnečný deň to dá 1,5 - 2,5kW v lete od cca 9:30 do 16:00. AK by Vás niečo zaujímalo rád odpoviem.
Inak prvotina bola inštalácia 3ks 100W panelov na strechu, kde som zistil, že "ono to funguje" ,ale išlo o tie čínske bangood zostavy, a tie sú citlivé na kolmé svetlo, tie "profi" chytajú aj bočné svetlo.
2
Obrázok 2

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa bibibo » 15 Jan 2024, 18:04

Ak spravne tomu rozumiem, tak mas mesacnu spotrebu 300kWh a bateriu mas 150kWh. Tak to potom musis fungovat na baterie aj polovicu mesiaca. To je uz slusne ulozisko. Je to tak ?
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa budvar10 » 15 Jan 2024, 19:43

Victorio, pre mňa je to veľmi dobrý a informatívny príspevok.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa Dolfi » 15 Jan 2024, 19:45

Buď nevie o čom píše, alebo sa sekol aspoň o rád. 150 kWh baterka by stála niekoľkokrát 8 000€ a nie ako celá zostava ! :wink:
0
Naposledy upravil/-a Dolfi v 16 Jan 2024, 08:16, upravené celkom 1 krát.
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

vladca
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 06 Jún 2017, 15:40
Bydlisko: Domaňovce, okr. Levoča

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa vladca » 15 Jan 2024, 20:14

... aj ja si myslím, že tá baterka je skôr 15kWh
mimochodom ... pri 3kWp na streche a ideálnych podmienkach by ju nabíjal koľko ?
pol mesiaca ???

EDIT: ešte ma napadlo, ak má na streche 3kWp a nedostane viac ako 2,5kW, tak je niečo zle ...
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2495
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa Jirka84 » 15 Jan 2024, 23:04

Vidím, že se tady začíná vlákno plnit výsledky. Tak se přidám konečně taky se svojí troškou "do mlýna".
Od 1.9 do 30.12 2023 jsem konečně začal:
s 3fázovou ostrovní technikou "krmit" celou domácnost. Na plnou automatiku se zatím chystám, takže
pracuji s tužkou (excel) a spínáním podle sebe. Domácí režim spotřeby kW "se upravuje" průběžně,
zpočátku i s jistou dávkou nevole ! zúčastnělých osob !!! ,
zvlášť, když jsem chtěl řezat dřevo na zimu :twisted: ?
PS 1
S 3kWp na střeše jjz(BSM500PM5-72SB Shingled),3fázovým střídačem 8kW, bateriemi 2x5kWh/48V,
bojlery 200+50+50 L(5kW+1,5kW+1,5kW) přes smart výstup střídače, cca od 9 (..9:30) do 19 (později
do 18,17,16,15:30h) jsem zatím dle "schovívavosti podzimního sluníčka" využil pro domácí spotřebu
cca 350kWh (podružný 3fáz. el.měr: cirkula/4,5kW, cca 4,5m³ dřeva, varná deska+trouba, rozfázovaná instalace).
Letos díky sněhu a mrakům zatím cca jenom 20kWh do 12.1. Zatím Pmax od panelů 2,8kWp - podle
střídače, víc z baterií do jejich 50%. Kalkulaci provedu letos až na podzim, pak se podělím s ročními
výsledky. Doufám, že se mi elektronika (s pomocí mnohých chytřejších) podaří naladit nejen spolehlivě,
ale i výkonově. Na vykrývání spotřeby z DS zatím používám 4pólový 1-0-2 /40A spínač.

PS2 pokud má prach na panelech, tak si myslím, že je to v pořádku.
1
Obrázok 1
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa budvar10 » 16 Jan 2024, 07:46

Ocenil by som, keby ste tu udávali aj typy zariadení. To tiež pomôže.
@Jirka84
3fázovým střídačem 8kW ?
bateriemi 2x5kWh/48V ?
bojlery 200+50+50 L(5kW+1,5kW+1,5kW) ?
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa Dolfi » 16 Jan 2024, 08:26

Jirka84 napísal:
15 Jan 2024, 23:04
S 3kWp na střeše jjz(BSM500PM5-72SB Shingled) ...
Prečo tak málo ? "Odborníci" tvrdia, že predimenzovať panely sa oplatí najviac ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

vladca
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 06 Jún 2017, 15:40
Bydlisko: Domaňovce, okr. Levoča

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa vladca » 16 Jan 2024, 11:22

Môj systém je takto:

- panely Canadian solar 455W Hiku6 PERC (2S juhovýchod + 2S juhozápad) ... spolu 1,82kWp
- solar kontrolér Epever XTRA4415N
- menič Epever Ipower Plus 48V/3000W
- baterky LiNMC ... 2packy 14S/58Ah ... celkovo 6kWh
- automatický prepínač sietí ATS od Aliho :)
- napäťové relé na on/off meniča (nastavené na 49V, s hysteréziou 4V, time delay 45sec)
- nejaká bižutéria okolo (ističe, RCBO, poistky, rozvádzače, lišty, káble, oká a pod.)

Funguje to takto:
Baterky sú nabité nad 53V, relé je zopnuté, menič zapnutý, ATSko prepnuté na solar.
Slnko prestane svietiť (sneh, mraky, noc). Batérie sa vybíjajú až do hranice 49V (nastavená na relé).
Akonáhle poklesne napätie na baterkách pod 49V na dobu minimálne 45sec, relé odpadne, menič sa kompletne vypne, ATSko prepne na DS. Tým pádom nemám žiadnu spotrebu z bateriek (okrem regulátora a to je minimum).
Ráno vyjde slnko, batérie sa začnú nabíjať až do hranice 53V (nastavená na relé + hysterézia). Ak majú baterky 53V po dobu aspoň 45sec, relé zopne, tým pádom sa zapne menič a po chvíli prepne ATSko na solar.
A proces začne odznova :).

Mojím cieľom je znížiť celkovú spotrebu o 25%. Z aktuálnych cca 4000kWh ročne dať dole aspoň 1000kWh.
Znamená to priemerne 3kWh na deň dole, čo si myslím že nebude problém. Momentálne mám na solar zapojené iba spotrebiče 24/7 (mraznička, chladnička, server + wifi, plynový kotol, svetlo v suteréne). Spotreba kolíše od 50W po 300W. Uvažujme priemer 150W za hod x 24hod, malo byť cca 3,6kWh.
Samozrejme na jar, leto, jeseň budem pridávať nejakú záťaž cez manuálne prepínače v HR (TV + hifi, pracovné PC a pod) uvidím podľa stavu.
A na leto pôjde do "solárnej" zásuvky aj čerpadlo a tepelné čerpadlo na ohrev bazéna. To by mohlo ešte viac zraziť spotrebu z DS. Systém beží cca od polky novembra, tak ešte mám zatiaľ málo dát na hodnotenie. Bolo zlé počasie, hmla, strecha kompletne pod snehom asi týždeň.

Investícia bola okolo 2000€ (aj to som trochu prešvihol rozpočet.)

Aktuálny status z prevádzky na obrázku dole.
Screenshot_2024-01-16-11-12-50-893_com.epever.epeverApp.jpg
0

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa bibibo » 16 Jan 2024, 12:22

Ja uvazujem o trojfazovom menici asi 8kW a taktiez 8kW panely. Tiez by som chcel napojit na to aj tepelne cerpadlo. Avsak vacsina off-grid invertorov ma prepinanie na zalohu a spat s kratkym vypadkom cca 8 - 10ms. Obavam sa, ze tomu tepelnemu cerpadlu to nebude robit dobre. Mate s tym niekto skusenost ?
0

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa tienik » 17 Jan 2024, 10:17

No neviem, ja by som zásadne neriešil FVE tak, aby som šiel do pravidelného prepínania spotrebičov.
Určite im to pri dnešnej elektronike dobre nerobí. A už určite nie cez nejaký prepínač bez patričných papierov - lebo ak sa niečo stane....
Osobne mám ongrid Huawei 5kW s panelmi 10x285Wp a 8x450Wp. Žiadnu baterku, len za 2€ mesacne virtualnu :-)
Čísla za vlanajšok:
Celková spotreba 11,37 MWh - neriešim prečo až toľko - nemám dom len čiste na bývanie
Z toho spotreba priamo z FVE 4,01 MWh
Z toho spotreba s VB 3,52 MWh
FVE celkovo vyrobila 7,53 MWh

upozorňujem, že som nijak "neznásilňoval" rodinu aby sledovali prebytky.
Jedine mám celý dom riadený cez Loxone a on si dáva pozor na to kedy zapne spotrebiče s odložiteľným behom - ale to ide celkom mimo nás.
V tomto okamihu to vychádza na návratnosť 5, čosi roka. Takže kľud a pohoda.
Všetko je to postavené legálne, opapierované s platnou dokumentáciou a revíziami. Vrátane značenia pre požiarnikov a tak ďalej.
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa Victorio » 17 Jan 2024, 11:05

Pardóoon , správne má byť 3x 50Ah batérie, teda dokopy 7,2kWh
konkrétne mám tieto 3 ks :Batéria LiFePO4 Pylontech US2000C 48V 50Ah 2,4kWh CANBUS

nejak sa mi stratil príspevok ktorý som písal pred pol hodinou, tak sa mi nechce znova rozpisovať.

Pripájam aktuálne slnko svieti, batérie sa nabíjajú....

Uvediem jednu podľa mňa najdôležitejšiu vec ohľadom návratnosti :
ak mám mesačnú spotrebu cca 300kWh, a cena za kwh je cca 0,17€ (? neviem teraz presnú sumu)
tak to je 51€ mesačne. x 12 = 612€
Ak by som mal 365 dní v roku 100 výkonu FVE, a FVE ma stála 8000, tak to je 8000/612 = 13 ROKOV!
teda matematika nepustí, skoršiu návratnosť nevieme dosiahnuť.
Iba že zvýšime spotrebu v lete v čase, kedy je FVE k dispozícii, ale samozrejme na niečo účelné, napr. na nabíjanie auta, pílenie dreva, ohrev vody v zásobníku, alebo výrobu vodíka :)
alebo ako to robíme my, že pustíme práčku, umývačku v čase, keď baterky sú nabité na 100% a ešte po vypraní/umytí riadu zostane čas na dobitie batérií na večer, ak sa časť výkonu potiahla z batérií.
teda okolo 11:00 - 14:00.
Návratnosť za skráti zvýšením ceny elektriny, ktorú si ale neželám....
A tretia možnosť je poddimenzovať FVE, tj. inštalovať lacnejší systém ale myslím že 3kW je tak akurát.

Využitie virtuálnej batérie, ktorú ponúkajú elektrárne , to je podľa mňa blbosť, keď si pozriete podmienky a pod, tak zistíte, že za to ukladanie energie sa platia poplatky, o ktorých nevieme v akej výške budú, a tiež je limit, koľko si viete tzv. uložiť a tam je to zradné.
Prílohy
image.png
Bez názvu.png
1
Obrázok 1

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa tienik » 17 Jan 2024, 12:12

fáma o nevýhodnej VB je podľa mňa šírená predajcami FVE. Ináč si to neviem vysvetliť.
a) poplatky - vyberám od jedného dodávateľa:
Žiadne fixné poplatky
V prípade, že budete využívať službu Požičovne elektriny na jednom odbernom mieste Vám budeme účtovať len poplatok za prevzatie zodpovednosti za odchýlku 5,63 EUR za 1 MWh elektriny, ktorú ste si u nás „odložili“ a následne aj odobrali. (Platí iba v prípade jedného odberného miesta, pri prenose elektriny na iné odberné miesto sa platí mesačný poplatok.)

b) náklady, áno sú, zhruba 0,05€ za kWh na distribučné poplatky.

c) do VB si môžem uložiť energiu do výšky ročnej spotreby - čo je logické, nemôže sa kumulovať do nekonečna

D) VB nestarne a nestráca kapacitu

e) VB nikdy nemôže horieť :-)

Pre mňa tvoril náklad na VB cca 200€ tento rok, za to mi naozaj nestojí to, aby som sa stal toho sluhom. Razím teóriu, že o technológiach domu nemám ani vedieť, napriek tomu to má fungovať :-)
1
Obrázok 1

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok